Connect with us

Economy

Silna gospodarka – drogie obietnice wyborcze – DW – 10 października 2019

Published

on

Silna gospodarka – drogie obietnice wyborcze – DW – 10 października 2019

„To ekonomia, głupcze!” Zaplanowany! Hasło Billa Clintona z 1992 r., że gospodarka jest kluczem do zwycięstw wyborczych, nie dotyczy Polski. A jeśli tak, to tylko okrężną drogą. Ponieważ: wcześniej Konserwatywna Partia Prawo i Sprawiedliwość, Partia Prawo i Sprawiedliwość. Gdy doszedł do władzy, gospodarka kraju rozwinęła się znacznie powyżej standardów Unii Europejskiej. Jeszcze po latach, przed zaplanowanymi na najbliższy weekend wyborami parlamentarnymi, Polska może pochwalić się takimi stopami wzrostu, które zachwycą każdego zachodnioeuropejskiego polityka. W zeszłym roku gospodarka urosła o 5,1 proc. – w tym roku Komisja Europejska podała szacunki na 4,4 proc.

Ekonomista Leszek Balcerowicz powiedział niedawno dziennikowi Neue Zürcher Zeitung, że „rząd PiS miał szczęście, jeśli chodzi o sytuację gospodarczą”, co oznacza, że ​​nie może nic z tym zrobić. Ocena mężczyzny może być słuszna; W latach 90. przepisał Polsce terapię szokiem gospodarczym, która położyła podwaliny pod późniejszy sukces. w szczęściu i w nieszczęściu.

Mieszkańcy miasta i ci, którzy pozostali

Do „dobrego” zalicza się oczywiście tempo wzrostu, powstawanie prężnie działających firm, rozbudowę infrastruktury i przekształcenie niektórych większych polskich miast w stolice europejskie. Do „złego” w Polsce (podobnie jak w innych krajach Europy) zalicza się coraz większą przepaść pomiędzy bogatymi i biednymi oraz pomiędzy obszarami miejskimi i wiejskimi. Mieszkańcy miast stali się bogaci, jeśli nie zamożni, a ludzie na wsi poczuli się opuszczeni (mimo że dziś jest im lepiej niż dwadzieścia lat temu).

Dochody Polaków w miastach wzrosły w latach 2004-2016 o 94 proc., na wsi wzrost był jeszcze większy – ale wciąż tylko co piąty mieszkaniec wsi twierdzi, że jego zarobki są odpowiednie. Zatem cztery piąte z nich uważa, że ​​nie ma na życie, a w Polsce na około 37 milionów mieszkańców żyje 15 milionów na wsi.

READ  600 milionów euro na nowy zakład produkcyjny w Penzbergu
Miasto europejskie: Café Bar we WrocławiuFot. Photo Alliance/PAP/M. Kolczyński

Pełne zatrudnienie

Co gorsza, w całym kraju panuje praktycznie pełne zatrudnienie: stopa bezrobocia wynosi 3,7 proc.; Około 1,5 miliona migrantów z Ukrainy pracuje nad obsadzeniem wolnych miejsc pracy. W każdym razie płace rosną w ten sposób dramatycznie, a ostatnio wzrosła także konsumpcja prywatna.

Niewiele to jednak zmienia poczucie opuszczenia przez wielu mieszkańców wsi (i niektórych mieszkańców miast). I tu PiS miał udany start: partia konserwatywna prowadzi redystrybucję innym podejściem, a wpływowy przywódca kraju, lider PiS Jarosław Kaczyński, mówi o tym całkiem szczerze w odniesieniu do poprzednich rządów: „Prawda jest taka: redystrybucji dokonali. To, co robimy, to polityka społeczna!” Działacza wyborczego Kaczyńskiego cytował niedawno dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

Ten rodzaj „polityki społecznej” podniósł poziom życia wielu zwykłych Polaków: głównym elementem był zasiłek na dziecko „+500”, który wypłacany był już tylko na każde dziecko od drugiego potomstwa i teraz dotyczył także pierwszego dziecka . 500 złotych, czyli około 115 euro na dziecko to duża kwota, biorąc pod uwagę, że średni dochód w Polsce wynosi niecałe 1000 euro miesięcznie.

