Connect with us

Tech

Charon: Tajemnica czerwonej czapy polarnej została rozwiązana – czerwonawy osad na biegunie księżyca Plutona uformowany w dwóch fazach

Published

on

Naukowcy odkryli, w jaki sposób księżyc Plutona Charon uzyskał oszałamiającą czerwoną czapę polarną. Planeta karłowata Pluton, pory roku, kosmiczne promienie ultrafioletowe i wiatr słoneczny są niezbędne dla tego złożonego procesu. W dwóch etapach składniki te współpracują ze sobą, przekształcając metan najpierw w etan, a następnie w bardziej złożone, czerwonawe molekuły toliny. Jednocześnie badania wykazały, że jesień i wiosna na księżycu Plutona prowadzą do nagłej, dynamicznej redystrybucji materii.

podrzędny planeta karłowata Pluton Duży księżyc Charon od dawna jest wielką niewiadomą Układu Słonecznego, pojawiając się jako małe, zamglone plamki nawet w najpotężniejszych teleskopach. Pierwsza wizyta na sondzie kosmicznej NASA nowe Horyzonty W 2015 roku ujawnił zaskakujące szczegóły dotyczące odległej planety karłowatej i pobliskiego księżyca mniej więcej tej samej wielkości. Wśród nich była uderzająca czerwona pokrywa polarna na Charonie: prawie cały obszar powyżej 70 stopni szerokości geograficznej północnej jest pokryty czerwonymi osadami.

Skąd pochodzi czerwień?

Czerwonawy kolor osadów polarnych skłonił naukowców planetarnych do podejrzenia, że ​​mogą to być tholiny, molekuły organiczne, które powstają, gdy węglowodory, takie jak metan i etan, ulegają fotodegradacji pod wpływem promieniowania ultrafioletowego. Te tholiny nadają gęstej atmosferze Tytana, księżyca Saturna, między innymi pomarańczowo-czerwony kolor.

Jedyny problem: w przeciwieństwie do swojego sąsiada Plutona, Charon prawie nie ma atmosfery – i prawie nie ma też metanu. Jednak w 2016 roku badacze planetarni odkryli, że Pluton dał swojemu księżycowi ten surowiec oddać: Z powodu odgazowania planeta karłowata stale traci metan w kosmos, a następnie jej części wchodzą w pole grawitacyjne Charona i zamarzają tam po swojej nocnej stronie. Wierzono tam, że lód metanowy jest następnie przekształcany w toleny pod wpływem promieniowania ultrafioletowego.

Chemia Sharon sprowadzona na Ziemię

Ale to nie jest takie proste, odkryli naukowcy pod kierunkiem Curta Rutherforda z Southwest Research Institute w Teksasie. Do swoich badań odtworzyli warunki powierzchniowe na Charonie w specjalnej komorze próżniowej oraz w symulacji komputerowej. To pozwoliło im zrozumieć, co dzieje się z metanem na powierzchni Księżyca pod wpływem pór roku, dyfuzji promieniowania ultrafioletowego z międzyplanetarnych cząsteczek wodoru i wiatru słonecznego.

READ  Zagłosuj teraz na swoją ulubioną broń

Eksperymenty ujawniły: Wbrew temu, co uważano, metan z Plutona nie zamarza równomiernie i powoli na biegunie północnym Charona. Zamiast tego następuje znaczna redystrybucja metanu podczas krótkich zmian między latem a zimą. W tym czasie, który trwa krócej niż rok, wokół księżyca Plutona tworzy się tymczasowa, rzadka atmosfera metanu, a następnie ponownie zamarza nad ciemnym teraz regionem Arktyki.

Podczas polarnej zimy rozproszone promienie ultrafioletowe zamieniają część metanu w etan. © Raut i in. / Science Advances, CC o 4.0

Zima polarna: od metanu do etanu

„Te gwałtowne sezonowe rozbłyski w cienkiej atmosferze Charona są niezbędne do zrozumienia powstawania czerwonego regionu polarnego Charona” – mówi Ujwal Raut, członek Retherforda. Ponieważ eksperymenty ujawniły osadzanie się w Arktyce warstwy lodu metanowego o grubości kilkudziesięciu mikrometrów w krótkim czasie. Jednak ta warstwa jest zbyt gruba i rośnie zbyt szybko, aby mogła zostać przekształcona w tholeny przez promienie UV rozproszone podczas północnej zimy.

