Connect with us

Economy

Raport rynkowy: Indeks DAX ma 15 900 punktów

Published

on

Raport rynkowy: Indeks DAX ma 15 900 punktów


Raport rynkowy

Stan na: 15 września 2023 o 16:42

Nawet jeśli po południu DAX odpuści część wzrostów cen, inwestorzy nadal mają nadzieję na obniżkę stóp procentowych. Strajk w branży motoryzacyjnej powoduje m.in. spowolnienie na amerykańskich giełdach.

Złe wieści z sektora chipów i strajk w amerykańskim przemyśle motoryzacyjnym zaważyły ​​na amerykańskich giełdach na początku dnia. Nastroje wpłynął na raport agencji informacyjnej Reuters, że największy na świecie producent kontraktowy TSMC opóźnia przyjęcie zamówionych chipów. Inwestorzy obawiają się także spowolnienia gospodarczego, gdyż po raz pierwszy w historii największego związku samochodowego w Stanach Zjednoczonych, UAW, trzy główne amerykańskie koncerny samochodowe strajkują jednocześnie.

Inwestorzy skupiają także uwagę na przyszłotygodniowym posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej, na którym omówiona zostanie główna stopa procentowa. Jörg Cramer, główny ekonomista Commerzbanku, zakłada, że ​​w przeciwieństwie do strefy euro władze monetarne USA utrzymają stopy procentowe – ale w porównaniu z nimi są już wyższe. „W opinii Fed inflacja i rynek pracy zmierzają we właściwym kierunku, więc dalsze podnoszenie stóp procentowych nie byłoby konieczne” – napisał Cramer.

W sierpniu inflacja bazowa spadła z 4,7% do 4,3%, co rynek zinterpretował ostatnio jako pozytywny sygnał w kierunku obniżenia stóp procentowych. Nadzieja ta faktycznie wzrosła wczoraj po decyzji Europejskiego Banku Centralnego. Jednak główny indeks Dow Jones zaczął tracić 0,13 procent i przez pierwszą godzinę kontynuował spadki. Ogólnorynkowy S&P 500 i zaawansowany technologicznie Nasdaq również odnotowują spadki cen.

Jednak na niemieckiej giełdzie nastroje zakupowe utrzymały się dzień po decyzji Europejskiego Banku Centralnego w sprawie stóp procentowych. „Giełda nie znosi niepewności, a jeśli chodzi o politykę pieniężną, przynajmniej w strefie euro, ta sytuacja obecnie zniknęła” – wyjaśnił Jurgen Molnar, strateg ds. rynku kapitałowego w RoboMarkets. Inwestorzy oczekują, że po dziesięciu kolejnych podwyżkach stóp procentowych cykl podwyżek stóp procentowych dobiegnie końca.

Jak długo i w jakim stopniu tę nadzieję będzie niósł DAX „Zobaczymy najpóźniej w przyszłym tygodniu” – sceptycznie zauważa Jochen Stanzel, analityk CMC Markets. Jednak dziś perspektywa zakończenia maratonu podwyżek stóp procentowych w strefie euro przejściowo pchnęła indeks referencyjny w stronę 16 tys. punktów. Ostatni raz psychologicznie ważny poziom przekroczył pod koniec sierpnia. Po południu wzrosty cen nieznacznie osłabły i osiągnęły 0,67 proc. Oznacza to, że DAX wynosi obecnie nieco ponad 15 900 punktów.

READ  Energia - Poczdam - Rafineria PCK: Minister widzi postęp w negocjacjach - Gospodarka

Jednak spojrzenie na kalendarz ostrzega, abyś był ostrożny: dzisiaj jest potrójny dzień ważności. W tzw. Sobotę Czarownic na giełdzie Eurex Futures Exchange wygasają opcje i kontrakty terminowe na indeksy i poszczególne akcje. Prywatnym inwestorom często najlepiej jest twardo stąpać po takich dniach, ponieważ Sabatowi Czarownic regularnie towarzyszą znaczne wahania cen, szczególnie w przypadku poszczególnych akcji.