„Kiełbasa wyborcza”.

Rząd PiS obniżył także niedawno podniesiony wiek emerytalny do 65 lat. Dla najemców nie osiągających wysokich dochodów istnieje rządowy program dofinansowania „Apartament+”. Teraz PiS kontynuuje kampanię wyborczą z takimi programami: dla osób starszych powinna być 13-miesięczna emerytura, a dla młodych zwolnienie z podatku dochodowego do 26. roku życia. Są też dotacje dla rolników i inwestycje w koleje wiejskie.

Działacz wyborczy – lider PiS Jarosław Kaczyński Zdjęcie: imago/a. Iwanczuk

Premier Morawiecki spodziewa się także, że do 2030 r. średni dochód gospodarstwa domowego w Polsce osiągnie poziom unijny; W 2014 roku odsetek ten wynosił 69 proc.

W świetle sukcesów PiS oczekiwania części krytyków dotyczące zagłady osłabły. Choć początkowo w momencie ogłaszania zasiłku na dziecko mówiono, że państwo polskie nie będzie w stanie sobie z tym poradzić, obecnie rząd przedstawił zrównoważony budżet. Wszystkie nowe świadczenia, wyśmiewane w Polsce jako „kiełbasy wyborcze”, kosztują około 40 miliardów złotych (czyli około 10 miliardów euro). Jednocześnie krytycy przyznają, że programy wydatków zwiększają konsumpcję. Dochody państwa rosły o około 10 miliardów euro rocznie ze względu na bardziej rygorystyczne kontrole podatku od wartości dodanej. Upadłość wygląda inaczej.

READ  Fabryka chipów w Dortmundzie: rząd federalny może chcieć zakazać chińskich przejęć

Nawiasem mówiąc, te 10 miliardów dolarów to mniej więcej tyle, ile Polska wyciąga z programów UE i z czego często korzysta – i widać to w całym kraju na nowych mostach i drogach.

Propaganda i przegrani

A przegrani? Jak można przeczytać w prasie, z rynku pracy odeszło około 100 000 kobiet, a alimenty na dzieci stały się możliwe. Krytyka wysokich kosztów redystrybucji przy użyciu „kiełbas wyborczych” nie ucichła. „Najpierw rozdzielają cudze pieniądze, aby umocnić swoją władzę” – ostrzega ekonomista Balcerowicz. „Wysokie podatki i dług przyjdą później. Ktoś będzie musiał zapłacić za politykę dystrybucyjną PiS”.

„W ciągu ostatnich czterech lat Polska w dalszym ciągu osiągała wysoki wzrost pod rządami PiS, mimo że gospodarka w pozostałej części Europy nie doświadczyła boomu” – mówi Spiegelowi ekonomista Marcin Bentkowski z Banku Światowego. „Zadłużenie Polski jest dziś niższe niż cztery lata temu”.

Jednak w dłuższej perspektywie Bentkowski i Balcerowicz są zgodni, że kraj nie poradzi sobie z tym problemem bez zwiększenia inwestycji z zagranicy – ​​zwłaszcza, że ​​minęły już lata, gdy Polska była miejscem pracy dla firm w Europie Zachodniej. Teraz potrzebny jest wzrost wyższej jakości, a rozwój polskiego eksportu jest jak dotąd obiecujący (patrz wykres). Firmy takie jak Google, Bosch i Hewlett-Packard działają już na obszarach takich jak okolice Wrocławia, Volkswagen posiada duże zakłady produkcyjne w PoznaniuDaimler produkuje silniki, a obecnie także akumulatory w Polsce. Dla tych inwestorów, cieszących się dużym uznaniem na arenie międzynarodowej, problemem może być odwrotna strona utrzymania władzy przez PiS.

Prawa strona władzy PiS – demonstracja z okazji Dnia NiepodległościFoto: Image Alliance/dpa/C. Sokołowski

Podobnie jak inne siły populistyczne w Europie, partia prawicowa opiera się na propagandzie antymuzułmańskiej. gejeElity i politycy w Unii Europejskiej. Nie są to punkty bonusowe za reklamę displayową. Pozostaje to częścią roboczego wizerunku partii jako obrońcy zwykłych ludzi. Jak na razie wydaje się, że restrukturyzacja sądownictwa w kraju zgodnie z wolą partii rządzącej czy dostęp PiS do mediów raczej pomogła w rozszerzeniu władzy niż trwale odstraszyła partnerów i inwestorów z zagranicy. Krytyk Balcerovic patrzy jednak w przyszłość: „Szkody spowodowane polityką PiS nie są jeszcze jasne. Raczej zostały ukryte przez boom”.

