Connect with us

Economy

Przegląd poranny / Gospodarka, banki centralne, polityka

Published

on

Przegląd DJ-ów o poranku / Gospodarka, banki centralne, polityka

Najważniejsze wydarzenia i raporty dotyczące gospodarki, banków centralnych i polityki z Dow Jones Newswires

Rezerwa Federalna: Gospodarka USA rozwijała się w tempie od skromnego do umiarkowanego

Według najnowszej Beżowej Księgi Fedu w październiku i na początku listopada gospodarka amerykańska rosła „w umiarkowanym lub umiarkowanym tempie”. Jednak niektóre Fed stwierdziły, że pomimo silnego popytu wzrost był hamowany przez zakłócenia łańcucha dostaw i niedobory siły roboczej.

Powell: Skalowanie nie prowadzi do zakłóceń rynku

Według prezesa Rezerwy Federalnej, Jerome’a ​​Powella, plan Rezerwy Federalnej USA dotyczący ograniczenia zakupów papierów wartościowych nie powinien wywołać zamieszania na rynkach finansowych. „Gradient nie powinien być destrukcyjnym wydarzeniem dla rynków. Nie spodziewam się, że tak będzie” – powiedział Powell podczas przesłuchania. „Jeszcze tak się nie stało – ogłosiliśmy to” – dodał szef banku centralnego. Powell powtórzył, że uważa, iż „właściwe” jest, aby Fed dyskutował na temat szybszego ograniczania na grudniowym posiedzeniu.

Rządy federalne i stanowe podejmują surowsze środki dotyczące Corona

Szefowie rządów federalnych i stanowych będą chcieli ustalić, jak postępować w przypadku pandemii korony w czwartek (11:00). Szefowie rządów państw federalnych wraz z obecną kanclerz Angelą Merkel (CDU) i jej wyznaczonym następcą Olafem Scholzem (Partia Socjaldemokratyczna) zgodzili się we wtorek zaostrzyć środki dotyczące koronawirusa. Szczegóły tych przepisów muszą zostać wypracowane do czwartku, aby można było podjąć wspólne decyzje.

Ifo: Sytuacja w branży motoryzacyjnej się pogarsza

Według Ifo w listopadzie sytuacja w niemieckim przemyśle samochodowym uległa pogorszeniu. Indeks Ifo dla tego sektora spadł do 9,6 (październik: 17,4) pkt. Tendencję spadkową kształtowała głównie pozycja dostawców. „Dostawcy oceniają swoją sytuację znacznie gorzej niż producenci”, mówi Oliver Falk, prezes Centrum Regulacji Przemysłowych i Nowych Technologii Ifo. Indeks dostawców spadł do minus 23,0 pkt.

READ  „Piractwo wspierane przez państwo” zmusza Unię Europejską do działania

Commerzbank: Mniej wizyt w restauracjach dzięki Corona

Wzrost liczby zakażeń koronawirusem nie tylko wpłynął na ogólne nastroje konsumentów, ale także zmniejszył chęć Niemców do chodzenia do restauracji. Ekonomiści Commerzbanku zwracają uwagę, że według danych aplikacji rezerwacyjnej Open Table, średnio przez siedem dni obsługiwano prawie 30 proc. więcej gości niż przed pandemią.

Polska odrzuca propozycje Komisji Europejskiej w sprawie sporu imigracyjnego z Białorusią

Polska odrzuciła środki zaproponowane przez Komisję Europejską w sporze migracyjnym z Białorusią. Ambasador RP przy Unii Europejskiej Andrej Sados powiedział, że wydłużenie terminów rejestracji i rozpatrywania wniosków azylowych jest „kontrproduktywne”. Zamiast tego należy całkowicie przerwać procedurę azylową.

Erdogan ponownie zmienia ministra finansów

Po tygodniach zawirowań gospodarczych prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan ponownie zastąpił swojego ministra finansów. Erdogan przyjął rezygnację Lutfiego Elvana dekretem prezydenckim i mianował swojego zastępcę, Noureddine’a Nabati, nowym ministrem finansów. Elvan sprawuje urząd od listopada 2020 r., kiedy został mianowany ministrem finansów po rezygnacji zięcia Erdogana, Berata Albayraka.

