Connect with us

Economy

Ryzyko wojny i perspektywy zużycia gazu w UE: dostawy są bezpieczne nawet bez Nord Stream – gospodarki

Published

on

Niemiecko-rosyjski projekt gazociągu Nord Stream 2 służy nie tylko dostawom gazu do Niemiec i Unii Europejskiej. Ma strategiczne znaczenie dla transformacji energetycznej, środowiska i geopolityki.

Skupia się na tym ponownie rozmieszczenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i wizyta sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Berlinie we wtorek. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? Jakie będą konsekwencje, jeśli rurociąg się nie uruchomi?
Opinie ekspertów są różne. Niektórzy, jak Jens Hobohm z Prognos, uważają, że Nord Stream 2 „ma sens z energetycznego punktu widzenia” i jest konieczny. Claudia Kimfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) zaprzeczyła: „Absolutnie nie”. noga Nie potrzebujesz żadnej dodatkowej infrastruktury na gaz ziemny. Planowanie wraz ze wzrostem zużycia gazu ziemnego w Konflikt z ustalonymi w umowie celami ochrony klimatu.

Eskalacja wojny na Ukrainie oznaczałaby koniec rurociągu

Hobohm nie spodziewa się poważnych problemów, jeśli Nord Stream 2 nigdy się nie włączy. Jeśli rurociąg nie dotrze, Niemcy i Europa znajdą rozwiązanie dla swoich dostaw energii.

Rury na pozostałe kilometry gazociągu są składowane w porcie Mukran na Rugii.Zdjęcie: dpa

Nowy prezydent USA Joe Biden Zapewnił, że podobnie jak jego poprzednik Donald Trump chce uniemożliwić ukończenie rurociągu grożąc nałożeniem sankcji na zaangażowane firmy. Wielu partnerów z UE argumentuje, że przy wsparciu Nord Stream 2 Niemcy działają przeciwko wspólnym europejskim interesom. Manfred Weber „Nord Stream na pewno nie przetrwa”, jeśli Władimir Putin pozwoli na eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy – mówi CSU, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która stanowi największą grupę w Parlamencie Europejskim.

[Jeden Donnerstag die wichtigsten Entwicklungen aus Amerika direkt ins Postfach – mit dem Newsletter „Washington Weekly“ unserer USA-Korrespondentin Juliane Schäuble. Hier geht es zur kostenlosen Anmeldung]

Czy dostawy gazu będą wtedy zagrożone? Główną rolę odgrywają prognozy, ile gazu Niemcy i Europa będą potrzebować w ciągu najbliższych kilku lat. Krytycy od początku zarzucali konsorcjum budującemu Nord Stream 2 pracę zbyt liczną, by przedstawić go jako niezbędny i przełamać polityczny opór wobec niego.

READ  Horshwag: Polska Gospodarka w Horshwag

Zużycie gazu od lat spada, by w ostatnim czasie ponownie wzrosnąć

W pewnym sensie Jens Hobohm z Prognos mówi, że oskarżenie było podtrzymywane przez kilka lat w przeszłości. Jednak w ostatnich latach zużycie gazu w Niemczech i Europie wzrosło bardziej niż oczekiwano, również z powodu zapotrzebowania na gaz ziemny jako pomost do transformacji energetycznej. Kiedy kraje takie jak Niemcy wycofują się z energetyki jądrowej, a kraje takie jak Polska zmniejszają swoją zależność od węgla, ale energia słoneczna i wiatrowa nie wnoszą jeszcze pożądanego wkładu w miks energetyczny w dzisiejszych czasach wysokiego obciążenia, wyjściem jest gaz.
Czapki prognozy Badanie zlecone przez Nord Stream 2 w 2017 roku Określili, jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych latach, a biorąc pod uwagę krytykę bloku związaną z używaniem zawyżonych liczb w przeszłości, zorientowali się, że Unia Europejska planuje bardziej umiarkowane wolumeny. Wówczas konsumpcja gazu wzrosła powyżej oczekiwań.

