Connect with us

Economy

Redukcja etatów w Tesli: początek kryzysu w branży?

Published

on

Redukcja etatów w Tesli: początek kryzysu w branży?
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Tesla podejmuje drastyczne kroki, aby zapobiec upadkowi samochodów elektrycznych. Ale ona nie jest sama. Inni producenci samochodów prawdopodobnie pójdą ich śladem.

FRANKFURT – Elon Musk miał wielkie plany dotyczące jedynej w Europie lokalizacji dla swojej firmy produkującej samochody elektryczne Tesli. Fabryka Tesli w Gruenheide pod Berlinem została otwarta w marcu 2022 roku i zatrudnia dziś ponad 12 000 osób, w tym 1500 pracowników tymczasowych. Teraz nadeszły ciężkie czasy: groźba redukcji zatrudnienia niepokoi pracowników.

Po ogłoszeniu zwolnień w Tesli ekspert motoryzacyjny Frank Schaub spodziewa się redukcji zatrudnienia również u innych producentów samochodów. „Tesla dokonuje teraz także zwolnień, o czym zdecydowali dostawcy samochodów kilka miesięcy temu. Inni producenci samochodów prawdopodobnie pójdą w ich ślady. Według niego rok 2024 będzie rokiem „recesji” w zakresie elektromobilności” – powiedział ekspert motoryzacyjny Ferdinand Dudenhofer. „Nieelastyczny i zbyt duży model wzrostu obecnie się załamuje, ponieważ rynek zaczyna padać na kolana”.

Pierwsze zwolnienia w Gruenheide: Tesla początkowo spodziewała się zwolnienia 300 pracowników

Amerykański producent samochodów Tesla chce zwolnić ponad dziesięć procent swoich stanowisk pracy na całym świecie w świetle spadku sprzedaży samochodów elektrycznych. Nadal nie jest jasne, w jakim stopniu oświadczenie prezesa firmy Elona Muska wpłynie na jedyną europejską fabrykę w Gruenheide pod Berlinem. raport Interesuje się handlem Według Tesli chce zwolnić 300 pracowników w swojej niemieckiej fabryce w Grünheide. W związku z tym pracownicy tymczasowi początkowo zostaną dotknięci redukcją stanowisk pracy począwszy od przyszłego poniedziałku.

Koncern samochodów elektrycznych odczuwa między innymi skutki ostrej wojny cenowej na największym rynku samochodowym, czyli Chinach, i w pierwszym kwartale dostarczył na całym świecie zaskakująco mniej samochodów niż w roku poprzednim – około 387 tys. sztuk. W Niemczech utrata składek za zakup samochodów elektrycznych odbiła się na sprzedaży samochodów zasilanych akumulatorowo.

READ  Aldi i Lidl: Duży wzrost cen!

Redukcja etatów w Volkswagenie: nowa normalność w branży motoryzacyjnej?

VW też nie został uratowany. Ze względu na słaby popyt na pojazdy elektryczne i obecną sytuację rynkową Volkswagen pod koniec ubiegłego roku nie przedłużył tymczasowych umów w fabryce pojazdów elektrycznych w Zwickau.

Rzecznik spółki poinformował, że firma zapewniła stałe miejsca pracy dla 540 pracowników zatrudnionych na podstawie umów na czas określony. „Jednak biorąc pod uwagę obecną sytuację rynkową, nie możemy przedłużyć 269 umów na czas określony, które wkrótce wygasną, poza okres dwunastu miesięcy” – kontynuował.

Szybki wzrost i gwałtowny upadek producentów pojazdów elektrycznych?

Branża pojazdów elektrycznych stoi w obliczu nie tylko wzmożonych redukcji zatrudnienia, ale także fali bankructw. Czy redukcja zatrudnienia wskazuje na potencjalny kryzys?

