Connect with us

science

Jak podjąć naprawdę dobrą decyzję? Porady ekspertów

Published

on

Jak podjąć naprawdę dobrą decyzję?  Porady ekspertów

Pizza czy makaron? Morze czy góry? Mieszkanie w dużym mieście czy dom na wsi? W życiu codziennym ludzie muszą podejmować wiele decyzji. Niektóre z nich są raczej zwyczajne, inne mają ogromny wpływ na życie. Ale wybór między dwiema lub więcej alternatywami nie jest taki łatwy.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Thomas Bergner wie, jak to robić naprawdę dobrze. Lekarz i trener napisali książkę Podejmuj dobre decyzje (Clet Kota, 329 stron, 32 euro).

„Dobra decyzja prowadzi nas dalej w kierunku, w którym chcemy iść. To jest dobre dla nas” – mówi Bergner. Poza tym nie krzywdź nią innej osoby, organizacji ani środowiska. Ekspert wyjaśnia, że ​​poważnie, a nawet celowo Należy unikać obrażeń ludzi.Najmniej.Jak to działa w życiu codziennym?Tutaj ekspert od decyzji ujawnia niektóre ze swoich sztuczek.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

W ten sposób podejmujesz dobrą decyzję

Zmniejsz zaznaczenie: Na półkach supermarketów ułożone są dziesiątki niemal identycznych produktów. Chcąc rozpocząć kształcenie zawodowe lub studia, należy wybrać spośród tysięcy właściwą. Bergner doradza wstępną selekcję. Następnie wybiera się jedną z tych zdyskontowanych alternatyw. Podaj przykład zakupu nowego samochodu. Przede wszystkim możesz ograniczyć się do dwóch marek. Następnie zastanawiasz się, jaki rozmiar powinien mieć samochód. Stopniowo wybór jest coraz bardziej zawężany.

Zdecyduj raz na zawsze: „Podstawową decyzję dotyczącą określonej treści można podjąć raz w życiu i od tego czasu trzymać się jej” – mówi ekspert. Doskonałym przykładem jest Mark Zuckerberg, który codziennie nosi podobną szarą koszulkę – i nie marnuje już energii na zastanawianie się, w co się ubrać. Inni jedzą codziennie to samo na śniadanie lub zawsze kupują tę samą pastę do zębów. „Oczywiście nie należy też wykluczać całej spontaniczności” – radzi Bergner.

Struktura życia codziennego: Ci, którzy tworzą strukturę, w końcu rozwijają nawyki i rutyny. Zaletą jest to, że działają one niemal automatycznie. Dzięki temu nie marnuje się energii na podejmowanie codziennych decyzji. „Jem ciepłe jedzenie w porze lunchu, nigdy wieczorem. W ciągu dnia piję tylko wodę. Cola w lodówce wcale mnie nie interesuje” – podaje Bergner jako przykład.

Nieważne rzeczy zostawiaj innym

Zmiana perspektywy: „Czy widzisz to inaczej? To ważne pytanie. Odpowiedź zawsze brzmi: Oczywiście możesz to zobaczyć inaczej” – mówi trener. Jeśli zmienisz kadr, czyli spojrzysz na decyzję z innej perspektywy, trochę poluzujesz węzeł w głowie.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Niech inne nieistotne osoby zdecydują: W której restauracji jemy dzisiaj? Kupujesz płyn do naczyń o zapachu cytryny lub hibiskusa? Idź nad jezioro kąpielowe lub na odkryty basen? Takie nieistotne decyzje można pozostawić innym, aby zachować jasność umysłu.

Podejście do aktualnego tematu: Czasami ludzie mają tendencję do odkładania ważnych decyzji na później i skupiania się na tych, które wydają się łatwiejsze. Klasycznym przykładem jest sprzątanie zamiast pisania aplikacji. W tym miejscu warto zadać sobie pytanie: „Czego naprawdę chcę? Czy naprawdę dotyczy tego tematu?” Jeśli znajdziesz odpowiedź na ten temat, decyzja będzie dla Ciebie łatwiejsza.

