Connect with us

Economy

Ryzyko wojny i perspektywy zużycia gazu w UE: dostawy są bezpieczne nawet bez Nord Stream – gospodarki

Published

on

Niemiecko-rosyjski projekt gazociągu Nord Stream 2 służy nie tylko dostawom gazu do Niemiec i Unii Europejskiej. Ma strategiczne znaczenie dla transformacji energetycznej, środowiska i geopolityki.

Skupia się na tym ponownie rozmieszczenie wojsk rosyjskich na granicy z Ukrainą i wizyta sekretarza obrony USA Lloyda Austina w Berlinie we wtorek. Czy Nord Stream 2 jest absolutnie konieczny? Jakie będą konsekwencje, jeśli rurociąg się nie uruchomi?
Opinie ekspertów są różne. Niektórzy, jak Jens Hobohm z Prognos, uważają, że Nord Stream 2 „ma sens z energetycznego punktu widzenia” i jest konieczny. Claudia Kimfert z Niemieckiego Instytutu Badań Ekonomicznych (DIW) zaprzeczyła: „Absolutnie nie”. noga Nie potrzebujesz żadnej dodatkowej infrastruktury na gaz ziemny. Planowanie wraz ze wzrostem zużycia gazu ziemnego w Konflikt z ustalonymi w umowie celami ochrony klimatu.

Eskalacja wojny na Ukrainie oznaczałaby koniec rurociągu

Hobohm nie spodziewa się poważnych problemów, jeśli Nord Stream 2 nigdy się nie włączy. Jeśli rurociąg nie dotrze, Niemcy i Europa znajdą rozwiązanie dla swoich dostaw energii.

Rury na pozostałe kilometry gazociągu są składowane w porcie Mukran na Rugii.Zdjęcie: dpa

Nowy prezydent USA Joe Biden Zapewnił, że podobnie jak jego poprzednik Donald Trump chce uniemożliwić ukończenie rurociągu grożąc nałożeniem sankcji na zaangażowane firmy. Wielu partnerów z UE argumentuje, że przy wsparciu Nord Stream 2 Niemcy działają przeciwko wspólnym europejskim interesom. Manfred Weber „Nord Stream na pewno nie przetrwa”, jeśli Władimir Putin pozwoli na eskalację konfliktu na wschodzie Ukrainy – mówi CSU, przewodniczący Europejskiej Partii Ludowej (EPL), która stanowi największą grupę w Parlamencie Europejskim.

[Jeden Donnerstag die wichtigsten Entwicklungen aus Amerika direkt ins Postfach – mit dem Newsletter „Washington Weekly“ unserer USA-Korrespondentin Juliane Schäuble. Hier geht es zur kostenlosen Anmeldung]

Czy dostawy gazu będą wtedy zagrożone? Główną rolę odgrywają prognozy, ile gazu Niemcy i Europa będą potrzebować w ciągu najbliższych kilku lat. Krytycy od początku zarzucali konsorcjum budującemu Nord Stream 2 pracę zbyt liczną, by przedstawić go jako niezbędny i przełamać polityczny opór wobec niego.

READ  Der Ministerpräsident eines anderen EU-Landes kommt in die Ukraine | Następny robot

Zużycie gazu od lat spada, by w ostatnim czasie ponownie wzrosnąć

W pewnym sensie Jens Hobohm z Prognos mówi, że oskarżenie było podtrzymywane przez kilka lat w przeszłości. Jednak w ostatnich latach zużycie gazu w Niemczech i Europie wzrosło bardziej niż oczekiwano, również z powodu zapotrzebowania na gaz ziemny jako pomost do transformacji energetycznej. Kiedy kraje takie jak Niemcy wycofują się z energetyki jądrowej, a kraje takie jak Polska zmniejszają swoją zależność od węgla, ale energia słoneczna i wiatrowa nie wnoszą jeszcze pożądanego wkładu w miks energetyczny w dzisiejszych czasach wysokiego obciążenia, wyjściem jest gaz.
Czapki prognozy Badanie zlecone przez Nord Stream 2 w 2017 roku Określili, jak będzie wyglądać sytuacja w kolejnych latach, a biorąc pod uwagę krytykę bloku związaną z używaniem zawyżonych liczb w przeszłości, zorientowali się, że Unia Europejska planuje bardziej umiarkowane wolumeny. Wówczas konsumpcja gazu wzrosła powyżej oczekiwań.

