Connect with us

Top News

To się zmienia w kwietniu

Published

on

To się zmienia w kwietniu

3 kwietnia 2024, 14:20

Zasiłek rodzicielski nie jest już dostępny dla wszystkich rodziców. Zażywanie konopi indyjskich przez osoby dorosłe jest legalne. Speed ​​Camera Marathon ma na celu wykrywanie przestępców przekraczających prędkość. Kwiecień przynosi kolejne nowości.

Autor: Carmen Brehme, Redakcja ds. Ekonomii i Konsultingu

Podatek VAT na gaz i ciepło sieciowe ponownie wzrasta

Od kwietnia na dostawy gazu siecią gazową do prywatnych gospodarstw domowych oraz na dostawy gazu do sieci ciepłowniczych zostanie przywrócona zwykła stawka VAT w wysokości 19 proc. W ramach środka pomocowego rząd centralny obniżył go do siedmiu procent od października 2022 r.

Zasiłek rodzicielski nie obowiązuje już we wszystkich przedziałach dochodowych

Od kwietnia 2024 r. osoby o wyższych dochodach będą otrzymywać niższy zasiłek rodzicielski. Wprowadzono nowy próg dochodu, który wynosi 200 000 euro dochodu podlegającego opodatkowaniu. Odpowiada to sumie około 230 000 euro. Dotyczy to zarówno par, jak i samotnych rodziców. Limit zostanie obniżony do 175 000 euro w 2025 roku.

Nowość od 1 kwietnia 2024 r.: Po ukończeniu przez dziecko 12 miesięcy oboje rodzice nie mogą pobierać podstawowego zasiłku rodzicielskiego jednocześnie. Rodzice mogą skorzystać z urlopu rodzicielskiego tylko przez jeden miesiąc razem. Na razie dwa miesiące razem.

Amazon minimalizuje czas zwrotu

Od 25 kwietnia Amazon umożliwi zwrot towarów elektronicznych (aparatów fotograficznych, komputerów, gier wideo, DVD itp.) w ciągu 14 dni zamiast dotychczasowych 30 dni. „Wyłączone są urządzenia Amazon i odnowione produkty Amazon” – wyjaśnia firma na swojej stronie głównej.

W przypadku przedmiotów zakupionych po 25 marca nadal obowiązuje okres przejściowy. Na życzenie zwroty możliwe są w ciągu 30 dni. Produkty oferowane przez Sprzedawców na Platformie muszą być dostarczone w terminie minimum 14 dni, przy czym możliwe i określone są dłuższe terminy. Nie ma więc żadnych dwuznaczności: termin zwrotu musi być podany na stronie ze szczegółami produktu.

Nowe warunki korzystania z Whatsapp

Od 11 kwietnia wchodzą w życie nowe zasady dotyczące Whatsapp. Jeżeli chcesz dalej korzystać z Usługi, musisz wyrazić na to zgodę. Dzieje się to automatycznie, jeśli będziesz nadal z niego korzystać po upływie terminu. Zmiany wynikają z wymogów dwóch nowych rozporządzeń unijnych Ustawa o usługach cyfrowych I to Ustawa o rynkach cyfrowych. Ma na celu uczciwą konkurencję między dostawcami i wzmocnienie ochrony konsumentów.

Jedną z kwestii jest informacja o treściach, których nie wolno rozpowszechniać za pomocą Messengera oraz o tym, jak to zgłosić. Informacje zawarte w Warunkach korzystania powinny zapewniać większą przejrzystość w zakresie tego, w jaki sposób i dlaczego WhatsApp gromadzi dane od użytkowników. Możliwe są teraz także wiadomości dla użytkowników WhatsApp z kont innych dostawców, takich jak Signal i Telegram.

Od 11 kwietnia Whatsapp obniżył minimalny wiek umożliwiający korzystanie z usługi z 16 do 13 lat. To ograniczenie dotyczy już Facebooka i Instagrama jako podstawy rejestracji.

Posiadanie konopi przez osobę dorosłą staje się częściowo legalne

Od 1 kwietnia osoby powyżej 18. roku życia będą mogły posiadać do 25 gramów suszu konopi indyjskich na własny użytek w miejscach publicznych. W sektorze prywatnym powinno być dozwolone do 50 gramów produktów domowych.

