Connect with us

Top News

Polska: Dlaczego nikt nie powinien jechać na Mazury

Published

on

BNawet wyjazd na Mazury często kończy się wyboistym początkiem. Drogi nie są za to w żaden sposób odpowiedzialne. Zamiast tego koliduje z niemiecką gramatyką. Mazurami zajmuję się od dziesięcioleci i ciągle odczuwam tę zmęczeniową irytację, której nie mogę się pozbyć z jakiegoś nieznanego powodu. Często recytuje się wtedy „In die Mazury”.

Brzmi to jak czary, ale nawet oświecone umysły z radością powtarzają takie językowe faux pas. Błędny rodzajnik „na Mazury” pochodzi z języka polskiego, gdzie terytorium to właściwie tylko liczba mnoga. Inaczej sytuacja wygląda w Niemczech, gdzie Masuren jest rzeczownikiem w liczbie pojedynczej. Jednak nawet słynne felietony i strony podróżnicze w niemieckich standardowych gazetach nie mówiły o „Mazurach”; Biura podróży również często reklamują wyjazdy na „Mazury”.

Użycie niewłaściwego artykułu mówi o tym, jak Niemcy radzili sobie z tym terenem. Można tylko spekulować o przyczynach. Czy to niedbałość, naiwność czy ignorancja? Kulturalna zarozumiałość wobec krajobrazów Europy Środkowo-Wschodniej, które wielu Niemcom wydają się być gdzieś „tam”?

Tutaj możesz znaleźć treści stron trzecich

Odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest wymagana, ponieważ zewnętrzni dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody w celu wyświetlenia treści osadzonych. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „on”, zgadzasz się na to (która może zostać odwołana w dowolnym momencie). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Swoją zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika na dole strony i poprzez Prywatność.

Wyobraź sobie, że mówisz swojemu kręgowi przyjaciół, że pojechałeś do „Toskanii” lub „Prowansji”. Dostaniesz wściekły płacz lub żałosny uśmiech i możesz zostać oskarżony o bycie ignorantem. Spójrzmy prawdzie w oczy, nie ujdą ci na sucho takie krajobrazy jak Lazurowe Wybrzeże, Toskania i Prowansja.

READ  Kontrowersje wokół rozmów z Putinem: Macron nazywa polskiego szefa rządu „prawicowym ekstremistą”

Na Mazurach ludzie wydają się bardziej hojni, a błąd językowy jest społecznie wybaczalny, podczas gdy wielu podróżnych do nostalgicznych śródziemnomorskich destynacji wykazuje ówczesne zainteresowanie akademickie. Zwłaszcza Niemcy skwapliwie za nim podążają Savoir Vivre Lub słodkie życie Oczywiście przyjmują ten plan życia we właściwy językowo sposób, ponieważ chcą wyglądać jak najbardziej autentycznie.

Prusy Wschodnie to nostalgiczne miejsce

A Mussoorie? Tutaj znów staje się płaska, gdy wjeżdżamy na wycięty teren. W przeciwieństwie do klasycznych krajobrazów podróżniczych Niemców Włochy Albo na południu Francji Mazury zabierają się do roboty, bo Niemcy wnikają tu w głąb ich duszy.

Dlatego ojczyzna, strata i ponadczasowa tęsknota wybrzmiewają, a także mogą reprezentować samopotwierdzenie własnej tożsamości. milion ludzi Niemcy Oto ich korzenie: to właśnie ta rodzinna więź odróżnia Mazury od Toskanii. Barcelona Albo miło. Dlatego ta dziwna niejednoznaczność rezonuje z Mazurami, bo osobiste uczucia często podróżują.

Czytaj

Wiele niemieckich biografii rodzinnych zaczęło się tutaj kiedyś, ze wszystkimi zawiłościami ich własnej historii. Podróż na Mazury to zatem krytyczne studium tradycyjnych faktów, tajemnic, mitów i frazesów. Pod koniec II wojny światowej Mazury były częścią Prus Wschodnich w Niemczech, które zostały zniszczone w ruinach III Rzeszy. W późniejszym życiu te utracone pejzaże przekształciły się w projekcje nostalgii.

Żadna była niemiecka prowincja nie zyskała takiej uwagi jak Prusy Wschodnie. Przez długi czas w dużym nakładzie były pamiętniki, powieści i reportaże podróżnicze. Do dziś Prusy Wschodnie służą jako miejsce emocjonalnego rezonansu.

