Connect with us

entertainment

PCK Schwedta: Dyskusje na temat transportu ropy przez Polskę utknęły w martwym punkcie

Published

on

PCK Schwedta: Dyskusje na temat transportu ropy przez Polskę utknęły w martwym punkcie

PCK w Schwedt

Rozmowy o dostawach ropy przez Polskę utknęły w martwym punkcie


Audio: Antena brandenburska | 23.09.2022 | Dorita Kermes | obrazek: dpa / Annette Riddell

Po objęciu PCK Schwedt w powiernictwo Niemcy wykazywały duże zainteresowanie dostawą ropy przez Gdańsk. Ale rozmowy nie postępują – być może dlatego, że Polska liczy na dalsze korzyści z tej sytuacji.

Od końca roku Niemcy nie chcą już korzystać z rosyjskiej ropy. Ale taki był dotychczasowy model biznesowy Rosniefti w Schwedt: paliwo pochodzi bezpośrednio z Rosji rurociągiem Drużba. Niedawno rząd federalny umieścił Rosnieft Germany w powiernictwie i zastąpił kierownictwo.

Aby w wystarczającym stopniu skorzystać z rafinerii w Schwedt bez ropy Rosneft, uzależnione są teraz dostawy przez polski port Gdańsk i tamtejszy system rurociągów. Z tankowcami przemieszczającymi się do portu w Rostocku i stamtąd rurociągiem do Schwedt, można zabezpieczyć tylko około 60 procent pojemności. Jednak co najmniej 75 procent uważa się za niezbędne.

Polska firma naftowa Orlin Zainteresowany PCK?

Tłem dla obecnej polskiej presji może być to, że polski koncern naftowy Orlen, zdaniem niemieckich kręgów rządowych, jest zainteresowany wejściem do Schwedt i nabyciem akcji Rosnieftu. Orlen to największa polska firma naftowa, której udziałowcem jest państwo.

W zeszłym tygodniu kanclerz Olaf Scholz (Partia Socjaldemokratyczna) zmienił właściciela polskiego inwestora Orlen wydał odmowę: Nie chodzi o zmianę, chodzi o uczciwe zarządzanie aktywami PCK. Według agencji informacyjnej Reuters, departamenty rządowe mówią teraz, że prowadzone są rozmowy z potencjalnymi nabywcami. Przedstawiciel rządu powiedział Reuterowi, że wśród nich byli z Polski.

Rzeczniczka Federalnego Ministerstwa Gospodarki potwierdziła, że ​​Polska z zadowoleniem przyjęła rozwiązanie powiernika. Konstruktywne były rozmowy z Polską i wymiany dotyczące sieci rurociągów i dostaw ropy.

„PCK Raffinerie Schwedt nie jest jeszcze w rękach państwa”

Ale polskie Ministerstwo Klimatu powiedziało też: Polska jest gotowa wesprzeć Schwedta w zaopatrywaniu go w ropę. Warunkiem jest jednak, aby Rosnieft nie posiadał już żadnych udziałów w rafinerii. „PCK Raffinerie Schwedt nie jest jeszcze w rękach państwa.”

Rosnieft posiada 54 procent udziałów, a Shell jest drugim co do wielkości z 37 procentami. Shell zawsze chciał wycofać się z rafinerii. Zainteresowanie wyraziły firmy Ferbio i Intertrage, oba z sektora energii odnawialnej. Chcą przedstawić perspektywę Schwedta, jeśli ze względu na ochronę klimatu ma być zrezygnowany z oleju.

Niemiecka ustawa o bezpieczeństwie energetycznym pozwoli na konfiskatę Rosniefti. Ten ruch będzie jednak dalszą eskalacją i Niemcy będą musiały liczyć się z podobnym posunięciem wobec niemieckich firm w Rosji. Rosnieft już protestował przeciwko zarządowi trustu i rozważał podjęcie kroków prawnych.

