Connect with us

science

Ogromna asteroida zbliża się do Ziemi – nawet amatorzy mogą ją zobaczyć przez teleskop

Published

on

  • NSTania Baner

    Blisko

Gigantyczna asteroida 2016 AJ193, która zbliża się do Ziemi w sierpniu, została sklasyfikowana jako „potencjalnie niebezpieczna asteroida”. Ale to nie stanowi żadnego realnego niebezpieczeństwa.

FRANKFURT – Wiele asteroid porusza się po swoich orbitach w Układzie Słonecznym – a fragmenty różnych rozmiarów raz po raz zbliżają się do Ziemi. Ale panika nie jest dziś normą, ponieważ asteroidy zbliżają się do Ziemi, a następnie znikają z powrotem w Układzie Słonecznym. Dokładnie tak samo będzie 21 sierpnia, kiedy nazwano asteroidę 2016 AJ193 zbliżając się do ziemi.

Ciało niebieskie zostało odkryte w 2016 roku przez zautomatyzowany teleskop Panoramic Survey Telescope i Rapid Response System (Pan-STARRS) na Hawajach i ma szacowany rozmiar około 1,4 kilometra. Asteroida zbliży się do Ziemi 21 sierpnia o 17:10 (CEST). Z prędkością około 94 000 kilometrów na godzinę przecina Ziemię o 3,4 miliona kilometrów. Biorąc pod uwagę ziemskie wymiary, najmniejsza odległość między Ziemią a asteroidą 2016 AJ193 jest ogromna – ale jak na 1,4-kilometrową asteroidę odległość ta jest niewielka, a w kosmicznych skalach to „pasujący strzał”.

Asteroida 2016 AJ193 pędzi w kierunku Ziemi – bez niebezpieczeństwa

Dlatego asteroida 2016 AJ193 jest również klasyfikowana jako „potencjalnie niebezpieczna asteroida”. Do tej kategorii należą ciała niebieskie, które spełniają następujące kryteria:

  • asteroida lub kometa
  • Orbita przybliża ciało niebieskie do Ziemi (mniej niż 7,5 miliona km)
  • Asteroida lub kometa wystarczająco duża, aby w przypadku zderzenia spowodować „znaczne uszkodzenia regionalne”

Asteroida 2016 AJ193 okrąża Słońce co 5,9 lat

Orbita AJ193 w 2016 roku okrąża asteroidę wokół Słońca raz na 5,9 lat. Zbliża się do Ziemi, a następnie znika za Jowiszem, zanim ponownie się zbliży. Orbita asteroidy została obliczona na następne 65 lat – nie widać żadnego zagrożenia dla Ziemi. W rzeczywistości przelot 21 sierpnia 2021 r. jest najbliższym podejściem do asteroidy w ciągu najbliższych kilku dekad.

READ  Korona w Kolonii: liczba zachorowań wynosi nieco ponad 100 - taka jest obecna sytuacja w Fiedelen

Asteroida została zauważona przez Kosmiczny Teleskop NASA Nowes, ale wiele rzeczy pozostaje niejasnych: jak szybko się kręci i jak dokładnie jest ułożona jej oś? Jak dotąd wiadomo, że jest bardzo ciemny, to znaczy nie odbija dobrze światła. Naukowcy chcą odkryć inne właściwości asteroidy, gdy ciało niebieskie odlatuje od Ziemi.

biuletyn satelitarny

Co jest w astronomia No dalej, co się dzieje w podróż kosmiczna? Biuletyn Space informuje Cię na bieżąco.

Asteroida AJ193 może być również obserwowana przez teleskop przez astronomów amatorów

Ponieważ asteroida jest tak duża, może być obserwowana nie tylko przez profesjonalnych astronomów i ich instrumenty podczas lotu, ale także przez astronomów amatorów, którzy mogą ją zobaczyć podczas lotu przez teleskopy z apertury 200 mm (8 cali). Portal „EarthSky”. Z drugiej strony asteroida nie będzie widoczna gołym okiem. Zawodowi astronomowie planują wykorzystać Goldstone Radio Telescope do obserwacji asteroidy AJ193 w południowej Kalifornii. Codzienne notatki zaplanowano od 20 do 24 sierpnia. Naukowcy chcą określić kształt, rozmiar i obrót asteroidy.

Asteroidy mogą zagrozić Ziemi w każdej chwili – eksperci pracują nad planem

Chociaż AJ193 nie stanowi zagrożenia dla Ziemi przez kilka następnych dziesięcioleci, asteroida może pojawić się za każdym razem, gdy stanie się niebezpieczna dla Ziemi. Z tego powodu Centrum Badań Obiektów Bliskiego Ziemi (CNEOS) amerykańskich agencji kosmicznych monitoruje wiele asteroid. Do tej pory centrum zna ponad 26 000 asteroid o wielkości 140 metrów lub więcej, z których 889 ma rozmiar większy niż jeden kilometr.

Niedawne badanie NASA pokazuje, jak nieprzygotowana jest Ziemia, jeśli pewnego dnia zbliży się niebezpieczna asteroida. W rezultacie eksperci opracowali plan szybkiego reagowania na zagrożenie ze strony asteroidy. Ponadto pierwsza część podwójnej misji „DART” ma rozpocząć się jesienią tego roku, ponieważ amerykańska sonda kosmiczna zderzy się z małą asteroidą, a europejska misja rozpocznie się później, aby zbadać zderzenia. (Sztandar Tani)

READ  Nadprzyrodzony księżyc: Największy księżyc w pełni roku można dziś ponownie zobaczyć

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Przypadki infekcji w Bremie: chociaż wskaźnik szczepień jest wysoki, wskaźnik infekcji przekracza 100

Published

on

To paradoks: chociaż Brema ma najwyższy wskaźnik szczepień w całym kraju, stan jest obecnie na szczycie listy wypadków. Wartość ta nie znajduje się w żadnym innym landzie, wskazując liczbę infekcji na 100 000 mieszkańców w ciągu ostatnich siedmiu dni, czyli ponad 100. FOCUS Online wyjaśnia, w jaki sposób taki wzrost infekcji może wystąpić pomimo wysokiego wskaźnika szczepień.

