Connect with us

Economy

Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Doświadczenia ze Schwarzwaldu!

Published

on

Czy warto zainwestować w pompę ciepła? Doświadczenia ze Schwarzwaldu!

Jeszcze zanim wybuchła wojna na Ukrainie i prawdziwy kryzys energetyczny, Christina i Herbert Subans byli w pełni zaangażowani w wykorzystywanie energii odnawialnej w swoich domach. Zanim nadszedł wielki pośpiech, zdecydowali się kupić pompę ciepła i pozbyć się grzejnika olejowego.

Para od około roku korzysta z pompy ciepła i modułów fotowoltaicznych na dachu w Volterdingen, aby się ogrzać i zaopatrzyć w energię elektryczną. Jakie są wrażenia po tym czasie? I przede wszystkim: czy ma to wpływ również na Twój portfel?

To, co trzeba było zrobić około trzy razy po zainstalowaniu pompy ciepła, polegało na zresetowaniu systemu. Pompa ciepła działa optymalnie tylko w określonym zakresie temperatur. Jeśli zrobi się zimniej, Christina i Herbert Subans ogrzewają, podłączając gaz. Przełączanie następuje całkowicie automatycznie.

Dostosuj ustawienia

„Na początku zużycie gazu było bardzo wysokie” – wyjaśnia Heribert Subans. „Potem zadzwoniliśmy i system został zmodyfikowany”. Dla Christiny Subans jest to powszechne: „Myślę, że to normalne”. „Zepsuł się kilka razy z rzędu” – wspomina czas, kiedy instalowano nowy podgrzewacz oleju.

Wiele z tego, co wymaga obecnie dopracowania, można wykonać cyfrowo. „Sami możemy złożyć proste rzeczy” – mówi Christina Subbans. Moduły fotowoltaiczne są sterowane zdalnie. „Firma wie, ile energii elektrycznej przychodzi i wychodzi” – mówi Herbert Subans. Nawiasem mówiąc, może za pomocą aplikacji sprawdzić, ile prądu jest jeszcze zmagazynowane w 10-kilowatowym akumulatorze w piwnicy. Jest on również ładowany przez jednostki sufitowe.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Bar w Czarnym Lesie

Złe antybiotyki? Ci dwaj mężczyźni chcą zapobiec takim wydarzeniom w przyszłości


Bateria również wymaga aktualizacji oprogramowania po uruchomieniu. „Ale to wszystko jest możliwe. „Na początku musieliśmy dostosować pewne rzeczy, a teraz mamy spokój i ciszę” – mówi Christina Subbans. Ogrzewanie nigdy nie jest wyłączane, ale reguluje samą temperaturę – łącznie z tym, czy ciepło jest wytwarzane gaz.

READ  Ustawa o wolności mediów: UE chce promować wolność prasy – Niemcy są temu przeciwne

Zdarzało się to już wcześniej, zwłaszcza zimą: „Mieliśmy śnieg i lód na modułach fotowoltaicznych. „Przez około 14 dni z systemów pobierano mniej prądu”.

Koszty energii elektrycznej w tym roku

A co z rocznymi kosztami energii elektrycznej pary? „Jeśli połączymy wszystko, jeśli chodzi o energię elektryczną, dojdziemy do zera” – wyjaśnia Heribert Subans. Nawet przy pożyczce potrzebnej na zakup systemu. W domu używane są różne urządzenia elektryczne, takie jak pralka, suszarka, lodówka i regularnie ładowany samochód elektryczny. „Jako dwuosobowa rodzina nie ponosimy prawie żadnych kosztów prądu”.

Małżeństwo potwierdza, że ​​dom pochodzi z 1978 r., a rozbudowa z 1997 r.: „Wykonaliśmy wiele izolacji, ale ściany są jeszcze z tego okresu. Nie mamy też ogrzewania podłogowego duża różnica w przypadku nowoczesnego domu” – wyjaśnia Herbert Subbans. Niska energia.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Willingen Scheveningen

Wielka tajemnica dotycząca telefonu komórkowego kierowcy: co naprawdę stało się w BMW biorącym udział w wypadku?

Poważny wypadek na drodze powiatowej pomiędzy Scheveningen a obszarem przemysłowym Trossingen w Poniedziałek Wielkanocny: zginęło dwóch młodych mężczyzn...