READ  Budownictwo - Heringsdorf - Heringsdorf z prawnikiem przeciwko Polskiemu Terminalowi Kontenerowemu - Gospodarka

(z materiałami archiwalnymi)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Tyle obecnie kosztują subskrypcje standardowe i premium

Published

on

Tyle obecnie kosztują subskrypcje standardowe i premium

Można było się tego spodziewać i nadal jest to zaskoczeniem. To tyle od teraz Abonament Netflix jest również droższy w Niemczech. Przynajmniej jeśli nie chcesz oglądać reklam. Zmiana nie została ogłoszona w oficjalnym ogłoszeniu, ale można ją znaleźć na stronach pomocy usługi przesyłania strumieniowego.

Podwyżka cen: Oto nowe ceny Netflix na rok 2024

Podwyżka ceny dotyczy abonamentów Standard i Premium i obowiązuje od razu w przypadku nowych abonamentów. Informacja ta pojawia się na stronie informacyjnej serwisu Netflix. Reklamy nie mają wpływu na model subskrypcji.

Oto, ile kosztuje Netflix: taryfy w skrócie

  • Abonament standardowy z reklamami: 4,99 € miesięcznie – pozostaje bez zmian
  • Abonament standardowy: Rośnie od 12,99 € 13,99 €/miesiąc
  • Subskrypcja premium: Podwyżki od 17,99 euro 19,99 €/miesiąc

Zrzut ekranu strony pomocy serwisu Netflix przedstawiającej nowe ceny

Standardowy abonament przy dwóch urządzeniach i rozdzielczości Full HD zwiększa się o 1 euro miesięcznie. Subskrypcja premium z 4 urządzeniami i Ultra HD kosztuje dodatkowo 2 euro. Jeśli chcesz roczną subskrypcję premium Netflix, płacisz teraz około 240 euro.

Ponadto istnieją koszty, które mogą zostać poniesione Dodatkowi członkowie Powstańcie, którzy nie należą do rodziny. Za to pobierana jest opłata w wysokości 4,99 EUR miesięcznie za członka. Szczegóły można znaleźć tutaj Strona informacyjna Z serwisu streamingowego.

Więcej wiadomości o Netfliksie:

Co się stanie, jeśli masz już subskrypcję?

O ile nie zostanie ogłoszone inaczej, dla osób, które posiadają już aktywną subskrypcję Netflix, nic się nie zmieni. Jeśli jednak zmienisz taryfę, musisz liczyć się z nową strukturą cen.

długoterminowy Podwyżka prawdopodobnie dotknie również obecnych klientów. W przeszłości usługa przesyłania strumieniowego w pewnym momencie dawała klientom możliwość zaakceptowania nowej ceny, zmiany taryfy lub rezygnacji z subskrypcji.

READ  Fabryka chipów w Dortmundzie: rząd federalny może chcieć zakazać chińskich przejęć

Dlaczego ceny rosną teraz?

Krok l Podwyżka cen Netflixa Nie jest to niespodzianką. Już w zeszłym roku podjęto działania przeciwko powszechnemu udostępnianiu haseł. Następnie serwis streamingowy w Niemczech zrezygnował z podstawowego abonamentu, który kosztował 7,99 euro. Tymczasem Netflix w ostatnich miesiącach podnosił ceny w takich krajach jak Wielka Brytania, Francja i Stany Zjednoczone. Wzrost cen w Niemczech był tylko kwestią czasu.

Podwyżki cen i inne środki stanowią między innymi część wysiłków serwisu przesyłania strumieniowego mających na celu zaradzenie znaczącym kosztom produkcji seriali, filmów i programów po stronie przychodów.

Wskazówka dotycząca transmisji:

Podcast na temat: Czy Netflix nadal jest tego wart?

