Connect with us

science

Badanie: W ten sposób możliwe byłoby życie na Marsie

Published

on

  • zPamela Doerhofer

    Blisko

Brytyjski zespół badawczy dostarcza informacji o tym, jak ludzie mogą żyć na Marsie. Promieniowanie na planecie stanowi szczególne wyzwanie.

OXFORD — kolonie na Marsie są rzeczywistością science fiction od dziesięcioleci. Ale czy nasz czerwony sąsiad może rzeczywiście stać się drugim domem dla naszego gatunku, miejscem, w którym ludzie mogą się swobodnie poruszać bez grubych skafandrów, mocnych hełmów, potężnej ochrony przed promieniowaniem i innych sztucznych systemów? Zespół kierowany przez fizyk Ruth Bamford z Uniwersytetu Oksfordzkiego (Wielka Brytania) ma pomysł, jak sprawić, by Mars był bardziej zdatny do zamieszkania: w badaniu opublikowanym w specjalistycznym czasopiśmie „Acta Astronautica” naukowcy wyjaśniają, jak znaleźć Czerwoną Planetę sztuczne pole magnetyczne, które działa jak osłona przed promieniowaniem. W ich rozważaniach kluczową rolę odgrywa marsjański księżyc Fobos.

Na dzień dzisiejszy wydaje się, że istnieją ogromne przeszkody na drodze do kolonizacji Marsa. Chociaż należy do klasy planet podobnych do Ziemi, jej dzień jest prawie tak długi jak dzień na Ziemi, a pod powierzchnią znajduje się zamarznięta woda. Jednak warunki na powierzchni bywają nieprzyjazne dla życia. Z dominującym dwucyfrowym stopniem ujemnym atmosfera jest znacznie chłodniejsza niż na Ziemi, a atmosfera składa się w 95% z dwutlenku węgla.

Czy Mars nadaje się do zamieszkania? Wysokie promieniowanie musi być chronione

Dlatego długoterminowa obecność człowieka na Marsie wymaga „rehabilitacji”, napisali w swoich badaniach fizycy z Oksfordu. Termin ten oznacza przekształcenie planety w nadające się do zamieszkania ciało niebieskie za pomocą technologii przyszłości. Stworzenie powietrza do oddychania i zaopatrzenia w żywność byłoby co najmniej kosztowne, a niska grawitacja prawdopodobnie by się do tego przyzwyczaiła.

Jednak jednym z największych problemów na Marsie jest ilość promieniowania, na jakie mogą być narażeni ludzie. Ponieważ w przeciwieństwie do Ziemi, Czerwona Planeta ma tylko cienką atmosferę i nie ma ochronnego pola magnetycznego. Oba są powiązane. Bez silnej otaczającej magnetosfery Mars nie może utrzymać gęstej atmosfery na dłuższą metę. W rzeczywistości czerwona planeta miała gęstą, bogatą w wodę atmosferę. Jednak bez ochrony pola magnetycznego był coraz bardziej erodowany przez wiatr słoneczny, a w pewnym momencie został wyczerpany.

READ  W Internecie wybuchł spór dotyczący tego problemu matematycznego

Przede wszystkim, bez osłony ochronnej, niebezpieczne promienie mogą dotrzeć do powierzchni niemal bez przeszkód. Ponieważ zadaniem pola magnetycznego jest ochrona planety przed wiatrem słonecznym i wysokoenergetycznymi cząstkami jonizującymi, zarówno ze słońca, jak i z głębi wszechświata. Dlatego tylko ułamek promieni kosmicznych dociera do Ziemi; Jest przechwytywany i odchylany przez pole magnetyczne. Pomiary wykonane przez sondę NASA Curiosity wykazały średnią dawkę promieniowania wynoszącą 77 mikrosiwertów na godzinę podczas lotu na powierzchnię Marsa i 26 mikrosiwertów na godzinę na powierzchni. Dla porównania: na Ziemi wartości wahają się od 0,05 do 0,2 mikrosiwerta na godzinę.