W 2014 r. Unia Europejska potrzebowała 400 mld m sześc. Gazu, w 2015 r. Osiągnęła 419 mld m sześc., Aw 2019 r. 470 mld m sześc. Liczby na rok 2020 nie są jeszcze ostateczne. Haboum spodziewa się spadku z powodu recesji Corony. Zużycie gazu w Niemczech również wzrosło, z 77 mld m sześc. W 2015 r. Do 89 mld w 2019 r. W 2020 r. Spadło o 2,5 proc.

Kiedy planowano Nord Stream, zużycie było wyższe niż obecnie

Czy jest to przekonujący przypadek w przypadku prefabrykowanej konstrukcji i uruchomienia w Nord Stream 2, czy też popyt można zaspokoić za pomocą istniejących rurociągów? Porównując zwiększone zużycie w 2019 r. Z liczbami z 2006 r., Kiedy planowano pierwszy rurociąg Nord Stream, widać, że wartości z tego czasu nie były ponownie dostępne od tamtego czasu, mimo że konsorcjum twierdziło, że rurociągi były konieczne, ponieważ zużycie gazu będzie stale rosło. Został skonsumowany w 2006 roku Niemcy 92 mld To metry sześcienne Unia Europejska to 511 miliardów metrów sześciennych.

READ  Masowe wycofanie trzech przypraw: Konsumenci powinni być świadomi objawów

Hboom odnosi się do innej zmiennej w równaniu. Ilość gazu, jaką Europa musi importować z zagranicy, zależy również od tego, ile sama produkuje i jak bardzo przyczynia się do zaspokojenia popytu. Produkcja wewnętrzna w Unii Europejskiej spadła, także dlatego, że Holandia zmniejszyła swój udział szybciej niż planowano.
Podsumowując w tej chwili: Nord Stream 2 jest nadal w budowie. A Europa nie ma problemów z dostawami gazu. Czy i kiedy uruchomi Nord Stream 2, pytanie jest otwarte. Im później rurociąg zostanie oddany do użytku, tym mniej będzie potrzebny. Ponieważ rola gazu ziemnego jako pomostu w transformacji energetycznej będzie wkrótce maleć z roku na rok.

Zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z agresywnego zachowania Putina

Jednocześnie nacisk kładzie się na zagrożenia bezpieczeństwa. Po pierwsze, generalnie duże uzależnienie Europy od gazu, a Niemcy od Rosji, która zachowuje się bardziej agresywnie, atakuje sąsiednie kraje, atakuje więzienia, a nawet zabija przeciwników. Po drugie, dodatkowe zagrożenia ze strony Nord Stream 2. Rurociąg biegnie z Rosji bezpośrednio przez Morze Bałtyckie do Niemiec i omija kraje tranzytowe istniejących rurociągów, przede wszystkim Ukrainę, Białoruś i Polskę.

Krytycy podejrzewają dwie rzeczy. Putin chce dać wolną rękę w swojej imperialnej polityce wobec sąsiednich krajów. Do tej pory musiał brać pod uwagę rurociągi, starając się utrzymać Ukrainę i Białoruś pod rosyjską dominacją, także w podejrzeniu poprzez interwencję zbrojną. Gwarantują mu dochody dewizowe, które przeznaczył na modernizację armii, z których finansuje interwencję w aneksji Krymu i wojnę mieszaną na wschodzie Ukrainy.
Po drugie, włączenie Nord Stream 2 zmniejszy przepływ gazu przez istniejące rurociągi. Zmniejszy to wpływy Ukrainy z opłat tranzytowych. Z budżetu krajowego stracimy ponad dwa miliardy euro. W razie wątpliwości na Unię Europejską będzie rosła presja, aby zwiększyć pomoc dla Ukrainy. (Z dpa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Wycofane są lody firm Edeka, Rewe i Kaufland – spożycie grozi biegunką

Published

on

Wycofane są lody firm Edeka, Rewe i Kaufland – spożycie grozi biegunką
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

Lody czekoladowo-miętowe zostały wycofane z rynku z powodu błędu produkcyjnego. Jej spożycie może powodować biegunkę. © Chromorang/Imago

Jedna marka lodów została wycofana ze względu na błędne oznakowanie. Jej spożycie może u niektórych osób powodować problemy zdrowotne.

