Connect with us

Tech

Smartfon: rewolucja bateryjna była tutaj od zawsze – inaczej niż tego chcemy

Published

on

technologia smartfonów
Rewolucja bateryjna była tu od zawsze – inaczej niż tego chcemy

Niekończące się marzenie o baterii prawdopodobnie pozostanie

© Getty Images

Jeśli chodzi o nowe funkcje smartfonów, użytkownicy zawsze chcą jednej rzeczy ponad wszystko: dłuższego czasu pracy bez przestojów. Baterie od dawna są ulepszane przez X-fold. Po prostu w innym miejscu niż oczekiwano.

Telefon w kieszeni, który czasem sprawdza baterię i spędza dwa tygodnie nie myśląc o gnieździe – to pamięć, która wielu osobom kojarzy się z epoką klasycznych telefonów komórkowych. A kto jeszcze chce smartfona: W zależności od ankiety od 60 do 90 procent użytkowników smartfonów chciałoby go mieć na dłuższą metę. Ale choć marzenie o stale działającym smartfonie jeszcze się nie spełniło, a często pojawiają się doniesienia o nadchodzącej bateryjnej rewolucji, tak naprawdę stało się to dawno temu.

Ponieważ baterie litowo-jonowe w naszych smartfonach, laptopach, a nawet w samochodach elektronicznych od dawna są lepsze niż te, które wciąż zasilają nasze telefony komórkowe. Choć nazwa baterii się nie zmieniła, to sposób ich działania zmienił się już dawno. Dzieje się tak, ponieważ nazwa początkowo niewiele mówi o samej baterii: dopóki przechowuje energię elektryczną na bazie jonów litu, należy do tej kategorii. Chociaż istnieje mnóstwo innych czynników wewnętrznych, takich jak użyte materiały, stan stały zastosowanych anod i wiele innych zmiennych może się zmienić – i stało się to na dużą skalę od czasu pierwszej baterii wprowadzonej przez Sony w 1991 roku.

0 do 100 w osiem minut

Najnowszy przykład pokazała w poniedziałek chińska firma Xiaomi. Na filmie firma pokazała, jak prototyp nowego smartfona można zatankować pod wysokim ciśnieniem: od 0 do 100 procent w zaledwie osiem minut. Firma zawdzięcza to niezwykle wydajnemu zasilaczowi, który podbija poziom baterii o niesamowite 200W. Dla porównania: ładowarka, którą Apple dołączył do iPhone’ów klasy podstawowej, do niedawna dostarczała tylko 5 watów. A odpowiednio ładowanie jest znacznie wolniejsze.

Technologia szybkiego ładowania to obecne hobby telefonów komórkowych, a także przemysłu samochodowego. Ten ostatni walczy w szczególności o skrócenie do akceptowalnego poziomu procesu ładowania e-samochodów, które jest znacznie wolniejsze niż szybkie tankowanie z dystrybutora benzyny. Jednocześnie muszą radzić sobie z trudną czynnością balansowania. „Ma to związek z gęstością energii, gęstością energii, kosztami, żywotnością baterii pod względem cykli ładowania, czasu przechowywania i wreszcie bezpieczeństwa”, wyjaśnia badacz Venkat Srinivasan z Argun National Laboratory dla Ars Technica. „W końcu zawsze jest to kompromis między wszystkimi tymi czynnikami”.

Szybko jest lepiej niż długo

W odniesieniu do smartfona łatwo zauważyć decyzję większości producentów: wraz ze wzrostem średniej wielkości smartfona nastąpił również wzrost wydajności baterii. Ale to było zwykle zjadane przez jaśniejsze wyświetlacze o wyższej rozdzielczości, większą moc i nowe nawyki użytkowania. Pierwszy iPhone był reklamowany przez Apple jako mający „całodzienny czas pracy na baterii”, czyli wystarczający na cały dzień – i ogólnie tak pozostało. Pomimo sztuczek, takich jak tryb oszczędzania energii, inteligentne zarządzanie baterią i użycie dodatkowych rdzeni procesora, które wymagają mniej energochłonnych zadań w celu oszczędzania baterii.