Gdzieś na wschodzie leży Pojezierze Mazurskie

Jeden z najbardziej udanych debiutów fabularnych ostatnich lat, powieść Dörte Hansena „Ziemia Altes”, wydana w 2015 roku, opowiada historię trzypokoleniowej rodziny Prus Wschodnich z okolic Hamburga po dzień dzisiejszy. Jednak to szczególne skojarzenie z Mazurami nie przeszkodziło wielu Niemcom w posługiwaniu się tym błędnym artykułem.

READ  Pamięć o ofiarach nazizmu w Polsce: Miejsce pamięci i spotkania

Kiedy w 2020 roku udało się nakręcić powieść Dörte Hansen, można było usłyszeć dzieci uchodźców z Prus Wschodnich, którzy już dawno przybyli do dzisiejszego Hamburga, mówiące „na Mazury” z całą powagą. W znakomitej powieści Dörte Hansen nie ma takiego pisarstwa, a błąd jakoś wkradł się do scenariusza i uparcie przetrwał kilka edycji do końca filmu.

Jednak ta nieuwaga może mieć głębsze przyczyny, bo za tą otępieniem dostrzegam zaciśnięte usta, jeśli chodzi o relacje między Niemcami a Mazurami. Od czasu cudu gospodarczego wielu Niemców poczyniło wielkie wysiłki i niestrudzenie wędrowało po tytuł Mistrza Świata w Turystyce, czasami za cenę pozostawienia za sobą własnej historii.

Historyczne zapomnienie szerzyło się na Mazurach. Faktem geograficznym jest, że Pojezierze Mazurskie znajduje się w środku Europy, ale dla wielu nie odpowiada to ich własnej percepcji. Po 1945 roku Mazury leżały gdzieś na Wschodzie za żelazną kurtyną, zdając się wreszcie zagubione w wewnętrznym horyzoncie niemieckiej świadomości, zgodnie z mottem, lepiej nie być dotykanym i słyszanym.

Czytaj

Polska: Mazury to idealne miejsce na wakacje na łodzi, a wypożyczenie łodzi jest łatwe

Tak bliskie czy bliskie: nasze stosunki z Mazurami i historycznymi Prusami Wschodnimi poruszają się właśnie w tym szczególnym napięciu. Tu leży jądro Prus. Królewiec i Prusy Wschodnie były ważnymi punktami odniesienia dla państwa pruskiego. Tutaj przez wieki Litwini i Niemcy byli sąsiadami po drugiej stronie granicy, która nigdy się nie rozdzielała, ale budowała mosty kulturowe, dlatego żaden inny pruski, a później niemiecki krajobraz nie może pochwalić się taką różnorodnością.

Przez długi czas Mazury również uchodziły w Polsce za zacofane

[WobraziePrusWschodnichpozostającychwNiemczechpo1945rokudominowałyżałobneimelancholijnepożegnaniaktóreczerpałyzwczesnychdoświadczeńgdyżutrataPrusPołudniowo-WschodnichwwynikuDecyzjiPoczdamskiejoznaczałaunikalnąutratętegoterytoriumdlamilionówosóbwNiemczech[1945க்குப்பிறகுஜெர்மனியில்எஞ்சியிருந்தகிழக்குபிரஷியாவின்உருவத்தில்துக்கம்மற்றும்மனச்சோர்வுபிரியாவிடைகள்ஆதிக்கம்செலுத்தியதுஇதுஒருஆரம்பஅனுபவத்தைஅடிப்படையாகக்கொண்டதுஏனெனில்ஜெர்மனியில்பலமில்லியன்மக்களுக்குஇந்தநிலப்பரப்புதனிப்பட்டஇழப்பைக்குறிக்கிறதுபோட்ஸ்டாம்முடிவுகளின்விளைவாகதெற்குகிழக்குபிரஷியாவீழ்ந்ததுPolska.

Jej mieszkańcy stracili nie tylko domy, ale także egzystencję społeczną i materialną. Przybywali do czterech stref okupacyjnych jako nieobecni i nie było wówczas mowy o kulturze gościnnej, wręcz przeciwnie, niemieccy uchodźcy ze Wschodu byli często obrażani przez własnych rodaków jako „polloków” lub „Cyganów”.

Jednak w latach pięćdziesiątych bezdomność wypędzonych z Republiki Federalnej wytworzyła dziwny i często zacofany obraz utraconych regionów. Coraz więcej pamięci groziło zamrożeniem. Nikogo nie interesowali nowi, Polacy, mieszkańcy, ich historia i warunki życia. Polska teraźniejszość nie miała miejsca, dlatego po prostu przeminęła.