Niemiecki start samochodów elektrycznych Marki elektryczneNa początku roku oznajmiła, że ​​ma trudności finansowe. W Sądzie Rejonowym w Darmstadcie złożono wniosek i zatwierdzono procedurę tarczy ochronnej, czyli szczególny rodzaj postępowania w niemieckim prawie upadłościowym – podał portal branżowy. Tydzień Samochodowy.

Według raportów otrzymanych od WirtschaftsWoche niemiecki producent samochodów elektrycznych, Next.e.Go Mobile SE, również ogłosiła upadłość. Nastąpiło to zaledwie kilka miesięcy po zakończeniu IPO spółki. Fisker, amerykański producent samochodów elektrycznych, również doświadcza trudności finansowych. Firma zmuszona była wstrzymać produkcję i borykała się z wysokimi długami. Może nastąpić rychłe bankructwo.

Wiele stanowisk pracy u producenta samochodów elektrycznych Tesli jest prawdopodobnie zagrożonych. © Alliance image / Niemiecka Agencja Prasowa | Jörga Carstensena

Problemy z dostawcami: ostrzeżenia ekspertów pozostają zlekceważone

Produkcja samochodów elektrycznych jest mniej złożona niż produkcja silników spalinowych. Na całym świecie przejście do ery silników elektrycznych okazało się trudne. Szczególnie cierpi na tym niemiecki przemysł samochodowy. raport kapitał Według ekspertów eksperci od wielu lat ostrzegają, że elektryfikacja – szczególnie wśród dostawców i niemieckich firm zajmujących się inżynierią mechaniczną – zagraża wielu miejscom pracy.

I właśnie to dzieje się teraz: główni dostawcy samochodów ogłosili, że każdy z nich chce uratować tysiące miejsc pracy. W połowie lutego firma Continental ogłosiła, że ​​zwolni 7150 stanowisk pracy na całym świecie w branży zaopatrzenia branży motoryzacyjnej. Rada zakładowa ZF Friedrichshafen obawia się poważnych zwolnień, które mogą spowodować utratę pracy nawet 12 000 pracowników. W Bosch na całym świecie ma zostać zwolnionych 1200 stanowisk pracy, w tym aż do 950 w Niemczech.

READ  Dacia Duster w relacji z jazdy - dużo auta za te pieniądze

Ekspert motoryzacyjny przewiduje „rok recesji” w dziedzinie elektromobilności

„Dla amerykańskiej firmy redukcja zatrudnienia o 10% w czasach kryzysu nie jest zaskakująca; zatrudnianie i zwalnianie następuje tam znacznie szybciej” – powiedział Schwob, odnosząc się do Tesli. Ekspert motoryzacyjny jest wykładowcą ekonomii motoryzacji na Uniwersytecie Nauk Stosowanych w Hanowerze dla średnich przedsiębiorstw.

Schoop nie spodziewa się długotrwałego kryzysu Tesli w Europie. „Jednak rok 2024 prawdopodobnie będzie rokiem stagnacji w zakresie mobilności elektrycznej”. Ekspert szacuje, że rok 2025 powinien przynieść ponowny wzrost mobilności elektrycznej w świetle zaostrzonych przepisów emisyjnych, które zostaną wówczas wprowadzone.

Producenci pojazdów elektrycznych żądają od polityków planowania bezpieczeństwa

Jego zdaniem producenci samochodów elektrycznych potrzebują planowania bezpieczeństwa, a nie „ciszy i napięcia” w polityce. „Nagłe zmiany warunków finansowania są pod tym względem katastrofą”. Schwob podkreślił jednak, że premie za pojazdy elektryczne nie są wcale potrzebne producentom. Ponieważ producenci samochodów zarobili w ostatnich latach bardzo dobre zyski.

Jak wynika z jednej z analiz, największe koncerny samochodowe zanotowały w zeszłym roku rekordowe liczby pod względem sprzedaży i zysków. Tesla odnotowała największy w 2023 roku spadek swojej średniej marży EBIT, która łączy zysk operacyjny ze sprzedażą.