Życie na innych planetach: zespół badawczy chce zmienić przeznaczenie marsjańskiego księżyca

Teraz oczywiście pola magnetycznego Ziemi nie da się tak łatwo odtworzyć. Powstaje w wyniku oddziaływania dynama w mineralnym jądrze Ziemi, co z kolei następuje poprzez rotację Ziemi z ruchem płyt tektonicznych. To nie działa na Marsie, ponieważ wnętrze jest mniejsze i zimniejsze.

Co więc wyobrażają sobie fizyk Ruth Bamford i jej zespół, gdy piszą o „sztucznej magnetosferze” Marsa? Napisali, że proponowane „optymalne rozwiązanie” jest „całkowicie nowe”. W ich modelu Fobos, który jest dwoma największymi księżycami na Marsie, służy do budowy pola magnetycznego. Podobnie jak satelita Ziemi, krąży wokół planety Ziemia, która krąży co osiem godzin. Odległość do powierzchni to tylko 6000 km.

Naukowcy chcą wykorzystać to do zbudowania plazmatora, „syntetycznie naładowanego pierścienia cząstek” wokół Marsa. Modelem tego pasa promieniowania jest księżyc Io, który tworzy taki pierścień wokół gazowego giganta Jowisza. W tym celu cząstki na Fobosie muszą zostać zjonizowane i przyspieszone, aby utworzyły pierścień plazmy wzdłuż orbity Księżyca. Bramford i jej zespół są przekonani, że to z kolei powinno wytworzyć pole magnetyczne, które powinno być wystarczająco silne, aby chronić marsjańską atmosferę. W opinii autorów badania jest to „rozwiązanie o minimalnej wydajności, porządku i masie”.

Fobos to największy z dwóch księżyców Marsa. NASA / rząd

© NASA/rząd

„Nowa era eksploracji kosmosu”: nowe badanie zamieszkiwania Marsa

To wszystko brzmi rozsądnie, ale jest też zbyt skomplikowane do wdrożenia przy dzisiejszych możliwościach. Ale jeśli ludzie zaczną czynić Marsa zdolnym do zamieszkania poprzez rehabilitację, muszą być przygotowani na problemy i mieć gotowe pomysły na rozwiązania, jak napisali fizycy z Oksfordu: „Teraz zaczyna się nowa era eksploracji kosmosu i nadszedł czas, aby wymyślić nowe i odważne koncepcje przyszłość.” „.

READ  Badanie: Niedoczynność tarczycy może zwiększać ryzyko demencji

Nie należy od razu rozważać kolonizacji Marsa. Zasady zbadane w opracowaniu można zastosować również do projektów o małej skali. Załogowe statki kosmiczne, stacje kosmiczne lub bazy księżycowe mogą również skorzystać na stworzeniu małych, ochronnych obudów magnetycznych. (Pamela Doerhofer)

Dopiero niedawno łazik „Wytrwałość” NASA rozwiązał jedną z największych zagadek na Marsie – i nawet się nie zaczął.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjny pomiar za pomocą zegarów atomowych ujawnił, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Swędzenie w 5 częściach ciała: przyczyny i wyzwalacze

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą wziąć pod uwagę inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

science

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce

Published

on

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce
  1. 24vita
  2. Choroby

Naciska

Alergia na pyłki jest nie tylko irytująca, ale nieleczona może być również niebezpieczna. Ponieważ może prowadzić do astmy i na dłuższą metę może wywierać nacisk na serce.

Alergia na pyłki, zwana także katarem siennym, to najczęstszy rodzaj alergii, na który w Niemczech cierpi około dwanaście milionów osób. Chorzy często, szczególnie wiosną, cierpią na katar, podrażnienie oczu i ataki kichania. Wiele osób cierpiących na alergię na pyłki czuje się także osłabionych i nie produktywnych podczas liczenia pyłków. Ważne jest, aby alergie były rozpoznawane i właściwie leczone. Jeśli stan zapalny nie będzie leczony, może rozprzestrzenić się na głębokie drogi oddechowe i prowadzić do długotrwałych problemów z sercem.