MONACHIUM — Kiedy w lecie temperatury gwałtownie rosną, gałka lodów to dla wielu osób doskonały sposób na ochłodzenie się. Albo z ulubionej lodziarni, albo z zamrażarki. Jednak obecnie zaleca się ostrożność w przypadku odmian sprzedawanych w wielu supermarketach. Producent Elvis Eis ogłosił wycofanie swoich lodów o smaku lodów w filiżance. Zawiera alergen, który nie jest odpowiednio oznakowany na opakowaniu. Ludzie z tym jedli wrażliwy Zainfekowane lody mogą powodować biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha. Wycofano również inne słodycze, ponieważ zawierały patogeny.

Lody ciemnomiętowe od producenta Elvis Eishandwerk.
Producent Elvis Eishandwerk przypomina ciemny miętowy smak lodów w szkle. Powodem jest nieprawidłowe oznakowanie alergenów. © Elvis Ace, Elvis Bojcevic EK

Nieprawidłowe oznakowanie alergenów prowadzi do wycofania lodów: Producent ostrzega alergików, aby nie spożywali lodów

Dotyczy to lodów miętowych w filiżance o pojemności 400 mililitrów. „Błąd ludzki” podczas produkcji spowodował, że „produkt nie był prawidłowo oznakowany przez dwa dni produkcji” – mówi Wiadomość od producenta. W szczególności problem polega na tym, że etykieta alergenów z przodu i z tyłu jest nieprawidłowa. Jednak lista składników jest poprawna.

Producent przestrzega, aby osoby cierpiące na nadwrażliwość na gluten, zwaną także celiakią, nie spożywały wycofywanych produktów. Przestrzega, aby osoby z tą nietolerancją spożywały produkty zawierające gluten, gdyż może to powodować wzdęcia, biegunkę i bóle brzucha. Niemieckie Stowarzyszenie Celiakii (DZG).

Ponadto gluten powoduje u tych osób zapalenie błony śluzowej jelit. Prowadzi to do zaniku kosmków jelitowych, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych. „W miarę postępu choroby rozwijają się niedobory składników odżywczych, co może prowadzić do szeregu objawów” – mówi DZG. Jeśli jednak nie występuje odpowiednia alergia, produkt można spożywać bez obaw.

Wycofano cztery partie — wadliwy produkt jest oferowany w sklepach Kaufland, Rio, Edica i innych

Wycofanie dotyczy łącznie czterech płatności datowanych najlepiej przed 30 kwietnia 2025 r. Informacje te znajdują się na zewnętrznej krawędzi produktu. W ten sposób możesz sprawdzić, czy zakupiony przez Ciebie produkt nie został objęty wycofaniem.

READ  Banki oszczędnościowe: Tysiące klientów korzystają z nowej funkcjonalności karty EC

Następujące partie nazywane są:

 • 241631MZ
 • 241731MZ
 • 241951MZ
 • 241441 MZ1

Lody Elvisa sprzedawane są w kubkach w całych Niemczech. Można go znaleźć na półkach m.in. w Kaufland, Rio i Edica, ale inne sklepy też mają te lody w swojej ofercie. the Strona producenta W związku z tym odmiany lodów można znaleźć w następujących supermarketach:

 • Roy
 • Zamknij zakup
 • Blisko i dobrze
 • rodzina
 • uderzyć
 • Kaufland
 • edica
 • NP. rabat
 • Kup rynek
 • kapelusz
 • Ziemia

Co zrobić, jeśli zakupione przez Ciebie lody zostaną objęte wycofaniem? W ten sposób odzyskasz swoje pieniądze

Aby zwrócić produkty objęte wycofaniem, należy skontaktować się z samą firmą. „Aby otrzymać zwrot pieniędzy, prześlij nam zdjęcie opakowania z datą przydatności do spożycia, pod tytułem „Wycofanie produktu ELVIS Mint Dark” – napisał producent w powiadomieniu o wycofaniu. Adres e-mail to [email protected] .