Wahania te są zwykle napędzane przez większych inwestorów instytucjonalnych, tj. zarządzających funduszami lub aktywami, których transakcje na instrumentach pochodnych mają zostać zrealizowane. Dlatego z wyprzedzeniem starają się podnieść ceny do cen, po których są aktywni na giełdzie kontraktów futures. W rezultacie w ciągu kilku minut mogą wystąpić duże wolumeny transakcji i duże wahania cen.

Euro odbiło nieco od półrocznego minimum z poprzedniego dnia. W południe wspólna waluta kosztowała 1,0655 dolara, nieco więcej niż poprzedniej nocy. Wczoraj na euro wpływała początkowo możliwość stabilizacji stóp procentowych. Europejski Bank Centralny po raz dziesiąty z rzędu podniósł podstawowe stopy procentowe. Jednocześnie władze monetarne zwiększyły możliwość podwyższenia stóp procentowych.

Jednocześnie na rynku ropy naftowej utrzymują się wzrosty cen. Rano ceny osiągnęły najwyższe poziomy od listopada ubiegłego roku. W szczytowym momencie baryłka (159 litrów) ropy Brent z Morza Północnego z dostawą w listopadzie kosztowała znacznie ponad 94 dolarów. Cena baryłki amerykańskiej ropy West Texas Intermediate wzrosła do nieco ponad 91 dolarów. Niedobory dostaw z głównych krajów produkujących, takich jak Arabia Saudyjska i Rosja, nadal powodują wzrost cen.

Perspektywa programu efektywności prowadzonego przez nowego prezesa Bayeru, Billa Andersona, dodała skrzydeł akcjom tej grupy farmaceutycznej i rolniczej. Według wtajemniczonych Anderson chce przygotować firmę do reorganizacji poprzez program efektywnościowy. Zanim grupa uzyska nową strukturę, Anderson, były dyrektor Roche, w pierwszej kolejności uruchomi program mający na celu ograniczenie biurokracji i zwiększenie wydajności, poinformowali agencję informacyjną Reuters znawcy.

Prawie 6500 pracowników producenta napojów Coca-Cola Germany otrzyma więcej pieniędzy. Konsorcjum NGG i Coca-Cola Europeacific Partners Germany zgodziły się na 20-miesięczny układ zbiorowy pracy w drugiej rundzie negocjacji, ogłosiła firma. W związku z tym pracownicy otrzymają dodatkową kwotę 350 euro miesięcznie w dwóch ratach. Od 1 marca 2024 r. miesięczne wynagrodzenie brutto wzrośnie o 180 euro, a od 1 stycznia 2025 r. o kolejne 170 euro.

READ  Ważne zasady: Bitcoin i spółka: o tym powinni pamiętać inwestorzy kryptowalut, aby nie stracić wszystkich swoich inwestycji | Wiadomość

Mercedes-Benz może zostać wycofany z rynku z powodu wadliwego sprzętu w pojazdach z silnikiem Diesla. Rzecznik Mercedesa powiedział, że firma zakłada, że ​​aktualizacje oprogramowania samochodów zostały już opracowane i są dostępne w terenie. Federalny Urząd Transportu Samochodowego (KBA) złożył w lipcu przesłuchanie spółki. „W pełni współpracujemy z KBA” – podkreślił.

Wojna cenowa w Chinach w dalszym ciągu powoduje problemy dla Volkswagena na jego najważniejszym rynku. Największy europejski producent samochodów sprzedał w zeszłym miesiącu w Chińskiej Republice Ludowej 278 tys. samochodów, czyli o 6,5 proc. mniej niż przed rokiem. Firma z Wolfsburga tłumaczyła ten spadek wysokimi obniżkami cen ze strony chińskich producentów walczących o udział w rynku lokalnym.

Tymczasem Volkswagen przenosi swoją działalność związaną z wynajmem samochodów, spółkę zależną Euromobil, do Europcar. Volkswagen i Europcar ogłosiły dziś, że należąca do grupy wypożyczalnia samochodów, przejęta wraz z konsorcjum przetargowym w 2022 roku, dołączy do Euromobilu z 51 proc. udziałów. Celem jest połączenie działalności obu firm.