Nieleczony katar sienny: Podejrzenie alergii zawsze zostaje wyjaśnione

Wiele osób cierpi na katar sienny. Aby uniknąć chorób współistniejących, należy je leczyć (obraz symboliczny). © Panthermedia/Imago

W przypadku kataru siennego rozpuszczalne w wodzie białka pyłku powodują objawy w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi. Białka te są w zasadzie nieszkodliwe, jednak osoby z alergią są na nie niezwykle wrażliwe, a ich układ odpornościowy wywołuje reakcję zapalną. Uwalniająca się histamina powoduje wzmożone wydzielanie (katar), swędzenie i kichanie, a także zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych. Napady suchego kaszlu i choroby skóry, takie jak neurodermit, mogą być również spowodowane alergią na pyłki Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF) wytłumaczyć.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Pierwsze objawy kataru siennego można początkowo pomylić z przeziębieniem. Istnieją wyraźne różnice:

  • Przeziębienie zwykle ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast objawy alergii utrzymują się przez cały sezon pylenia
  • Wydzielina z nosa przy katarze siennym jest wodnista, natomiast przy przeziębieniu jest zwykle całkowicie żółta
  • Swędzenie oczu nie jest typowym objawem przeziębienia, ale często występuje w przypadku alergii
READ  Szybki sygnał alarmowy tętna: profesor serca ostrzega przed udarem

Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś wyjaśnić objawy swojemu lekarzowi. Test skórny lub badanie krwi mogą zapewnić tutaj jasność. W przypadku braku jednoznacznego wyniku można wykonać próbę prowokacyjną, a w przypadku trudności w oddychaniu badanie czynności płuc.

Nieleczony katar sienny może być szkodliwy dla serca

Ważne jest, aby alergia na pyłki była prawidłowo zdiagnozowana, a następnie leczona, w przeciwnym razie stan zapalny może z czasem ulec tzw. przesunięciu poziomu i przenieść się z górnych dróg oddechowych (nos) do dolnych dróg oddechowych (płuca). Może to prowadzić do alergicznej astmy oskrzelowej z ciężkimi napadami duszności. Dotyczy to około jednej na trzy osoby z alergią na pyłki.

Ostrzega, że ​​zwężenie dróg oddechowych nie tylko prowadzi do duszności, ale w pewnym momencie może również wpłynąć na pracę serca Niemiecka Fundacja Serca. W miarę pogrubiania się błony śluzowej płuc w wyniku stanu zapalnego wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a serce jest zmuszone pompować krew, stawiając czoła większemu oporowi. Powoduje to pogrubienie mięśnia sercowego i zmniejszenie zdolności narządu do pompowania krwi. Szwedzki Zostań W tym kontekście był nawet w stanie wykazać zwiększone ryzyko migotania przedsionków spowodowanego astmą.

Ponadto histamina, przekaźnik alergii, ma również wpływ na wielkość tętnic wieńcowych. W przypadku nietolerancji histaminy może wystąpić szybkie bicie serca i kołatanie serca. Według kardiologów niektórzy pacjenci cierpią również na silne kołatanie serca.

Leki mogą złagodzić objawy alergii

Jeśli lekarz zdiagnozuje alergię na pyłki, można ją leczyć lekami, w tym lekami przeciwhistaminowymi i kortyzonem, takimi jak: Niemieckie Stowarzyszenie Alergii i Astmy (DAAB) Zostałem poinformowany. Najważniejszy etap leczenia alergii, czyli unikanie alergenu (tzw. unikanie alergenu), nie jest możliwy w przypadku uczulenia na pyłki. Jednak leki jedynie łagodzą objawy alergii, a nie leczą przyczyny.

Dobra wiadomość: w przypadku kataru siennego można również leczyć przyczynę, czyli nadwrażliwość. Niewielkie ilości alergenu podaje się wielokrotnie przez okres od trzech do pięciu lat w postaci tabletek, kropli lub we wstrzyknięciu. Występuje rodzaj efektu przyzwyczajenia; Układ odpornościowy powoli buduje tolerancję na białka pyłku, które błędnie uważa się za szkodliwe.

READ  Badanie: Niedoczynność tarczycy może zwiększać ryzyko demencji

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjne pomiary przy użyciu zegarów atomowych wykazały, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień w historii odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Objawy te są pierwszymi objawami insulinooporności

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą przewidywać inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

Trending