+++ Dane ekonomiczne +++

Deficyt bilansu handlowego Brazylii za listopad wynosi 1,3 mld USD (październik: nadwyżka 2,0 mld USD)

DJG / DJN / AFP / apo

(koniec) Dow Jones Newswires

02 grudnia 2021 03:00 ET (8:00 GMT)

Prawa autorskie (c) 2021 przez Dow Jones & Company, Inc.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pozew zbiorowy w sprawie podwyżek cen: ponad 40 000 klientów broni się przed Vodafone

Published

on

Pozew zbiorowy w sprawie podwyżek cen: ponad 40 000 klientów broni się przed Vodafone

Pozew zbiorowy w związku z podwyżką cen
Przed Vodafone broni się ponad 40 000 klientów

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

W ubiegłym roku Vodafone podniósł ceny i od tego czasu około dziesięciu milionów klientów płaci dodatkowe pięć euro miesięcznie. Obrońcy praw konsumentów uważają tę podwyżkę cen za niezgodną z prawem i chcą ją anulować. W procesie biorą już udział dziesiątki tysięcy osób.

Dziesiątki tysięcy osób jest już zaangażowanych w pozew zbiorowy przeciwko firmie telekomunikacyjnej Vodafone. W ciągu tygodnia w rejestrze pozwów Federalnego Urzędu Sprawiedliwości zarejestrowano 40 445 konsumentów, ogłosiło Federalne Stowarzyszenie Organizacji Konsumenckich (vzbv). Numer pochodzi z 30 kwietnia, czyli tydzień po otwarciu rejestru. Zapisy są nadal możliwe, więc liczba ta prawdopodobnie wzrośnie.

Vodafon
Vodafon ,80

Stowarzyszenie złożyło jesienią pozew do Okręgowego Sądu Wyższego w Hamm (OLG), ponieważ uważa, że ​​niektóre podwyżki cen oferowane przez Vodafone są nielegalne. Podwyżki dotknęły około dziesięciu milionów klientów. Postępowanie przed Sądem Okręgowym w Hamm jest jedną z pierwszych spraw, które sygnalizują nowe prawo federalne – ostrzejszy miecz dla konsumentów. Po zakończeniu sporu prawnego klienci Vodafone mogą bezpośrednio odzyskać pieniądze, bez konieczności ponownego wchodzenia do sądu.

Vodafone w 2023 roku podniósł ceny telefonii stacjonarnej o pięć euro. Chodziło o Internet w telewizji kablowej i liniach telefonicznych (VDSL), a nie o Internet światłowodowy (FTTH) i nie o taryfy za telefonię komórkową. Spółka uzasadniła ten wzrost wyższymi kosztami, np. kosztami energii i materiałów. Odrzuciła oskarżenie o niezgodność z prawem. Podkreśliła, że ​​większość niemieckich firm już podniosła ceny ze względu na inflację.

Centrum Doradztwa Konsumenckiego: Podwyżki cen są nieskuteczne

Z punktu widzenia obrońców praw konsumentów firma internetowa z Düsseldorfu nie powinna jednostronnie podnosić cen w ramach trwających relacji umownych – czyli bez renegocjacji z klientami. Zdaniem Centrum Doradztwa Konsumenckiego podwyżki cen są nieskuteczne. Vodafone widzi to inaczej: Rzecznik firmy powiedział, że jego firma uwzględniła wymogi prawne dotyczące zmian cen w swoich Ogólnych Warunkach Handlowych (OW).

Usługodawcy zazwyczaj pobierają wyższe ceny w ramach nowych umów, czyli poprzez nowych klientów. Firmy czasami podnoszą także ceny dla obecnych klientów, ale obrońcy konsumentów obserwują tę sytuację jak jastrząb. Działania podjęte przeciwko Vodafone postrzegane są jako mające pewien sygnał sygnalizacyjny dla gospodarki.

READ  Wiedza techniczna o Hatten dla Tresfjord
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów zjeżdżają z linii montażowej

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów zjeżdżają z linii montażowej
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Kaługa w Rosji: Citroën C5 Aircross jest montowany w hali produkcyjnej z chińskich komponentów. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis wycofał się z Rosji. Jednak modele Citroëna C5 Aircross zjeżdżają z linii montażowej w Kałudze. Umożliwia to istnienie globalnej sieci gospodarczej.

Kaługa / Monachium – Im Wojna ukraińska Fronty stwardniały, a gospodarczo między Rosją a Zachodem nadeszła epoka lodowcowa. Nie oznacza to jednak, że w największym kraju świata nie ma już europejskich producentów. przeciwnie. Chociaż europejski producent samochodów Stellantis zakończył produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje, nowe modele Citroëna C5 Aircross wyraźnie zjeżdżają z linii montażowej w Kałudze (na południowy zachód od Moskwy).