W 2014 r. Unia Europejska potrzebowała 400 mld m sześc. Gazu, w 2015 r. Osiągnęła 419 mld m sześc., Aw 2019 r. 470 mld m sześc. Liczby na rok 2020 nie są jeszcze ostateczne. Haboum spodziewa się spadku z powodu recesji Corony. Zużycie gazu w Niemczech również wzrosło, z 77 mld m sześc. W 2015 r. Do 89 mld w 2019 r. W 2020 r. Spadło o 2,5 proc.

Kiedy planowano Nord Stream, zużycie było wyższe niż obecnie

Czy jest to przekonujący przypadek w przypadku prefabrykowanej konstrukcji i uruchomienia w Nord Stream 2, czy też popyt można zaspokoić za pomocą istniejących rurociągów? Porównując zwiększone zużycie w 2019 r. Z liczbami z 2006 r., Kiedy planowano pierwszy rurociąg Nord Stream, widać, że wartości z tego czasu nie były ponownie dostępne od tamtego czasu, mimo że konsorcjum twierdziło, że rurociągi były konieczne, ponieważ zużycie gazu będzie stale rosło. Został skonsumowany w 2006 roku Niemcy 92 mld To metry sześcienne Unia Europejska to 511 miliardów metrów sześciennych.

READ  Intel dotacje - kolejne miliardy dla Magdeburga - Gospodarka

Hboom odnosi się do innej zmiennej w równaniu. Ilość gazu, jaką Europa musi importować z zagranicy, zależy również od tego, ile sama produkuje i jak bardzo przyczynia się do zaspokojenia popytu. Produkcja wewnętrzna w Unii Europejskiej spadła, także dlatego, że Holandia zmniejszyła swój udział szybciej niż planowano.
Podsumowując w tej chwili: Nord Stream 2 jest nadal w budowie. A Europa nie ma problemów z dostawami gazu. Czy i kiedy uruchomi Nord Stream 2, pytanie jest otwarte. Im później rurociąg zostanie oddany do użytku, tym mniej będzie potrzebny. Ponieważ rola gazu ziemnego jako pomostu w transformacji energetycznej będzie wkrótce maleć z roku na rok.

Zagrożenia bezpieczeństwa wynikające z agresywnego zachowania Putina

Jednocześnie nacisk kładzie się na zagrożenia bezpieczeństwa. Po pierwsze, generalnie duże uzależnienie Europy od gazu, a Niemcy od Rosji, która zachowuje się bardziej agresywnie, atakuje sąsiednie kraje, atakuje więzienia, a nawet zabija przeciwników. Po drugie, dodatkowe zagrożenia ze strony Nord Stream 2. Rurociąg biegnie z Rosji bezpośrednio przez Morze Bałtyckie do Niemiec i omija kraje tranzytowe istniejących rurociągów, przede wszystkim Ukrainę, Białoruś i Polskę.

Krytycy podejrzewają dwie rzeczy. Putin chce dać wolną rękę w swojej imperialnej polityce wobec sąsiednich krajów. Do tej pory musiał brać pod uwagę rurociągi, starając się utrzymać Ukrainę i Białoruś pod rosyjską dominacją, także w podejrzeniu poprzez interwencję zbrojną. Gwarantują mu dochody dewizowe, które przeznaczył na modernizację armii, z których finansuje interwencję w aneksji Krymu i wojnę mieszaną na wschodzie Ukrainy.
Po drugie, włączenie Nord Stream 2 zmniejszy przepływ gazu przez istniejące rurociągi. Zmniejszy to wpływy Ukrainy z opłat tranzytowych. Z budżetu krajowego stracimy ponad dwa miliardy euro. W razie wątpliwości na Unię Europejską będzie rosła presja, aby zwiększyć pomoc dla Ukrainy. (Z dpa)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Od warsztatu do niemieckiego konkurenta

Published

on

Od warsztatu do niemieckiego konkurenta
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Polska firma Świnoujście zyska port dalekomorski, do którego będą mogły przybijać także duże kontenerowce. © imago/unikanie

Dzięki nowemu proeuropejskiemu rządowi Polska mogłaby zyskać na wadze nie tylko politycznie, ale także gospodarczo.