Burmistrz Schwedt: Ropa z Gdańska „ważna”

Burmistrz Schwedt, Annekathrin Hoppe (SPD), życzyła sobie dalszych rozmów między rządem federalnym a Polską po nieudanym spotkaniu niemieckiej grupy roboczej w sprawie przyszłości zakładu. „Ważne jest, że oprócz ilości ropy naftowej z Rostoku, nadal można przepompować pewien procent z polskiego portu Gdańsk do Schwedt” – powiedział Hoebe RBB. Według burmistrza może to prowadzić do obłożenia od 75 do 80 procent.

Hoppe planuje również zastosowanie tak zwanych wzmacniaczy przepływu w rurociągu między Rostockiem a Schwedt. „Oznacza to, że możliwości można zwiększyć o kolejne 10 procent”. Burmistrz powiedział, że to, czy prędkość ropy rzeczywiście wzrosła, musi najpierw zostać przetestowane w trwającym procesie.

Rada Pracy wzywa do zabezpieczenia miejsc pracy w firmach partnerskich

Rada Zakładowa Rafinerii PCK w piątek wezwała do zapewnienia większej liczby miejsc pracy. Przyszłość Schwedt to nie tylko miejsca pracy w PCK, ale także miejsca pracy w firmach partnerskich rafinerii oraz inne miejsca pracy w Schwedt i Uckermark. „Rządy federalne i stanowe powinny również przyjrzeć się tym zawodom w ramach Pakietu Przyszłości” – wyjaśniła Simona Schadow, przewodnicząca rady zakładowej.

Zatrudniająca ponad 3000 pracowników bezpośrednio i pośrednio rafineria PCK w Schwedt odgrywa ważną rolę w zaopatrywaniu NRD w benzynę i inne produkty rafineryjne. Części dostarczane są również z zachodniej Polski oraz Portu Lotniczego Berlin-Brandenburgia.

Transmisja: Anten Brandenburg, 23 września 2022, godz.

READ  Wolność prasy w Europie: przypadek Pabla Gonzaleza
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Trzecia rocznica śmierci: ​​Wspominając Jana Hana wzruszającymi słowami

Published

on

Trzecia rocznica śmierci: ​​Wspominając Jana Hana wzruszającymi słowami

Trzecia rocznica śmierci
Wspomniał Jana Hana wzruszającymi słowami

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Minęły trzy lata od śmierci nadawcy Jan Han na raka. Ta wiadomość dla wielu jest zaskoczeniem. „Wiele osób nadal nosi to w sercach” – wspomina w rocznicę jego śmierci była koleżanka Hahna, Vanessa Blumhagen, prezenterka telewizyjna.

Minęły trzy lata, odkąd Gan Han został zabrany tak wcześnie, w wieku 47 lat. Prezenter programu „Guten Morgen Deutschland” na antenie RTL zmarł w wyniku powikłań związanych z chorobą nowotworową 4 maja 2021 roku. Dla wielu wiadomość o jego śmierci przyszła zupełnie niespodziewanie. Minęła trzecia rocznica jego śmierci, a jego była koleżanka Vanessa Blumhagen, z którą widziano go w telewizji Sat.1 Breakfast TV, zanim przeniósł się do RTL, wspomina go wzruszającymi słowami.

„Trzy lata… Och, Jan!” – pisze 46-latek o starym czarno-białym zdjęciu z kogutem. Blumhagen wyjaśnia również w swoim poście, że czasami, gdy nie śpi, wszystkie wspomnienia do niej wracają. „Nasze randki na późne śniadanie w Berlinie. «Dziś zapłacę!» «Ale następnym razem zapłacę jeszcze raz!» I ciągle widzę twój uśmiech”.