Powód: jeszcze przed zajściem tego wieloetapowego procesu chemicznego górna warstwa jest pokryta nowym metanem, a tym samym usuwana z wpływu promieniowania, wyjaśnia zespół. Zamiast tego ich eksperymenty i modele wskazują, że lód metanowy po raz pierwszy zamienia się w etan podczas ciemnej polarnej zimy, która trwa ponad 100 lat. Węglowodór ten gromadzi się głównie w górnej warstwie lodu metanowego.

Arktyczne lato: od Ethana do Thoulinna

Dopiero wtedy następuje decydujący krok w formowaniu się czerwonych tolin: wbrew wcześniejszym przypuszczeniom, dzieje się to tylko wtedy, gdy słońce ponownie oświetla północny region polarny Charona. Pozostały metan następnie ponownie eskaluje, ale nie etan: „Etan jest mniej lotny niż metan, a zatem pozostaje zamarznięty na powierzchni Charona długo po wiosennym wschodzie słońca” – wyjaśnia Raut.

W rezultacie lód etanowy opada pod wpływem naładowanych cząstek wiatru słonecznego – a to powoduje dodatkowe przesunięcia chemiczne: „W ciągu około 30 lat lata polarnego wiatr słoneczny może spowodować powstanie lodu etanowego, który wcześniej wytwarzał Lyman. Promieniowanie alfa reaguje i wytwarza złożone struktury molekularne, które wytwarzają. Kolor jest czerwony” – wyjaśniają naukowcy.

READ  Motorola Edge 20 wyciekła z informacjami o technologii

Konwersja dwuetapowa

Retherford i jego zespół odkryli, że czerwona czapa polarna księżyca Plutona Charona jest wynikiem dwóch zmieniających się etapów, które miały miejsce w różnym czasie. Jesienią i zimą metan zamarza i gromadzi się w Arktyce Sharon. Rozproszone promieniowanie ultrafioletowe z kosmosu przekształca część tego metanu w bardziej stabilny etan.

Gdy region polarny zostanie ponownie wystawiony na promieniowanie słoneczne, połączenie globalnego ocieplenia i wiatru słonecznego zapewnia, że ​​etan dalej reaguje, tworząc tholen, podczas gdy pozostały metan lodowcowy jest emitowany. Zdaniem naukowców podobny proces może zachodzić również na innych lodowych kulach bogatych w metan. (Listy badań geofizycznych, 2022, doi: 10.1029/2021GL097580; Postępy w nauce, 2022, doi: 10.1126/sciadv.abq5701)

Źródło: Southwest Research Institute

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Tech

Przedsprzedaż Construction Simulatora — edycje, cena i zawartość bonusowa

Published

on

W każdym razie nowy symulator budowania ukaże się 20 września 2022 roku na PC, Xbox Series X/S, PlayStation 5, Xbox One i PlayStation 4.

W niedalekiej przyszłości będziesz mógł ponownie pracować jako budowniczy miast, gdy będziesz nowy symulator budowy Wydaje się. Wydanie nowej części jest przeznaczone 20 września 2022 na mnie PC, Xbox Series X/S, PlayStation 5, Xbox One, PlayStation 4 Schemat.

w naszej okolicy Przewodnik Poniżej możesz przeczytać wszystko, o czym musisz wiedzieć Przed Sprzedaż Z symulator budowy potrzebuję wiedzieć. Pokażemy Ci inaczej edycje jak również Zawartość bonusowa.


Gdzie mogę zamówić Construction Simulator w przedsprzedaży?

Edycję Standardową Construction Simulatora otrzymujesz zarówno w wersji cyfrowej, jak i fizycznej. Cena wynosi 34,99 euro na PC, na konsolach do gier kosztuje 49,99 euro.

Zamów wersję standardową w przedsprzedaży

Zamów w przedsprzedaży edycję pierwszego dnia

Edycję pierwszego dnia symulatora budowy możesz zabezpieczyć wyłącznie na Amazon.de. Poza główną grą, zawiera Car & Bobblehead Pack (cyfrowy samochód sportowy + cyfrowa figurka Hape dla wybranych pojazdów), zestaw do personalizacji (dodatkowy kask, gogle i projekty ochronników słuchu) oraz Steelbook. Cena odpowiada standardowej edycji na konsole, a wersja na PC kosztuje 44,99 euro na Amazon.