Warszawa – Czy to spełnienie centralnej obietnicy wyborczej? Podczas ubiegłorocznej kampanii wyborczej polski premier Donald Tusk obiecał swoim rodakom, że jeśli wygra wybory, sprowadzi do kraju pieniądze z zablokowanego przez Brukselę z powodu Polski Funduszu Odbudowy Następnej Generacji i Europejskiego Funduszu Spójności. Komisja Europejska sama siebie zakazała, bo oskarżyła poprzedni rząd PiS o łamanie konstytucji w sądownictwie. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen ogłosiła w ubiegły piątek w Warszawie, że Komisja jest na tyle zadowolona z podejścia do reformy wymiaru sprawiedliwości, że „w przyszłym tygodniu zostaną podjęte dwie decyzje w sprawie obecnie zamrożonych funduszy europejskich dla Polski”. elastyczny. Dodał: „Te decyzje pozwolą Polsce zaoszczędzić aż 137 miliardów euro”.

Decyzja ta prawdopodobnie znacząco zwiększy szanse trzech rządzących w Warszawie partii koalicyjnych na zwycięstwo w kwietniowych ogólnokrajowych wyborach samorządowych i czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Prawdopodobnie będzie to także impuls dla polskiej gospodarki. To wynik stosunkowo silny pomimo wojny na Ukrainie, przyjęcia około miliona uchodźców i ogromnej inflacji w ciągu ostatnich dwóch lat.

Małe nierówności w kraju

Według Eurostatu stopa bezrobocia jest drugą najniższą w Unii Europejskiej i wynosi 2,9 proc.; Według prognoz Komisji Europejskiej wzrost ma w tym roku wynieść 2,7 proc., co będzie trzecim co do wielkości wskaźnikiem w Unii Europejskiej. Wiele gmin i firm od lat czeka na dofinansowanie z UE z zrealizowanymi projektami inwestycyjnymi – dotyczącymi projektów infrastrukturalnych, energetyki czy zielonej transformacji przedsiębiorstw.

Tak naprawdę te pieniądze – ok. 20% PKB – mogłyby stanowić ważną iskrę, która wprowadzi Polskę na wyższy poziom gospodarczy. Pozycja wyjściowa nie jest zła: z perspektywy milionów ludzi w kraju pozytywnym dziedzictwem prawicowej krajowej Partii Prawa i Sprawiedliwości w 2024 roku jest państwo, które interweniuje i więcej inwestuje w politykę gospodarczą – w przeciwieństwie do samego Tuska który wprowadził to w życie podczas swoich pierwszych wyborów i kadencji.

READ  Von der Leyen z Kijowa: Selenskyj chce szybkiego dostępu do rynku wewnętrznego UE

Prawo i Sprawiedliwość załatało luki w podatku od towarów i usług, gdyż w latach 2015-2023 wpływy z tego tytułu podwoiły się. Do tego dochodziły reformy społeczne, aktywna polityka płacowa, inwestycje nie zawsze udane, ale ważne, a także rozsądne metody zmniejszania przepaści między miastem a wsią oraz między biednymi a bogatymi.

W 2022 r. Polska znacznie lepiej wypadła pod względem nierówności w podziale dochodów według wskaźnika Giniego (26,3) niż średnia w UE (29,6) czy Niemcy (28,8). W 2015 roku Polska plasowała się na poziomie średniej unijnej wynoszącej wówczas 30,6. „Duża część społeczeństwa żyje teraz finansowo lepiej niż przed 2015 rokiem, a główną motywacją do głosowania na PiS była poprawa sytuacji gospodarczej i mniejsze bezrobocie” – napisał dziennikarz biznesowy Piotr Wójcik.

Nowe lotnisko pod Warszawą

Mając to na uwadze, a także wybory samorządowe i do Parlamentu Europejskiego, nie dziwi fakt, że nowy rząd podjął się podwyższenia sztandarowego programu PiS – zasiłku na dziecko (równowartość około 180 euro na dziecko miesięcznie) – nie podejmując żadnych działań zmiany. Utrzymuje się także podwyżka płacy minimalnej, na którą zdecydował się PiS, do równowartości nieco niespełna 1000 euro miesięcznie – co oznacza wzrost o 21 proc. w porównaniu z 2023 rokiem.

