Connect with us

science

Uderzenie meteorytu Elmshorn: laboratorium bada 3,5-kilogramowy fragment | NDR.de – Aktualności

Published

on

Uderzenie meteorytu Elmshorn: laboratorium bada 3,5-kilogramowy fragment |  NDR.de – Aktualności

Stan: 02.05.2023 17:00

Kilka dni temu mieszkańcy Elmshorn poinformowali, że słyszano eksplozję i odkryto kilka kamieni. Teraz jest jasne: to były fragmenty meteorytu. Od tego czasu odkryto kolejnych 13 głazów, z których jeden waży 3,5 kilograma – rekord dla Szlezwiku-Holsztynu.

autorstwa Olivera Kringa

W weekend ekipy poszukujące meteorytów wyruszyły w drogę w Elmshorn (powiat Pinneberg) na zlecenie Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR). Do tej pory znaleziono jeszcze 13 meteorytów – na kilku prywatnych posiadłościach na północy miasta. Razem skały ważą około sześciu kilogramów, powiedział w sobotę Carsten Jonas z Meteore Working Group. Ekspert od meteorytów, Dieter Heinlein, donosi o sensacji. Poszczególne części będą dalej badane w laboratorium w Dreźnie w ciągu najbliższych kilku tygodni.

Astronomowie rozróżniają meteoryt, fragment lecący w kosmosie, meteoryty, których część dotarła do atmosfery ziemskiej oraz meteoryty – to fragmenty, które spadły na powierzchnię Ziemi.

Na początku straż pożarna dała z siebie wszystko

Najpierw odkryto dwa fragmenty meteorytu po tym, jak lokalni mieszkańcy zaalarmowali strażaków. Po głośnym huku znajdują mały kamień w ogrodzie w dzielnicy mieszkalnej na północnym skraju Elmshorn. Uszkodzony został również dach domu. Mieszkańcy podejrzewali meteoryt i dla pewności wezwali straż pożarną – ponieważ meteoryty emitują promieniowanie radioaktywne. Ale straż pożarna dała z siebie wszystko pierwsza. Zidentyfikowałem nieznaną rzecz jako kamień. Nie było wyjaśnienia wybuchu.

Jednak dwa dni później sytuacja była zupełnie inna: według astronomów były to jednak wyraźnie meteoryty. Pokazują to pierwsze zdjęcia kamieni, które trafiły do ​​Niemieckiego Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki (DLR). Wstępne oszacowanie wieku i rozmiaru skały jest już dostępne: meteoryt ważył podobno ponad 100 kilogramów przed wejściem w atmosferę i podróżował w kosmosie przez około 4,5 miliarda lat.

Znaleziska od mieszkańców piętrzą się

Po dwóch pierwszych znaleziskach inny właściciel domu zgłosił się w piątek do Centrum DLR, między innymi według raportów NDR, i tam poinformował, że spadły na nich również kawałki meteorytu. We wtorek miała wizytę u lekarza, więc tego popołudnia opuściła swoją posiadłość. Kiedy wraca, zauważa ciemne części swojego podjazdu. Zapytany przez NDR, Carsten Jonas potwierdził, że informacje i czas były prawidłowe. Tymczasem piętrzą się znaleziska innych mieszkańców, a nagromadziło się już kilka kilogramów skał meteorytowych. Jonas nie wyklucza, że ​​kwota może wzrosnąć do 10 kilogramów.

Meteoryt w kosmosie waży tonę

Zwiększyłoby to również całkowitą masę pierwotnego meteorytu w kosmosie do dobrej tony. Specjalista ds. meteorytów DLR, Dieter Heinlein, powiedział NDR Schleswig-Holstein, że przy określaniu całkowitej masy meteorytu praktyczną zasadą jest mniej więcej 1:100 w stosunku do masy na Ziemi. Do piątku wieczorem na ziemi zebrał się tylko jeden kilogram skał. Tak więc oryginalny meteoryt mógł być 10 razy większy niż początkowo sądzono.