Dudenhofer widzi także odpowiedzialność za recesję rządu federalnego

Ekspert motoryzacyjny Dudenhofer przyczynę spadku sprzedaży samochodów elektrycznych widzi w polityce Berlina i Brukseli. „Politycy zniszczyli wykorzystanie mocy produkcyjnych, kwestionując mobilność elektryczną”. Dudenhofer zwrócił także uwagę na zaskakujące zakończenie finansowania poprzez premię środowiskową dla osób fizycznych.

Tesla musi teraz sprawdzić, jak może dokonać dostosowań w obliczu znacznej nadwyżki mocy produkcyjnych. „Koszty personelu to mniejsze zło” – stwierdził Dudenhofer. Tesla potrzebuje dużo pieniędzy, aby kupić maszyny w swoich wysoce zautomatyzowanych fabrykach. Producent samochodów elektrycznych nie może „przestawiać się” pomiędzy samochodami spalinowymi a pojazdami elektrycznymi, jak inni niemieccy producenci. Dudenhöffer przewiduje, że Tesla nie będzie realizowała planów ekspansji w Grünheide. „Przez najbliższe pięć lat nic się nie wydarzy”.

READ  Dzień Giełdy przypada we wtorek 16 sierpnia 2022 r.

Z materiałami Agencji Ochrony Środowiska.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Dacia Duster w relacji z jazdy - dużo auta za te pieniądze
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Dzień Giełdy przypada we wtorek 16 sierpnia 2022 r.

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Zrób to samo ponownie w przypadku kryzysu

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Economy

Aktualna cena za litr oleju opałowego

Published

on

Aktualna cena za litr oleju opałowego

Berlin. Ceny oleju opałowego w dniu 2 maja 2024 r.: Czy cena za litr obecnie rośnie czy spada? Czy warto dziś kupować olej opałowy? Przegląd.

Konsumenci wykorzystujący olej opałowy do celów grzewczych uniknęli w ostatnim czasie znacznych skoków cen: pomimo międzynarodowych kryzysów, podwyżek podatków od CO2 i opłat drogowych ceny oleju opałowego utrzymują się na stabilnym poziomie. Ale czy zamawiać już teraz, czy poczekać na kolejną obniżkę cen? ile Olej opałowy Dzisiaj, 2 maja, przeczytaj nasze podsumowanie.

Ceny oleju opałowego w dniu 2 maja: Aktualne ceny za litr na dzień dzisiejszy

W zależności od dostawcy ceny oleju opałowego mogą się nieznacznie różnić. Istnieją również różne rodzaje oleju opałowego – za olej premium trzeba zapłacić więcej niż za wersję standardową. Istnieją jednak średnie wartości, które konsumenci powinni znać, aby porównać. Tabela pokazuje ceny na litr Różni usługodawcy i portale porównawcze. Ale to samo dotyczy tutaj: ceny oleju opałowego zmieniają się regularnie. Codziennie aktualizujemy harmonogram.

Tucson esyolej
Ceny oleju opałowego na dzień 26 kwietnia 1,04 euro 1,01 euro
Ceny oleju opałowego na dzień 29 kwietnia 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego na dzień 30 kwietnia 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego od 1 maja 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego od 2 maja 1,02 euro 0,99 euro

nadaje się do: Ceny oleju opałowego do 26 kwietnia

Na początku kwietnia ceny oleju opałowego wzrosły w porównaniu z obecnymi aż o pięć centów za litr. Przy normalnej wielkości zamówienia wynoszącej 3000 litrów powoduje to różnicę w cenie aż do 150 euro. Ale ostatnio prawie nic się nie działo zmianyJak wyraźnie pokazuje nasza tabela.

