Connect with us

Tech

Nightly Keynote: Apple przedstawia M3 i kilka nowych komputerów Mac

Published

on

Nightly Keynote: Apple przedstawia M3 i kilka nowych komputerów Mac

We wtorek wieczorem Apple zaprezentowało pierwsze procesory Mac z architekturą 3 nm, nowe MacBooki Pro i zaktualizowany 24-calowy iMac. Po raz pierwszy firma wypuściła na rynek nową generację Apple Silicon w trzech wersjach jednocześnie: M3, M3 Pro i M3 Max.

reklama

Nowe 14- i 16-calowe MacBooki Pro oraz iMac można już zamawiać. Z oferty znika 13-calowy MacBook Pro z Touch Barem. Zamiast tego po raz pierwszy pojawi się 14-calowy MacBook Pro i M3 – czyli bez Pro i Max. W przyszłości Apple będzie również sprzedawać MacBooka Pro w dodatkowym kolorze. Ceny kilku modeli rosną.

Tym, co szczególnie rzuca się w oczy w nowych modelach MacBooka Pro z M3 Pro i M3 Max, jest nowy wariant kolorystyczny „Space Black”. Urządzenia dostępne są także w kolorze srebrnym. Mówi się, że czarna wersja jest szczególnie odporna na odciski palców dzięki procesowi chemicznemu. Potwierdzają to wstępne eksperymenty, które autorowi udało się przeprowadzić podczas praktyki w Nowym Jorku.

Poza dostępnymi procesorami i kolorami nic nie zmieni się w funkcjach i wyglądzie MacBooka Pro. Nowe warianty z M2 Pro i M2 Max zostały wypuszczone dopiero na początku roku.

14-calowy MacBook Pro ze złączem M3 Dostępne od 1999 €. Oznacza to, że cena tańszego MacBooka Pro znacząco wzrosła, gdyż wcześniej wersja 13-calowa była dostępna od 1599 euro. W zamian kupujący otrzymuje ekran o większej przekątnej cala, więcej portów i MagSafe. Wersja z M3 Pro dostępna jest w cenie 2499 euro (100 euro więcej niż M2 Pro), a urządzenie 16-calowe kosztuje 2999 euro (tyle samo co M2 Pro). MacBook Pro 14 z M3 Max kosztuje od 3999 euro z 14 rdzeniami i od 4574 euro z 16 rdzeniami. Wersja 16-calowa z M3 Max będzie kosztować co najmniej 4249 euro (14 rdzeni) lub 4849 euro (16 rdzeni). Według Apple urządzenia M3 Max pojawią się później niż M3 i M3 Pro, a chcący je kupić będą musieli poczekać do połowy listopada.

24-calowy iMac z wyświetlaczem Retina 4,5K został teraz zaktualizowany o chip M3 po pominięciu M2. Ostatni model został wydany w 2021 roku, więc ponowne uruchomienie jest opóźnione. Mówi się, że komputer typu all-in-one jest dwukrotnie szybszy od swojego poprzednika. Apple nie zmieniło niczego pod względem wyglądu, funkcji ani siedmiu kolorów (zielony, żółty, pomarańczowy, różowy, fioletowy, niebieski i srebrny). iMac M3 jest dostępny w cenie od 1599 euro i można go zamówić w przedsprzedaży już teraz, a powinien być dostępny w przyszłym tygodniu.

Najtańsza cena wzrasta o 50 euro. W standardowej konfiguracji nowy iMac ma 8-rdzeniowy procesor, zaledwie 8 GB pamięci RAM i dysk SSD o pojemności 256 GB. Już wcześniej spekulowano na temat większego, 32-calowego modelu Pro i nowych akcesoriów z portem USB-C – tutaj na razie wszystko pozostaje bez zmian.

Według Apple chip M3 znacznie się poprawia, szczególnie pod względem wydajności graficznej. Podobnie jak w przypadku iPhone’a 15 Pro i iPhone’a 15 Pro Max, M3 umożliwi sprzętowe śledzenie promieni we wszystkich wersjach. Lista funkcji obejmuje również szybkie cieniowanie siatki i dynamiczne buforowanie. W tym drugim przypadku pamięć RAM jest przydzielana sprzętowo w zależności od potrzeb i nie jest stała. Zwiększyłoby to efektywność wykorzystania chipa, co byłoby korzystne dla aplikacji i gier.

Apple zapowiada, że ​​wykorzysta zalety bardziej kompaktowej konstrukcji pod względem wydajności i zużycia energii. Mówi się, że nowy 16-calowy MacBook Pro może działać nawet godzinami na jednym ładowaniu baterii.