Jednak zależy to również od użytkowników. Ponieważ: Gdybyś miał wtedy używać smartfona jak telefonu komórkowego, dzisiejsze modele wytrzymają dłużej. Ci, którzy dużo dzwonili przez telefon lub wysyłali SMS-y, szybciej rozładowywali swój telefon komórkowy – ale nie spędzali z urządzeniem prawie tyle czasu, ile dziś uważamy za oczywiste. Ponieważ smartfon stał się głównym urządzeniem dla wielu osób, czas użytkowania stale się wydłuża. Według App Annie w zeszłym roku w Niemczech było 2,6 godziny, a trend rośnie. Ale to wciąż połowa najlepszych biegaczy: Indonezyjczycy spędzają na smartfonie 5,2 godziny dziennie – średnio. Jeśli urządzenia będą działać przez kilka dni, bateria będzie musiała zostać całkowicie wymyślona.

Technologia smartfonów: rewolucja bateryjna trwa już od dłuższego czasu – zupełnie inaczej niż byśmy tego chcieli

szybciej jest łatwiej

Albo po prostu musisz się upewnić, że zapełnia się szybciej. Turbo ładowanie 200 W jest nadal w fazie beta w Xiaomi, nie jest jeszcze dostępne dla konkretnego urządzenia, a nawet startu sprzedaży. Firma nie jest też jedyną firmą testującą turbodoładowanie. Urządzenia z zasilaczem 60W są od dawna dostępne na rynku, a gigant procesorowy Qualcomm, którego chipy znajdują się w niemal każdym urządzeniu z Androidem, obecnie opracowuje model o mocy 100W. Stojące za tym osiągnięcie technologiczne jest ogromne. Jeśli podłączysz starsze modele do tych potężnych zasilaczy, możesz potencjalnie ryzykować przegrzaniem i prawdopodobnie wybuchem. Zdarzyło się to wielokrotnie z legendarnym Samsung Galaxy Note 7. Pomimo znacznie wolniejszego ładowania

Dlatego producenci od dawna sami zaczęli ulepszać proces ładowania. W ten sposób opracowują własne technologie, które często w ogóle nie współpracują z innymi źródłami energii. Klip Xiaomi wyjaśnia, dlaczego tak się dzieje. Pozwala to również na wgląd w sposób działania opłaty rejestracyjnej. Licznik energii elektrycznej pokazuje zużycie na każdym etapie ładowania. Pierwsze 10 procent jest ostrożnie wkładane do urządzenia, a następnie gwałtownie wzrasta do około 200 watów. Gdy osiągnie 50 procent – po około trzech minutach – zostaje zredukowany do 150 watów, ostatnie 25 procent jest przesyłane tylko przy użyciu 40 watów. Oszczędza to baterię i pozwala uniknąć nadmiernego ciągłego obciążenia.

Jeśli przesyłka dotrze do klienta w ciągu jednocyfrowej liczby minut, znacznie ograniczyłoby to potrzebę znacznie dłuższych czasów tranzytu. Przynajmniej jeśli jesteś blisko przyzwoitego gniazdka elektrycznego przez kilka minut. Jednak marzenie biegacza długodystansowego nie zniknie całkowicie tylko ze względu na zasięg potrzebny do długich podróży e-samochodami. Dlatego naukowcy nieustannie eksperymentują z nowymi materiałami, mając nadzieję na kolejną rewolucję akumulatorową. Richard Yu, szef smartfonów Huawei, przyznał w 2017 r., że szybkie ładowanie było tylko rozwiązaniem awaryjnym, zanim włamanie mogło doprowadzić do znacznego wydłużenia czasu działania. Powiedział w wywiadzie dla Qterno. „Pracujemy nad tym, ale niestety nie jesteśmy jeszcze gotowi”.

puchnąć:XiaomiA Ars TechnicaA aplikacja Annie

Przeczytaj także:

Niebezpieczeństwo baterii w odpadach domowych: „To cud, że nikt nigdy nie umiera”

Ta kobieta nieprawidłowo naładowała swój smartfon – w wyniku czego straciła 33 000 zdjęć

40 procent ładowania w 20 sekund: czy burzliwe sole są odpowiedzią na nasze problemy z bateriami?

94-letni wynalazca baterii litowo-jonowych wymyśla nowy superakumulator

Kotzfrocht: Naukowcy opracowują nową baterię z odpadów durian

READ  Apple TV+: 3 miesiące za darmo dla nowych i obecnych klientów
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Narzędzie dotyczące zdrowia będzie prezentowane na targach MWC

Published

on

Narzędzie dotyczące zdrowia będzie prezentowane na targach MWC

Samsung zasugerował już mały zwiastun, ale teraz jest on coraz bardziej szczegółowy. Zobaczycie to na Mobile World Congress w Barcelonie
Widok pierścienia Samsung Galaxy. Samsung zaprezentuje na MWC swoją ofertę inteligentnych produktów zdrowotnych, zapewniając użytkownikom bardziej spersonalizowane i płynne doświadczenia zdrowotne oparte na sztucznej inteligencji na większej liczbie urządzeń.