Przespana noc na decyzjach

Rano podejmij ważne decyzje: Rano czujemy w najlepszym razie dobry odpoczynek i dobrą kondycję psychiczną. Dlatego ta pora dnia jest odpowiednia na podejmowanie ważnych decyzji. „O ile nie byłeś w to zaangażowany przez całą noc, to oczywiście nie” – mówi ekspert.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

brak ciśnienia: Czasami utknąłeś na spotkaniu sprzedażowym lub prezentacji i musisz od razu podjąć decyzję. narasta ciśnienie. W takich przypadkach Bergner radzi wyjść z sytuacji na krótki czas – choćby pod pretekstem pójścia do toalety. Tam możesz się rozproszyć, na przykład grą na smartfonie. Zwykle pojawia się intuicja i pomaga w podjęciu właściwej decyzji. „Intuicja jest cicha i nie tak głośna jak przeczucie” – mówi trener.

spałem na nim przez jedną noc: Czy powinienem przyjąć pracę, czy nie? Czy sprawdzane mieszkanie naprawdę jest właściwym mieszkaniem? Tak ważne decyzje powinny zachodzić również w podświadomości. Dlatego ekspert zawsze radzi przespać się na nim jedną noc – zwłaszcza jeśli naprawdę chcesz coś kupić. Następnego dnia droga torebka czy nieporęczna sofa mogą nie wydawać się tak niezbędne, jak wczoraj w sklepie czy podczas przeglądania internetu.

Ustaw terminy z datami

Podejmij decyzje, zanim będziesz musiał: Jeśli pójdziesz do supermarketu z listą zakupów, nie skuszą Cię lokalne specjały. Nie każdy, kto decyduje, jakiego rodzaju burgera chce zjeść przed pójściem do restauracji typu fast food, może kupić całe menu. „Radziłbym podejmować decyzje, zanim będziesz musiał, jeśli to w ogóle możliwe” – mówi Bergner.

Ustalanie terminów: Doświadczeni dietetycy dobrze znają zdanie: „Zacznę pojutrze!” To nie jest dobry pomysł, mówi ekspert. „Pojutrze jest zawsze pojutrze. Terminy powinny zawsze mieć konkretną datę” – radzi.

Czytaj więcej po ogłoszeniu

Czytaj więcej po ogłoszeniu

„Dobry” wystarczy: Czy ten płyn do mycia szyb jest naprawdę najlepszy? Czy nie mogłoby być dla mnie lepszego partnera jako partnera? Bergner odradza dążenie do najlepszych. „Zawsze jest lepiej. Ale potrzeba dużo czasu, aby to się stało. To kosztuje czas i pieniądze”, wyjaśnia trener, dodając: „To musi pasować. Zakończono.”

Czekaj, nie myśl

Rozważ czas po osiągnięciu celu: Ostatecznie uzyskano stopień naukowy. Nagle uwalnia się dużo czasu i energii, które osoba wcześniej poświęciła na osiągnięcie celu. Ta próżnia może być niewygodna. „Jeśli chcesz ich uniknąć, możesz w ogóle nie podejmować decyzji” – mówi Bergner. Dlatego każdy powinien pomyśleć o tym, jak sobie z tym poradzić, gdy osiągnie się wielki cel.

READ  Pięć produktów spożywczych, które mogą chronić przed chorobami

Nie kwestionuj decyzji: Chyba że jest to absolutnie konieczne. Ekspert radzi: „Uważnie i spokojnie obserwuj przebieg wydarzeń, nie medytuj”.

Pobierz nową aplikację RND na Androida i iOS tutaj za darmo

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjny pomiar za pomocą zegarów atomowych ujawnił, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Liczby koronawirusa z RKI: Prawie 25 000 nowych przypadków - wskaźnik infekcji nadal spada

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą wziąć pod uwagę inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

science

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce

Published

on

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce
  1. 24vita
  2. Choroby

Naciska

Alergia na pyłki jest nie tylko irytująca, ale nieleczona może być również niebezpieczna. Ponieważ może prowadzić do astmy i na dłuższą metę może wywierać nacisk na serce.

Alergia na pyłki, zwana także katarem siennym, to najczęstszy rodzaj alergii, na który w Niemczech cierpi około dwanaście milionów osób. Chorzy często, szczególnie wiosną, cierpią na katar, podrażnienie oczu i ataki kichania. Wiele osób cierpiących na alergię na pyłki czuje się także osłabionych i nie produktywnych podczas liczenia pyłków. Ważne jest, aby alergie były rozpoznawane i właściwie leczone. Jeśli stan zapalny nie będzie leczony, może rozprzestrzenić się na głębokie drogi oddechowe i prowadzić do długotrwałych problemów z sercem.