M3 Max obsługuje do 128 GB pamięci współdzielonej. Mówi się, że liczba tranzystorów wynosi 92 miliardy. 16-rdzeniowy procesor ma dwanaście rdzeni wydajnościowych i cztery rdzenie wydajnościowe. To jedyny z trzech, który ma ukazać się nieco później, pod koniec listopada. Według Apple M3 Pro składa się z 37 miliardów tranzystorów i 18-rdzeniowego procesora graficznego. Można go skonfigurować z maksymalnie 36 GB pamięci współdzielonej. M3 ma 25 miliardów tranzystorów – o pięć miliardów więcej niż M2 – i ośmiordzeniowy procesor, każdy z czterema rdzeniami zapewniającymi wydajność i efektywność. Obsługuje do 24 GB pamięci RAM.

Według Apple udoskonalono silnik multimedialny trzech chipsetów; Obsługuje teraz także dekodowanie AV1, z którego korzystają między innymi usługi przesyłania strumieniowego, co powinno skutkować dłuższą żywotnością baterii. Wprowadzono także ulepszenia w silniku neuronowym, co jest ważne w zastosowaniach związanych ze sztuczną inteligencją i uczeniem maszynowym.(licencjat)

Do strony głównej

READ  W czwartek Aldi sprzedał telefon komórkowy Samsung o długiej żywotności w niskiej cenie
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Google tworzy grupę roboczą ds. bezpiecznej sztucznej inteligencji

Published

on

Google tworzy grupę roboczą ds. bezpiecznej sztucznej inteligencji

„Sztuczna inteligencja potrzebuje bezpiecznych ram i standardów aplikacji, które nadążą za szybkim rozwojem” – twierdzi Google. Aby sprostać tym wyzwaniom, ma zostać utworzona nowa organizacja: Koalicja na rzecz bezpiecznej sztucznej inteligencji (CoSAI), która została powołana w czwartek. Oprócz Google członkami założycielami są Amazon, Anthropic, Chainguard, Cisco, Cohere, GenLab, IBM, Intel, Microsoft, NVIDIA, OpenAI, PayPal i Wiz. (Wiz to start-up zajmujący się bezpieczeństwem IT, którego przejęciem jest zainteresowany Google).

reklama

Najwyższa Komisja Kontroli i Kontroli Finansowej Chciałbyś współpracować z nauką, innymi organizacjami i ogólnie branżą IT i początkowo kierować trzema grupami roboczymi: zabezpieczyć łańcuch dostaw AI (bezpieczeństwo łańcucha dostaw oprogramowania dla systemów AI), przygotować bezpieczeństwo IT na zmieniające się scenariusze zagrożeń dzięki sztucznej inteligencji, a także do zarządzania bezpieczeństwem sztucznej inteligencji.

Ta druga grupa powinna np. opracować system definicji, aby ludzie w branży mniej o sobie mówili. Lista zadań do wykonania obejmuje także listy kontrolne i ustandaryzowane systemy oceny służące do oceny gotowości na problemy związane z bezpieczeństwem w aplikacjach AI, zarządzania nimi i monitorowania ich oraz raportowania problemów związanych z bezpieczeństwem.

Aby wzmocnić bezpieczeństwo IT w walce z atakami wykorzystującymi sztuczną inteligencję, druga grupa robocza CoSAI stworzy ramy, które pomogą obrońcom IT zdecydować, czy zainwestować w środki łagodzące. Pierwsza grupa robocza opracuje instrukcje w oparciu o doświadczenia z wykorzystaniem klasycznego oprogramowania. Przewodniki te mają pomóc Ci dowiedzieć się, jak wygląda dana sztuczna inteligencja (pochodzenie i utworzenie) oraz w jaki sposób może ona wchodzić w interakcje z ofertami stron trzecich w celu wnioskowania o zagrożeniach.

Inne inicjatywy CoSAI Jesienią Google rozszerzył swój program nagród za błędy o produkty AI, aby zachęcić strony trzecie do badania luk w zabezpieczeniach AI. W czerwcu poprzedniego roku firma danych Bezpieczny framework dla sztucznej inteligencji Opublikowano we współpracy z partnerami z branży Dobrowolne zobowiązania dotyczące sztucznej inteligencji opublikowany.

READ  Tweet sprytnego programisty zachwyca fanów

Polecane treści redakcyjne

Po Twojej akceptacji, zewnętrzny kwestionariusz (Opinary GmbH) zostanie przesłany tutaj.

Zawsze przesyłaj ankiety


(S)

Continue Reading

Tech

Dołączone procesory graficzne RDNA 3: Zgadnij o nowych kartach graficznych

Published

on

Dołączone procesory graficzne RDNA 3: Zgadnij o nowych kartach graficznych

Ten rok był jak dotąd skąpy w wydawaniu nowych kart graficznych obecnych generacji. Dopiero w styczniu 2024 roku Nvidia i AMD zdecydowały się na rozbudowę Ada Lovelace i RDNA 3. Pod koniec roku plotki spodziewają się także premiery kolejnych generacji Blackwell (Geforce RTX 5000) i RDNA 4 (Radeon RX 8000). Jednak obecnie lista niestandardowych projektów sporządzona przez partnera zarządu firmy Acer w Euroazjatyckiej Komisji Gospodarczej (EEC) pokazuje, że RDNA 3 może pójść jeszcze dalej.