Za nowe ogrzewanie już zapłacono. Demontaż starej pompy i montaż pompy ciepła kosztowały małżeństwo około 33 000 euro. Zaoszczędzili około 20 tys. euro i otrzymali od państwa dofinansowanie w wysokości 12 tys. euro. Pieniądze wpłynęły po około roku: „Miałem wrażenie, że już nie przyjdą. Nie byłem pewien, dopóki nie znajdą się na koncie. Otrzymaliśmy list, który przyszedł szybko”.

Gaz jest drogi

Minusem jest jednak zaopatrzenie w gaz: „To trochę trudne”. Para otrzymała dodatkowe wynagrodzenie: „gaz jest drogi” i musi płacić 1500 euro rocznie. Władze Subban spodziewają się jednak pewnego spadku kosztów w przyszłym roku – bez niezbędnych obecnie dostosowań. Było to i tak tańsze niż stary system ogrzewania olejowego: „Mamy piec opalany drewnem, w którym palimy wieczorami, gdy jest zimno. Olej kupujemy za 2500–3000 euro rocznie” – mówi Herbert Subans.

Możesz być zainteresowanym także tym:

READ  Teraz jest czas dla łowców okazji.
Bar w Czarnym Lesie

„Tutaj zawsze zdarzają się wypadki”: Kiedy ulica staje się miejscem wypadków?

Poważny wypadek w marcu na B27 pomiędzy Riedbuhringen i Blomberg. Kilka pojazdów zderza się ze sobą, powodując obrażenia.


Czy oboje żałują swojej decyzji? „To idealne rozwiązanie w naszej sytuacji” – mówi Christina Subbans. Jej mąż dodaje: „Oboje mamy ponad 60 lat – i jesteśmy szczęśliwi. Zawsze jednak trzeba zwracać uwagę na konkretną sytuację, w której się znajdujemy. Teraz nie musisz się tym martwić, musisz sprawdzić, gdzie i kiedy dostaniesz nowy olej opałowy.”

„Radziłabym wszystkim, aby zastanowili się nad tym, co stanie się za dziesięć lat. Poleganie na ropie w ramach protestu nie jest dobrą rzeczą” – mówi Christina Subbans. Pomijając wszystkie względy finansowe: „Nadal istnieją takie czynniki, jak klimat. Dlatego też zróbcie to i co będziemy opowiadać naszym wnukom, na jakim etapie?

Subbanowie korzystają również z prądu z dachu, aby naładować swój samochód elektryczny. Odbywa się to poprzez tak zwaną skrzynkę ścienną.

Subbanowie korzystają również z prądu z dachu, aby naładować swój samochód elektryczny. Odbywa się to poprzez tak zwaną skrzynkę ścienną. | Zdjęcie: Simon, Jay

Duża część tego, co para zrobiła z domem, dotyczyła świadomości: „Masz inne postrzeganie. Na przykład, jeśli jedziesz w deszczu, wzrasta zużycie energii i szybciej tracisz energię. Zauważysz wtedy, że lepiej jest jechać 100, a nie 140.” Samochodem do Konstancji i z powrotem jest to możliwe bez ładowania. Przesyłanie powinno nastąpić dopiero po wizycie syna w Karlsruhe. W okresie wizyty. Wszystko jest kwestią nastawienia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Powrót ukraińskich poborowych zaszkodzi polskiej gospodarce – Media | Wiadomości robota

Published

on

Powrót ukraińskich poborowych zaszkodzi polskiej gospodarce – Media | Wiadomości robota

To jest maszynowe tłumaczenie artykułu z Portal elektroniczny Korrespondent.net. Tłumaczenie nie zostało poddane korekcie ani redakcji, a pisownia nazw i nazw geograficznych nie jest zgodna z nazwami zwyczajowymi Wiadomości z Ukrainy Stosowane konwencje.

W Polsce są setki tysięcy Ukraińców, a ich utrata będzie miała wpływ na gospodarkę kraju.

Magazyn Forbes podał, że wsparcie polskich władz w powrocie poborowych do ojczyzny może mieć negatywny wpływ na polską gospodarkę.

Być może tysiące obywateli Ukrainy mieszkających w Polsce będzie musiało porzucić pracę i wstąpić do wojska, co będzie miało wpływ na gospodarkę kraju.

Rosną także obawy, że duża ich część będzie próbowała opuścić Polskę, aby uniknąć poboru do wojska.