Planuje się, że do 2030 r. spółka zależna BMW i luksusowa marka Rolls Royce przejdą na w pełni elektryczne napędy. „Ostatnie dwanaście cylindrów powinno zjechać z linii montażowej pod koniec tej dekady. „A wtedy będziemy w pełni elektryczni”.

Lufthansa uczestniczy w konsorcjum z Rheinmetallem w celu produkcji i konserwacji części myśliwca Lockheed F-35. Poinformował o tym prezes Lufthansy Carsten Spohr wczoraj wieczorem na przyjęciu we Frankfurcie. Jest to strategiczne posunięcie Lufthansy, ponieważ należy zwiększyć zapotrzebowanie na wsparcie techniczne, aby poprawić gotowość armii na całym świecie w obliczu konfliktów zbrojnych.

Indyjski oddział SAP chce podwoić swój udział w patentach niemieckiego giganta oprogramowania z obecnych 25% do 50%, a w przyszłości tworzyć 3000 nowych miejsc pracy rocznie. „Sztuczna inteligencja może pomóc Indiom umocnić ich dominację w IT” – powiedział Sindhu Gangadharan, dyrektor zarządzający centrum rozwoju oprogramowania SAP Labs India z siedzibą w Bangalore.

Grupa technologii energetycznych Siemens Energy zawarła umowę wodorową z francuską firmą specjalizującą się w gazie Air Liquide. Siemens Energy dostarcza do Francji dwanaście elektrolizerów o łącznej mocy 200 MW. Będzie on wykorzystywany przez firmę Air Liquide w projekcie Normand’Hy w Normandii, gdzie od 2026 r. planuje się produkować 28 000 ton wodoru rocznie w sposób zrównoważony dla przemysłu i sektora mobilności.

Po groźbie wycofania iPhone’a 12 we Francji, Apple dostosuje oprogramowanie urządzenia w tym kraju. Jednocześnie grupa potwierdziła, że ​​przekroczenie ustalonych przez organ nadzorczy wartości dopuszczalnych promieniowania elektromagnetycznego wynikało z jej „specjalnego protokołu badań”. Aktualizacja powinna uwzględniać metodę testowania i nie powinna być uruchamiana ze względów bezpieczeństwa. Na całym świecie uznaje się, że iPhone 12 spełnia wszystkie wartości progowe.

READ  Przypominają dwa produkty Kaufland: w najgorszym przypadku istnieje ryzyko duszności

Wycofanie się z Rosji i straty w sprzedaży na Ukrainie zahamowały rozwój sieci odzieżowej H&M. W trzecim kwartale (do końca sierpnia) sprzedaż wzrosła o sześć procent, do około 61 miliardów SEK. Po wyłączeniu działalności w Rosji, na Białorusi i Ukrainie sprzedaż wzrosłaby o osiem procent.

Chiny umieściły amerykańskie firmy zbrojeniowe Lockheed Martin i Northrop Grumman na liście sankcyjnej za sprzedaż broni Tajwanowi. Rzeczniczka chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Mao Ning powiedziała dziś w Pekinie, że pomimo sprzeciwu Chin rząd USA nadal angażuje się w dostawy broni dla Tajwanu. Narusza to zasadę jednych Chin.

Jest to pierwsze w swoim rodzaju posunięcie wpływowy związek UAW, który jednocześnie strajkuje w fabrykach należących do trzech głównych amerykańskich producentów samochodów: General Motors, Ford i Stellantis. Strajki rozpoczęły się w piątkowy wieczór, po upływie terminu negocjacji zbiorowych. Przedłużający się ogólnokrajowy strajk w branży motoryzacyjnej może mieć znaczący wpływ na gospodarkę USA.

Dostawca Photoshopa, firma Adobe, spodziewa się zysku w bieżącym kwartale powyżej szacunków analityków. Powodem optymistycznego nastawienia są nowe funkcje sztucznej inteligencji, ogłosiła wczoraj spółka po zamknięciu giełdy. Adobe spodziewa się, że skorygowany zysk za czwarty kwartał wyniesie od 4,10 do 4,15 dolarów na akcję.