Deszcz meteorytów z prędkością 150 kilometrów na godzinę

Heinlein wyjaśnił, że meteoryt prawdopodobnie rozpadł się na poszczególne części, kiedy wszedł w ziemską atmosferę. Fragmenty prawdopodobnie spadły na Elmshorn z deszczem meteorytów – z prędkością 150 kilometrów na godzinę. „Jeden z dwóch kawałków Elmshorn waży około 225 gramów i jest mniej więcej wielkości piłki tenisowej” – powiedział Heinlein. Drugi znaleziony kawałek był płaski, wielkości dłoni i nieco cięższy. Meteoryty składają się zwykle z żelaza i niklu.

Astronom Karsten Jonas, który w piątek miał pierwsze wrażenie na temat meteorytów, twierdzi, że meteoryt przebył około 4,5 miliarda lat w kosmosie – zanim wszedł na orbitę i ostatecznie wszedł w atmosferę.

READ  Wiele alergenów na smartfonach | aponet.de

Badania laboratoryjne i ocena materiałów wideo

ocena Materiał wideo ze stacji obserwacyjnej w Bremerhaven przynieść. Dalsze wyniki powinny przynieść badania w prywatnym laboratorium w Dreźnie. Wysłano tam dwie pierwsze części Elmshorn. Według eksperta ds. meteorytów DLR, Dietera Heinleina, badania powinny rozpocząć się tak szybko, jak to możliwe, ponieważ nieco radioaktywne promieniowanie kosmiczne dostarczy więcej informacji na temat składu i wielkości meteorytu. Wszystkie wyniki badań z laboratorium w Dreźnie powinny być dostępne za około cztery do pięciu tygodni.

Każdy, kto znajdzie jakiekolwiek inne części, powinien zdecydowanie skontaktować się z Niemieckim Centrum Lotnictwa i Kosmonautyki, najlepiej pocztą elektroniczną na adres [email protected]. Tak dla przypomnienia i dochodzenia – według DLR każdy, kto znajdzie meteoryty na swojej posesji, pozostaje jej jedynym właścicielem.

Więcej informacji

Migawka z obserwacji komety "Jah" © Rotat C95 - Fundacja Astronomiczna

Dentysta Jost Jean zidentyfikował ciało niebieskie na zdjęciach teleskopowych. Kometa nosi teraz imię swojego odkrywcy. więcej

Zorza polarna nad Fiordem Kilońskim.  © Tim Eberhardt Zdjęcie: Tim Eberhardt

Wielu przegapiło magiczną zorzę polarną zeszłej nocy. Ale nawet w poniedziałek są szanse na zobaczenie zielonego i fioletowego nieba. więcej

Ten temat w programie:

NDR 1 Fala na północ | Wiadomości dla Szlezwika-Holsztynu | 02.05.2023 | O 17:00

logo NDR
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Fale grawitacyjne: budowa obserwatorium na Księżycu może mieć sens

Published

on

Fale grawitacyjne: budowa obserwatorium na Księżycu może mieć sens

Czy Księżyc to odpowiednie miejsce na nowe obserwatorium do wykrywania fal grawitacyjnych? Wraz z tym pojawiło się pytanie Grupa poszukiwawcza Wśród ponad 80 osób, które opracowały antenę księżycowej fali grawitacyjnej (LGWA).






Ponieważ Ziemia jest aktywna sejsmicznie, a jej atmosfera jest hałaśliwa, z naszej planety można wykryć tylko określony zakres fal grawitacyjnych.

Odpowiednio planowane są obserwatoria kosmiczne, takie jak projekt LISA z Instytutu Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka.

Sejsmiczna cisza na Księżycu

Księżyc jest również aktywny sejsmicznie, ale ogranicza się to do sił pływowych i uderzeń małych meteorytów. Większość aktywności sejsmicznej na Księżycu jest znacznie słabsza i głębsza niż na Ziemi. Dlatego też autorzy badania mówią także o „Cisza sejsmiczna”.




Obserwatorium Fal Grawitacyjnych (GWO) na Księżycu wypełniłoby lukę w zasięgu częstotliwości. „Biorąc pod uwagę wielkość Księżyca i spodziewany hałas generowany przez tło sejsmiczne Księżyca, LGWA będzie w stanie obserwować GW w zakresie od 1 MHz do 1 Hz”.Badanie mówi.

„Dzięki temu LGWA stanie się brakującym ogniwem między detektorami kosmicznymi, takimi jak LISA, o maksymalnej czułości około kilku miliherców, a proponowanymi przyszłymi detektorami naziemnymi, takimi jak Teleskop Einsteina czy Cosmic Explorer”.

