Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Pierwszy lot helikopterem „Prowess” nad Marsem został przełożony

NASA chce po raz pierwszy pozwolić helikopterowi „kreatywnemu” przelecieć nad Czerwoną Planetą. Zadanie z wieloma trudnościami.

Mały „pomysłowość” helikoptera na Marsie. Zdjęcie: Jpl-Caltech / ZUMA Wire / dpa (Zdjęcie: dpa)
(Zdjęcie: Jpl-Caltech / ZUMA Wire / dpa)

Waszyngton – NASA ogłosiła bardzo specjalną prezentację, sporządzając historyczne porównanie.

17 grudnia 1903 roku bracia Wright jeden po drugim wystartowali w Północnej Karolinie w samolocie z napędem. Maszyna pozostawała w powietrzu przez dwanaście sekund podczas pierwszego na świecie lotu zmotoryzowanego – 36 metrów, który przeszedł do historii. Teraz nastąpi dziewiczy lot na Marsa – a kilka godzin później filmy zostaną opublikowane. Jednak wszyscy zainteresowani będą musieli trochę poczekać na te zdjęcia, niż planowano.

Z powodu problemów technicznych NASA musiała odłożyć pierwszy lot helikopterem nad inną planetą. Mały helikopter “Creativity”, który wylądował na łaziku “Persevering” na Marsie w lutym, wystartuje teraz najwcześniej 14 kwietnia, za pośrednictwem tweeta NASA w sobotę (czasu lokalnego). Wcześniej 11 kwietnia był najwcześniejszą możliwą datą rozpoczęcia. Helikopter ma rozpocząć erę lotnictwa na Czerwonej Planecie.

Tło: Pod koniec lutego „kreatywność” została umieszczona w brzuchu „wytrwałego” łazika po 203 dniach lotu w suchym jeziorze kraterowym Jiezero na Marsie. „Wytrwałość” to eksploracja tego jeziora w ciągu najbliższych dwóch lat. Rozwój i budowa kosztowały około 2,5 miliarda dolarów i trwały osiem lat. Pojazd będzie poszukiwał śladów dawnego życia drobnoustrojów na Marsie oraz badał klimat i geologię planety.

Lata skrupulatnej pracy poprzedziły dziewiczy przelot 1,8-kilogramowego małego helikoptera na pokładzie. Wyzwania „kreatywności”:

Zimno: Jeszcze kilka dni temu „wytrwały” łazik chronił „kreatywność” na Marsie. Wbudowane grzejniki zapobiegały zniszczeniu elektroniki pokładowej przy minus 90 stopniach. „Chociaż odkrycie powierzchni Marsa będzie dużym wyzwaniem, samo przeżycie pierwszej nocy na powierzchni Marsa bez ochrony sondy i obsługi jej będzie jeszcze większym wyzwaniem” – powiedział główny inżynier Bob Ballaram. Mała maszyna już pokonała tę przeszkodę.

Sytuacja właściwa: Ponieważ następna osoba, która może stworzyć „kreatywność” w środku miejsca startu o wymiarach dziesięć na dziesięć metrów, znajduje się obecnie w odległości około 250 milionów kilometrów, mały helikopter musiał bardzo się postarać. Po opuszczeniu z łazika rozpoczął kilkudniowy proces, podczas którego „pomysłowość” została oddzielona od pojazdu i przeniesiona za pomocą dźwigni sprzęgła w obu czterech pojazdach.

Cienka atmosfera: W dobrych warunkach pogodowych zespół NASA chciał zezwolić na start. Wirniki powinny następnie przyspieszyć do 2537 obrotów na minutę i wyzwolić „kreatywność” zgodnie z planem podczas pierwszej historycznej podróży. Plan: unosi się trzy metry podczas operacji, pozostaje w powietrzu przez 30 sekund i ląduje ponownie po około 40 sekundach. Będzie coraz więcej śmiałych lotów.

Podczas wypraw na Marsa łopaty wirnika muszą obracać się wielokrotnie szybciej niż na Ziemi. Ponieważ chociaż przyciąganie grawitacyjne Marsa jest około jednej trzeciej ziemskiej, atmosfera na powierzchni ma tylko jeden procent grubości w porównaniu. „Innowacja” pobiera energię do tego napięcia ze swojej baterii zasilanej przez ogniwa słoneczne.

W rzeczywistości, według MiMi Aung, dyrektora projektu „kreatywność”, ostatnie testy również były satysfakcjonujące dla NASA: „Sprawdziliśmy profil energetyczny w kategorii„ Kreatywność ”: bardzo zdrowy, bardzo dobry”. Czujniki i komputery helikoptera zostały włączone i działały idealnie, a łopaty wirnika zostały wysunięte i uruchomione: „Zakończyliśmy test wirnika przy niskiej prędkości 50 obr / min”.

Szczęśliwe szczęście historyczne

Inżynierowie ukryli coś wyjątkowego pod ogniwami słonecznymi helikoptera: mały kawałek materiału z samolotu braci Wright przymocowany do kabla. Obaj mężczyźni nie tylko uczestniczyli w pierwszym zmotoryzowanym locie na Ziemi. Będzie też pośrednio uczestniczyć w pierwszym locie na Marsa.

© dpa-infocom, dpa: 210411-99-157078 / 3

READ  Kupowanie PS5: kiedy i gdzie masz największe szanse na zdobycie PlayStation 5?