Trzy rośliny można uprawiać prywatnie w domu, a dzieci nie mają dostępu do roślin wyposażonych w urządzenia zabezpieczające przed kradzieżą. Zabrania się wysyłania własnych zbiorów osobom trzecim. Uprawy powyżej 50 gramów należy zniszczyć. Na działkach nie można uprawiać konopi indyjskich. Kluby konopi do wspólnej uprawy staną się możliwe już 1 lipca.

niebezpieczeństwoNie możesz ciągnąć jointa wszędzie w miejscach publicznych. W celu ochrony dzieci i młodzieży należy zachować odległość od placów zabaw, szkół, obiektów sportowych, obiektów dla dzieci i młodzieży – 100 metrów w linii prostej od strefy wejścia.

Zniżki na bilety do Niemiec dla studentów

Od kwietnia bilety dla studentów w Niemczech będą obniżone. W listopadzie 2023 r. drogę do tego utorowały rządy centralne i stanowe. Kosztuje 60 procent ceny regularnej, a więc 29,40 euro miesięcznie. Nie jest ona jednak dostępna dla wszystkich (jeszcze). Pomocna będzie tutaj wiedza na temat danego uniwersytetu.

„To, kiedy dokładnie bilet semestralny zostanie wprowadzony na poszczególnych uczelniach, zależy od negocjacji pomiędzy przedsiębiorstwami transportowymi, stowarzyszeniami transportowymi i państwowymi organami rokowań zbiorowych z uczelniami, związkami studenckimi lub przedstawicielami studentów”. Unijne Ministerstwo Transportu wyjaśnia na swojej stronie głównej.

Więcej pieniędzy dla malarzy i lakierników

Coś związanego z biznesem Płaca minimalna dla malarzy i lakierników Od 1 kwietnia wzrośnie z 14,50 do 15 euro. Minimalna płaca asystentów wynosi 13 euro, czyli o 50 centów więcej za godzinę.

Prawo jazdy: Nowa lista pytań do egzaminu teoretycznego

Od kwietnia przy ubieganiu się o prawo jazdy obowiązywać będzie nowy kwestionariusz. Niektóre pytania zostały usunięte i dodane nowe. Dotyczy to wszystkich klas pojazdów. Za przygotowanie pytań odpowiedzialna jest grupa zadaniowa „Teoretyczny egzamin na prawo jazdy i rozwój pracy”.

Niektórzy musieli kilka razy przechodzić teoretyczny egzamin na prawo jazdy: egzamin odbywał się na terenie całego kraju Wskaźnik awaryjności według stowarzyszenia TÜV 2023 42 proc., zdano 1,97 mln egzaminów. Wzrost w stosunku do poprzedniego roku: 2022 Jak podaje stowarzyszenie, było to 39 proc., a egzaminów zdano 1,81 mln.

Nowsze oleje napędowe są dopuszczone do bardziej stabilnego tankowania

Od kwietnia oleje napędowe o nazwach B10, XTL i HVO otrzymają nowe homologacje i będą mogły być dystrybuowane na stacjach benzynowych.

XTL i HVO odnoszą się do parafinowych silników wysokoprężnych wytwarzanych z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak tłuszcze z kuchni komercyjnych, odpady drzewne, odpady celulozowe lub odpady rybne. Ma na celu zmniejszenie zużycia paliw kopalnych i emisji gazów cieplarnianych. Nowością jest to, że po raz pierwszy dostępny jest nawet parafinowy Biodiesel w najczystszej postaci do tankowania Opublikowano w Zgromadzeniu.

Oprócz B10 od kwietnia dostępny będzie olej napędowy zawierający więcej biodiesla niż 7% B7.

Oto, co oznaczają trzy nowe akronimy:

  • HVO: Olej roślinny hydrorafinowany – prezentowany także jako XTL na stacjach benzynowych.
  • XTL: X to Liquid – „X” oznacza składniki zmienne, czyli różne surowce, z których można otrzymać parafinowy olej napędowy. Jest to olej roślinny z HVO.
  • B10: „B” oznacza biodiesel, a „10” oznacza biodiesel będący paliwem odnawialnym zmieszanym z maksymalnie dziesięcioma procentami konwencjonalnego oleju napędowego.

ostrzeżeniePrzed dotarciem do dyszy paliwowej w kolumnach należy sprawdzić, czy dany model pojazdu jest do tego dopuszczony.