Oto przegląd wszystkich informacji na temat wycofania:

Lody Elvis o ciemnej mięty
Lody Elvisa, Elvis Bojcevic EK
241631MZ, 241731MZ, 241951MZ, 241441MZ1
30 kwietnia 2025 r
400ml

Obecnie firma Edeka wycofała produkt rybny marki własnej z supermarketu. Zawsze są oddzwonienia. Niektóre przyczyny są przyczyną częściej niż inne. (S)

Continue Reading

Economy

McDonald’s chce wykorzystać sztuczną inteligencję do zamówień

Published

on

McDonald’s chce wykorzystać sztuczną inteligencję do zamówień

Stan na: 17 czerwca 2024 r. o godzinie 9:01

Czy klienci fast foodów wkrótce zamówią burgery od robota? Po okresie próbnym amerykańska sieć restauracji McDonald’s chce teraz zrobić kolejny krok. Konkurenci również eksperymentują z tą technologią.

Coraz częściej w systemie cateringowym testowane jest zastosowanie sztucznej inteligencji (AI). Sieć fast foodów McDonald’s od około dwóch lat testuje wykorzystanie sztucznej inteligencji przy zamówieniach w ponad 100 lokalizacjach. Jak poinformowała w weekend publikacja branżowa Restaurant Business, powołując się na list do restauracji, okres próbny zostanie zakończony.

McDonald’s dał jednak jasno do zrozumienia, że ​​posunięcie przetestowane z firmą komputerową IBM to nie koniec. Po wypróbowaniu testu amerykańska grupa potwierdziła „Restaurant Business”, że jesteśmy przekonani, „że rozwiązanie do zamawiania głosowego typu drive-thru będzie częścią przyszłości naszych restauracji”.

Słownictwo jest do opanowania

McDonald’s chce wdrożyć rozwiązanie technologiczne do końca roku. Modele językowe AI coraz lepiej radzą sobie z rozmowami z ludźmi.

Rozpoznawanie mowy jest szczególnie przydatne w przypadku żądań w systemie cateringowym, gdzie można kontrolować dobór słów. Tak zwana generatywna sztuczna inteligencja – taka jak ta stosowana w chatbocie ChatGPT – potrafi już formułować zdania na poziomie językowym człowieka.

W grudniu McDonald’s zgodził się na współpracę z Google skupioną na wykorzystaniu generatywnej sztucznej inteligencji, choć szczegóły umowy nie są jeszcze znane. Konkurenci, tacy jak sieci fast foodów Wendy’s i Carl’s Jr., już eksperymentują z automatycznym przyjmowaniem zamówień ustnych.

READ  Banki oszczędnościowe: Tysiące klientów korzystają z nowej funkcjonalności karty EC
Continue Reading

Economy

Wycofane są lody firm Edeka, Rewe i Kaufland – spożycie grozi biegunką

Published

on

Wycofane są lody firm Edeka, Rewe i Kaufland – spożycie grozi biegunką
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

Lody czekoladowo-miętowe zostały wycofane z rynku z powodu błędu produkcyjnego. Jej spożycie może powodować biegunkę. © Chromorang/Imago

Jedna marka lodów została wycofana ze względu na błędne oznakowanie. Jej spożycie może u niektórych osób powodować problemy zdrowotne.

MONACHIUM — Kiedy w lecie temperatury gwałtownie rosną, gałka lodów to dla wielu osób doskonały sposób na ochłodzenie się. Albo z ulubionej lodziarni, albo z zamrażarki. Jednak obecnie zaleca się ostrożność w przypadku odmian sprzedawanych w wielu supermarketach. Producent Elvis Eis ogłosił wycofanie swoich lodów o smaku lodów w filiżance. Zawiera alergen, który nie jest odpowiednio oznakowany na opakowaniu. Ludzie z tym jedli wrażliwy Zainfekowane lody mogą powodować biegunkę, wzdęcia i bóle brzucha. Wycofano również inne słodycze, ponieważ zawierały patogeny.