W Rzeszy Niemieckiej krążył satyryczny werset o mazurskich wieśniakach: „Tam, gdzie kończy się kultura, zaczynają żyć Mazury”. Niewiele się zmieniło od II wojny światowej. Choć wielu Polaków ma wspomnienia z wakacji na Mazurach, region ten od dawna uważany był za zaścianek w Polsce. Ze względu na wysokie bezrobocie wiele osób opuściło swoje domy. Podobnie jak w Zagłębiu Ruhry od momentu powstania Cesarstwa Niemieckiego, młodzi ludzie z Mazur migrują do większych miast Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii czy Irlandii, gdzie praca jest jeszcze dostępna.

Ekologiczna różnorodność przyrody jest zagrożona

Mazury przechodzą daleko idącą transformację strukturalną, a wyzwaniem jest znalezienie rozsądnej równowagi między modernizacją a zrównoważonym rozwojem. Stawką jest wiele, ale największym bogactwem jest unikalny krajobraz przyrodniczy. Ochrona środowiska oznacza zatem inwestycje w harmonię krajobrazu, ludzi i historii ze zrównoważoną turystyką w przyszłości.

Dziś Mazury „ozdabiają” niektóre domy weekendowe świeżo zamożnych warszawiaków, którzy mają luksusowe wille wybudowane o słabej architekturze, późnokapitalistycznej grabieży ziemi, w której nie konsultowano się z miejscową ludnością. Nic dziwnego, że „Lud Warszawy” plasuje się nisko na lokalnej skali popularności. Naprawdę mają złą reputację. Niektóre decyzje polityczne ze stołecznej Warszawy odbywają się kosztem natury, bez uwzględnienia potrzeb miejscowej ludności.

Nikt tutaj nie zamyka oczu na zmiany, ale w budownictwie drogowym w ciągu ostatnich kilku lat wiele zalesionych alei musiało ustąpić miejsca masywnym autostradom. Był głośny sprzeciw wobec tego, co uratowało kilka wspaniałych alejek przed piłami łańcuchowymi. Kilka grup walczy obecnie przeciwko czterokierunkowemu przedłużeniu Drogi Expressova S16 z Sensburga przez Wielkie Jeziora Mazurskie do Lig. Według najnowszych planów ucierpi również znany Biebrzański Park Narodowy na skrajnej północno-wschodniej Polsce.

Łabędzie na rzece Krutinia w Rezerwacie Biosfery UNESCO Jezior Mazurskich koło Krutina, Polska

Łabędzie na rzece Krutinia na Jeziorze Mazurskim Rezerwat Biosfery UNESCO koło Krutin

Źródło: Picture Alliance / Picture Agency Online / Schickert

Połączenie to nie przyniosło Mazurom żadnych korzyści, ale służyło przede wszystkim przyspieszeniu międzynarodowego ruchu towarowego między krajami bałtyckimi a Europą Zachodnią. Przy szacowanym natężeniu ruchu 4000 ciężarówek i 22 000 samochodów dziennie, ta przypominająca autostradę droga ekspresowa przebije się przez najpiękniejsze mazurskie krajobrazy.

O Mazury i ich wyjątkową różnorodność ekologiczną zagrożone jest wiele. Istnieje prężne lokalne społeczeństwo obywatelskie, które coraz bardziej sprzeciwia się komercjalizacji. Walczy o zachowanie wyjątkowej przyrody jako podstawy życia dla przyszłych pokoleń. Błogosławieństwo w najszerszym znaczeniu, bo ten oddolny ruch na rzecz unikalnego krajobrazu kulturowego Mazur jest wspierany przez młodsze pokolenie, którego dziadkowie i rodzice przybyli tu jako obcokrajowcy po 1945 roku.

224 strony, 16 euro, fragment książki „Instrukcje dla Mazur” historyka Andreasa Gosserta, Piper Verlag.