Zwiększona kontrola fotoradarów w Speed ​​Camera Marathon

Dzięki ogólnoeuropejskiej kampanii „Road Pole Speed ​​Marathon” policja chce po raz kolejny dać przykład przeciwko przekraczającym prędkość i zapewnić większe bezpieczeństwo na drogach, dlatego w tygodniu rozpoczynającym się 15 kwietnia przeprowadzi więcej kontroli prędkości. Inicjatywa została nazwana „Roadpole” przez Europejską Sieć Policji Ruchu Drogowego.

Piątek, 19 kwietnia, to główny dzień akcji, zwanej Maratonem Fotoradarów. Nie jest jednak jeszcze jasne, które kraje związkowe wezmą w nim udział. Ale jak zwykle będzie większość. „Jeśli będzie tak jak w latach ubiegłych, to powinny być odpowiednie punkty pomiarowe zostaną powiadomieni na tydzień przed wydarzeniem” – wyjaśnia ADAC.

Pomoc finansowa na szkolenia i dalszą edukację

Staż zorientowany na karierę: Od kwietnia potencjalni stażyści, którzy chcą zasmakować pracy przed szkoleniem, mogą otrzymać pomoc finansową na pokrycie kosztów podróży i zakwaterowania przez maksymalnie sześć tygodni szkolenia branżowego. Wniosek o dofinansowanie należy wcześniej złożyć we właściwej agencji zatrudnienia lub urzędzie pracy.

Dopłata za mobilność: Każdy, kto rozpocznie szkolenie „poza domem”, może otrzymać dodatek na mobilność, w ramach którego koszty dojazdu do domu opłacane są dwa razy w miesiącu przez pierwszy rok. Również w tym przypadku za zezwolenie odpowiedzialna jest agencja pracy lub urząd pracy.

Aby zapewnić zatrudnienie poprzez zasługi: Od 1 kwietnia firmy mogą ubiegać się o odprawę pracowniczą dla pracowników, których praca jest zagrożona restrukturyzacją. Finansuje dodatkowe szkolenia, które otwierają przed pracownikami nowe obowiązki, aby mogli pozostać w firmie. Podobne do krótkoterminowych świadczeń pracowniczych 60 proc., a dla rodziców 67 procWypłacane wynagrodzenie netto.

Przegląd nowości ostatnich miesięcy

Ten temat w projekcie:Telewizja MDR | Prąd MDR | 1 kwietnia 2024 | 19:30 godz

READ  Pfizer, minister spraw wewnętrznych Saksonii: Na razie w Czechach nie ma ograniczeń
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Putin osłania Ukrainę rakietami

Published

on

Putin osłania Ukrainę rakietami
  1. Strona główna
  2. Polityka

Naciskać

W piątkowy wieczór Rosja ponownie zrzuciła ciężkie bomby na Ukrainę. W Polsce samoloty bojowe NATO znalazły się w stanie najwyższej gotowości.

WARSZAWA – Zakończyły się kolejne podstępne naloty rosyjskiego reżimu Władimir Putin W sąsiednim kraju na zachodzie Wojna ukraińska.

Rosyjskie naloty na Ukrainę: polskie samoloty bojowe znów wzbijają się w powietrze

Jak poinformowało w piątek (19 kwietnia) Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. Ukraina zauważony.”

Stwierdzono, że „wszczęto wszelkie niezbędne procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej”, a siły powietrzne „będą w dalszym ciągu monitorować sytuację”. Warszawa Niedawne rosyjskie naloty na główne miasta Ukrainy. Ponadto: „W przestrzeni powietrznej rozpoczęły się loty samolotów służbowych, co doprowadzi do zwiększonego hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju, w związku z powtarzającymi się odwołaniami lotów w ciągu ostatnich kilku tygodni”. Moskwa Polskie myśliwce NATO stacjonowały na wschodniej flance sojuszu obronnego.