Lody ciemnomiętowe od producenta Elvis Eishandwerk.
Producent Elvis Eishandwerk przypomina ciemny miętowy smak lodów w szkle. Powodem jest nieprawidłowe oznakowanie alergenów. © Elvis Ace, Elvis Bojcevic EK

Nieprawidłowe oznakowanie alergenów prowadzi do wycofania lodów: Producent ostrzega alergików, aby nie spożywali lodów

Dotyczy to lodów miętowych w filiżance o pojemności 400 mililitrów. „Błąd ludzki” podczas produkcji spowodował, że „produkt nie był prawidłowo oznakowany przez dwa dni produkcji” – mówi Wiadomość od producenta. W szczególności problem polega na tym, że etykieta alergenów z przodu i z tyłu jest nieprawidłowa. Jednak lista składników jest poprawna.

Producent przestrzega, aby osoby cierpiące na nadwrażliwość na gluten, zwaną także celiakią, nie spożywały wycofywanych produktów. Przestrzega, aby osoby z tą nietolerancją spożywały produkty zawierające gluten, gdyż może to powodować wzdęcia, biegunkę i bóle brzucha. Niemieckie Stowarzyszenie Celiakii (DZG).

Ponadto gluten powoduje u tych osób zapalenie błony śluzowej jelit. Prowadzi to do zaniku kosmków jelitowych, co utrudnia wchłanianie składników odżywczych. „W miarę postępu choroby rozwijają się niedobory składników odżywczych, co może prowadzić do szeregu objawów” – mówi DZG. Jeśli jednak nie występuje odpowiednia alergia, produkt można spożywać bez obaw.

Wycofano cztery partie — wadliwy produkt jest oferowany w sklepach Kaufland, Rio, Edica i innych

Wycofanie dotyczy łącznie czterech płatności datowanych najlepiej przed 30 kwietnia 2025 r. Informacje te znajdują się na zewnętrznej krawędzi produktu. W ten sposób możesz sprawdzić, czy zakupiony przez Ciebie produkt nie został objęty wycofaniem.

READ  Cel klimatyczny UE: Dzień Prawdy w Brukseli

Następujące partie nazywane są:

 • 241631MZ
 • 241731MZ
 • 241951MZ
 • 241441 MZ1

Lody Elvisa sprzedawane są w kubkach w całych Niemczech. Można go znaleźć na półkach m.in. w Kaufland, Rio i Edica, ale inne sklepy też mają te lody w swojej ofercie. the Strona producenta W związku z tym odmiany lodów można znaleźć w następujących supermarketach:

 • Roy
 • Zamknij zakup
 • Blisko i dobrze
 • rodzina
 • uderzyć
 • Kaufland
 • edica
 • NP. rabat
 • Kup rynek
 • kapelusz
 • Ziemia

Co zrobić, jeśli zakupione przez Ciebie lody zostaną objęte wycofaniem? W ten sposób odzyskasz swoje pieniądze

Aby zwrócić produkty objęte wycofaniem, należy skontaktować się z samą firmą. „Aby otrzymać zwrot pieniędzy, prześlij nam zdjęcie opakowania z datą przydatności do spożycia, pod tytułem „Wycofanie produktu ELVIS Mint Dark” – napisał producent w powiadomieniu o wycofaniu. Adres e-mail to [email protected] .

Oto przegląd wszystkich informacji na temat wycofania:

Lody Elvis o ciemnej mięty
Lody Elvisa, Elvis Bojcevic EK
241631MZ, 241731MZ, 241951MZ, 241441MZ1
30 kwietnia 2025 r
400ml

Obecnie firma Edeka wycofała produkt rybny marki własnej z supermarketu. Zawsze są oddzwonienia. Niektóre przyczyny są przyczyną częściej niż inne. (S)

Continue Reading

Trending