Wskaźnik szczepień w Bremie

Brema w całym kraju znajduje się na szczycie szczepień w każdym kraju związkowym. Łącznie 74,8 procent populacji jest tam w pełni zaszczepionych, co daje zaledwie 78,7. Istnieje kilka przyczyn wysokiego wskaźnika szczepień w kraju.

Senat Zdrowie, Kobiety i ochrona konsumenta Von Bremen wyjaśnił FOCUS Online, gdy został zapytany, że wynika to głównie z trzech powodów:

1. Bezpośrednie podejście

Bezpośrednio na początku szczepienia osoby z pierwszym priorytetem szczepienia zostały poinformowane o możliwych terminach. Mogli otrzymać kody terminów pocztą i w ten sposób umówić się na szczepienia. Wizyty były dostępne za kilka dni.

2. Oferty niskoprogowe

Stan ustanawiał również tymczasowe ośrodki szczepień, gdy wypadki były szczególnie wysokie na niektórych obszarach. Istnieją również mobilne zespoły szczepień. Od czerwca robili nawet szczepienia bez możliwej wizyty.

jasna komunikacja

Nie tylko kody pocztowe zostały wysłane, aby ułatwić dostęp do szczepionek. Według serwisu, kampania medialna kraju jest dostępna w siedmiu językach, aby dotrzeć do jak największej liczby obywateli. Informacje są dostępne w języku arabskim, niemieckim, angielskim, francuskim, paszto, perskim i tureckim.

Proces infekcji w Bremie

Przy tak wysokim wskaźniku szczepień można założyć, że liczba infekcji jest niewielka – wręcz przeciwnie. Z częstością 112,8, Brema również we wtorek znalazła się na szczycie wszystkich krajów związkowych. Państwo-miasto zgłosiło ostatnio 47 nowych infekcji dziennie.

W Bremerhaven wskaźnik infekcji we wtorek wyniósł 285,9. Tym samym region jest najsilniejszy w kraju Korona dotknięty.

READ  Krytyka wskaźnika hospitalizacji w RKI: wartości „zbyt niskie”

Interpretacja paradoksu Bremy

Kolejne pytanie, jak wyjaśnić tę rozbieżność Senatowi ds. Zdrowia, Kobiet i Ochrony Konsumentów, do tej pory pozostawało bez odpowiedzi. Jednak eksperci już skomentowali ten temat i wymienili możliwe przyczyny:

1. Lokalizacja

Na przykład epidemiolog Haju Zeb z Instytutu Leibniza w rozmowie z “ścisły”Z drugiej strony położenie Bremy może z kolei przyczynić się do procesu zarażenia – ponieważ państwo znajduje się w porcie. „W Bremerhaven jest wielu żeglarzy z różnych krajów, którzy mieszają się z ludźmi w pubach i innych miejscach” – powiedział naukowiec.

Kilka tygodni temu rozprzestrzenienie się Corony na statku towarowym w Bremerhaven stało się znane, podobnie jak regionalny nadawca Putin i śródlądowe wzmiankowany. Z tego powodu miasto postanowiło nie uwzględniać epidemii w porcie przy obliczaniu wskaźnika infekcji. Jednak w ten sposób może następować przenoszenie zakażenia na populację.

Jednak sama sytuacja Bremy nie może być odpowiedzialna za liczbę infekcji. W końcu istnieją inne nadmorskie miasta, takie jak Hamburg. Tam jednak wskaźnik infekcji we wtorek wynosi tylko 54,1.

2. Nowy rok szkolny

W wywiadzie dla regionalnego radia rzecznik miasta Bremy Volker Heigenmuser powiedział na początku września, że ​​wzrost zachorowań wynika prawdopodobnie między innymi z osób powracających z podróży. To prawda, że ​​są Wakacje letnie W Bremie od 1 września – ale to mogło spowodować łańcuchy infekcji. Zwłaszcza, że ​​dzieci, które teraz wracają do szkoły, nie mogą być jeszcze zaszczepione przeciwko Coronie.

Jak rzecznik Ministerstwa Zdrowia Putin i śródlądowe W ciągu tygodnia większość infekcji była spowodowana przez dzieci w wieku od 6 do 9 lat. Dla ciebie wskaźnik infekcji w tym czasie wynosił do 374.

3. Zmniejszony efekt szczepienia

Regionalny nadawca w Bremie identyfikuje inną możliwą przyczynę infekcji: u niektórych osób ochrona szczepień może być zmniejszona. Wirusolog Andreas Dutzauer powiedział, że liczba osiągnięć w dziedzinie szczepień rośnie. W przypadku młodych dorosłych odsetek wzrósł z 0,1 do 0,3 proc. W przypadku osób starszych odsetek ten wynosi ponad 3 proc.

READ  Przypadki infekcji w Bremie: chociaż wskaźnik szczepień jest wysoki, wskaźnik infekcji przekracza 100

Ponieważ szczepienia dają wielu poczucie bezpieczeństwa, niektórzy z nich ignorują zasady. Dlatego Dotzauer opowiadał się za wprowadzeniem szczepień osób trzecich dla osób powyżej 60 roku życia.

Continue Reading

Trending