Andreas Gossert, Piper Verlag, 224 strony, 16 euro

Źródło: Piper Verlag

Bezpieczna podróż — porady na letnie wakacje bez stresu

Letnie wakacje są tuż za rogiem – rozpoczęły się nawet w sześciu krajach związkowych. Wobec chaosu na lotniskach i zatłoczonych pociągów wielu Niemców polega na swoich samochodach. Ale jest wiele do rozważenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Top News

Podatek gazowy: Hebeck wyjaśnia plan sygnalizacji świetlnej – alarm i wściekłość podążają: „Dzwonina sala”

Published

on

 1. Strona główna
 2. Polityka

Stworzone przez:

włącznie z: Florian Naumann

Gaz dostępny jest za dodatkową opłatą. Robert Habeck wyjaśnił w poniedziałek plany sygnalizacji świetlnej – ostrzeżenia o tragicznych konsekwencjach zostały szybko docenione. O czym to jest:

BERLIN – To prawda, że ​​nie zakończył się przyjemnym spotkaniem Robert Habeck Poniedziałkowe popołudnie będzie jasne. Z bardzo bolesnym wyrazem twarzy Green wyjaśnił przyczyny i konsekwencje nowej dopłaty gazowej. Najważniejszymi z nich są niewątpliwie klienci prywatni i firmy Płać więcej za gaz. Kilka godzin temu Konsorcjum dostawców gazu ogłosiło wysokość dopłaty.

Minister gospodarki i wicekanclerz nie chcieli rozmawiać o alternatywnych środkach. Ale uczynił wybory bardzo trudnymi. Alternatywą byłby upadek niemieckiego rynku energii, a wraz z nim dużej części europejskiego rynku energii”.

Ale na pewno są co do tego wątpliwości – chociaż Habeck i kanclerz Olaf Scholes Jak najszybciej umieść pomoc na porządku dziennym. Stowarzyszenia społeczne, partie i przedstawiciele biznesu przyglądają się głównym problemom w Niemczech. I trochę niedokończonej pracy domowej. Trochę spociła też kwestia roli koalicjanta FDP.

Minister gospodarki Robert Habeck dostrzega dobre powody dla ryczałtu za gaz — i jest krytykowany ze wszystkich stron. © Odd Anderson/AFP

Dopłata za gaz: nowe sygnalizacje świetlne Zoff? Habeck unika pytań o rolę FDP

Dziennikarz chciał się dowiedzieć, czy rekompensata finansowana z podatków byłaby sprawiedliwa wobec dostawców gazu dotkniętych wysokimi cenami zakupu, a w niektórych przypadkach długoterminowymi, niskimi umowami z klientami. „Ramy polityczne, w których ta koalicja działa, były od początku jasne” – powiedział Habeck. W tym kontekście pojawia się tylko pytanie, czy dopłata zostanie nałożona na wszystkich odbiorców gazu, czy tylko na dostawców dotkniętych rosyjskim embargiem na gaz. Rząd centralny wybrał rozwiązanie „kompleksowe”.

Czy to koparka? Klasyfikacja podwyżek podatków przez liberałów zostawać? Habeck uciekł po krótkim sapnięciu. „Zgodziliśmy się na werdykt” – nalegał. Nie ma ruchu przeciwnego, aby „robić cokolwiek innego”.

W związku z tym dotyczy to nie tylko odbiorców gazu, ale wszystkich. Obliczenia, ile będzie kosztować nowy podatek dla konsumentów, szybko się rozprzestrzeniają. Dla gospodarstwa domowego o zużyciu 20 000 kWh, czyli 576 euro rocznie, 144 euro na gospodarstwo domowe. Dozwolony UE nie nalicza podatku VAT od niemieckich podatków, poziomy odpowiednio się zmniejszają. Habeck natychmiast ogłosił ulgę, której nie było. Obiecał wspólny „cel” pomocy dla osób w dużym stresie. W tweecie Scholz mówił o pełnym pakiecie pomocy. Niemniej jednak krytyka jest świetna – a żądania nie są krótkie.

READ  Pamięć o ofiarach nazizmu w Polsce: Miejsce pamięci i spotkania

Ceny gazu – Habeck zgadza się: mogą pojawić się kolejne opłaty

Przekrój ostrzeżeń pochodzi z obu kierunków ofiar. Stowarzyszenia społeczne, ale na przykład lewica potrzebuje nowych modeli dla rodzin słabych finansowo. A CSU Wzywam pomocy. Z drugiej strony branża już znajduje się w nowych problemach.

Nawiasem mówiąc, nie jest jasne, czy pojawią się dodatkowe koszty z powodu dopłaty za gaz. „Ta opłata nie jest jedyną, jaka istnieje” – przyznał Habeck – choć być może najbardziej znaczący. Jako przykład podał podatek magazynowy. Komunikat w tej sprawie zostanie wydany „wkrótce”. Niektóre kwoty są „stare”, ale w większości są „zerowe”. Habeck nie chciał podawać żadnych punktów cenowych — ale „nie było jasne” co do wysokości dopłaty za gaz.