Przeczytaj także: Ceny oleju opałowego 2024 – Insider branży podaje pierwszą prognozę

READ  Dacia Duster w relacji z jazdy - dużo auta za te pieniądze

Ceny oleju opałowego w Niemczech: rankingi ekspertów – kto powinien zareagować

„Ceny na niemieckim rynku oleju opałowego po raz pierwszy od marca spadły poniżej 100 euro. […] „Trzeba spojrzeć na lipiec ubiegłego roku, aby zobaczyć trwały spadek cen” – stwierdził w swoim raporcie Stephen Buckold. Skomentuj „Easywell”. Ekspert radzi zatem konsumentom: „Jeśli i tak będziesz musiał wkrótce złożyć zamówienie, już teraz możesz znaleźć atrakcyjne warunki”.

projekt cena
amerykańska ropa naftowa 79,54 dolarów za baryłkę
Ropa z Morza Północnego 84,05 dolarów za baryłkę
Olej napędowy (olej napędowy) 753,00 USD za tonę
1 euro = 1,07 dolara

Dane pochodzą z HeizOel24 (stan na 2 maja 2024 r.)

Ceny oleju opałowego w skrócie: prognoza i rozwój – na to warto już teraz zwrócić uwagę

Przewidywanie cen paliw grzewczych jest trudne – zwłaszcza, że ​​trudne jest uwzględnienie kryzysów międzynarodowych i czynników cenowych. Orientacją są ceny oleju opałowego w ostatnich miesiącach i latach. Olej opałowy jest zwykle droższy w chłodniejszych miesiącach, ponieważ jest wtedy duże zapotrzebowanie. Wiosną i latem dostępne są tanie oferty dla konsumentów z ogrzewaniem olejowym. W poniższej tabeli mamy średnie Ceny oleju opałowego W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

data Ceny oleju opałowego za litr
2023
15 lutego 1,05 euro
15 Marca 0,98 euro
15 kwietnia 0,97 euro
15 maja 0,87 euro
15 czerwca 0,89 euro
15 lipca 0,91 euro
15 sierpnia 1,05 euro
15 września 1,15 euro
15 października 1,15 euro
15 listopada 1,09 euro
15 grudnia 1,05 euro
2024
15 stycznia 1,02 euro
15 lutego 1,05 euro
15 Marca 1,01 euro
15 kwietnia 1,04 euro

Oprócz czasu zamówienia ważną rolę odgrywa również dostawca. Wielu właścicieli domów i… gospodarz Zapytaj swojego stałego agenta – często powodem jest bliskość domu. Ale porównanie jest opłacalne, zwłaszcza w czasach niestabilnych cen energii. Pomocne mogą być porównywarki takie jak „esyoil”. Najtańsza oferta jest ustalana na podstawie informacji takich jak kod pocztowy i zamawiana ilość. Oprócz kosztów oleju opałowego należy zawsze zwracać uwagę na potencjalne koszty dodatkowe, takie jak stała cena za kilometr.

READ  Boris Johnson i Oś Antyunijna w Wielkiej Brytanii, Polsce, krajach bałtyckich i na Ukrainie

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cen oleju opałowego

Jakie czynniki wpływają na cenę oleju opałowego?

Na ceny oleju opałowego wpływają różne czynniki – m.in.:

  • Światowe ceny ropy naftowej
  • Współczynnik konwersji
  • Podaż i popyt
  • Warunki pogodowe, takie jak upał
  • Wydarzenia polityczne, takie jak konflikt na Ukrainie

Dlaczego ceny oleju opałowego się zmieniają?

Ceny oleju opałowego mogą ulegać znacznym wahaniom – także dlatego, że są ściśle powiązane z cenami ropy naftowej na rynkach międzynarodowych. Na te z kolei duży wpływ mogą mieć wydarzenia globalne, takie jak niestabilność polityczna, warunki pogodowe, zmiany w polityce finansowej i zmiany popytu.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Opcji jest kilka – m.in.:

  • Poprawa efektywności energetycznej domu – na przykład poprzez izolację
  • Używaj energooszczędnych urządzeń i lamp
  • Regularna konserwacja systemu grzewczego
  • Świadome obchodzenie się z temperaturą pokojową

Kiedy najlepiej zamówić olej opałowy?