Ekspertka od gwiazd wyjaśnia także znaczenie zdjęcia, które zamieściła na swoim koncie, które ma około 210 000 obserwujących: „Kiedy spotkaliśmy się na powyższym zdjęciu, powiedziałeś mi, że znowu będziesz ojcem. Co za cudowna chwila! Wszystko było takie proste.” Bardzo ładny. Pełen pewności siebie jak zawsze u Ciebie.” Fakt, że tak wiele osób nadal nosi w swoich sercach prezentera, jest czymś „Jestem pewien, że kochasz gdziekolwiek teraz jesteś” – kontynuuje Blumhagen. „Ja też noszę Cię ze sobą, naszymi naszymi wspomnienia.”

Wielu użytkowników Instagrama było równie zasmuconych postem i złożyło kondolencje w komentarzach. „Tak bardzo mu brakowało” – napisała moderatorka Jennifer Knabel w poście swojego kolegi.

„Zawsze cierpliwie słuchałem”

Blomhagen wspomina także Hahna w rocznicę jego śmierci w 2023 r. Za wspólne wspomnienia Napisała wówczas między innymi: „Chcę się z Tobą skontaktować, kiedy nie wiem, co robić, bo ta branża jest taka szalona. Zawsze mnie tak cierpliwie słuchałaś. Dawałaś mi rady. Zawsze pytałaś. jak się mam.” Nieważne, jak głupie to wszystko było, zawsze się śmialiśmy. […] Oj, Janku, tęsknię. zawsze. I coraz więcej.”

W latach 2005–2016 Jan Hahn występował w telewizji Sat.1 Breakfast Television, gdzie Blumhagen od lat jest ekspertem ds. społeczności. Od 2017 roku Hahn reżyseruje program „Guten Morgen Deutschland” w telewizji RTL. Hahn był ojcem trójki dzieci. W 2019 roku urodziła się jego najmłodsza córka.

READ  Lisa Marie Presley w klinice: córka Elvisa ma zawał serca! | rozrywka
Continue Reading

entertainment

Polska para dziennikarzy odwiedza Bottrop: Maja i Juliusz Koelwiczowie badają górnictwo

Published

on

Polska para dziennikarzy odwiedza Bottrop: Maja i Juliusz Koelwiczowie badają górnictwo

Podczas czterodniowego pobytu w Bottrop Maga i Juliusz Cwieluch badają górnictwo i uzyskują informacje od Ruhrkohle AG i władz miejskich. Dziennikarzom towarzyszy Rainer Schwegmann, pierwszy szef straży honorowej Prosper Haeniel.

Bottrop. Rzecznik prasowy miasta Bottrop, Andreas Plaskin, powitał ich dziś (26 sierpnia) w ratuszu i wyjaśnił procedury obowiązujące w mieście w procesie zamykania kopalń. W trakcie rozmowy wyjaśniono pytania dotyczące przygotowań do zamknięcia kopalni oraz sposobów radzenia sobie z utraconymi miejscami pracy. Pytali także o sposób radzenia sobie ze szkodami w górach i ich finansowanie, a także informowali o problemach w Polsce. Projekt InnovationCity po raz kolejny spotkał się z dużym zainteresowaniem.
Z rozmowy wynika, że ​​Bottrop jest pionierem idei rozwoju od „starego miasta energetycznego” do „miasta nowej energii” i dlatego zawsze cieszy się zainteresowaniem z zagranicy.

Chcesz obserwować ten profil?

Nie przegap najnowszych treści z tego profilu: Zaloguj się, aby otrzymywać nowe treści z profili i lokalizacji na swoim koncie Spersonalizowany kanał podążać.

132 Obserwuj ten profil

READ  Lisa Marie Presley w klinice: córka Elvisa ma zawał serca! | rozrywka
Continue Reading

entertainment

Królowa Elżbieta nie chciała robić zdjęć z dziećmi Harry’ego

Published

on

Królowa Elżbieta nie chciała robić zdjęć z dziećmi Harry’ego
Królowa Elżbieta nie chciała robić zdjęć z dziećmi Harry’ego
Continue Reading

Trending