Dopłata za gaz: ulga dla prywatnych odbiorców gazu – poniedziałkowe żądania i pomysły

 • Grupa społeczności: Verdi Union wymyślił limit ceny gazu dla „normalnego zużycia” dla czteroosobowej rodziny na poziomie 12 000 kWh. Koszty tej ilości gazu powinny zostać ograniczone do poziomu z 2021 roku.
 • Zastrzyk funduszy gdzie indziej: Lider Partii Zielonych Ricardo Long wyjaśnił: „Oprócz znacznie zwiększonej przystępności cenowej mieszkań lub wyższych zasiłków na dzieci, odpowiednia byłaby również nowa wersja ryczałtowej stawki cen energii”. FDP od razu nabrało podejrzeń. W osobie swojego szefa, Adolfa Bauera, Związek Społeczny Niemiec wezwał do „sztywnych stawek przeciwdziałania ubóstwu”, wprowadzenia podstawowej ochrony dzieci, reformy mieszkaniowej i ryczałtu energetycznego w wysokości 300 euro dla mieszkańców Funke. Gazety Emerytura.
 • Obniżenie podatku VAT: Koszt z dopłat Podatek od wartości dodanej od dopłat to tylko jeden punkt wyjścia: stowarzyszenie przemysłu energetycznego BDEW zaproponowało zmniejszenie wszystkich podatków od wartości dodanej od cen gazu i energii elektrycznej do siedmiu procent przez co najmniej dwa lata. . Zyskają na tym również firmy.
 • Duży pakiet ulgi: „To brak szacunku, by oferować dopłatę do gazu bez jednoczesnego planu pomocowego” – powiedział dpa Alexander Dobrind, szef komitetu regionalnego CSU. Pilnie potrzebny jest pakiet pomocowy. W przeciwnym razie koszty energii staną się pułapką ubóstwa wielu rodzin. Polityk CSU nadal był niekonkretny.
 • Finansowanie poprzez podatki zamiast dopłat: Ekspert ds. energii Udo Sieverding z Centrum Konsumenckiego NRW skrytykował niesprawiedliwość w modelu alokacji. Każdy, kto ogrzewa węglem, olejem lub pompą ciepła, ma szczęście – powiedział stacji telewizyjnej Phoenix. Odbiorcy gazu rozliczali się za złe decyzje, których nie podjęli: „Więc finansowanie podatkowe byłoby lepsze”. Lider Zielonych Long również rozważał rozwiązanie podatkowe — ale w inny sposób: jedno Podatek od nadwyżek związanych z wojną Może pomóc „uwolnić osoby najbardziej narażone na wzrost cen”.
 • Inne metody obliczeniowe: Lewicowcy byli sceptycznie nastawieni do arytmetycznych sposobów pobierania dodatkowych opłat. „Rachunki wydają się bardzo arbitralne. Jeśli dostawcy, którzy nie są na minusie, mogą pobierać opłatę, jest to przeciwko obywatelom” – powiedział Dietmar Bartsch, przewodniczący komisji parlamentarnej. Nie podał też żadnych szczegółów. Bartsch zagroził protestom: „Potrzebujemy gorącej jesieni protestów przeciwko polityce energetycznej rządu federalnego”. Podobnie jak Long, lider partii Martin Shirdevan również rozważał podatek od nadmiernych zysków. Potępił to jako „brzmiące pomieszczenie” w twarz, zwłaszcza rodzin o niskich dochodach.
 • Odroczenie do pakietu ulgowego: Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi – dlatego rząd powinien odłożyć wprowadzenie opłaty, Federacja Konsumentów zażądała: „Opłatę należy finansować do czasu, gdy Koalicja będzie mogła przedyskutować dodatkowe środki pomocy”.
READ  Rząd PiS: Krytycy Polski rozszerzają swoją władzę nad Niemcami

Dopłata gazowa dla przemysłu – wymagania gospodarki:

 • Ulga dla instytucji: Stowarzyszenie Niemieckich Związków Przemysłowo-Handlowych wskazało na rosnące koszty dla firm. „Poziom cen gazu osiągnął poziom krytyczny, ale w wielu przypadkach poziom zagrażający istnieniu firmy” – wyjaśnił prezes DIHK Peter Adrian. „Gospodarka pilnie potrzebuje jasności co do ogłoszonych właśnie środków pomocowych, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zamknięcia zakładów i przestojów produkcyjnych”.
 • Przedłużenie czasu: Konfederacja Przemysłu Niemieckiego specjalnie zwróciła się o wsparcie dla firm potrzebujących ochrony. „Politycy powinni przedłużyć dopłatę poza 2024, ponieważ koszty przerosną wiele firm” – powiedział zastępca dyrektora generalnego Holger Lösch.
 • Wsparcie dla firm zmagających się z trudnościami: Towarzystwa mieszkaniowe zwróciły się o pomoc finansową do rządu. Są one szczególnie dotknięte, „ponieważ już muszą finansować gwałtownie rosnące koszty, płacąc znacznie więcej dostawcom” – wyjaśnił Axel Gedaschko, szef stowarzyszenia GdW. Niektóre przedsiębiorstwa budownictwa społecznego mają już poważne problemy finansowe z powodu wysokich zaliczek. „Więc pierwszym krokiem powinny być programy gwarancyjne chroniące płynność firm mieszkaniowych, które są zagrożone upadłością.”

Podatek gazowy trafia do Niemiec: Habeck atakuje Putina i jego poprzedników

Jednak była też zachęta. W przypadku przyznania zwolnienia podatkowego wzrośnie ryzyko upadłości dostawców. „Klienci będą musieli podpisać nowe umowy z wyższymi dziennymi cenami”, powiedział kilski ekonomista Stefan Kooths. Ostatecznie wzrost cen nie wynika z dopłaty gazowej, ale z wyższych cen importowych gazu ziemnego. „Jeżeli dostawcy gazu mieliby przerzucić całkowitą dopłatę za gaz w wysokości 2,419 centów za kilowatogodzinę na klientów na całym świecie, powinno to podnieść wskaźnik inflacji o prawie jeden punkt procentowy (0,9 punktu procentowego) do końca roku” – wyliczył Cooths. .

Ten model zawiódł. I nie wróci.

Habeck bez wątpienia był winny tej sytuacji: Władimir Putin, a przynajmniej pośrednio poprzednie rządy. Partia Zielonych powiedziała, że ​​Putin prowadzi „wojnę gospodarczą”. Jednocześnie Niemcy „stworzyły model biznesowy, który jest w dużej mierze zależny od taniego rosyjskiego gazu” – „Ten model zawiódł. Nie wróci” – podkreślił Habeck. (Materiał z Fn, AFP i dpa)

READ  Polskie wydarzenia
Continue Reading

Top News

Śląsk 1920: b. porucznik niemiecki prowadzi bunt

Published

on

Szef dnia Powstanie na Śląsku

Były niemiecki porucznik dowodził Polską

Alphonse Skrzepniok musiał wziąć rok wolnego od szkoły z powodu słabej znajomości języka niemieckiego. W czasie I wojny światowej awansował do stopnia oficera Armii Cesarskiej. Od 1919 do 1921 dowodził trzema propolskimi powstaniami na Górnym Śląsku.

III_powstanie_śląskie_-_Maxim_wz._08_w_powstańczej_akcji_nad_Odrą  III_powstanie_śląskie_-_Maxim_wz._08_w_powstańczej_akcji_nad_Odrą 

19 sierpnia 1920: Propolscy powstańcy pod dowództwem Alfonsa Skrzepnioka rozpoczynają II Powstanie Śląskie.

Źródło: Wikimedia / Domena publiczna

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Odwołalna zgoda na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych jest wymagana, ponieważ zewnętrzni dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody w celu wyświetlenia treści osadzonych. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „on”, zgadzasz się na to (która może zostać odwołana w dowolnym momencie). Obejmuje to Twoją zgodę na przekazywanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do Stanów Zjednoczonych, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a RODO. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Swoją zgodę możesz wycofać w dowolnym momencie za pomocą przełącznika na dole strony i poprzez Prywatność.

DNakłanianie to mistyfikacja. 15 sierpnia 1920 r. niemieckie gazety donosiły, że oddziały Armii Czerwonej zdobyły Warszawę, stolicę Polski. Napięta sytuacja na Górnym Śląsku, w południowo-wschodniej części historycznego regionu Śląska wokół Oppeln i Kattowitz, niezwykle zróżnicowanego etnicznie, wystarczyła, aby ten tlący się konflikt otwarcie wybuchł.