Jednak w ciągu ostatnich kilku lat podwyżki te nie tylko zostały uwzględnione przez inflację, ale obecnie w kraju toczy się intensywna debata na temat inwestycji gospodarczych, które powinny otworzyć nowy rozdział. Dotyczy zainicjowanego kilka lat temu przez PiS projektu utworzenia centralnego lotniska obejmującego węzeł kolejowo-drogowy (CPK). Niedaleko Warszawy. Nowe lotnisko ma początkowo móc obsłużyć ponad 40 milionów pasażerów. Ale nie mniej ważne są inwestycje towarzyszące: przede wszystkim planowana jest budowa blisko 2000 kilometrów nowych linii kolei dużych prędkości, które połączą CPK z największymi miastami średniej wielkości w Polsce. Według szacunków projekt zainicjowany przez PiS będzie do 2030 roku kosztować równowartość około 35 miliardów euro.

READ  Intel dotacje - kolejne miliardy dla Magdeburga - Gospodarka

W ostatnich sondażach projekt poparło około 60% osób. „Polacy wyszli mentalnie z «pułapki średniego dochodu», oczekują czegoś więcej niż tylko dodatkowego wsparcia swoich dochodów, (…) kredytów i emerytur, które i tak i tak będą musieli sami spłacić” – pisze Tomasz Wróblewski. Z ośrodka badań ekonomicznych Warsaw Enterprise Institute.

Tak naprawdę duża inwestycja z pewnością ma sens. Nie tylko dlatego, że w okolicy ma powstać ok. 150 tys. miejsc pracy. Ale także dlatego, że projekt wspierałby ekonomicznie rosnącą rolę polityczną Polski jako najważniejszego sąsiada Ukrainy.

Ale rząd Tuska jest sceptyczny wobec tego projektu. Procedury testowe są w toku, a ich wynik jest niejasny; Ostateczna decyzja ma zostać podjęta w połowie roku, choć trwające już prace będą kontynuowane. Wstrzymanie lub radykalne ograniczenie projektu nie tylko pozostawiłoby niewykorzystany potencjał gospodarczy, ale mogłoby mieć także konsekwencje polityczne: PiS postrzegałby swoją narrację jako potwierdzenie, że premier Tusk zasadniczo działa w interesie Niemiec.

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski

Tak naprawdę CPK stanie się najprawdopodobniej czymś więcej niż tylko konkurentem berlińskiego lotniska, położonego zaledwie 500 kilometrów na zachód. Istotnie planowana poprawa połączeń infrastrukturalnych w kraju mogłaby także stymulować lokalizację firm z sektora high-tech. W 2023 roku amerykański producent chipów Intel zapowiedział inwestycję o wartości około pięciu miliardów euro w centrum integracji i testowania półprzewodników we Wrocławiu, które otrzyma 1,5 miliarda euro dotacji rządowych. To najwyższe jak dotąd jednorazowe dofinansowanie w kraju na projekt inwestycyjny. Od lat unijna stopa inwestycji porównawczych kształtuje się poniżej średniej UE (2022: 22,4 proc. PKB, Niemcy: 25 proc.), ale rząd już zapowiadał, że podniesienie tej stopy będzie traktować priorytetowo m.in. wzmocnienie rynku kapitałowego w Warszawie.

Kolejny projekt PiS, czyli rozbudowa portu Soinwachi na port dalekomorski, w którym będą mogły przyjmować największe kontenerowce, w przeciwieństwie do PiS wydaje się suchy. Pomimo protestów społeczności niemieckich i działaczy na rzecz ochrony środowiska, rząd Tuska zapowiedział w lutym kontynuację inwestycji, która kosztuje ok. 2,5 mld dolarów i ma zakończyć się w 2028 r. Zdecydowano także o wejściu do cywilnego wykorzystania energii jądrowej. Żadne z nich nie leży w ogóle w interesie Berlina. Rozbudowa portu byłaby bezpośrednią konkurencją dla Hamburga.

READ  D: Dostawa 3000 ton żywności na Ukrainę

Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym Polski, a Warszawa zajmuje piąte miejsce w porównaniu z Berlinem. Obroty wynoszą około 170 miliardów euro (2023), przy wcześniejszym saldzie z polskiej perspektywy ujemnym, ale w 2023 roku spadły. Eksport z Niemiec do Polski spadł o 3,7 proc. do 89,3 mld euro, a import z Polski wzrósł do 2,4 proc. 80,2 miliarda euro.

„Współpracę gospodarczą z Niemcami należy rozwijać w oparciu o to, że istniejące nierówności będą z czasem ulegać zmniejszeniu, a rozkład korzyści z wymiany stanie się z czasem bardziej wyrównany, czyli polskie firmy wzniosą się na wyższy poziom tworzenia wartości” – napisał. Ekspert ds. rynków finansowych Artur Kluczny. Według Klucnego Polska pracuje nad przekształceniem się z zależnego ekonomicznie warsztatu w konkurenta.