  Zamów wersję rozszerzoną w przedsprzedaży

  Wreszcie, istnieje rozszerzona wersja, którą można pobrać tylko jako plik do pobrania. Podobnie jak w przypadku edycji Day One, obejmuje ona pakiet Car & Bobblehead oraz pakiet personalizacji. Cena wynosi 39,99 euro na PC i 54,99 euro na konsole.


  Czy istnieje uniwersytecka edycja Construction Simulatora?

  Kolekcjonerska wersja symulatora budowy nie została jeszcze ogłoszona. Jak dotąd znamy tylko edycję standardową, edycję pierwszego dnia i edycję rozszerzoną. Jeśli coś się zmieni, dowiesz się tutaj.


  Czy istnieje premia za zamówienie Construction Simulatora w przedsprzedaży?

  Zgodnie z aktualnym stanem wiedzy nie ma dodatków do przedsprzedaży. Ale jeśli zamówisz wersję rozszerzoną w przedsprzedaży przed oficjalną premierą, możesz zaoszczędzić 10 procent wartości zakupu.


  Więcej aktualności o Construction Simulator:

READ  Kupowanie PS5: Zaopatrzenie od Experta - Nowe konsole gotowe

Continue Reading

Tech

Jak banki mogą nadal kontrolować kwestię ESG

Published

on

Przez Christiana Kirchnera

Czy znowu było z zrównoważonym rozwojem? Najpierw ogólnobranżowy szum wokół wszystkich spraw związanych z ESG – a potem kwestia „greenwashingu” w DWS: temat dobrobytu rzadko okazuje się tematem ryzyka w tak krótkim czasie.

I teraz???

Jedno jest pewne: w przyszłości nie będzie to tak łatwe, jak niektóre banki, fintechy i firmy inwestycyjne osiągnęły pod względem ESG w ostatnich latach. Ponieważ 1.) administrator teraz przygląda się bliżej. Ponieważ 2.) Dzięki „klasyfikacji UE” wkrótce pojawi się pierwsza normalizacja regulacyjna w codziennym doradztwie. I nie zapominaj, ponieważ 3.) Zbliżająca się recesja może sprawić, że dostawcy i inwestorzy wkrótce nie będą pierwszymi, którzy zadają sobie pytanie, patrząc na Fundusz X lub Fundusz Y: Jak duże jest w rzeczywistości środowisko? Ale: czy nadal w ogóle działa?

Konkluzja: Sektor finansowy musi ponownie przemyśleć zrównoważony rozwój. Ale co to dokładnie oznacza? O tym pytaniu rozmawiamy w dzisiejszym „Podcaście dla partnerów” z Ralphem Hientzschem z Consileon*. oto jesteśmy:


* Należy do Consileona Do „Doskonałych Partnerów” Finanz-szene.de. Więcej o modelu partnerskim znajdź tutaj.

READ  Motorola Edge 20 wyciekła z informacjami o technologii
Continue Reading

Tech

MSI Crosshair 15 B12U – MSI Crosshair 15

Published

on

Nie da się ukryć, że nawet dzisiejsze laptopy do gier znajdują się w dość nietypowym miejscu. Zaprojektowane z myślą o przenośności, ale nadal świetne do grania, urządzenia te znajdują się na kursie kolizyjnym z grami opartymi na chmurze, które stają się obecnie coraz bardziej popularne. Ale to nie znaczy, że laptopy do gier są w jakikolwiek sposób złe. I odwrotnie, istnieje wiele systemów, które mogą służyć podwójnemu celowi pracy i zabawy, gdy jesteś z dala od komputera stacjonarnego lub konsoli do gier, a przyjrzenie się aktualnej ofercie MSI pozwoli ci tylko rzucić okiem na ogromny zasięg produktu Kategoria. W tym celu w ciągu ostatnich kilku tygodni testowałem jeden z laptopów do gier MSI, Crosshair 15 B12U, zaprojektowany i związany z Rainbow Six: Extraction. Na szczęście podobieństwa tkwią tylko w jego wyglądzie fizycznym.

