Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Atak serca i depresja równa się cukrzycy?

01 czerwca 2021


Zdjęcie: Rido / AdobeStock

Pokazać

Reklama na pół strony OptaData 01.05-31.05.21 mobile


Pacjenci, którzy przeszli już zawał serca i u których w trakcie obserwacji wystąpią objawy depresji, są bardziej narażeni na cukrzycę typu 2. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Epidemiologii Medycznej i Biometrii Uniwersytetu w Ulm. Badanie pokazuje również, że objawy depresji nie tylko zwiększają ryzyko rozwoju cukrzycy, ale mogą również prowadzić do większej liczby powikłań, takich jak drugi zawał mięśnia sercowego lub udar.

W badaniu, opublikowanym w czasopiśmie Cardiovascular Diabetology, naukowcy wykorzystali długoterminowe obserwacje ponad 1000 pacjentów. Korzystają z danych z badania KAROLA (Long-Term Successes of KARdiOLogical Follow-up Treatment), w którym obserwowano pacjentów z zawałem serca przez 15 lat.

Wyzwalacze cukrzycy typu 2 to przyrost masy ciała, brak ruchu i historia rodzinna. Głównym pytaniem do badania Ulm było teraz, czy ryzyko rozwoju cukrzycy u pacjentów z chorobami serca z objawami depresji różni się od ryzyka u innych z depresją. Naukowcy odkryli, że pacjenci, u których wystąpiła depresja w okresie obserwacji, mieli 2,5 razy większe ryzyko zachorowania na cukrzycę. Obecnie wiemy bardzo dobrze, że objawy depresji stwarzają ryzyko choroby niedokrwiennej serca. Nowością jest to, że choroby psychiczne u tych pacjentów są również czynnikiem ryzyka rozwoju cukrzycy ”- podsumował pierwszy autor badania, dr Raphael Peter.

Rolę mogą odgrywać przewlekłe procesy zapalne
Ponadto naukowcy odkryli, że osoby z cukrzycą były również narażone na 6,5-krotnie większe ryzyko nawracających powikłań sercowo-naczyniowych, takich jak drugi zawał mięśnia sercowego, udar, a nawet przedwczesna śmierć. Przyczyną tej reakcji mogą być przewlekłe procesy zapalne w organizmie. „Takie procesy zapalne odgrywają ważną rolę w cukrzycy, a także w chorobach depresyjnych, a także mogą wyjaśniać związek między cukrzycą a depresją” – powiedział dyrektor Instytutu profesor Dietrich Rothenbacher.

W wyniku przeprowadzonych badań autorzy badania wezwali pacjentów po zawale serca do uwzględnienia również stanu psychicznego. Istnieją skuteczne strategie leczenia, takie jak psychoterapia lub leki wspierające osoby w trakcie rekonwalescencji. Przede wszystkim regularna aktywność fizyczna jest ważna, aby wyeliminować objawy depresji i złagodzić chorobę. Ostatecznie byłoby to również korzystne dla serca i naczyń krwionośnych.

READ  Pandemia: Dla Drostena najbardziej prawdopodobnym źródłem korony jest przemysł futrzarski

Oryginalny post:
Raphael S. Peter, Andrea Jansch, Ute Mons, Ben Schottker, Roman Schmucker, Wolfgang Koenig, Hermann Brenner i Dietrich Rothenbacher: Wartość predykcyjna długoterminowych ścieżek depresji w cukrzycy występującej u pacjentów ze stabilną chorobą wieńcową. Cukrzycowa choroba sercowo-naczyniowa 20, 108 (2021). https://doi.org/10.1186/s12933-021-01298-3