16 sierpnia Wojsko Polskie rozpoczęło ostatecznie udaną kontrofensywę. Zanim jednak wieści o tym dotarły do ​​Górnego Śląska, proniemieckie milicje już tam zaczęły buntować się, przewidując rychły upadek znienawidzonego przez nich polskiego państwa narodowego.

Zamieszki w Katowicach 1920, sierpień 1920 Powstania polskie protestują przeciwko zbliżającym się głosowaniu na Górnym Śląsku. - Demonstracja Niemców przeciwko działaniom rządu polskiego na Górnym Śląsku (okupacja przez wojska polskie), Katowice Ring.- fot. sierpień 1920 r.

Pocztówka obrazkowa z Katowic 1920

Źródło: Image-Alliance / AK-Images

Zaatakowana została także siedziba przedstawiciela Francji w Katowicach; Uchodził za wroga, ponieważ jednym z jego zadań było przygotowanie referendum w sprawie podziału Górnego Śląska na część niemiecką i polską. Jego siły bezpieczeństwa walczyły, zabijając do dziesięciu napastników i przypadkowych osób. W „reakcji” na to tłum pobił na śmierć znanego polskiego lekarza Andrzeja Mielęckiego; Miał za zadanie opatrywać rannych Niemców.

W rezultacie w nocy z 18 na 19 sierpnia siły propolskie postanowiły zaryzykować drugie powstanie. Pierwsza próba przejęcia władzy na Górnym Śląsku, stwarzająca warunki do przyłączenia się do odradzającej się Polski, zakończyła się niepowodzeniem niemal dokładnie rok wcześniej. Już wtedy podżegano do gwałtownych ataków – a dokładniej przeciwko strajkującym polskim robotnikom w kopalni Myslowitz, które doprowadziły do ​​(co najmniej) dziesięciu ofiar śmiertelnych.

Podobnie jak 1919 przywódca nowego, II powstania śląskiego Alfons Zgrzebniok (1891-1937). 28-latek pochodzi z zagorzałej propolskiej rodziny. Dorastając jako najstarszy syn w rodzinie z trzema braćmi i pięcioma siostrami, jego przejście do (niemieckojęzycznego) gimnazjum na pruskim Śląsku prawie się nie powiodło z powodu niewystarczającej znajomości języka niemieckiego. Dopiero po roku nauczania mógł wstąpić do liceum w Rasipore (Ratipore). Tam został prawie wydalony z powodu swoich polskich przekonań nacjonalistycznych.

Alphonse_Zgrzebniok

Alphonse Skrzepniok (1891–1937) w mundurze kapitana armii polskiej

Źródło: Wikimedia / Domena publiczna

Przezwyciężył to iw 1909 zdał maturę. Alphonse jako pierwszy w rodzinie uczęszczał na pobliski uniwersytet Uniwersytet Wrocławski (Rokla). Pozostał wierny swoim wewnętrznym przekonaniom i wstąpił do tajnej organizacji nacjonalistycznej, która dążyła do pokojowego przebudzenia państwa polskiego.

W sierpniu 1914 został powołany do armii pruskiej i przez następne cztery lata walczył zarówno w okopach na froncie zachodnim, jak i w wojnie mobilnej na wschodzie. Został trzykrotnie ranny i awansował z szeregowca na porucznika, co jest rzadkim wyczynem. Tuż po zakończeniu wojny ostatecznie stanął po stronie Polskiego Ruchu Narodowego. Posługując się taktyką, pozyskiwał broń z niemieckich zapasów i organizował grupy zadaniowe.

Ale kilka dni później niemieckie jednostki, składające się głównie z Freikorps oficjalnie rozwiązanych, ale wciąż aktywnych żołnierzy pierwszej linii, zmiażdżyły rebeliantów. Jednak według bardziej niejasnych szacunków, w 1919 r. pod dowództwem Zgrzebnioka około 23 000 „buntowników” (określenie powszechnie używane) stanęło na Śląsku wobec około 35 000 uzbrojonych Niemców.

Powstania polskie w sierpniu 1920 r. przeciwko nadchodzącym wyborom na Górnym Śląsku. Most kolejowy pod Opolem został wysadzony przez polskich nacjonalistów. Fotografia.