Generalnie latem ceny oleju opałowego są często niższe. W tych miesiącach zapotrzebowanie jest zwykle niższe niż zimą. Należy jednak pamiętać, że na tę ogólną tendencję mogą mieć wpływ inne czynniki, takie jak wydarzenia geopolityczne lub zmiany w wydobyciu ropy naftowej.

Gdzie mogę znaleźć aktualną cenę oleju opałowego?

Aktualne ceny oleju opałowego można znaleźć na różnych portalach porównywalnych. Informacji mogą także udzielić lokalni sprzedawcy oleju opałowego. Uwaga: Informacje są zawsze aktualne i mogą ulec zmianie.

Czy zamawianie większych ilości oleju opałowego ma sens?

Hurtowy zakup oleju opałowego może często skutkować niższą ceną. Ponieważ wielu dostawców oferuje zniżki ilościowe. Należy jednak wziąć pod uwagę również pojemność magazynu i zużycie.

Jak wahania kursów walut wpływają na ceny oleju opałowego?

Ponieważ na rynku światowym ropa naftowa jest generalnie sprzedawana w dolarach amerykańskich, wahania kursów walut mogą mieć wpływ na ceny oleju opałowego. Dla odbiorców oleju opałowego oznacza to: jeśli euro umocni się w stosunku do dolara amerykańskiego, może to spowodować, że olej opałowy stanie się tańszy dla konsumentów w strefie euro – i odwrotnie.

READ  Aldi i Lidl: Duży wzrost cen!

Jak uchronić się przed rosnącymi cenami oleju opałowego?

Niektórzy sprzedawcy detaliczni oleju opałowego oferują umowy, w ramach których konsumenci mogą zgodzić się na stałą cenę za określoną ilość dostawy w określonym terminie. Może to uchronić przed przyszłymi podwyżkami cen, ale niesie także ryzyko konieczności płacenia wyższej kwoty, jeśli ceny oleju opałowego ponownie spadną. Ponadto wydajne systemy grzewcze i dobra izolacja mogą zmniejszyć zużycie, a tym samym koszty paliwa.

Jak przydatne są internetowe porównywarki cen oleju opałowego?

Porównania cen oleju opałowego online mogą być bardzo przydatne, ponieważ pozwalają uzyskać przegląd aktualnych cen u różnych dostawców. Pozwalają znaleźć najtańszą ofertę i sprawdzić, czy ceny w danym regionie odpowiadają ogólnej tendencji rynkowej. Jednak oprócz ceny należy wziąć pod uwagę także jakość oleju opałowego i niezawodność dostawcy. Czasami mogą wystąpić dodatkowe koszty, takie jak opłaty za dostawę, które nie zawsze są wliczone w pierwotną cenę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zamawiając olej opałowy?

Klienci oleju opałowego powinni przy składaniu zamówienia wziąć pod uwagę kilka punktów, a mianowicie:

  1. Aktualne ceny oleju opałowego i możliwe zmiany cen
  2. Oczekiwane zużycie i pojemność magazynowania
  3. Jakość oleju opałowego Jakość oleju opałowego – musi spełniać wymagania systemu grzewczego
  4. Mogą obowiązywać dodatkowe koszty, takie jak dodatkowe opłaty za dostawę.
  5. Dostawca musi mieć dobrą reputację, a proces dostawy musi przebiegać sprawnie – ważne jest dobre przygotowanie

Jak cena dwutlenku węgla wpływa na ceny oleju opałowego?

Cena certyfikatów CO2 jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę paliw kopalnych – w tym oleju opałowego. Jeśli przedsiębiorstwa muszą płacić za emisję dwutlenku węgla, prowadzi to do wyższych kosztów produkcji i dostawy oleju opałowego. Firmy zazwyczaj przerzucają te dodatkowe koszty na konsumentów. Dlatego też wzrost cen dwutlenku węgla może skutkować także wzrostem cen oleju opałowego dla właścicieli domów. Alternatywą mogą być ekonomiczne systemy grzewcze lub systemy całkowicie odnawialne, takie jak pompa ciepła.

Continue Reading

Trending