Ponieważ ten laptop jest bardzo wydajny i ma wewnątrz sprzęt, aby móc uruchamiać najnowsze gry wideo przy wysokich ustawieniach graficznych, bez zmniejszania lub braku szybkości klatek i płynności. Testowany przeze mnie system zawierał procesor 12. generacji Intel i7-12700H kompatybilny z kartą Nvidia GeForce RTX 3070 i 32 GB pamięci RAM. Nie trzeba dodawać, że jest to dość kompetentny zestaw technologii pod maską, wystarczająco potężny, aby uruchomić Forza Horizon 5 na grafice Extreme i nadal utrzymywać 80 klatek na sekundę, lub tak, że możesz dostarczyć hordy chaotycznych błędów w A Plague Tale: patent z maksymalnych opcji graficznych bez zauważalnego spadku liczby klatek na sekundę. Och, to wszystko dzieje się podczas grania w dowolną grę i przy pełnym rozciągnięciu ekranu o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, który może osiągnąć nawet 165 Hz, jeśli przedkładasz wydajność nad jakość.

Ale chociaż Crosshair 15 odgrywa imponującą rolę, warto zauważyć, że wszystko to jest zasilane elektrycznie. I z różnych powodów. Oczywistą rzeczą jest to, że uruchamianie każdego komponentu w jego granicach całkowicie wyczerpuje baterię, co oznacza, że ​​nie będziesz miał dużo czasu na grę przed śmiercią. Ale jest to obecnie dość powszechny problem w laptopach do gier. Innym powodem, dla którego zawsze będziesz chciał ładować ten laptop, jest to, że gdy tego nie robisz, wydajność spada niewiarygodnie. Weźmy ponownie za przykłady Forza i A Plague Tale, dwie gry, które rzucają wyzwanie na swój własny sposób. Jeśli grasz bez dodatkowego zasilania, które pomaga Crosshair 15, obie gry staną się niewiarygodnie niestabilne i wolne, do tego stopnia, że ​​będzie to jak próba grania w zwolnionym tempie z powodu liczby klatek na sekundę, która spadła do nierozsądnie niskiej liczby . Chodzi o to, że nie oczekuj, że użyjesz Crosshair 15 w pełni w podróży, ponieważ po prostu nie wytrzyma.

READ  Call of Duty: Modern Warfare 2: Ogłoszenie zbliża się, w Infinity Ward robi się ciemno

Szczerze mówiąc, i tak nie polecałbym grać w podróży z tym laptopem, ponieważ po przekroczeniu granic możliwości wewnętrzni fani sprawiają, że wygląda to tak, jakby myśliwiec startował do bitwy. Jest bardzo głośny, co jest produktem ubocznym ciepła generowanego przez laptop i może rozpraszać, co jest rażącym problemem, zwłaszcza jeśli zamierzasz grać w gry z Crosshair 15, gdy leży on na kolanach. Nie mogę się powstrzymać, aby wyrazić współczucie tym, którzy spróbowali tego w szortach, ponieważ ja tam byłem i niestety tego doświadczyłem.

Reklama:

Celownik MSI 15

Nie ma wątpliwości, że celownik 15 B12U ma swoje demony, ponieważ są one bardzo wyraźnie obecne. Ale jeśli możesz to ominąć, a może po prostu chcesz, aby przenośny system działał i bawił się nim trochę lub dwa, nadal spełnia wiele właściwych zasad. Żywotność baterii jest wystarczająca i długa w przypadku korzystania z większości innych systemów. Ekran jest wysokiej jakości i zapewnia dobrą widoczność. A jeśli możesz ominąć neonowożółty schemat kolorów Rainbow Six: Odznaki ekstrakcji i wyglądu (może po prostu złapanie Essential Grid 15 jest właściwą drogą), ma bardzo subtelny design i korpus. To nie jest cienki ani lekki laptop, ale ze sprzętem, który go pakuje, nie spodziewałbyś się, że tak się stanie.

Biorąc pod uwagę, że Crosshair 15 B12U ma również prawie każdy port pod słońcem (różne USB-C, USB-As, HDMI, DC-In, gniazdo audio 3,5 mm i port Ethernet), w tym laptopie jest wiele uznania. Po prostu wiedz, w co się pakujesz, zwłaszcza gdy weźmiesz pod uwagę, że będziesz kaszleć około 1600 funtów, aby zdobyć jedną z nich.

Continue Reading

Trending