Według firmy, w ramach tego portfolio Galaxy Ring zostanie wprowadzony jako nowy format dla opieki zdrowotnej Upraszcza codzienne dbanie o zdrowie i wspiera mądrzejszy, zdrowszy styl życia dzięki lepiej połączonej cyfrowej platformie zdrowotnej (Samsung Health). Oczywiście opis tak naprawdę niczego nie ujawnia i mieści się w sekcji „dużo mów, mało mów”. Prawdopodobnie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać, aż Samsung przedstawi więcej szczegółów.

Przejrzystość: ten artykuł zawiera linki partnerskie. Klikając na niego, przejdziesz bezpośrednio do dostawcy. Jeśli zdecydujesz się na dokonanie tam zakupu, otrzymamy niewielką prowizję. Nic nie zmienia ceny dla Ciebie. Linki partnerskie nie mają wpływu na nasze raporty.


READ  Oculus Quest 2 — Rzeczywistość mieszana z interfejsem Transit API
Continue Reading

Tech

Kup najlepsze nowe smartfony od Xiaomi: producent oferuje prezenty o wartości do 400 euro

Published

on

Kup najlepsze nowe smartfony od Xiaomi: producent oferuje prezenty o wartości do 400 euro
kompromis

Xiaomi 14 i 14 Ultra można już zamawiać w przedsprzedaży. Każdy, kto zabezpieczy w serwisie Mi.com najlepsze nowe smartfony producenta, otrzyma prezenty o wartości aż 400 euro.

Xiaomi 14 Ultra (po lewej) i Xiaomi 14 (po prawej) można już zamawiać w przedsprzedaży.

Wreszcie można kupić serię Xiaomi 14 w Niemczech. Chiński producent zapowiedział wprowadzenie na rynek swoich nowych, najlepszych smartfonów na konferencji prasowej w ramach targów MWC w Barcelonie. W tym kraju do kupienia będą dwa modele: Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Ultra. Xiaomi 14 to dość kompaktowy smartfon. Rozmiar ekranu wynosi tutaj 6,36 cala. Telefon komórkowy oferuje jednak taką samą moc obliczeniową jak model Ultra. Oba są napędzane nowym procesorem Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3.

Jeśli chodzi o aparat, trzeba jednak iść na kompromisy. Xiaomi instaluje tylko trzy aparaty z tyłu Modelu 14, podczas gdy model Ultra ma cztery. Wszystkie trzy aparaty w Xiaomi 14 mają rozdzielczość 50 megapikseli. Podobnie jak model Ultra, aparat powstał we współpracy z firmą Leica.

Xiaomi 14 dostępny jest w cenie 999 euro, a Pad 6 to darmowy prezent

Xiaomi 14 dostępny jest w wersji z 256 lub 512 GB pamięci. W zależności od wybranego rozmiaru pamięci Xiaomi pobiera opłatę w wysokości 999 lub 1099 euro. Każdy, kto zamówi telefon komórkowy na Mi.com, otrzyma za darmo Xiaomi Pad 6, wydany w 2023 roku, do 11 marca. Sugerowana cena detaliczna wynosi 399,99 €.

W Xiaomi Kup Xiaomi 14*

reklama

Xiaomi dołącza tablet bezpośrednio do zamówienia; I nie musisz wypełniać wniosku tak jak w przypadku innych sprzedawców detalicznych. Pad 6 można podłączyć na przykład do Xiaomi 14, aby pełnił funkcję ekranu kontrolnego podczas fotografowania telefonem komórkowym.

Xiaomi 14 Ultra kosztuje 1499 euro, a Xiaomi zawiera bezpłatny zestaw fotograficzny

Jednak po Xiaomi 14 Ultra trzeba będzie sięgnąć głębiej do kieszeni. Dla porównania, za 1499 euro oferuje nie tylko większy ekran o przekątnej 6,73 cala, ale także lepszy aparat. Aparat Leica ma drugi teleobiektyw, który oferuje ogniskową 120 mm, natomiast Xiaomi 14 ma maksymalną ogniskową 75 mm. Dodatkowo czujnik głównego aparatu jest znacznie większy i ma 1 cal, co oznacza, że ​​można zarejestrować więcej światła, co jest szczególnie praktyczne podczas robienia zdjęć w ciemności.