Polecane treści redakcyjne

W tym momencie znajdziesz zawartość zewnętrzną, co kończy artykuł. Możesz go ponownie wyświetlić i ukryć jednym kliknięciem.

W strumieniu podcastu Moviepilot prezentujemy je Argumenty za i przeciw Netfliksowi oraz wyjaśnienie działań podjętych przeciwko udostępnianiu konta. Przyglądamy się również angażującym treściom, które nadal oferuje usługa przesyłania strumieniowego, i dochodzimy do odpowiedzi: zrezygnować czy nie?

Continue Reading

Economy

Zarobki prezesów DAX: Najlepiej zarabia prezes Mercedesa z 12,7 mln euro | pieniądze

Published

on

Zarobki prezesów DAX: Najlepiej zarabia prezes Mercedesa z 12,7 mln euro |  pieniądze

Sie leiten die größten deutschen Unternehmen, dafür werden sie auch fürstlich entlohnt.

Drei Bosse kassierten über zehn Millionen Euro im letzten Jahr. Und es gibt einen heimlichen Gewinner, der es nicht in die Top-Drei geschafft hat.

Spitzenreiter Mercedes Boss Ola Källenius

Ola Källenius bei der Jahrespressekonferenz im Februar vor einer elektrischen Mercedes G-Klasse

Foto: picture alliance/dpa

Der Topverdiener unter den Dax-Vorständen ist Mercedes-Boss Ola Källenius (54). Im vergangenen Jahr verdiente der Manager satte 12,74 Millionen Euro inklusive Boni.

Der gebürtige Schwede überholte 2023 Deutsche-Börse-Chef Theodor Weimer, der aber mit 10,60 Millionen Euro knapp vor Belen Garijo von Chemie- und Pharmakonzern Merck (10,53 Millionen) bleibt. Nur das Trio knackt die Zehn-Millionen-Marke.

Im Dax werden die 40 größten deutschen Unternehmen gebündelt. Die Fixgehälter machen bei den Vorständen in der Regel nur einen Bruchteil der Vergütung aus. Der Löwenanteil entfällt auf Boni für die Leistung des abgelaufenen Jahres und auf Boni, die einen Zeitraum von drei bis vier Jahren umfassen.

Chart: Die Gehälter der Dax-Bosse – Infografik

Größtes Unternehmen heißt nicht höchstes Gehalt

Christian Klein übernahm nach seiner Stelle als Co-CEO von SAP das alleinige CEO-Amt im April 2020

Christian Klein übernahm nach seiner Stelle als Co-CEO von SAP das alleinige CEO-Amt im April 2020

Foto: picture alliance/dpa

Nach Unternehmenswert ist der Softwarehersteller SAP das größte Unternehmen im Dax. Der Boss Christian Klein (43) belegt Platz Nummer 11 mit einem Einkommen von 7,16 Millionen Euro 2023. Der ausgeschiedene SAP-Finanzchef Luka Mucic (52) erhielt sogar 9,6 Millionen Euro Abfindung.

Der „heimliche“ Gewinner Adidas Boss Gulden

Bjørn Gulden, Adidas-Boss, im Trainingslager der deutschen Frauennationalmannschaft für die WM 2023

Bjørn Gulden, Adidas-Boss, im Trainingslager der deutschen Frauennationalmannschaft für die WM 2023

Foto: picture alliance/dpa

Adidas-Chef Bjørn Gulden (58) liegt mit einer Vergütung von 9,18 Millionen Euro zwar nur auf Platz fünf. Der Norweger erhielt aber nach dem Wechsel vom kleineren Sportartikelhersteller Puma als eine Art Antrittsprämie zusätzlich fast 11.900 Adidas-Aktien.

Adidas bezahlte für die Aktien inklusive Steuern 3,88 Millionen Euro. Macht insgesamt 13,06 Millionen Euro, damit wäre der Adidas-Boss Gulden der Spitzenreiter.

Allerdings müsste Gulden dafür seine Aktien noch zu Geld machen, dafür würde aber einiges an Steuern anfallen.