Warto zauważyć, że spośród ponad miliona Ukraińców, którzy przybyli do Polski od początku zakrojonej na szeroką skalę rosyjskiej inwazji w lutym 2022 roku, 371 tys. mężczyzn w wieku służby wojskowej może zgodnie z prawem podlegać poborowi.

Ministerstwo Obrony Narodowej już wcześniej informowało, że Warszawa może pomóc Ukrainie w repatriacji poborowych.

Ambasador RP na Ukrainie Jarosław Gozy powiedział, że ukraińscy mężczyźni w wieku poborowym nie będą przymusowo repatriowani z Polski, ale Warszawa nie podjęła jeszcze decyzji, co z nimi zrobić.

W Polsce jest mniej ukraińskich uchodźców – As-Safir

tłumacz: Głębokie l – Słowa: 229

Spodobał Ci się artykuł? Może powinieneś taki dostać Prezent Brać pod uwagę.
Dyskusje na temat tego artykułu i innych tematów można również znaleźć pod adresem forum.

Powiadomienia o nowych wpisach dostępne są poprzez Facebook, wiadomości Google, Mastodont, kabel, X (dawniej Twitter), VK, RSS Codziennie lub co tydzień e-mail.

READ  Teraz jest czas dla łowców okazji.
Continue Reading

Economy

Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa dla Bawarii i Hesji

Published

on

Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa dla Bawarii i Hesji
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

Konsumenci, uważajcie: popularne produkty, takie jak bułeczki czekoladowe Backhaus Bickert, są wycofywane ze względu na możliwe wióry metalowe.

Kassel – Ostrzeżenie dotyczące bezpieczeństwa wypieków zyskuje obecnie coraz większą popularność wśród klientów Bawaria I Hess paragon. To wiadomość od słynnej firmy Backhaus Bickert z siedzibą w Großostheim w dzielnicy Aschaffenburg. Wiele wypieków, które były dostępne w dniach 10–15 maja 2024 r., zostało obecnie wycofanych.

Wycofanie wypieków z Hesji i Bawarii: Ostrzeżenie dotyczące żywności dla firmy Kornspitz, bułek czekoladowych i jej partnerów

Wycofanie dotyczy wielu popularnych wypieków. To zawiera:

 • Ciasto czekoladowe
 • Ciasto herbaciane
 • Szmaragd
 • Ciastka żytnie
 • Kornspitz
 • Muffiny wieloziarniste
 • Napisane Spitz

Powód wycofania: Nie można wykluczyć obecności wiórów metalicznych w produktach

Powodem wycofania jest możliwa obecność wiórów metalicznych we wspomnianych produktach. „Ze względu na usterkę techniczną układu czyszczącego nie można wykluczyć obecności wiórów metalowych na następujących produktach zakupionych w okresie od piątku 10 24 maja do środy 15 maja 24 maja” – czytamy w komunikacie prasowym spółki.

Ewentualne opiłki metalu spowodowały wycofanie wypieków z Bawarii i Hesji. (Awatar) © Imago Images

Te wióry metalowe stanowią poważne zagrożenie dla konsumentów, ponieważ stwarzają poważne zagrożenie dla zdrowia. Istnieje szczególne ryzyko zakażenia jamy ustnej, gardła i przewodu pokarmowego. Jeszcze kilka miesięcy temu w całym kraju doszło do wycofania wypieków od dużego producenta.

Gorzki smak dla konsumentów: kawałek metalu występujący w bułkach z rodzynkami

Klient miał raporty nt main-echo.de Według niego, w piątek 10 maja kupiłem bułkę z rodzynkami w oddziale w Hesji. Kiedy go zjadł, znalazł w nim metalowy odłamek.

Klient zwrócił rolkę dopiero po czterech dniach od zakupu we wtorek (14 maja). Po konsultacjach z Bawarskim Urzędem Nadzoru ds. Bezpieczeństwa Żywności w Kulmbach oraz wewnętrznym zarządzaniem kryzysowym i higieną firma zdecydowała się rozpocząć kampanię wycofania.

READ  Cena benzyny i cena oleju napędowego: tak zmieniają się ceny paliw na początku roku

„W ramach środków ostrożności postanowiliśmy wycofać wszystkie produkty zakupione w jednym z naszych oddziałów w dniach 10–15 maja” – powiedział Thomas Ruhlmann, autoryzowany przedstawiciel firmy Beckert. main-echo.de.