Budowa anteny księżycowej fali grawitacyjnej

Jeśli zostanie zbudowany, LGWA będzie składać się z układu czterech detektorów. Na Ziemi detektory te musiałyby być chłodzone – ponieważ w trwale zacienionych obszarach Księżyca (PSR) panują już ekstremalnie niskie temperatury, ten aspekt nie jest już konieczny.

READ  Uważa się, że jeden rodzaj warzyw jest szczególnie skuteczny w zmniejszaniu ryzyka

W połączeniu z teleskopami obserwującymi całe widmo elektromagnetyczne oraz detektorami neutrin i promieni kosmicznych (astronomia wielościeżkowa) zespół badawczy ma nadzieję, że eksperci będą mogli lepiej zrozumieć różne zdarzenia kosmiczne.

Co może wykryć antena księżycowej fali grawitacyjnej?

Mówi się, że LGWA ma pewne unikalne możliwości wykrywania kosmicznych eksplozji. „Tylko LGWA może monitorować zdarzenia astrofizyczne z udziałem białych karłów (WD), takie jak zaburzenia pływowe (TDE) i SNe Ia”. – Czyli supernowe typu Ia – jak wynika z badania.

Ponadto LGWA może wykryć łączenie się kompaktowych gwiazd podwójnych, w tym gwiazd neutronowych, na tygodnie, a nawet miesiące przed faktycznym wydarzeniem.

Co więcej, LGWA będzie w stanie wykryć czarne dziury o masie pośredniej (IMBH) we wczesnym Wszechświecie. IMBH odegrały rolę w powstawaniu współczesnych supermasywnych czarnych dziur (SMBH) w centrach galaktyk. Ale za pomocą tego detektora można także głębiej badać wnętrze Księżyca.

Misja LGWA wciąż się rozwija. Zanim będzie można go wdrożyć, pole musi wiedzieć więcej o tym, gdzie go umieścić.

Uczyć się

Badanie opublikowano 14 kwietnia 2024 roku na serwerze preprintów arXiv: Antena księżycowej fali grawitacyjnej: badania misji i stan nauki (Antena księżycowej fali grawitacyjnej: badania misji i przypadek naukowy).


Continue Reading

science

Podcast widma | Witamina D – Wokół witaminy słońca narosło wiele szumu

Published

on

Podcast widma |  Witamina D – Wokół witaminy słońca narosło wiele szumu

Wokół witaminy słońca narosło wiele szumu

Wiele osób połyka tabletki, aby zapewnić organizmowi dodatkową witaminę D. Ale suplementy są często niepotrzebne. Ponieważ obawy dotyczące niedoboru witaminy D opierają się na wątpliwych danych.

Wiele osób uważa witaminę D za cudowne lekarstwo. Mówi się, że witamina słońca wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed chorobami i uszczęśliwia. W rzeczywistości jest to niezbędne dla ludzi Niedobór może mieć poważne konsekwencjena przykład kości i mięśni. Doniesienia o tym, że wiele osób wytwarza zbyt mało tej ważnej witaminy, wydają się jeszcze bardziej dramatyczne.

Witamina D: Strach przed niedoborem

Zaniepokojone konsekwencjami tego niedoboru wiele osób sięga po pigułki, krople lub podobne preparaty, które obiecują przywrócić równowagę witamin. Ale bądź ostrożny: tak jak zbyt dużo światła słonecznego może zaszkodzić organizmowi, tak samo wysoki poziom witaminy D może być niebezpieczny. Zdecydowanie warto o tym pamiętać podczas odpowiednich przygotowań.

Ogólnie rzecz biorąc, niektórzy eksperci kwestionują zasadność istotnego niedociągnięcia. Ponieważ szum wokół witaminy pojawia się w momencie, gdy stan badań na ten temat nie jest dobry Niektóre dane interpretowano jednostronnieNaukowcy ostrzegali. Poza tym tak jest W przypadku wszystkich suplementów diety zawsze wymagany jest zdrowy sceptycyzm. W końcu niektóre zabiegi mogą nie tylko przynieść niewielkie korzyści, ale mogą być również szkodliwe.

Zawsze powinieneś być sceptyczny wobec rzekomych cudownych lekarstw.