Dzięki zestawowi fotograficznemu możesz zamienić swojego Xiaomi 14 Ultra w aparat Leica.

Dzięki zestawowi fotograficznemu możesz zamienić swojego Xiaomi 14 Ultra w aparat Leica. (Źródło: Xiaomi)

Korzystając z dostępnego osobno zestawu fotograficznego, możesz zamienić swojego Xiaomi 14 Ultra w aparat Leica M1. Dzięki temu zestawowi Twój telefon komórkowy zostanie wyposażony w dodatkową baterię o pojemności 1500 mAh oraz m.in. dwustopniowy spust migawki. Zestaw kosztuje 199,99 euro. Każdy, kto do 18 marca zamówi Xiaomi 14 Ultra na Mi.com, otrzyma go za darmo.

W Xiaomi Kup telefon Xiaomi 14 Ultra*

reklama

Obydwa urządzenia dostarczane są przez Xiaomi w ekskluzywnym pudełku prezentowym, które zawiera pocztówkę podpisaną przez Prezydenta Niemiec Alana Li. Nie wiesz, który model wybrać? Następnie spójrz na świetne porównanie Xiaomi 14 i Xiaomi 14 Ultra.

Oferty innych sprzedawców na Xiaomi 14 (Ultra) znajdziesz w następujących artykułach:

Nie przegap oferty

Aktualne oferty znajdziesz w naszej sekcji „Oferty”. Aby nie przegapić żadnej okazji, warto także zapisać się do naszego newslettera z ofertami. Tutaj regularnie przedstawiamy najlepsze oferty z sektora technologicznego.

Nie przegap niczego Świat sieciwiadomości

W każdy piątek: najbardziej przydatne i zabawne podsumowanie ze świata technologii!

READ  Casa Casi 58: Oszczędność energii w inteligentnym domu – tak się zaczyna
Continue Reading

Tech

Nowo odkryta supermasywna czarna dziura bije rekordy

Published

on

Nowo odkryta supermasywna czarna dziura bije rekordy
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Zdjęcie artysty przedstawia bijący rekordy kwazar J059-4351, jasne centrum odległej galaktyki zasilanej przez supermasywną czarną dziurę. © Europejskie Obserwatorium Południowe/M. Nóż do zboża

Najszybciej rosnąca czarna dziura we wszechświecie jest jednocześnie najjaśniejszym obiektem. Mimo swoich superlatywów, przez długi czas pozostawał nieznany.

Cerro Paranal – Wszechświat to miejsce skrajności, a czarne dziury nie są wyjątkiem. Zespół badaczy namierzył obiekt, który ustanawia kilka rekordów jednocześnie. Chociaż tego ciała niebieskiego nie można przeoczyć ze względu na jego liczne właściwości, zostało ono odkryte dopiero teraz.

Ale od początku: naukowcy pod kierownictwem astronoma Christiana Wolffa z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego przyjrzeli się bliżej kwazarowi J0529-4351 i dokonali zaskakującego odkrycia: obiekt o nieporęcznej nazwie jest nie tylko najjaśniejszą znaną dotychczas gwiazdą kwazara. , ale jest także najjaśniejszym obiektem niebieskim, jaki kiedykolwiek zaobserwowano.

Gigantyczna czarna dziura zasila gigantyczny kwazar

A Kwazar jest aktywnym jądrem Galaktyka zasilana przez supermasywną czarną dziurę. Kwazar zasilający czarną dziurę J0529-4351 ustanawia nowe rekordy. „Odkryliśmy najszybciej rosnącą czarną dziurę znaną do tej pory” – powiedział Wolf, główny autor badania. W czasopiśmie specjalistycznym Astronomia przyrodnicza opublikowany stał się. Aby wyjaśnić wymiary ciała niebieskiego, dodaje: „Jego masa wynosi 17 miliardów mas Słońca i zużywa nieco więcej niż jedną masę Słońca dziennie. „To czyni go najjaśniejszym obiektem w znanym wszechświecie”.

Czym jest kwazar i czym jest supermasywna czarna dziura?