Myśliwiec F-16C Polskich Sił Powietrznych. (Zdjęcie kodowe) © IMAGO/Björn Trotsky

Wojna na Ukrainie: Trzy rosyjskie rakiety „zgubiły się” w polskiej przestrzeni powietrznej

Według doniesień mediów, zostały one przeliczone Polska W ciągu ostatnich 16 miesięcy trzy duże rosyjskie rakiety wleciały w ich przestrzeń powietrzną bez pozwolenia, a następnie zawróciły. Mówi się, że są to zdalnie sterowane rakiety manewrujące. To jedyny powód, dla którego nie mogą wyrządzić żadnej szkody w kraju NATO – wprowadzanie w błąd. Na przykład 29 grudnia w pobliżu Zamościa w południowo-wschodniej Polsce zidentyfikowano rosyjski pocisk.

Materiały wybuchowe: Około 120 kilometrów na południowy zachód od Zamościa znajduje się polskie lotnisko wojskowe w Rzeszowie, przez które NATO obsługuje swoją logistykę w tej części wschodniej flanki. Skąd pochodzi zachodnia pomoc wojskowa dla Ukrainy? Dlatego na lotnisku w Rzeszowie stacjonuje kilka amerykańskich baterii przeciwlotniczych „Patriot” – zasięg rakietowy do 160 kilometrów.

READ  Polska: Tysiące rolników blokuje drogi traktorami w Warszawie

Front Wschodni NATO w Polsce: niedaleko Warszawy stacjonują myśliwce F-16C.

Niedawno rosyjski rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną NATO 24 marca, po czym Stany Zjednoczone zapewniły o swoim „solidnym” wsparciu dla wszystkich krajów NATO. „Nasze zaangażowanie w NATO i obronę naszych sojuszników z NATO, w tym Polski, jest solidne i niezachwiane” – powiedział wówczas Matthew Miller, rzecznik Departamentu Obrony USA w Pentagonie. Po stronie polskiej obserwację polskiej przestrzeni powietrznej NATO prowadzą zwykle 3. i 6. Siły Powietrzne Taktyczne z Poznania oraz 10. Siły Powietrzne Taktyczne z Łaszcza pod Warszawą.

Żołnierze są wyposażeni w 48 amerykańskich myśliwców F-16C/D. Polska posiada również kilka starszych myśliwców MiG-29 z byłej produkcji radzieckiej. Głośny Globalny wskaźnik siły ognia (GFP) Według stanu na 19 kwietnia w służbie operacyjnej znajdowały się zaledwie 44 z ogólnej liczby 59 samolotów bojowych Sił Powietrznych RP. Dla porównania: według tego samego źródła niemieckie siły powietrzne posiadały w Bundeswehrze jednocześnie 106 operacyjnych myśliwców Eurofighter Typhoon i Tornado. Siły powietrzne obu krajów ściśle ze sobą współpracują, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. (wieczór)

Continue Reading

Top News

Alfa Romeo sprawia kłopoty: Alfa z Polski?

Published

on

Alfa Romeo sprawia kłopoty: Alfa z Polski?

Nowy model Alfy Romeo wywołał kontrowersje, ponieważ jest produkowany za granicą. Tradycyjni producenci muszą ustąpić po sprzeciwach.

Almuta Seifferta

21 kwietnia 2024 – 16:46Milan może być uosobieniem włoskiego stylu i designu – podobnie jak samochody Alfy Romeo. Więc pasuje, pomyślała Stellandis Group i zaprezentowała najnowszy model w stolicy Lombardii. Nazwa też jest adekwatna: „Alfa Milano”.

Ale samochód z pięknie zaokrąglonym przodem był denerwujący. Jest to nie tylko pierwszy w pełni elektryczny model marki, ale także pierwszy wyprodukowany w całości za granicą – w fabryce Stellandice w Tychach w Polsce. Odkąd objął urząd prawicowo-nacjonalistyczny rząd Giorgii Meloni, Włochy mają własnego ministra ds. przedsiębiorstw i „Made in Italy”. I zrobił krok. „Samochód o nazwie Milano powinien być produkowany we Włoszech” – powiedział minister Adolfo Urso. Makaron! W rzeczywistości prawo zabrania etykietowania wprowadzającego konsumentów w błąd co do pochodzenia produktu. Nie każdy twardy ser można nazwać „Parmigiano Reggiano”, ale tylko te z Emilii-Romanii.