Franka Schuberta

Franka Schuberta Jest redaktorem w Spektrum nauki. W rozmowie z Detector.fmWyjaśnia prezenterowi Markowi Zimmerowi, skąd może wynikać wrażenie, że wiele osób ma niedobór witamin D i F Jak wygląda dzisiaj stan badań nad tym tematem?. W podcaście wyjaśnia także, jak ważna jest witamina D dla człowieka i jakie otwarte pytania wymagają jeszcze badań.

Redakcja

Continue Reading

science

Ma 10 lat i jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster

Published

on

Ma 10 lat i jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster
  1. Strona główna
  2. panorama

Naciska

Friedrich Wendt jest prawdziwym geniuszem matematycznym. Choć obecnie w wieku 10 lat kończy szkołę średnią, studiuje już matematykę na Uniwersytecie w Münster.

Münster – W wieku 10 lat potrafi rozwiązywać złożone problemy matematyczne: Friedrich Wendt jest najmłodszym studentem w historii Uniwersytetu w Münster. Obecnie rozpoczyna drugi semestr. W zeszłym semestrze zimowym Friedrich rozpoczął wolontariackie studia matematyczne.

Niezwykle utalentowany talent matematyczny: już w wieku dziesięciu lat student Uniwersytetu w Münster

Uczęszcza na wykłady i ćwiczenia z co najmniej dwukrotnie starszymi od siebie kolegami. „Raz czy dwa inni uczniowie zapytali mnie, ile mam lat. Poza tym traktowali mnie normalnie” – powiedział Friedrich Der. Gazeta uniwersytecka.

Dziesięcioletni Friedrich Wendt jest najmłodszym studentem w historii Uniwersytetu w Münster. (Awatar) © BlissHunterImages/imago

Od 2020 roku dziesięciolatek nadal mieszka w amerykańskim stanie Wirginia. Dziś uczęszcza do szkoły średniej Schloss Boldern w Dolmen i zdaje maturę z matematyki i języka angielskiego. Z pozostałych przedmiotów jest jeszcze w siódmej klasie. „Ukończy szkołę średnią w wieku 13 lub 14 lat” – powiedział ojciec Wilfried Wendt.

Dziesięciolatek jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster: IQ „prawdopodobnie między 160 a 200”

Rodzice Friedricha wcześnie zauważyli, że ich syn jest bardzo utalentowany. „Zaczął czytać i pisać w wieku półtora roku” – mówi Wilfried Wendt. Jego IQ wynosi „prawdopodobnie między 160 a 200”. IQ wynoszące 130 lub więcej jest uważane za osobę wysoce utalentowaną. Niezbędne jest odpowiednie wsparcie osób zdolnych. Profesor matematyki Matthias Loy ze Stochastic Mathematical Institute wkrótce zauważył podczas uniwersyteckiego wydarzenia dla dzieci, że Friedrich miał szczególny talent. Jego brat Richard jest również bardzo utalentowany.

Wygląda na to, że Friedrich ma cały tydzień. Według doniesień dziesięciolatek kilka razy w tygodniu jeździ do Münster, aby się uczyć, a także na zajęcia Codzienne wiadomości. Spotyka się także w każdą środę z profesorem Lowe’em, aby omówić zagadnienia matematyczne. „Friedrich imponuje mi tydzień po tygodniu. „Mogę z nim rozmawiać o matematyce tak samo, jak z innymi uczniami” – stwierdził matematyk. Niektóre łamigłówki powinny rozwiązywać tylko osoby bardzo utalentowane.

READ  Uważa się, że jeden rodzaj warzyw jest szczególnie skuteczny w zmniejszaniu ryzyka

Tymczasem swoimi umiejętnościami matematycznymi inspiruje prawie 900 obserwujących na Instagramie. „Nauka może być bardzo wzbogacająca i przyjemna” – czytamy w jednym z postów na Instagramie. Ma nie tylko niesamowity talent do liczenia, ale ma także fotograficzną pamięć, która pozwala mu zapamiętać najróżniejsze rzeczy w bardzo krótkim czasie.

Jednocześnie w klasie nadal istnieje wiele uprzedzeń. Nauczyciele nie doceniają dziewcząt z matematyki i chłopców z języków.

Continue Reading

Trending