Connect with us

science

Wiadomość dociera do Ziemi za pomocą wiązki lasera – z głębokiego kosmosu

Published

on

Wiadomość dociera do Ziemi za pomocą wiązki lasera – z głębokiego kosmosu
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Księżyc znajduje się 40 razy dalej od Ziemi, źródła wiadomości, która dotarła na Ziemię za pomocą wiązki lasera. Treść wiadomości nie jest w ogóle istotna.

PASADENA – Według wielkiej wizji pewnego dnia ludzie będą mieszkać i pracować na Marsie… Podróż kosmiczna. Najpóźniej do tego czasu komunikacja danych między Ziemią a Marsem powinna być lepsza niż obecnie, kiedy na Czerwonej Planecie działają wyłącznie badacze-roboci. Aby temu zaradzić, NASA wysłała w przestrzeń eksperymentalną, która teraz po raz pierwszy wysłała dane na Ziemię – z odległości 16 milionów kilometrów.

Do tej pory w podróżach kosmicznych wykorzystywano fale radiowe do komunikacji z odległymi sondami kosmicznymi lub statkami kosmicznymi na Marsie. Jednak wyższe częstotliwości światła — na przykład bliskie podczerwieni — mogą zwiększyć przepustowość, a tym samym prędkość komunikacji. Taka jest podstawowa idea eksperymentu Deep Space Optical Communications (DSOC), który leci w przestrzeń kosmiczną na pokładzie sondy kosmicznej Psyche należącej do NASA. Psyche jest w drodze do trojanów Jowisza, więc będzie przemieszczać się bardzo daleko od Ziemi.

NASA wysyła wiadomość z kosmosu na Ziemię za pomocą wiązki lasera

14 listopada eksperyment DSOC nawiązał pierwszy kontakt z Ziemią i wysłał wiązkę lasera w bliskiej podczerwieni niosącą dane testowe z odległości około 16 milionów mil do Teleskopu Hale’a w Kalifornii. 16 milionów kilometrów – około 40 razy większa odległość między Ziemią a Księżycem. Komunikacja wizualna na większą odległość nie była nigdy wcześniej testowana. „To było duże wyzwanie i wciąż mamy wiele do zrobienia, ale przez krótki czas udało nam się wysyłać, odbierać i odszyfrowywać dane” – potwierdza Meera Srinivasan, menedżer operacyjny DSOC.

READ  Cefeid uzyskała znak CE dla testu Xpert Xpress CoV-2 / Flu / RSV plus
Sonda kosmiczna NASA wysłała dane na Ziemię za pomocą wiązki lasera. (Awatar) © IMAGO/xunderworldx

Celem projektu jest wykazanie możliwości utrzymania szerokopasmowej transmisji danych w różnych odległościach od Ziemi. W przyszłości technologia ta umożliwi „wysyłanie informacji naukowych, obrazów o wysokiej rozdzielczości i strumieni wideo w celu wsparcia kolejnego wielkiego kroku ludzkości: wysłania ludzi na Marsa” – wyjaśnia Trudy Curtis, menedżer ds. demonstracji technologii w NASA.

Wiązka laserowa przesyła wiadomość na odległość ponad 16 milionów kilometrów

Oczekuje się, że w ciągu najbliższych dwóch lat eksperyment DSOC wykaże szybkości przesyłania danych od dziesięciu do stu razy większe niż w przypadku najbardziej zaawansowanych systemów częstotliwości radiowych używanych obecnie przez statki kosmiczne. NASA twierdzi. Pomogłoby to w przyszłych misjach eksploracyjnych i umożliwiłoby wykorzystanie instrumentów naukowych o wyższej rozdzielczości.

„Komunikacja optyczna jest dobrodziejstwem dla naukowców i badaczy, którzy oczekują coraz więcej od swoich misji kosmicznych, i umożliwi załogowej eksploracji kosmosu” – powiedział Jason Mitchell, dyrektor Działu Zaawansowanych Technologii Komunikacji i Nawigacji w NASA. „Więcej danych oznacza więcej odkryć .”

Eksperyment NASA ma na celu umożliwienie wykonywania zdjęć Marsa w wysokiej rozdzielczości

Komunikacja optyczna na krótsze odległości – na orbicie okołoziemskiej czy z Ziemi na Księżyc – była już testowana już wcześniej. W porównaniu z testami w głębokim kosmosie, zastosowanie na krótkich dystansach ma zasadniczą zaletę: następuje tak szybko, że cel wiązki laserowej ledwo się porusza.

Jednak w najdalszym punkcie sondy kosmicznej Psyche od Ziemi dotarcie wiązki lasera do celu zajęłoby około 20 minut. Zarówno sonda, jak i odbiornik na Ziemi już dawno zostały przeniesione w inne miejsce. Należy wziąć pod uwagę te ruchy. Podczas pierwszego testu przeprowadzonego 14 listopada laser dotarł ze statku kosmicznego do odbiornika w zaledwie około 50 sekund. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach