Connect with us

Economy

Opłaty bankowe w Sparkasse, Raiffeisenbank & Co.: „Pełne trzycyfrowe” zwroty – orzeczenie w sprawie „Knaller”

Published

on

Opłaty bankowe w Sparkasse, Raiffeisenbank & Co.: „Pełne trzycyfrowe” zwroty – orzeczenie w sprawie „Knaller”
 • ZJonas Rap

  Blisko

Federalny Trybunał Sprawiedliwości kładzie kres opłatom bankowym tylnymi drzwiami. Obecna praktyka jest nielegalna. Miliony Niemców są teraz uprawnione do płacenia.

Karlsruhe – mowa o srebrze, milczenie złota: dla banków i Banki oszczędnościowe Do tej pory cisza oznaczała przede wszystkim jedno: więcej pieniędzy. Jeśli rola pożyczkodawcy chciała podnieść opłaty za konto, wystarczyła, że ​​poinformowała o tym swoich klientów w odpowiednim czasie. Jeśli nie są one wyraźnie sprzeczne, zmiana zostanie uznana za uzgodnioną. Plik Bundesgerichtshof BGH ogłosił teraz tę powszechną praktykę nielegalną. Eksperci określają orzeczenie jako „absolutnie niesamowite” – bo dotyka milionów konsumentów, a przede wszystkim oznacza: zwrot pieniędzy.

Sędzia prowadzący rozprawę stwierdził, że banki niepotrzebnie szkodzą swoim klientom. Podwyższenie opłaty będzie równoznaczne z podpisaniem nowej umowy, zgodnie z orzeczeniem. Będzie to wymagało umowy zmieniającej, a nie tylko dorozumianej zgody. W negocjowanej sprawie stowarzyszenia konsumentów złożyły pozew przeciwko Postbank. Wyrok dotyczy nie tylko Postbanku, ale także wszystkich instytucji finansowych w Niemczech Stiftung Warentest Amna deklaruje, że „prawie wszystkie podwyżki opłat przez banki i kasy oszczędnościowe” są nieskuteczne.

Orzeczenie Knallera: banki Raiffeisen, kasy oszczędnościowe i ich partnerzy muszą płacić prowizje bankowe w milionach

Zgodnie z orzeczeniem banki muszą teraz zwrócić wszystkie opłaty do poziomu, na którym została podpisana umowa – informuje Stiftung Warentest. „Oprócz zarządzania kontem dotyczy to również opłat za przelewy, opłat za karty, opłat pobieranych z powodu nieosiągnięcia minimalnego wynagrodzenia lub opłat za opiekę i opłat systemowych” – wyjaśnia Christoph Hermann, ekspert prawny w Stiftung Warentest. Handelsblatt.

Ale co to konkretnie oznacza dla konsumentów? Jeśli zastosujesz się do wyjaśnień Stiftung Warentest, banki, które w przeszłości podniosły swoje opłaty bez aktywnej zgody – i prawie wszystkie z nich sobie z tym radzą – muszą zwrócić nielegalnie zdobyte pieniądze. Z drugiej strony, klienci są zobowiązani do zapłaty ustalonych stawek dopiero przy otwieraniu konta.

READ  Deutsche Post otrzymuje nową nazwę: tak będzie nazywać się firma w przyszłości

BGH: Opłaty bankowe w Postbanku są nielegalne – konsumenci powinni teraz zwrócić na to uwagę

Jest jedno ograniczenie: kwoty, które zostały nadpłacone przed 1 stycznia 2018 r., Są prawnie zabronione. Jednak według Fundacji Waiting Test Foundation płatności będą prawdopodobnie mieścić się w „pełnym trzycyfrowym” przedziale. Plik Postbank Nie chce komentować konsekwencji decyzji BGH, dopóki nie będzie uzasadnienia. Powinno to nastąpić za kilka tygodni.

Czy banki i kasy oszczędnościowe automatycznie opłacają subskrypcje? „To po prostu nie działa w ten sposób” – obawiają się testerzy produktów. Przeszłość pokazała, że ​​klienci banków zawsze musieli dochodzić odszkodowania – i często udaje się to tylko z prawnikami. Zwolennicy praw konsumentów wyjaśniają: „Jeśli możesz łatwo obliczyć, ile pieniędzy bank lub kasa oszczędnościowa będzie musiał zapłacić przy stałych miesięcznych opłatach, możesz zażądać natychmiastowej płatności”. Jeśli sprawa jest bardziej skomplikowana, możesz poprosić banki o podanie uiszczonych opłat. Fundacja już udostępnia w tym celu szablony tekstowe.

Nielegalne opłaty bankowe w Sparkasse, Raiffeisenbank and Co: Bolesny punkt dla osób, których to dotyczy

Tobias Troger, profesor prawa na Uniwersytecie Goethego we Frankfurcie, opisuje decyzję BGH Handelsblatt To jest „bardzo ważne”. Nie należy jednak mówić, że klienci mogą faktycznie żądać ogromnych opłat i prowizji. Wskazuje na szczególne cechy prawa cywilnego. Patrick Rössler, przewodniczący Finanz Colloquium Heidelberg, również spowolnił oczekiwania: „Niestety obecnie wydaje się, że wysiłek w zbiorowej działalności banku i klientów wzrośnie ogromnie, a klient ostatecznie nie odniesie z tego żadnych korzyści”. Rösler wbija palec w ranę.

Ponieważ: Orzeczenie w sprawie BGH może pozwolić na umorzenie i ochronę konsument W przyszłości za wyższe opłaty z tylnych drzwi, ale nie za wyższe opłaty per se. Stiftung Warentest zakłada, że ​​większość instytucji finansowych zaoferuje swoim klientom nowe warunki zarządzania kontami. Jeśli klienci nie wkroczą, banki i kasy oszczędnościowe prawdopodobnie się skończą. Następnie musisz poszukać nowego, tańszego banku macierzystego. Możesz to zrobić wcześniej. (Jonas Rap)

Lista list rankingowych: © Sebastian Gollnow / dpa

READ  Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Pod żadnym pozorem nie jedz dżemu

Published

on

Pod żadnym pozorem nie jedz dżemu
 1. ruhr24
 2. praca
Klienci powinni zwrócić uwagę na przywołanie aktualnych zacięć. © Yai Obrazy/Imago; ebner/imago; Wydział: RUHR24

Nowe wycofanie supermarketu: Konsumenci nie powinni jeść dżemu. Produkt sprzedawany jest w sklepach Edeka, Rewe i Kaufland.

Dortmund – Konsumenci powinni zwrócić uwagę na aktualne wycofanie. Tym razem jest to dżem od Lausitzer Fruitprocessing GmbH (10 lipca). W przypadku spożycia żywności istnieje ryzyko zakażenia.

Przypomnijmy z Ediki, Rio i Kauflandu: Pod żadnym pozorem nie jedzcie dżemu

W związku ze skargą firma Lausitzer Fruit Processing GmbH nakazała wycofanie swojego produktu „Lausitzer Cranberries – Light Sugar” w 340-gramowym słoiku.

Istnieje możliwość obecności ciał obcych w produkcie, zwłaszcza kamieni. Aby zapewnić bezpieczeństwo konsumentów, zdecydowanie odradza się spożywanie dotkniętego produktu – podobnie jak w przypadku obecnego wycofania sera.

Dżemy marek Edeka, Rewe i Kaufland objęte wycofaniem – informacja dla klientów

Dotyczy to wyłącznie produktów z datą przydatności do spożycia 18 kwietnia 2027 r. i numerem partii 24040379.

 • Produkt: Dzikie Jagody Łużyckie – Niska zawartość cukru, 340g/370ml w filiżance
  Najlepiej spożyć przed: 18 kwietnia 2027 r
  Partia: 24040379
  Numer EAN: 4012950100071
dżem
Wycofanie ma wpływ na dżem żurawinowy. © Lausitzer Fruit Processing GmbH

Konsumenci mogą zwrócić produkt w miejscu zakupu – m.in. w Rewe, Edeka i Kaufland – i otrzymać zwrot ceny zakupu nawet bez przedstawienia paragonu. Dalsze informacje można uzyskać w dziale obsługi klienta Lausitzer Fruchtverfahren GmbH, pisząc na adres e-mail [email protected].

Zacięcie wywołania spowodowane ciałem obcym: W sytuacjach awaryjnych natychmiast udzielić pierwszej pomocy

Jeśli przypadkowo zjesz obcy przedmiot, może dojść do obrażeń jamy ustnej, gardła i przełyku. Ryzyko jest szczególnie wysokie w przypadku cząstek o ostrych krawędziach. Federalny Urząd Ochrony Konsumentów i Bezpieczeństwa Żywności powołuje się na informacje Niemieckiego Czerwonego Krzyża.

Ciała obce w żywności mogą również powodować ryzyko obrażeń lub zadławienia. Jeśli po połknięciu cząstki utkną w tchawicy lub przełyku, należy je natychmiast leczyć Pierwsza pomoc Jest podjęte. W przypadku wystąpienia obrażeń konsumenci powinni natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

READ  Deutsche Post otrzymuje nową nazwę: tak będzie nazywać się firma w przyszłości
Continue Reading

Economy

Ogromne zwolnienia w dziale motoryzacyjnym – „Bosch musi walczyć”

Published

on

Ogromne zwolnienia w dziale motoryzacyjnym – „Bosch musi walczyć”
 1. Strona główna
 2. Praca

Naciska

Bosch ogłosił dopiero w grudniu, że rozważa zwolnienie do 1500 pracowników w dziale silników. © Marijane Murad/DPA

Bosch był zmuszony zwolnić tysiące pracowników w swoim dziale motoryzacyjnym. Potencjał ulepszeń istnieje jednak także w innych obszarach przedsiębiorstwa. To słowa prezesa firmy Stefana Hartinga.

Gerlingen – dostawca samochodów Bosch zwolni w tym roku tysiące stanowisk pracy. Przesunięcie w kierunku Samochód elektryczny Niemieckiemu gigantowi z siedzibą w Gerlingen koło Stuttgartu sprawy nie układają się pomyślnie. W wywiadzie z Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) Prezes firmy Stefan Hartung wyjaśnia, w jaki sposób firma chce się rozwijać w przyszłości i czego obecnie brakuje. Bush chce walczyć o rozwój każdego centymetra przestrzeni.

Problemy popytowe we wszystkich sektorach Bosch

W sumie Bosch planuje zwolnić 3200 pracowników w sektorze motoryzacyjnym, z czego 1500 w samym dziale pojazdów w Niemczech. Według Hartunga odejście od samochodów z silnikami spalinowymi na rzecz samochodów elektrycznych maleje, ponieważ coraz więcej osób woli samochód hybrydowy niż samochód w pełni elektryczny. Ponadto światowy popyt na samochody ogólnie spadł.

Zdaniem ekspertów jeszcze kilka lat temu przewidywano, że przejście na samochody elektryczne będzie kosztować około 20 proc. miejsc pracy. Jednakże biorąc pod uwagę, że firma Bosch zatrudnia na całym świecie około 429 400 pracowników, redukcje stanowisk pracy określa się jako stosunkowo niewielkie, jak wynika z raportu firmy Bosch. Codzienne wiadomości jest on nazywany.

Ale nie tylko przemysł motoryzacyjny cierpi z powodu braku popytu na produkty Bosch. To samo planuje firma także w segmencie gadżetów i sprzętu AGD Aby wyeliminować sto kolejnych stanowisk pracy. „Nasza firma celowo zajmuje szeroką pozycję na wielu produktach i rynkach” – wyjaśnia Hartung. wygrał-Wywiad: „Ale obecnie prawie wszędzie występują problemy z popytem”. Przykładem tego jest nadmierny popyt na pompy ciepła w Bosch w 2023 roku, który spowodował już spadek popytu oczekiwany w 2024 roku.

READ  Prezenty wyborcze na gorsze czasy dla Polaków

Bosch chce nadal się rozwijać, także za granicą

Hartung nie może zagwarantować, że w przyszłości nie będzie dalszych redukcji zatrudnienia. Jednak w dłuższej perspektywie postrzega pojazdy elektryczne jako obiecujący obszar biznesowy dla Boscha. Szczególnie istotna jest tutaj elektronika mocy, silniki i osie. Firma oczekuje, że do 2030 r. co trzeci samochód na świecie będzie w pełni elektryczny, a do 2035 r. co drugi samochód.

Ogólnie rzecz biorąc, celem Boscha jest uzyskanie w tym roku zwrotu od pięciu do siedmiu procent. Zdaniem Hartunga, aby osiągnąć ten cel, firma musi nadal walczyć i „wykorzystywać każdy centymetr przestrzeni na rozwój”. Bosch będzie mógł polegać nie tylko na rynku niemieckim, ale także… Ale musi także rozwijać się na arenie międzynarodowej. Firma inwestuje około 1 miliard euro w centrum rozwojowe w Chinach, a obecnie w Czechach budowany jest nowy ośrodek mobilności elektrycznej.