Gigant branży rozrywkowej Walt Disney odrzucił doniesienia, jakoby Grupa ABC i jej kanały telewizyjne mogły zostać sprzedane firmie Nexstar. Firma stwierdziła: „Jakiekolwiek raporty w tej sprawie są bezpodstawne”. Jednakże Disney był otwarty na rozważenie różnych opcji strategicznych dla swoich linearnych obszarów biznesowych.

Szef UBS Sergio Ermotti chce pozostać na szczycie grupy co najmniej do końca 2026 roku, aby zintegrować byłego rywala Credit Suisse. „Muszę dokończyć robotę” – powiedział wczoraj Ermotti Klubowi Ekonomicznemu w Nowym Jorku. „Moim celem jest dokończenie pracy, co oczywiście oznacza pozostanie do końca 2026 roku”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Kryzys się nasilił: dlaczego Galeria znów ma kłopoty?

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Babciny łatwy gulasz ziemniaczany na zimę

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Economy

Aktualna cena za litr oleju opałowego

Published

on

Aktualna cena za litr oleju opałowego

Berlin. Ceny oleju opałowego w dniu 2 maja 2024 r.: Czy cena za litr obecnie rośnie czy spada? Czy warto dziś kupować olej opałowy? Przegląd.

Konsumenci wykorzystujący olej opałowy do celów grzewczych uniknęli w ostatnim czasie znacznych skoków cen: pomimo międzynarodowych kryzysów, podwyżek podatków od CO2 i opłat drogowych ceny oleju opałowego utrzymują się na stabilnym poziomie. Ale czy zamawiać już teraz, czy poczekać na kolejną obniżkę cen? ile Olej opałowy Dzisiaj, 2 maja, przeczytaj nasze podsumowanie.

Ceny oleju opałowego w dniu 2 maja: Aktualne ceny za litr na dzień dzisiejszy

W zależności od dostawcy ceny oleju opałowego mogą się nieznacznie różnić. Istnieją również różne rodzaje oleju opałowego – za olej premium trzeba zapłacić więcej niż za wersję standardową. Istnieją jednak średnie wartości, które konsumenci powinni znać, aby porównać. Tabela pokazuje ceny na litr Różni usługodawcy i portale porównawcze. Ale to samo dotyczy tutaj: ceny oleju opałowego zmieniają się regularnie. Codziennie aktualizujemy harmonogram.

Tucson esyolej
Ceny oleju opałowego na dzień 26 kwietnia 1,04 euro 1,01 euro
Ceny oleju opałowego na dzień 29 kwietnia 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego na dzień 30 kwietnia 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego od 1 maja 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego od 2 maja 1,02 euro 0,99 euro

nadaje się do: Ceny oleju opałowego do 26 kwietnia

Na początku kwietnia ceny oleju opałowego wzrosły w porównaniu z obecnymi aż o pięć centów za litr. Przy normalnej wielkości zamówienia wynoszącej 3000 litrów powoduje to różnicę w cenie aż do 150 euro. Ale ostatnio prawie nic się nie działo zmianyJak wyraźnie pokazuje nasza tabela.

Przeczytaj także: Ceny oleju opałowego 2024 – Insider branży podaje pierwszą prognozę

READ  Oferty gier Media Markt: pełne zanurzenie, IV

Ceny oleju opałowego w Niemczech: rankingi ekspertów – kto powinien zareagować

„Ceny na niemieckim rynku oleju opałowego po raz pierwszy od marca spadły poniżej 100 euro. […] „Trzeba spojrzeć na lipiec ubiegłego roku, aby zobaczyć trwały spadek cen” – stwierdził w swoim raporcie Stephen Buckold. Skomentuj „Easywell”. Ekspert radzi zatem konsumentom: „Jeśli i tak będziesz musiał wkrótce złożyć zamówienie, już teraz możesz znaleźć atrakcyjne warunki”.

projekt cena
amerykańska ropa naftowa 79,54 dolarów za baryłkę
Ropa z Morza Północnego 84,05 dolarów za baryłkę
Olej napędowy (olej napędowy) 753,00 USD za tonę
1 euro = 1,07 dolara

Dane pochodzą z HeizOel24 (stan na 2 maja 2024 r.)