A Kwazar Jest aktywnym i jasnym jądrem galaktyki. W świetle widzialnym wygląda jak gwiazda (jak punkt). Na innych długościach fal emituje bardzo duże ilości energii. Termin kwazar pochodzi od angielskiego słowa „kwazaropodobne źródło radiowe” – w języku niemieckim: „gwiazdopodobne źródło radiowe”.

Supermasywne czarne dziury Znajduje się w centrum większości galaktyk. Zasilają kwazary. Czarna dziura to ciało niebieskie, którego masa skupia się w bardzo małej objętości. W rezultacie obiekt ma tak silną grawitację, że nawet światło nie może go opuścić. Zewnętrzna granica czarnej dziury nazywana jest horyzontem zdarzeń. Materia krąży wokół czarnej dziury zwanej dyskiem akrecyjnym. To właśnie ich emisja promieniowania jest postrzegana jako świecący kwazar.

READ  Oculus Quest 2 — Rzeczywistość mieszana z interfejsem Transit API

Kwazar znajduje się tak daleko od Ziemi, że jego światło dociera do nas ponad dwanaście miliardów lat. Świeci 500 bilionów razy jaśniej niż Słońce. Jednak te imponujące liczby zostały przekroczone: „Całe to światło pochodzi z gorącego dysku akrecyjnego o średnicy siedmiu lat świetlnych – to musi być największy dysk akrecyjny we wszechświecie” – dodaje Samuel Lai, kolejny autor badania. Dla porównania siedem lat świetlnych to 15 000 razy większa odległość między Słońcem a najdalszą planetą, Neptunem.

Obszar nieba, w którym znajduje się rekordowy kwazar J0529-4351.  Zdjęcie powstało na podstawie zdjęć z Digitized Sky Survey 2, a wstawka pokazuje lokalizację kwazara na zdjęciu z Dark Energy Survey.
Obszar nieba, w którym znajduje się rekordowy kwazar J0529-4351. Zdjęcie powstało na podstawie zdjęć z Digitized Sky Survey 2, a wstawka pokazuje lokalizację kwazara na zdjęciu z Dark Energy Survey. © ESO/Cyfrowy przegląd nieba 2/Przegląd ciemnej energii

Najjaśniejszy kwazar „jak dotąd dosłownie patrzył nam w twarz”

Pomimo tych imponujących liczb kwazar przez długi czas pozostawał nieodkryty. „To dziwne, że do dziś pozostaje to nieznane, skoro wiemy już o milionach mniej imponujących kwazarów. Do tej pory dosłownie patrzył nam w oczy” – ze zdziwieniem mówi inny współautor Christopher Onken w jednym z artykuły. ogłoszenie.

Istnieje jednak powód opóźnienia w odkryciu kwazarów, który leży w zastosowanej technologii: w celu odróżnienia kwazarów od innych ciał niebieskich w dużych zbiorach danych często wykorzystuje się modele oparte na uczeniu maszynowym. Ponieważ modele te są szkolone na podstawie istniejących danych, możliwe jest, że każde ciało niebieskie wypadające poza siatkę zostanie sklasyfikowane jako pobliska gwiazda.

Supermasywne czarne dziury dostarczają wskazówek na temat początków wszechświata

Dokładnie to samo stało się z J0529-4351. Chociaż obiekt można już zobaczyć na zdjęciach wykonanych w 1980 roku, dopiero teraz udało się go sklasyfikować jako kwazar. Ostatecznie spektrometr X-Shooter na Bardzo Dużym Teleskopie (VLT) Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO) w Cerro Paranal w Chile dostarczył kluczowych danych i pokazał, jak intensywny był kwazar.

Supermasywne, dalekosiężne czarne dziury cieszą się dużym zainteresowaniem badaczy, ponieważ kryją w sobie tajemnice sięgające początków wszechświata. Ale to nie jedyny powód, dla którego ich szuka astronom Wolff, jak przyznaje: „Osobiście uwielbiam polowania. Przez kilka minut dziennie czuję się znowu jak dziecko bawiące się w poszukiwanie skarbów, ale tym razem noszę ze sobą wszystko, co mam nauczyłem się od tego czasu.” (niezapłacony rachunek)

Redaktorka napisała ten artykuł, a następnie wykorzystała model języka AI do ulepszenia według własnego uznania. Wszystkie informacje zostały dokładnie sprawdzone. Więcej informacji na temat naszych zasad dotyczących sztucznej inteligencji można znaleźć tutaj.

Continue Reading

Trending