Continue Reading

Economy

Niemieckie pióro wieczne: Mitsubishi przejmuje Lamy

Published

on

Niemieckie pióro wieczne: Mitsubishi przejmuje Lamy

Te wieczne pióra były i być może można je znaleźć w każdym szkolnym piórniku: a teraz producent przyborów do pisania z Heidelbergu, Lamy, został sprzedany.

Lamy to prawdopodobnie jedna z firm, o której wiedzą wszystkie dzieci i rodzice w wieku szkolnym. Pióra wieczne producenta przyborów do pisania Heidelberg można znaleźć w prawie każdym piórniku. Teraz rodzinny biznes przejmuje japońska firma Mitsubishi Pencil.

Jak ogłosiła w środę firma, rodzina królewska szukała kupca w złożonym procesie. Proces zakończy się sukcesem sprzedażą wszystkich udziałów w spółce. Rzeczniczka Lamy na żądanie nie przekazała żadnych informacji na temat ceny sprzedaży.

Lamy's prowadzony był przez trzecie pokolenie

Powiedziała, że ​​Lamy szukała silnego partnera, który mógłby dalej rozwijać rozwijającą się dziedzinę cyfrowego pisania i zwiększać sprzedaż międzynarodową.

Ta rodzinna firma, założona w 1930 roku, jest jedną z wiodących marek projektowych w branży artykułów piśmienniczych. Według własnych informacji zatrudnia ponad 340 osób i posiada punkty sprzedaży w ponad 80 krajach. Od niedawna Lamy obsługuje już trzecie pokolenie.

READ  DAX nadal spada - Nordex przyjmuje zamówienia z Hiszpanii - Bitcoin odzyskuje - BASF może chcieć zrezygnować z udziałów Solenis - Udział AUTO1 w MDAX powinien wzrosnąć - Koncentracja na BMW, Prosus | Wiadomość
Continue Reading

Economy

Dotyczy to wszystkich oddziałów: To się teraz zmienia w Aldi Süd | Polityka

Published

on

Dotyczy to wszystkich oddziałów: To się teraz zmienia w Aldi Süd |  Polityka

Wundern Sie sich nicht, wenn Sie das nächste Mal bei Aldi Süd einkaufen gehen. Der Lebensmitteldiscounter hat in seinen rund 2000 Filialen etwas Entscheidendes verändert – die klassischen Preisschilder sind plötzlich verschwunden!

Stattdessen gibt es ab sofort digitale Anzeigen an den Regalen. Die gelben und (bei Sonderangeboten) roten Papier-Preisschilder haben ausgedient.

Was das soll? Mit der Neuerung wolle man die „Abläufe in den Filialen so einfach und effizient wie möglich“ machen, teilte der Konzern aus Mülheim an der Ruhr mit. „Vor allem für unsere Kolleginnen und Kollegen vor Ort bringen die digitalen Preisschilder eine große Vereinfachung mit sich“, sagte Aldi Süd-Geschäftsführer Ralf Buchczyk. Bisher mussten alle Preisschilder in den Filialen zuvor ausgedruckt, ausgeschnitten und für jeden Artikel einzeln ausgetauscht werden.

Das neue digitale Preisschild bei Aldi Süd – auf diesem Pressefoto ist allerdings der Preis nicht zu sehen

Foto: privat

Damit ist jetzt Schluss – die Daten kommen über WLAN in den Filialen direkt aus der Unternehmens-Datenbank. Dazu kommen weitere Infos zu den Produkten – zum Beispiel, ob es sich um Bio-Obst oder ein Sonderangebot handelt.

Auch Aldi Nord, Konkurrent Lidl und Netto testen bereits digitale Preisschilder. Gerade für die Günstig-Supermärkte sind die digitalen Preisschilder von Vorteil: Sie sind zwar in der Anschaffung teurer, dafür können die Konzerne – ähnlich wie bei den Preistafeln der Tankstellen – schnell auf Preisänderungen bei der Konkurrenz reagieren.

Wie viel Geld die neuen Preisschilder Aldi Süd kosten – das verrät der Konzern nicht.

READ  Der Ministerpräsident eines anderen EU-Landes kommt in die Ukraine | Następny robot

Continue Reading

Trending