Ceny oleju opałowego w skrócie: prognoza i rozwój – na to warto już teraz zwrócić uwagę

Przewidywanie cen paliw grzewczych jest trudne – zwłaszcza, że ​​trudne jest uwzględnienie kryzysów międzynarodowych i czynników cenowych. Orientacją są ceny oleju opałowego w ostatnich miesiącach i latach. Olej opałowy jest zwykle droższy w chłodniejszych miesiącach, ponieważ jest wtedy duże zapotrzebowanie. Wiosną i latem dostępne są tanie oferty dla konsumentów z ogrzewaniem olejowym. W poniższej tabeli mamy średnie Ceny oleju opałowego W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

data Ceny oleju opałowego za litr
2023
15 lutego 1,05 euro
15 Marca 0,98 euro
15 kwietnia 0,97 euro
15 maja 0,87 euro
15 czerwca 0,89 euro
15 lipca 0,91 euro
15 sierpnia 1,05 euro
15 września 1,15 euro
15 października 1,15 euro
15 listopada 1,09 euro
15 grudnia 1,05 euro
2024
15 stycznia 1,02 euro
15 lutego 1,05 euro
15 Marca 1,01 euro
15 kwietnia 1,04 euro

Oprócz czasu zamówienia ważną rolę odgrywa również dostawca. Wielu właścicieli domów i… gospodarz Zapytaj swojego stałego agenta – często powodem jest bliskość domu. Ale porównanie jest opłacalne, zwłaszcza w czasach niestabilnych cen energii. Pomocne mogą być porównywarki takie jak „esyoil”. Najtańsza oferta jest ustalana na podstawie informacji takich jak kod pocztowy i zamawiana ilość. Oprócz kosztów oleju opałowego należy zawsze zwracać uwagę na potencjalne koszty dodatkowe, takie jak stała cena za kilometr.

READ  Jak czuje się niemiecko-polska rodzina w Zagłębiu Ruhry?

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cen oleju opałowego

Jakie czynniki wpływają na cenę oleju opałowego?

Na ceny oleju opałowego wpływają różne czynniki – m.in.:

  • Światowe ceny ropy naftowej
  • Współczynnik konwersji
  • Podaż i popyt
  • Warunki pogodowe, takie jak upał
  • Wydarzenia polityczne, takie jak konflikt na Ukrainie

Dlaczego ceny oleju opałowego się zmieniają?

Ceny oleju opałowego mogą ulegać znacznym wahaniom – także dlatego, że są ściśle powiązane z cenami ropy naftowej na rynkach międzynarodowych. Na te z kolei duży wpływ mogą mieć wydarzenia globalne, takie jak niestabilność polityczna, warunki pogodowe, zmiany w polityce finansowej i zmiany popytu.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Opcji jest kilka – m.in.:

  • Poprawa efektywności energetycznej domu – na przykład poprzez izolację
  • Używaj energooszczędnych urządzeń i lamp
  • Regularna konserwacja systemu grzewczego
  • Świadome obchodzenie się z temperaturą pokojową

Kiedy najlepiej zamówić olej opałowy?

Generalnie latem ceny oleju opałowego są często niższe. W tych miesiącach zapotrzebowanie jest zwykle niższe niż zimą. Należy jednak pamiętać, że na tę ogólną tendencję mogą mieć wpływ inne czynniki, takie jak wydarzenia geopolityczne lub zmiany w wydobyciu ropy naftowej.

Gdzie mogę znaleźć aktualną cenę oleju opałowego?

Aktualne ceny oleju opałowego można znaleźć na różnych portalach porównywalnych. Informacji mogą także udzielić lokalni sprzedawcy oleju opałowego. Uwaga: Informacje są zawsze aktualne i mogą ulec zmianie.

Czy zamawianie większych ilości oleju opałowego ma sens?

Hurtowy zakup oleju opałowego może często skutkować niższą ceną. Ponieważ wielu dostawców oferuje zniżki ilościowe. Należy jednak wziąć pod uwagę również pojemność magazynu i zużycie.

Jak wahania kursów walut wpływają na ceny oleju opałowego?