Minister Urso otrzymał także wsparcie Włoskiej Unii Ochrony Konsumentów. Jej prezes Martina Donini powiedziała, że ​​nikt nie będzie tolerował sprzedaży zagranicznego wina jako włoskiego. Dyrektor generalny Carlos Tavares wyjaśnia, że ​​nowy model będzie o 10 000 euro tańszy i nie będzie produkowany w rodzimej fabryce kasyna. Jednak firma ustąpiła i nazwę Milano zmieniono na „Alfa Junior”: „chcieli zachować pozytywne emocje, jakie zawsze wywołują nasze produkty”. Pewnie powiedział Andreas Müller. Albo w skrócie: Mediolan czy Polska – najważniejsze są Włochy.

READ  Corona News Ticker: Znowu znacznie więcej start-upów NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

Autokar przewożący 67 uczniów rozbija się w Nadrenii Północnej-Westfalii

Published

on

Autokar przewożący 67 uczniów rozbija się w Nadrenii Północnej-Westfalii

Stan na: 21 kwietnia 2024 r., 14:52

Dziś rano autobus przewożący 67 uczniów z Marburga zjechał z drogi i przewrócił się na autostradzie A45 w Nadrenii Północnej-Westfalii. Wielu jest rannych. Przyczyna wypadku jest nadal niejasna.

W swoim ostatnim raporcie dortmundzka policja wspomniała o 73 zatrzymanych, w tym 67 uczniach, pięciu nauczycielach i kierowcy ze szkoły w Marburgu. Czterech uczniów (trzy dziewczynki, jeden chłopiec) i 23 uczniów odniosło lekkie obrażenia. Strażacy wyjrzeli przez przednią szybę autobusu, aby uwolnić uczniów.

Policja w Dortmundzie podała, że ​​ranni młodzi ludzie mieli 14 i 15 lat. 54-letni kierowca autobusu również został przewieziony do szpitala z lekkimi obrażeniami. Pięciu nauczycieli liceum w Marburgu nie odniosło obrażeń.

Według policyjnej klasyfikacji, jeśli musisz spędzić noc w szpitalu, jesteś uważany za „poważnie rannego” – taka decyzja została podjęta w przypadku czterech młodych mężczyzn, którzy zostali przebadani w szpitalu w Seagan. Policja podała wcześniej, że tylko osiem osób odniosło lekkie obrażenia. Wszyscy w autobusie mieli zapięte pasy bezpieczeństwa.

Studenci wyjeżdżali do Anglii

Policja podała, że ​​uczniowie byli na wycieczce szkolnej i w drodze do Anglii. Wygląda na to, że podróż została odwołana. Przyczyna wypadku nie jest jeszcze jasna – ale według wstępnych ustaleń na autostradzie nie ma gołoledzi.

Karetki są dostępne przy zakrętach na autostradzie A45

Kilka ambulansów było gotowych udzielić pomocy rannym. Straż pożarna Seagan wysłała na miejsce wypadku autobus, który zabrał uczniów do szpitala.

Uczniowie czekają na rodziców

Policja poinformowała, że ​​obecnie organizuje się podróż powrotną uczniów do Marburga. Wielu rodziców przyprowadziło już swoje dzieci. Nad młodzieżą czuwał zespół funkcjonariuszy policji, straży pożarnej, służb ratunkowych i szpitala. W szpitalu zatrudniony jest także personel przeszkolony psychologicznie.

W niedzielne popołudnie autostrada A45 w kierunku Dortmundu musiała zostać ponownie całkowicie zamknięta, aby odzyskać leżący na boku autobus.

Uwaga: w pierwotnej wersji raportu wymieniono 75 uczniów.

Nasze zasoby:

  • Reporter WDR na miejscu
  • Straż pożarna
  • Policja w Dortmundzie
READ  Obchodzenie się Polski z prawem UE – „po prostu niezgodne z członkostwem w UE”
Continue Reading

Trending