Continue Reading

Economy

To tanie piwo zawodzi bezlitośnie

Published

on

To tanie piwo zawodzi bezlitośnie
 1. Strona główna
 2. konsument

Naciska

Lato, słońce, ogródek piwny – i zimne jasne piwo. Ale co jest lepsze? W teście ZDF dwa z sześciu piw wypadły bezlitośnie.

Kassel – Zimne piwo to latem ulubiona przekąska wielu mieszkańców Niemiec. Piwo jasne staje się coraz bardziej popularne i staje się coraz bardziej trendem poza Bawarią. Ale które piwo jest najlepsze? W nadawaniu konsumenckim Weso ZDF przetestowało sześć różnych rodzajów piwa jasnego – trzy niedrogie i trzy droższe. Wynik był jednoznaczny i druzgocący, gdyż dwa z testowanych piw bezlitośnie zawiodły. Testowane były następujące piwa:

Pearl Basher z Lidla za 0,55 euro Augustyn
Schultenbräu od Aldi za 0,55 euro Lobzer
Oryginał 5.0 za 0,69 € Jezioro Tegernsee

Piwny guru ma w teście ZDF zdecydowanych faworytów – jednak nie wszystkie piwa jasne są tak przekonujące

Każdy browar ma możliwość nadania swojemu piwu indywidualnego charakteru. Mistrz piwowarstwa i sommelier Dario Sterin zna czynniki decydujące o smaku dobrego piwa. „Jeśli chodzi o smak, jasne piwo powinno charakteryzować się doskonałą równowagą pomiędzy słodyczą słodu i goryczką chmielu” – mówi piwny ekspert. Który produkt przekonał go jednak najbardziej, a który nie?

Stieren ma wyraźnego faworyta: Augustinera, którego uważa za najciekawszego. Zupełnie inaczej jest w Scholtenbrau niż w Aldi, które piwny sommelier określa jako „trochę nudne” i stawia na ostatnim miejscu. Oryginalna wersja 5.0 nie radzi sobie dużo lepiej. „Ma prosty, niemal kartonowy wygląd” – mówi Sterrin.

Drużyna piłkarska ocenia piwo jasne: dwa produkty nie otrzymują ani jednego głosu

Ale ekspert nie jest jedynym, który ocenia piwo jasne. Cała kobieca drużyna piłkarska ocenia produkty. W niereprezentatywnej próbie łącznie 19 graczy wyraża swoje opinie – i to prostymi słowami. „Smakuje trochę jak płyn do mycia naczyń” – narzeka jeden z graczy Lobzera. „Nigdy więcej nie kupię Eierbachera z Lidla” – mówi kolejna testerka. Ostre słowa padły także w oryginalnej wersji 5.0: „Potrzebujesz przerw”.

READ  Pekin chce oszczędzać energię elektryczną: dostawcy Apple w Chinach wstrzymują produkcję
ZDF przetestował trzy tanie piwa jasne i trzy drogie – i wynik był jednoznaczny. © Zrzut ekranu/ZDF

Tylko dwa produkty sprawdzają się naprawdę dobrze, a Tegernseer zajmuje pierwsze miejsce z sześcioma z 19 głosów. Augustiner zajął drugie miejsce z co najmniej pięcioma głosami. Browar zrewolucjonizował ostatnio piwo, Augustiner po raz pierwszy w swojej ofercie miał także piwo bezalkoholowe.

Lübzer i Soliderbräu przekonały czterech testerów i podzieliły się trzecim miejscem. Jednak kompletna porażka Pearlbachera i 5.0 Original – oba piwa nie otrzymały ani jednego głosu. Badanie przeprowadzone przez Stiftung Warentest dało inny wynik, a zwycięzcą testu zostało tanie piwo bezalkoholowe.

Przynajmniej w laboratorium wszystkie jasne piwa mogą być przekonujące

Jednakże wszystkie produkty uzyskały dobre wyniki w laboratorium. Chemik spożywczy Monica Dust przetestowała piwo pod kątem glifosatu będącego pestycydem i nitrozoamin, które mogą powstawać podczas palenia jęczmienia. Nie stwierdzono ich w żadnym z testowanych piw. W jego śledztwie sprawy wyglądały zupełnie inaczej W rzeczywistości w dwóch szklankach piwa znajdowały się bakterie i glifosat jest znalezione. (Kiba)

Continue Reading

Trending