Ponieważ na rynku światowym ropa naftowa jest generalnie sprzedawana w dolarach amerykańskich, wahania kursów walut mogą mieć wpływ na ceny oleju opałowego. Dla odbiorców oleju opałowego oznacza to: jeśli euro umocni się w stosunku do dolara amerykańskiego, może to spowodować, że olej opałowy stanie się tańszy dla konsumentów w strefie euro – i odwrotnie.

READ  Pierwsza niemiecka Tesla Model Y LR z klientami prywatnymi> teslamag.de

Jak uchronić się przed rosnącymi cenami oleju opałowego?

Niektórzy sprzedawcy detaliczni oleju opałowego oferują umowy, w ramach których konsumenci mogą zgodzić się na stałą cenę za określoną ilość dostawy w określonym terminie. Może to uchronić przed przyszłymi podwyżkami cen, ale niesie także ryzyko konieczności płacenia wyższej kwoty, jeśli ceny oleju opałowego ponownie spadną. Ponadto wydajne systemy grzewcze i dobra izolacja mogą zmniejszyć zużycie, a tym samym koszty paliwa.

Jak przydatne są internetowe porównywarki cen oleju opałowego?

Porównania cen oleju opałowego online mogą być bardzo przydatne, ponieważ pozwalają uzyskać przegląd aktualnych cen u różnych dostawców. Pozwalają znaleźć najtańszą ofertę i sprawdzić, czy ceny w danym regionie odpowiadają ogólnej tendencji rynkowej. Jednak oprócz ceny należy wziąć pod uwagę także jakość oleju opałowego i niezawodność dostawcy. Czasami mogą wystąpić dodatkowe koszty, takie jak opłaty za dostawę, które nie zawsze są wliczone w pierwotną cenę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zamawiając olej opałowy?

Klienci oleju opałowego powinni przy składaniu zamówienia wziąć pod uwagę kilka punktów, a mianowicie:

  1. Aktualne ceny oleju opałowego i możliwe zmiany cen
  2. Oczekiwane zużycie i pojemność magazynowania
  3. Jakość oleju opałowego Jakość oleju opałowego – musi spełniać wymagania systemu grzewczego
  4. Mogą obowiązywać dodatkowe koszty, takie jak dodatkowe opłaty za dostawę.
  5. Dostawca musi mieć dobrą reputację, a proces dostawy musi przebiegać sprawnie – ważne jest dobre przygotowanie

Jak cena dwutlenku węgla wpływa na ceny oleju opałowego?

Cena certyfikatów CO2 jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę paliw kopalnych – w tym oleju opałowego. Jeśli przedsiębiorstwa muszą płacić za emisję dwutlenku węgla, prowadzi to do wyższych kosztów produkcji i dostawy oleju opałowego. Firmy zazwyczaj przerzucają te dodatkowe koszty na konsumentów. Dlatego też wzrost cen dwutlenku węgla może skutkować także wzrostem cen oleju opałowego dla właścicieli domów. Alternatywą mogą być ekonomiczne systemy grzewcze lub systemy całkowicie odnawialne, takie jak pompa ciepła.

Continue Reading

Economy

Produkcja profili aluminiowych w Polsce: motor polskiej gospodarki

Published

on

Produkcja profili aluminiowych w Polsce: motor polskiej gospodarki

Polska jest jednym z wiodących producentów profili aluminiowych w Europie. Przemysł odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce, tworząc miejsca pracy i przyczyniając się do rozwoju wielu sektorów. W artykule przyjrzymy się bliżej produkcji profili aluminiowych w Polsce oraz omówimy jej historię, stan obecny i perspektywy na przyszłość.