READ  Budownictwo - Heringsdorf - Heringsdorf z prawnikiem przeciwko Polskiemu Terminalowi Kontenerowemu - Gospodarka
Continue Reading

Economy

Przedsiębiorstwo budowy maszyn jest niewypłacalne – światowy lider rynku z Niemiec jest w stanie upadłości

Published

on

Przedsiębiorstwo budowy maszyn jest niewypłacalne – światowy lider rynku z Niemiec jest w stanie upadłości
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Tradycyjna firma napotkała trudności finansowe. Lider światowego rynku zatrudniający 500 pracowników został zmuszony do ogłoszenia upadłości w Heilbronn.

Heilbronn – W Niemczech fala bankructw znanych i tradycyjnych firm nie ustała. Upadłość jednego z gigantów branży budowlanej wywołała prawdziwe trzęsienie ziemi. Napięta sytuacja doprowadziła nawet do 30 bankructw w ciągu jednego tygodnia. Jednak niepowodzenia zdarzają się także w innych branżach.

Bankructwo zmuszona została między innymi do ogłoszenia upadłości znanego specjalisty w dziedzinie ciepłownictwa, podobnie jak niemiecka sieć spożywcza. Gigant branży modowej mógł popaść w bankructwo także dlatego, że firma wpadła w kłopoty finansowe. Ale teraz stała się także jednym z liderów rynku światowego w swojej branży. We wtorek w Heilbronn zmuszona została do ogłoszenia upadłości znana niemiecka firma z branży inżynierii mechanicznej.

Znana firma Illig zajmująca się inżynierią mechaniczną jest niewypłacalna – światowy lider rynku ma kłopoty od czasów Corony

Ponieważ przedsiębiorstwo zajmujące się inżynierią mechaniczną w Heilbronn-Illig jest niewypłacalne. Trudności finansowe tradycyjnej firmy doprowadziły już do trudności finansowych podczas pandemii korony. Teraz firma, będąca jednym z liderów światowego rynku w dziedzinie budowy maszyn do pakowania i termoformowania, została zmuszona do złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości do Sądu Okręgowego w trybie samorządowym. Sąd Okręgowy zgodził się we wtorek (9 kwietnia).

Jeden ze światowych liderów rynku opakowań i termoformowania pochodzi z Niemiec. Jednak ze względu na sytuację popytową tradycyjna firma z Heilbronn musi rozpocząć postępowanie upadłościowe. (Awatar) © Klaus-Dietmar Gabbert

Nie jest jeszcze do końca jasne, co będzie dalej z Elijem. Pewne jest jednak: „Firmy nie należy rozbijać. „To jasne” – mówi Michael Unser, starszy przedstawiciel IG Metall Heilbronn-Neckarsulm SWR. Teraz ważne jest, aby znaleźć inwestora i potrzebne są nowe, dodatkowe środki. „Jest praca” – kontynuował Unser.

Przedsiębiorstwo budowy maszyn Illig ogłasza upadłość – dotyczy to 500 pracowników

We wtorek o złożeniu wniosku o upadłość powiadomiono ponad 500 pracowników centrali w Heilbronn-Sontheim. Dla pracowników oznacza to, że działalność będzie kontynuowana normalnie – przynajmniej przez następne trzy miesiące.

READ  Fabryka chipów w Dortmundzie: rząd federalny może chcieć zakazać chińskich przejęć

„Trzeba teraz ustalić, co stanie się dalej” – kontynuował Unser. Jednakże IG Metall pragnie wspierać pracowników i zapewnić zachowanie miejsc pracy na przyszłość.

Tradycyjna firma Illig musi ogłosić upadłość – powodem jest niechęć klientów

Michael Anser przyczyny, które skłoniły założoną w 1946 roku firmę do ogłoszenia upadłości, widzi w niechęci klientów do zakupów i trudnej sytuacji ekonomicznej. Dlatego 500 pracowników nie ma innego wyjścia, jak tylko poczekać i zobaczyć, co stanie się dalej z ekspertem ds. systemów narzędziowych. Podobnie jak pracownicy tradycyjnej firmy w Bawarii, która niedawno ponownie ogłosiła upadłość.

Wydaje się jednak, że w przypadku upadłości spółka z Heilbronn będzie polegać na samorządzie. Inżynier mechanik chce dokończyć restrukturyzację i znaleźć inwestora, który odwróci sytuację.

Continue Reading

Trending