Connect with us

Top News

Zaskakujący werdykt w Polsce: Sędzia wygrywa z krytyką rządu

Published

on

Stan: 23.04.2021 20:28

Sędzia Igor Tulea często był solą w oku polskiego rządu. Teraz stał przed sądem najwyższym w kraju – ale wynik procesu był zaskakujący.

Od Martina Adama,
ARD Studio Warszawa

To wciąż nieprzewidywalne orzeczenia polskich sądów. Im większy dostęp narodowo-konserwatywnego rządu Bais do polskiego sądownictwa w ostatnich latach, tym bardziej przewidywalne orzeczenia uległy zmianie. Tak więc decyzja komisji dyscyplinarnej w sprawie sędziego Igora Dulea była prawdziwym zaskoczeniem.

Martin Adam
ARD Studio Warszawa

Po jedenastokrotnym odroczeniu wyroku, prezes Sądu Najwyższego Adam Roach powiedział tuż przed północą w czwartek: „W obecnej sprawie zatrzymanie kogoś w celu ochrony porządku publicznego jest niedopuszczalne, jeśli nie ma nawet uncji dowodów przeciwko tej osobie do rekomendacji przestępca.”

Oskarżony Igor Duleya też się tego nie spodziewał. Stał się swego rodzaju postacią symboliczną – dla sędziów protestujących przeciwko interwencji państwa w wymiarze sprawiedliwości. Dla rządu Bais sędzia stał się stałym utrapieniem.

Nieprzyjemny werdykt dla rządu

W 2017 roku Duleya wypowiedział się przeciwko polskiemu prokuratorowi, ku irytacji prokuratora będącego jednocześnie ministrem sprawiedliwości. Orzeczenie Tuleyi zmusiło prokuraturę do wznowienia procesu: chodziło o referendum parlamentarne, które uniemożliwiło członkom opozycji udział w prezydencji parlamentarnej – była to bezprecedensowa ingerencja w demokratyczny proces decyzyjny.

Annoyingly Libran – zawsze racjonalny, łatwo zraniony emocjonalnie, bardzo namiętny i może trochę zbyt intensywny. Czyniąc to, w akcie oskarżenia zarzuca się, że naruszył on swoje uprawnienia sądowe. Od tego czasu trwa legalne przeciąganie liny, czyli mniej niż osoba sędziego. Pensja Duleyi została obniżona, nie mógł już prowadzić procesów, a jego immunitet jako sędziego został najpierw usunięty, a następnie przywrócony przez inny sąd.

System dyscyplinarny, specjalnie opracowany przez Biuro Prokuratora Generalnego i Paisa, umożliwia sędziom przyjmowanie precedensów w ich orzeczeniach, które są wielokrotnie wzywane do Tulei. Nie pojawił się – ze swoim immunitetem i orzeczeniem Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości (ETS), że organ dyscyplinarny powinien odpowiednio zaprzestać swojej pracy, ponieważ podważa to niezawisłość wymiaru sprawiedliwości. Rząd w końcu zażądał aresztowania Tulii i wezwania jej przez policję.

READ  Handel w Polsce rozwija się: rejestracja eksportu dzięki niemieckim klientom

„Wojna o praworządność trwa”

Od czwartku do piątku wieczorem ETS wydał orzeczenie przeciwko prokuratorowi i na korzyść Tuleya.

Tej nocy wrócił do sądu ze swoimi zwolennikami: „W imieniu wszystkich sędziów dziękujemy za wsparcie. Bez pomocy obywateli, my, sędziowie i prawnicy, nic nie osiągniemy. Dziś wygraliśmy małą bitwę, ale walka o praworządność trwa. ”

Nawet w tym momencie spodziewano się, że nastąpi to po kilku godzinach: Pokonany prokurator chce się odwołać. Tym razem rozprawie mają przewodniczyć inni sędziowie.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Raport o ataku nożem: Policja zastrzeliła napastnika w Wolmirstedt

Published

on

Raport o ataku nożem: Policja zastrzeliła napastnika w Wolmirstedt

Zgłoszenie ataku nożem
Policja zastrzeliła napastników w Wolmirstedt

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Dokładne okoliczności są nadal niejasne. Według doniesień mediów, w Wolmirstedt koło Magdeburga mężczyzna rzekomo zaatakował nożem kilka osób. Policja nie komentuje tej broni. Ale jedno jest pewne: po ataku na policjantów zastrzelili mężczyznę.

W piątkowy wieczór policjanci zastrzelili mężczyznę podczas operacji w Volmirstedt na północ od Magdeburga. Rzecznik policji powiedział wcześniej tego ranka w Stendhal, że zaatakował funkcjonariuszy. Według doniesień zginął na miejscu.

Rzecznik nie mógł początkowo powiedzieć, czy mężczyzna był uzbrojony, czy też byli inni ranni. Z informacji „Bildu” wynika, że ​​mężczyzna rzekomo zaatakował nożem kilka osób. Sprawę wszczęła policja w Stendhal.

Pod koniec maja w całym kraju doszło do zabójstw. 25-letni mężczyzna z Afganistanu zaatakował nożem członków islamsko-cywilnego ruchu Pax Europa na rynku w Mannheim. Zaatakował także 29-letniego policjanta, który kilka dni później w wyniku ataku zmarł.

READ  Czy kryzys uchodźczy zmienia Polskę w tolerancyjny, wielokulturowy kraj?
Continue Reading

Top News

Koszulka powiewa przed scenami na filmie

Published

on

Hanower. Trwa tylko 24 sekundy, ale niesie jasny przekaz: „Witajcie, Hanowerze!” Gwiazda piłki nożnej Robert Lewandowski wraz z reprezentacją Polski odwiedzi stolicę województwa podczas Mistrzostw Europy 2024. Teraz grupa opublikowała krótki film w sieciach społecznościowych, aby pokazać, że rzeczywiście dotarli.