Historia produkcji profili aluminiowych w Polsce

Produkcja z Profile aluminiowe Polska ma długą historię sięgającą lat 60. XX wieku. Powstały wówczas na Górnym Śląsku pierwsze huty aluminium, a wraz z rozwojem gospodarki socjalistycznej przemysł przeżywał dynamiczny rozwój. Po przemianach politycznych w 1989 roku wiele państwowych hut zostało sprywatyzowanych, a na rynek weszły nowe prywatne firmy.

reklama

Obecnie w Polsce działa kilkudziesięciu producentów profili aluminiowych. Głównymi ośrodkami produkcji profili aluminiowych w Polsce są:

  • Górny Śląsk: W tym regionie zlokalizowana jest największa w Polsce huta aluminium – Huta Aluminium Konin. Oprócz Huty Aluminium Konin w regionie działa szereg innych fabryk produkujących profile aluminiowe.
  • Wielkopolska: W Wielkopolsce działa szereg firm zajmujących się produkcją profili aluminiowych do różnorodnych zastosowań m.in. w budownictwie, motoryzacji czy meblarstwie.
  • Dolny Śląsk: Na Dolnym Śląsku działa kilku znaczących producentów profili aluminiowych, m.in. KGHM Polska Miedź SA i Aleris Aluminium.

Aktualny stan branży

Polska jest obecnie jednym z największych producentów profili aluminiowych w Europie. W 2023 roku produkcja osiągnęła poziom około 1,2 mln ton, co stanowiło około 5% produkcji światowej. Profile aluminiowe eksportujemy z Polski na cały świat, a głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

Polska branża produkcji profili aluminiowych jest nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się. Firmy inwestują w nowe technologie i maszyny, dzięki czemu mogą zwiększać swoją efektywność i produktywność. Ważną rolę odgrywa także jakość produktu, która przekłada się na jego konkurencyjność na rynku światowym.

czynniki sukcesu

Sukces produkcji polskich profili aluminiowych zależy od kilku filarów. Po pierwsze, polskie firmy korzystają z wysokiej jakości surowców, czyli wytapiania aluminium. Po drugie, stosowane są nowoczesne technologie produkcji, które zapewniają wysoką wydajność i precyzję. Po trzecie, polskie firmy oferują konkurencyjne ceny, co czyni ich produkty atrakcyjnymi dla klientów na całym świecie.

READ  Kryzys się nasilił: dlaczego Galeria znów ma kłopoty?

Istotnym czynnikiem jest także położenie geograficzne Polski. Bliskość rynków Europy Zachodniej oraz dostęp do portów morskich ułatwia eksport produktów.

Znaczenie produkcji profili aluminiowych dla polskiej gospodarki

Produkcja profili aluminiowych odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Przemysł tworzy tysiące miejsc pracy i przyczynia się do rozwoju wielu sektorów takich jak: b. Przemysł budowlany, przemysł samochodowy, przemysł meblarski i przemysł transportowy.

Ponadto produkcja profili aluminiowych jest ważnym źródłem dochodów państwa. W 2023 roku wartość eksportu profili aluminiowych z Polski wyniosła około 5 miliardów złotych.

Prognozy na przyszłość

Pomimo dynamicznego rozwoju, produkcja profili aluminiowych w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z tych wyzwań jest rosnąca konkurencja ze strony innych krajów, takich jak Chiny i Indie. Kolejnym wyzwaniem są wysokie ceny energii, które są ważnym czynnikiem kosztowym w produkcji aluminium.

Pomimo tych wyzwań perspektywy dla tej branży są optymistyczne. Oczekuje się, że w nadchodzących latach światowy rynek profili aluminiowych będzie się rozwijał, co będzie stanowić impuls do rozwoju branży. Wzrostu spodziewają się zwłaszcza producenci profili aluminiowych stosowanych w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju branży jest wzrost świadomości ekologicznej. Aluminium jest materiałem w całości nadającym się do recyklingu, co czyni go atrakcyjnym materiałem dla producentów i konsumentów.

Wyzwania i perspektywy

Polska ma potencjał, aby stać się jednym z czołowych producentów profili aluminiowych na świecie. Aby to osiągnąć, konieczne jest ciągłe inwestowanie w nowoczesne technologie, podnoszenie kwalifikacji pracowników i poszukiwanie nowych rynków zbytu.

streszczenie

Produkcja profili aluminiowych w Polsce to silna i dynamicznie rozwijająca się branża, która odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Przyszłość branży rysuje się obiecująco, a Polska ma szansę utrzymać pozycję jednego z czołowych producentów profili aluminiowych w Europie.

/Treść partnera/

Continue Reading

Trending