Most kolejowy wysadzony podczas II powstania śląskiego

Źródło: Film Alliance / AK-Films

Rok później buntowników jest bardzo niewielu. Ale tym razem koniec wojny, ponownie koordynowany przez Alphonse’a Skrzepnioka ze strony polskiej, był dla nich bardzo udany. Ponieważ pięć dni później zdominowana przez Francuzów Komisja Tymczasowa zmusiła jednostki niemieckie do mobilizacji. Nie naruszając obiecanego referendum, Zgrzebniok zakończył wszelkie brutalne działania. Jako nowe siły bezpieczeństwa utworzono mieszaną niemiecko-polską „policję wyborczą”, która faktycznie zapewniała pokój na Górnym Śląsku do marca 1921 r.

Zgodnie z polską tradycją, II Powstanie Śląskie z 1920 r., w którym zginęło co najmniej 35 osób, a kilkaset zostało rannych, było jedną z najbardziej udanych akcji w ramach tworzenia państwa narodowego w latach 1918-1921. Musisz się podzielić.

W III powstaniu śląskim po referendum w marcu 1921 r. Zgrzebniok znów działał, tym razem jako naczelny wódz powstańców. Po niesatysfakcjonującym, ale pomyślnym dla Polski wyniku rozbioru Górnego Śląska na wschód od Buthen (Pydom) i Hindenburg OS (Jabrz), 31-latek przez kilka lat pracował jako nauczyciel.

Najwyraźniej to go nie satysfakcjonowało, bo porzucił szkołę i ponownie zaczął działać na różnych stanowiskach na rzecz polskich spraw nacjonalistycznych, m.in. jako oficer wywiadu. Gdańsk to wolne miasto (Gdańsk). Alphonse Skrzepniok zmarł na początku 1937 roku w wieku 45 lat. Odsłonięcie jego tablicy, zapowiedziane 3 września 1939 r., nie nastąpiło przez ponad pół wieku, 20 kwietnia 1992 r.

„Historia świata” można również znaleźć na Facebooku. Cieszymy się z opcji.

READ  IG Metall nalega na wyższe płace
Continue Reading

Top News

RKI wzywa do szczepień: Ogólnokrajowa siedmiodniowa częstość występowania nadal spada

Published

on

RKI wzywa do szczepień
Wydarzenia siedmiodniowe w całym kraju nadal spadają

RKI informuje, że presja na infekcje utrzymuje się na wysokim poziomie we wszystkich grupach wiekowych – chociaż liczba infekcji ponownie spada. Dlatego ci, którzy nie są zaszczepieni, są bardziej narażeni na ciężką chorobę. Tymczasem podlinia Omicron BA.5 zastępuje wszystkie inne warianty.

Według Instytutu Roberta Kocha (RKI), liczba przypadków korony ponownie spadła w ostatnim tygodniu. Według tygodniowego raportu firmy, ogólnokrajowe wydarzenia siedmiodniowe spadły o 18 procent w porównaniu z poprzednim tygodniem (PDF), który odnosi się do tygodnia 8-14 sierpnia. Liczba zarejestrowanych nowych zakażeń koronawirusem na 100 000 osób wyniosła 356 w ciągu tygodnia. Można jednak założyć, że istnieje duża liczba niezgłoszonych przypadków.

„Pomimo spadku liczby zachorowań, presja na infekcje pozostaje wysoka w populacji ogólnej we wszystkich grupach wiekowych”, pisze RKI i zachęca do ponownego szczepienia: „Ponadto nieszczepione osoby w każdym wieku są narażone na znaczne ryzyko ciężkiej postaci choroba Covid-19.”

Jakiś czas temu Komisja ds. Standardowych Szczepień (STIKO) zaleciła drugą szczepionkę przypominającą dla grup ryzyka i osób powyżej 60 roku życia, aby chronić je przed poważnymi chorobami. Wcześniej to zalecenie było stosowane w przypadku grup ryzyka i osób powyżej 70 roku życia.

Podlinia BA.5 firmy Omicron, która dominuje w Niemczech od połowy czerwca, całkowicie wyparła pozostałe kategorie z 95-procentowym udziałem w pierwszym tygodniu sierpnia. Ich udziały ponownie nieznacznie wzrosły, natomiast kategorie BA.2 i BA.4 spadły w ciągu tygodnia o 1,1 i 3,7 proc.

Według RKI, podlinia BA.2.75, która jest szeroko rozpowszechniona w Indiach, została do tej pory wykryta dziesięciokrotnie w losowej próbie w Niemczech. W przypadku dominującym BA.4/BA.5, takim jak Niemcy, BA.2.75 nie zaobserwowano jeszcze przewagi wzrostu.

READ  Landtag - Magdeburg - Link do Forward Search Program dla Schutzsuchende z Polski - Politik
Continue Reading

Trending