Przeczytaj więcej Reklama

Przeczytaj więcej Reklama

Polska koszulka powiewa delikatnie na wietrze przed zabytkami miasta, a napis „Biało-Czerwony Hannover!” (czerwony i biały Hanower) macha ręką z emoji w podpisie. Można na przykład zobaczyć Marktkirche, Nowy Ratusz, główny dworzec kolejowy i Leibnizhaus. Klip został opublikowany na Instagramie, X (dawniej Twitterze) i Facebooku w czwartkowy wieczór.

Polska koszulka wisi w Hanowerze: kibice znów Cię witają

Gratulacje w komentarzach są przyjmowane pilnie. „Mieszkam w Hanowerze i cieszę się, że tam jesteś” – pisze po polsku na Instagramie jedna z użytkowniczek. Kolejny komentarz w miejscowym języku: „Hannover to piękne miasto” wciąż oczekuje na publikację.

Przeczytaj więcej Reklama

Przeczytaj więcej Reklama

Reprezentacja Polski od wtorku 11 czerwca przebywa w hotelu Sheraton Pelikan (lista). Pojawiła się duża liczba fanów, po czym w środę odbyła się ogólna sesja treningowa na stadionie Ilanwright. Zespół rozpoczyna Mistrzostwa Europy przeciwko Holandii w Hamburgu w niedzielę 16 czerwca o godzinie 15:00.

HAZ

READ  Pożar w Bambergu: Osoba płonie w budynku mieszkalnym w mieście-ogrodzie
Continue Reading

Top News

Policja aresztowała podejrzanego w Pradze

Published

on

Policja aresztowała podejrzanego w Pradze

Sukces obławy po śmierci małej Valerii: Policja ma jeden W Pradze aresztowano 36-letniego mężczyznę. Pozwól mu być Jest mocno podejrzany o zamordowanie dziewczynki– ogłosił w piątek prokurator w Chemnitz. The Mołdawianie Był już wcześniej poszukiwany krajowym i europejskim nakazem aresztowania. Obecnie przebywa w areszcie w Czechach i mówi się, że wkrótce zostanie poddany ekstradycji do Niemiec.

Według policji i prokuratury 36-latek został zatrzymany w piątek rano Został zatrzymany o godzinie 10:15 w praskiej restauracji. Mówiono, że na początku nie zostaną przekazane żadne dalsze informacje.

Dziewczyna pochodzi z Ukrainy Zniknął bez śladu rankiem 3 czerwca w drodze do szkoły. Po dniach poszukiwań jej ciało odnaleziono we wtorek pod drzewem w lesie niedaleko Tobeln, około czterech kilometrów od jej domu. Według policji Valeria padła ofiarą przestępstwa, ale wynika z ustaleń wstępnego śledztwa Nie wykorzystywany seksualnie. Śledztwo w sprawie morderstwa prowadzi prokuratura.

Od kilku dni prowadzone są w tej sprawie czynności wyjaśniające Koncentruje się na środowisku społecznym dziewczyny. Zatrzymany według „Bilda”: Były chłopak matki Valerii. Prokuratura w Chemnitz początkowo odmówiła komentarza, zapytana w piątek przez niemiecką agencję prasową.

„Bild” już wcześniej informował, że byłym chłopakiem jest matka Rankiem w dniu zniknięcia Valerii. Według doniesień jego telefon komórkowy został zalogowany do telefonu komórkowego w Doble i uchwycony kamerą monitoringu sąsiedniego domu.

Motyw i tło zbrodni nadal nie są do końca jasne

W piątkowe popołudnie czeska policja napisała na Twitterze, że policja Zatrzymał poszukiwanego mężczyznę w centrum Pragi, podejrzany o popełnienie przestępstwa z użyciem przemocy w Niemczech. Z doniesień wynika, że ​​policja kryminalna i zagraniczna w Pradze jest obecnie w kontakcie z policją niemiecką.

Tymczasem wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – np Motyw i podłoże brutalnego przestępstwa jak i przyczynę śmierci. Wciąż pojawiają się pytania, dlaczego policja Za późno szukam dziewczyny w okolicach Döbeln.

READ  Zamknięcie autostrady A7 w Hamburgu: trwają prace na mostach NDR.de - Aktualności

W dniu zniknięcia Valerii świadek przebywał na obrzeżach miasta Usłyszeliśmy krzyki i później zgłosiliśmy to policji. Według policji początkowo nie można było tego ustalić z całą pewnością. Kiedy rodzina powiedziała później policji, że przebywali głównie w lasach w Nollenstein, poszukiwania rozszerzyły się.

Sprawdzane jest również A Możliwe niewłaściwe postępowanie ze strony szkoły. Nie skontaktowali się zgodnie z wymogami matki Valerii, gdy dziecko było nieobecne na zajęciach w poniedziałek w zeszłym tygodniu.

Zbrodnia popełniona na dziewczynce Valerii zszokowała wielu mieszkańców jej 24-tysięcznego miasta Dobeln. Wiele osób umieszcza w pobliżu domu dziecka świeczki, pluszaki, obrazki, aniołki i kwiaty. Wyraża smutek i rozpacz.

W piątkowy wieczór mieszkańcy Döbeln chcą na Obermarkt uczcić pamięć zamordowanej Valerii ze świecami w rękach. W niedzielę odbędzie się także nabożeństwo żałobne. Zaplanowany na najbliższy weekend festiwal miejski został odwołany. (dpa)

Continue Reading

Trending