Connect with us

science

Wada genetyczna zwiększa ryzyko zgonu u pacjentów dializowanych

Published

on

Tak zwana dializa otrzewnowa jest mniej powszechna niż hemodializa, w której krew pacjentów z uszkodzonymi nerkami jest „przemywana” do maszyny w szpitalu. Dializa otrzewnowa, którą można wykonać w domu, oczyszcza krew w organizmie. Otrzewna działa jak rodzaj filtra biologicznego. Skuteczność hemodializy zależy od tego, jak dobrze usuwa nadmiar wody, równowagę płynów w organizmie i wypłukuje toksyny.

Międzynarodowy zespół badawczy kierowany przez fizjologa z Zurychu Oliviera Devoesta poinformował w środę w „New England Journal of Medicine” o stosunkowo powszechnym wariancie genetycznym, który znacząco wpływa na skuteczność dializy otrzewnowej i przeżycie chorych. Badacze obserwowali 1851 pacjentów, którzy od kilku lat korzystali z tego typu dializy.

Specjalne leczenie omijające wady genetyczne

Odkryty wariant genetyczny to mutacja w genie AQP1, który zawiera plan kanału wodnego zwanego akwaporyną-1. Ten wariant genetyczny zmniejsza produkcję białka kanału wodnego, dzięki czemu nadmiar wody nie jest całkowicie usuwany. W przypadku pacjentów z tym typem genetycznym ryzyko śmierci lub konieczności poddania się dializie jest o 70 procent wyższe niż w przypadku osób bez tego wadliwego genu, napisał w komunikacie prasowym Uniwersytet w Zurychu.

W dializie otrzewnowej płyn zawierający glukozę jest podawany do jamy brzusznej w celu oczyszczenia. Naukowcy odkryli, że negatywne skutki defektu genetycznego można by przezwyciężyć, „jeśli zamiast glukozy zastosowano specyficzne roztwory osmotyczne, które przyciągają wodę niezależnie od akwaporyn – tak zwanych koloidalnych środków osmotycznych” – powiedział Davist. Podkreśla również, że identyfikacja tego wariantu genetycznego jest ważnym krokiem w kierunku medycyny precyzyjnej w leczeniu dializ.

https://doi.org/10.1056/NEJMoa2034279

READ  Czarna dziura nagle obraca się w kierunku Ziemi
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Czy byłeś chory na Koronę? Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Published

on

Czy byłeś chory na Koronę?  Dlatego już teraz musisz sprawdzić swój wzrok

Naukowcy z jasnym przesłaniem

Czy zostałeś zarażony koroną? Dlaczego warto już teraz sprawdzić wzrok

Czy kiedykolwiek zostałeś zarażony koroną? Następnie, według amerykańskich badaczy, powinieneś zostać zbadany przez okulistę.

Sojusz Wizerunkowy

Ile razy w przeszłości zostałeś zarażony koronawirusem?

W rzeczywistości to pytanie jest prawie nieistotne, ponieważ nawet ci, którzy tylko raz uzyskali pozytywny wynik testu, powinni zwracać szczególną uwagę na swoje oczy. Dlaczego: Nowe badanie sugeruje, że COVID-19 może powodować długotrwałe uszkodzenie nerwu wzrokowego. Co dokładnie odkryli naukowcy? Wyjaśniamy.

Konsekwencje Covid-19: Uszkodzenie nerwu wzrokowego po jednorazowym zarażeniu koroną?

Jaki jest związek między zakażeniem koroną a wzrokiem?

Pawan Kumar Singh, adiunkt okulistyki, przeprowadził badanie, w którym stwierdzono: Wszystkie osoby, które przeszły wcześniej infekcję koronową, powinny przejść badanie przez okulistę.

Dotyczy to również wszystkich osób, które nie mają objawów zakażenia koronawirusem. Niezależnie od tego, jak długo trwała infekcja, zdaniem lekarza możliwe jest późniejsze uszkodzenie oka.

Czytanie poradOto, co kolor oczu mówi o naszym zdrowiu

Badanie: Test na myszach pokazuje, że koronawirusy można wykryć na siatkówkach zwierząt

Co dokładnie odkryli naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu Missouri?

Podczas testowania koronawirusów na myszach zwierzęta wdychały je przez nos i usta. Zaledwie kilka godzin później naukowcy zauważyli, że wirusy można było wykryć także na siatkówkach myszy.

Czytanie poradDiagnozowanie raka oka! Mały Erian (2) bardzo dzielnie walczy z podstępną chorobą

reklama:

Rekomendacje naszych partnerów

Zależy nam na Twoim doświadczeniu!

Wyniki ankiety nie są reprezentatywne.

Wydaje się, że Sars-CoV-2 jest w stanie przeniknąć delikatną barierę w siatkówce

Wygląda na to, że koronawirusy zdołały przedostać się przez ochronną barierę siatkówki krwi!

Ta bariera w siatkówce ma na celu ochronę oka przed infekcją. Bariera zwykle w ogóle uniemożliwia patogenom dotarcie do siatkówki.

Jeśli zostaną naruszone, może to prowadzić do reakcji zapalnych w oku, co w najgorszych przypadkach może prowadzić do całkowitej utraty wzroku.

Czytanie poradMichelle (33 lata) cierpi na rzadki zespół Marfana: „Błagałam lekarzy, żeby usunęli mi oczy”.

Wideo: Cztery lata zamknięcia Korony! Tak Niemcy myślą o środkach i szczepieniach