Czy pojawią się jeszcze trzy nowe modele RX-7000?

Na tej liście znajduje się wiele niestandardowych projektów kart graficznych, które są już dostępne, ale firma Acer wspomina także o trzech innych modelach, które nie są jeszcze dostępne na rynku, ale gdzie indziej nie ma o nich żadnych informacji lub jest ich niewiele. Na liście EEC można znaleźć kompilacje Predator Bifrost i Nitro Custom dla różnych procesorów graficznych Arc Alchemist i RDNA 3 firm Intel i AMD.

Odkryj karty graficzne z serii Radeon RX 7000 na Amazon

Nowością są Radeon RX 7700, 7800 i 7900 bez przyrostka XT. Na razie wspomniane modele dostępne są wyłącznie w wersjach XT, natomiast Radeon RX 7600 to jedyna generacja procesorów graficznych wypuszczona przez AMD bez XT. Ponieważ nie należy się już spodziewać premiery tych modeli, można założyć, że Acer chce się zabezpieczyć, podając dowolne nazwy procesorów graficznych, na wypadek gdyby AMD tutaj podjęło działania.

Radeon RX 7990 XTX: aktualizacja RDNA 3 do 405 W?

Jednak projektant chipów może nadal pozostawić lukę otwartą i rozważyć wypuszczenie jej w późniejszym terminie. Istnieje również duża rozbieżność w liczbie różnych modeli 2 i 3 opartych na RDNA. Wydanie Radeonów RX 7700, 7800 i 7900 wydaje się obecnie mało prawdopodobne. Firma Seasonic niedawno rozpoczęła spekulacje na temat wskaźników TDP na temat tego, czy AMD może zaktualizować wysokiej klasy RDNA 3.

READ  Splitgate – 1. sezon beta rozpoczyna się 27 stycznia wraz z edytorem map

źródło: Europejska Wspólnota Gospodarcza


Continue Reading

Tech

Renowacja iPoda z Apple Watch: TinyPod jest już dostępny

Published

on

Renowacja iPoda z Apple Watch: TinyPod jest już dostępny

W USA realizowany jest ciekawy stary projekt: tak zwany TinyPod ma na celu przekształcenie Apple Watch w rodzaj mini-iPoda za pomocą specjalnego etui. Komputerowy zegarek umieszczono w kopercie bez paska, który z kolei powinien móc mechanicznie przekierować cyfrową koronkę Apple Watcha na kółko przewijania z przodu. Teraz firma stojąca za TinyPod zaczęła publikować więcej szczegółów na temat różnych modeli i przyjmować pierwsze zamówienia. Zostanie on jednak dostarczony dopiero jesienią.

reklama

Jak wynika ze strony internetowej i maila do zainteresowanych, będzie to TinyPod W dwóch opcjachKażdy będzie dostępny w trzech rozmiarach. Standardowy TinyPod kosztuje 89,99 USD plus podatek od wysyłki i importu i jest wyposażony w wyżej wymienione kółko przewijania. Etui jest wykonane z tworzywa sztucznego i posiada także przyciski identyczne z przyciskami sterującymi Apple Watcha.

Istnieją również otwory na głośniki i mikrofon, a miejsce ładowania zegarka jest odsłonięte z tyłu, dzięki czemu można kontynuować ładowanie urządzenia za pośrednictwem MagSafe. TinyPod oferuje w sumie trzy wersje oparte na różnych rozmiarach Apple Watch: 41/40 mm, 45/44 mm i 49 mm dla Apple Watch Ultra 1 i 2. Dostępny latem tego roku w cenie 39,99 dolarów plus podatek od sprzedaży, wysyłka i import, TinyPod lite to po raz kolejny tylko etui na Apple Watch, który wydaje się być wykonany z rozciągliwego materiału. Tutaj przyciski zegarka również pojawiają się jako przyciski z jednej strony, ale z drugiej strony są po prostu skierowane na zewnątrz obudowy. Brakuje kółka przewijania.

Twórca TinyPod i szef małej firmy z Nowego Jorku Były inżynier projektant w komunikatorze Snap, szczególnie dumny z kółka przewijania. „Tak, faktycznie się przewija. Dzięki starannie napędzanym elementom wewnątrz kółko TinyPod ma bezpośredni kontakt z koroną zegarka Apple Watch”. Oznacza to, że można w naturalny sposób przewijać cały system operacyjny – piszą twórcy TinyPod.

READ  Splitgate – 1. sezon beta rozpoczyna się 27 stycznia wraz z edytorem map

Ideą TinyPod jest przekształcenie Apple Watch w zupełnie nowe urządzenie, które dzięki małemu ekranowi i pełnemu pakietowi aplikacji, w tym do komunikacji, może być używane jako prosty zamiennik smartfona, który mieści się w kieszeni. Oczywiście nadal można normalnie nosić Apple Watch na nadgarstku, ale pomysł wydaje się kuszący. Nadal nie jest jasne, kiedy będzie można przetestować TinyPod.
(licencjat)

Continue Reading

Trending