Nieleczony katar sienny: Podejrzenie alergii zawsze zostaje wyjaśnione

Wiele osób cierpi na katar sienny. Aby uniknąć chorób współistniejących, należy je leczyć (obraz symboliczny). © Panthermedia/Imago

W przypadku kataru siennego rozpuszczalne w wodzie białka pyłku powodują objawy w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi. Białka te są w zasadzie nieszkodliwe, jednak osoby z alergią są na nie niezwykle wrażliwe, a ich układ odpornościowy wywołuje reakcję zapalną. Uwalniająca się histamina powoduje wzmożone wydzielanie (katar), swędzenie i kichanie, a także zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych. Napady suchego kaszlu i choroby skóry, takie jak neurodermit, mogą być również spowodowane alergią na pyłki Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF) wytłumaczyć.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Pierwsze objawy kataru siennego można początkowo pomylić z przeziębieniem. Istnieją wyraźne różnice:

  • Przeziębienie zwykle ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast objawy alergii utrzymują się przez cały sezon pylenia
  • Wydzielina z nosa przy katarze siennym jest wodnista, natomiast przy przeziębieniu jest zwykle całkowicie żółta
  • Swędzenie oczu nie jest typowym objawem przeziębienia, ale często występuje w przypadku alergii
READ  „Diabelska Kometa” zmierza w stronę Ziemi – 12P/Pons-Brooks jest większa niż Mount Everest

Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś wyjaśnić objawy swojemu lekarzowi. Test skórny lub badanie krwi mogą zapewnić tutaj jasność. W przypadku braku jednoznacznego wyniku można wykonać próbę prowokacyjną, a w przypadku trudności w oddychaniu badanie czynności płuc.

Nieleczony katar sienny może być szkodliwy dla serca

Ważne jest, aby alergia na pyłki była prawidłowo zdiagnozowana, a następnie leczona, w przeciwnym razie stan zapalny może z czasem ulec tzw. przesunięciu poziomu i przenieść się z górnych dróg oddechowych (nos) do dolnych dróg oddechowych (płuca). Może to prowadzić do alergicznej astmy oskrzelowej z ciężkimi napadami duszności. Dotyczy to około jednej na trzy osoby z alergią na pyłki.

Ostrzega, że ​​zwężenie dróg oddechowych nie tylko prowadzi do duszności, ale w pewnym momencie może również wpłynąć na pracę serca Niemiecka Fundacja Serca. W miarę pogrubiania się błony śluzowej płuc w wyniku stanu zapalnego wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a serce jest zmuszone pompować krew, stawiając czoła większemu oporowi. Powoduje to pogrubienie mięśnia sercowego i zmniejszenie zdolności narządu do pompowania krwi. Szwedzki Zostań W tym kontekście był nawet w stanie wykazać zwiększone ryzyko migotania przedsionków spowodowanego astmą.

Ponadto histamina, przekaźnik alergii, ma również wpływ na wielkość tętnic wieńcowych. W przypadku nietolerancji histaminy może wystąpić szybkie bicie serca i kołatanie serca. Według kardiologów niektórzy pacjenci cierpią również na silne kołatanie serca.

Leki mogą złagodzić objawy alergii

Jeśli lekarz zdiagnozuje alergię na pyłki, można ją leczyć lekami, w tym lekami przeciwhistaminowymi i kortyzonem, takimi jak: Niemieckie Stowarzyszenie Alergii i Astmy (DAAB) Zostałem poinformowany. Najważniejszy etap leczenia alergii, czyli unikanie alergenu (tzw. unikanie alergenu), nie jest możliwy w przypadku uczulenia na pyłki. Jednak leki jedynie łagodzą objawy alergii, a nie leczą przyczyny.

Dobra wiadomość: w przypadku kataru siennego można również leczyć przyczynę, czyli nadwrażliwość. Niewielkie ilości alergenu podaje się wielokrotnie przez okres od trzech do pięciu lat w postaci tabletek, kropli lub we wstrzyknięciu. Występuje rodzaj efektu przyzwyczajenia; Układ odpornościowy powoli buduje tolerancję na białka pyłku, które błędnie uważa się za szkodliwe.

READ  Zidentyfikowano tysiące nowych bakterii i wirusów - praktyka lecznicza

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjne pomiary przy użyciu zegarów atomowych wykazały, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień w historii odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Liczby koronawirusa z RKI: Prawie 25 000 nowych przypadków - wskaźnik infekcji nadal spada

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą przewidywać inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

Trending