Przypomnienia w branży spożywczej: Zalecany sposób postępowania dla klientów

Klienci, którzy kupili te wypieki, których dotyczy problem, powinni pilnie unikać ich spożywania. Zamiast tego proszeni są o zwrot produktów do oddziału Backhaus Bickert GmbH & Co. KG, gdzie otrzymają gwarancję pełnego zwrotu pieniędzy.

Wycofania produktów ze względów bezpieczeństwa nie są rzadkością w branży spożywczej. Niedawno wycofano oliwy z oliwek i produkty czekoladowe od kilku sprzedawców detalicznych, takich jak Aldi, Edeka i Kaufland. Bezpieczeństwo konsumentów jest zawsze w centrum uwagi. (dpa/ls)

Continue Reading

Economy

Pilne wycofanie trzech rodzajów oliwy z oliwek

Published

on

Pilne wycofanie trzech rodzajów oliwy z oliwek
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

W trzech partiach marki oliwy z oliwek wykryto pestycyd zakazany w Unii Europejskiej. Producent wydał wycofanie.

Kassel – W dzisiejszych czasach często trzeba zainwestować dużo pieniędzy, aby kupić oliwę z oliwek. Te dodatkowe koszty często trzeba zaakceptować, choć niechętnie. Ponieważ do niektórych przepisów niezbędny jest popularny olej kuchenny. Jeśli jednak posiadasz w swojej szafce kuchennej produkty określonej marki, powinieneś zachować ostrożność. Zawierają one jedną resztę w Unia Europejska Sprawdzone, nieautoryzowane pestycydy. W związku z tym producent zainicjował wycofanie produktu. Eksperci ostrzegają, że obchodzenie się z tym pestycydem jest „niezwykle niebezpieczne”. Owoce sprzedawane w Rewe również niedawno zostały wycofane z rynku ze względu na skażenie pestycydami.

Wycofanie dotyczy trzech rodzajów oliwy z oliwek marki „Gaea”. © Importhaus Wilms/Impuls GmbH & Co. KG

Producent przypomina oliwę z oliwek – pestycyd zakazany w Unii Europejskiej, który wykryto podczas kontroli

Wycofanie dotyczy trzech rodzajów oliwy z oliwek marki GAEA. Dom importowy Wilms został ukończony foodwarning.eu Stwierdzono, że badanie trzech partii produktów wykazało przekroczenie maksymalnej dopuszczalnej zawartości chloropiryfosu. Ten środek owadobójczy jest zakazany w Unii Europejskiej od 2020 roku.

Wycofanie dotyczy następujących oliw z oliwek:

 • GAEA CLASSIC 500ml – Partia L4008 / Najlepiej spożyć przed: 8 lipca 2025 r.
 • GAEA SELECT 500ml – partia L4010 / Najlepiej spożyć przed: 10 lipca 2025 r.
 • Olej sałatkowy GAEA 500ml – partia L4009 / Najlepiej spożyć przed: 9 lipca 2025 r.

Producent ostrzega, że ​​długotrwałe, wysokie spożycie pestycydów może prowadzić do chorób. W komunikacie potwierdza się: „Ze względów ostrożności w celu ochrony konsumenta nie zaleca się spożywania powyższych partii”. Klienci, którzy zakupili produkt z dotkniętych partii, mogą zwrócić go do supermarketów bez okazywania paragonu i otrzymać zwrot ceny zakupu.

Pamiętaj o oliwie z oliwek: narażenie na pestycydy może spowodować uszkodzenie mózgu

Sieć Akcji Pestycydowej ma taką ogłoszenie Wyjaśnił, że chloropiryfos jest bardzo niebezpieczny. Istnieją mocne dowody na to, że insektycyd ma negatywny wpływ na rozwój układu nerwowego i może prowadzić między innymi do obniżenia IQ, utraty pamięci roboczej i problemów z koncentracją.

Chociaż ta substancja chemiczna jest zakazana w ponad 40 krajach na całym świecie, insektycyd jest nadal stosowany w wielu krajach, mimo że istnieją już bezpieczne alternatywy dla środowiska i rolno-środowiskowe. Wysoki poziom pestycydów jest prawie zawsze przyczyną wycofania produktów, w tym produktów z kurczaka.

READ  Klient Kaufland znajduje paragon z 1996 roku: „Dzisiaj jest cztery razy większy”
Continue Reading

Trending