Rosja: Produkcja samochodu Citroen z komponentów z Chin

wysoki Reutera Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła seryjną produkcję tego modelu. Dostawy pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się produkcja seryjna Citroëna C5 Aircross” – cytuje komunikat prasowy Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Niedawno niemiecki gigant materiałów budowlanych uległ presji opinii publicznej i wycofał się z lukratywnego rosyjskiego biznesu:

W lutym agencja informacyjna po raz pierwszy poinformowała, powołując się na dane celne i dwóch informatorów, że z Chin sprowadzono co najmniej 42 zestawy w celu montażu modelu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Jednak same komponenty nie pochodzą z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

Stellantis „stracił kontrolę w Rosji” – Chiny interweniują w przypadku włamania

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. odkrył, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiada 70% udziałów w fabryce, a Mitsubishi pozostałe 30%. wysoki Silnik samochodu i sport Firma Automotive Technologies przejęła obecnie fabrykę, a samochody francuskiego producenta samochodów, w szczególności C5 Aircross, nadal zjeżdżają z linii montażowej.

Podczas gdy zachodnie firmy stopniowo wycofują się z Rosji po eskalacji w lutym 2022 r., powiązania gospodarcze między Rosją a Chinami zacieśniły się, w tym w sektorze motoryzacyjnym: dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był prawie siedmiokrotnie wyższy niż w 2019 r. 2022, co oznacza wzrost wartości o około 10 miliardów dolarów.

READ  Zaplanowana duża zmiana u przeciwnika
Citroën C5 Aircross: partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Rosyjska gospodarka: Citroën C5 Aircross zjeżdża z linii montażowej dzięki wspólnemu przedsięwzięciu

Kilka miesięcy temu Stellantis podał, że w wyniku zaprzestania działalności w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak europejskiej grupie udało się już podnieść po porażce: w 2023 r. grupa odnotowała zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Dane celne pokazują: Wygląda na to, że Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze i nic o nich nie wiedział. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Czy ten sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami nałożonymi na Rosję Reutera Według niejasnych. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne komponenty najlepszych niemieckich producentów, nawet po rozpoczęciu wojny, trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Prezes Rheinmetall Papperger popiera obowiązkową służbę wojskową | Polityka

Published

on

Prezes Rheinmetall Papperger popiera obowiązkową służbę wojskową |  Polityka

Waffen können (bis jetzt) nicht von allein schießen …

Die Bundeswehr bekommt in den nächsten Jahren neue Panzer, Flugzeuge, Schiffe und eine große Menge an Ausrüstung und Munition. Problem: Der Truppe (aktuelle Stärke 180 000) fehlen rund 20 000 Soldaten. Verteidigungsminister Boris Pistorius (64, SPD) lässt derzeit mögliche Modelle einer Wehrpflicht prüfen.

Braucht Deutschland wieder eine Wehrpflicht?

Der Chef des deutschen Rüstungskonzerns Rheinmetall, Armin Papperger (61), ist dafür: „Eine Wehrpflicht könnte sich positiv auf die Bereitschaft für unsere Landesverteidigung auswirken.“ Hierfür müsse sie aber sowohl „sicherheits- als auch gesellschaftspolitisch und militärisch sinnvoll ausgestaltet werden“.

„Die Zeitenwende ist eine gesamtgesellschaftliche Aufgabe, die Debatte darüber muss auf der politischen Ebene geführt werden“, sagte Papperger zu BILD.

Der Nachholbedarf der Bundeswehr sei nach drei Jahrzehnten Sparprogramm enorm, so Papperger, dessen Konzern vom 100-Milliarden-Paket für die Bundeswehr profitiert.

„Bei den Strukturen, beim Personal wie auch bei der Ausrüstung. Frieden und Freiheit dürfen nicht schutzlos sein. Freiheitliche Gesellschaften müssen in der Lage dazu sein, für ihre Werte einzustehen und sie verteidigen zu können – notfalls auch militärisch“, so der Rheinmetall-Chef.

Rheinmetall-Chef Armin Papperger vor der Firmen-Zentrale in Düsseldorf

Foto: picture alliance/dpa

Ein Problem: die langen Lieferzeiten der Rüstungsindustrie.

Papperger: „Die Lieferzeiten sind höchst unterschiedlich. Bei Militär-Lkw zum Beispiel konnten wir unsere Kapazität so erhöhen, dass wir je nach Modell praktisch sofort liefern können. Bei Munition liefern wir auch quasi täglich aus.“

Bei komplexeren Systemen wie Gefechtsfahrzeugen dauere es bei neuen Bestellungen jedoch teilweise zwei Jahre, denn man sei auf viele Zulieferer angewiesen – etwa bei Motoren, Getrieben oder auch den Rohlingen für die Kanone.

READ  Ruch stóp procentowych planowany na lipiec: Europejski Bank Centralny zaczyna zmieniać stopy procentowe w strefie euro

Continue Reading

Trending