Connect with us

science

Obłok międzygwiazdowy mógł spowodować epokę lodowcową na Ziemi

Published

on

Obłok międzygwiazdowy mógł spowodować epokę lodowcową na Ziemi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Miliony lat temu nasz Układ Słoneczny zderzył się z ośrodkiem międzygwiazdowym, co miało dalekosiężne konsekwencje dla Ziemi.

BOSTON – W dzisiejszej nauce w dużej mierze nie ulega wątpliwości, że globalne ocieplenie, które występuje od wielu lat, jest problemem spowodowanym przez człowieka. Ale istnieją również wpływy czające się daleko od naszej rodzimej planety, które mogą kształtować warunki na Ziemi. Jak dotąd badacze kosmosu opisali jedynie wpływ Marsa na klimat Ziemi. Zespół badawczy pokazał niedawno, jak Układ Słoneczny mógł zderzyć się z obłokiem międzygwiazdowym miliony lat temu, co miałoby katastrofalne skutki dla Ziemi.

Spotkanie z obłokiem międzygwiazdowym może mieć wpływ na klimat Ziemi

Naukowcy od dawna podejrzewali, że w swojej historii Układ Słoneczny napotykał szeroką gamę formacji międzygwiazdowych, takich jak obłoki gazu i pyłu. nowy Zostań Jednak astrofizycy z Uniwersytetu Bostońskiego i Instytutu Harvarda-Radcliffe wykorzystali modele, aby po raz pierwszy wykazać, że Układ Słoneczny mógł przemieszczać się przez gęsty obłok międzygwiazdowy około dwa miliony lat temu.

Artystyczna wizja Voyagera 2 i heliosfery naszego Układu Słonecznego. (Ilustracja) © imago Stock&people

Naukowcy pod kierownictwem Merava Ofera zrekonstruowali przeszłą ścieżkę Układu Słonecznego przy użyciu złożonych modeli komputerowych i odkryli, że zderzenie z obłokiem międzygwiazdowym znanym jako „lokalny ryś zimnych chmur” mogło znacząco zniekształcić heliosferę. Można powiedzieć, że doprowadziło to do bezpośredniego wystawienia planet Układu Słonecznego na działanie ośrodka międzygwiazdowego, co może znacząco wpłynąć na klimat Ziemi. Dostępne w czasopiśmie specjalistycznym Astronomia przyrodnicza Opublikowane wyniki mogą wyjaśnić, dlaczego Ziemia przeżywa w tym konkretnym czasie epokę lodowcową.

Ziemia prawdopodobnie pozostanie niechroniona przez wiele lat, a spotkanie może mieć wpływ na klimat

Zwykle heliosfera chroni Ziemię przed promieniowaniem międzygwiazdowym. Tę warstwę ochronną utrzymuje wiatr słoneczny, który składa się z naładowanych cząstek wyrzuconych przez Słońce. Jednak podczas zderzenia z gęstą, lodowato zimną chmurą heliosfera mogła zostać ściśnięta tak bardzo, że Ziemia była chwilowo pozbawiona ochrony przez okres od kilkuset do miliona lat.

READ  Pogoda i burze 2021: kręci się ponad skrajnościami - wiadomości

Heliosfera

Heliosfera jest podobna do atmosfery słonecznej, która rozciąga się daleko w przestrzeń międzyplanetarną i jest kształtowana głównie przez słoneczne pole magnetyczne i oddziałujący na nie wiatr słoneczny. Heliosfera pełni rolę tarczy ochronnej dla Ziemi i jej organizmów żywych, a także pozostałych planet Układu Słonecznego, podlega jednak długotrwałym zmianom. Krawędź tej „gigantycznej bańki”, w której materia międzyplanetarna styka się z materią międzygwiazdową, nazywana jest krawędzią Słońca. Czujniki Voyagera wskazują, że znajduje się on w odległości aż 120 jednostek astronomicznych.

źródła: spektrum.deArtykuły fizyczne (2001), NASA

Jak pokazuje symulacja, heliosfera, która w miarę przechodzenia chmury skurczyła się do objętości zaledwie 0,22 jednostki astronomicznej, otworzyła drzwi dla promieniowania kosmicznego i cząstek o wysokiej energii. Według badania duże ilości obojętnego wodoru mogą zmienić skład chemiczny atmosfery ziemskiej. „Ta praca jest pierwszą, która ilościowo pokazuje, że doszło do spotkania Słońca z czymś spoza Układu Słonecznego klimat Ziemia” – mówi główny autor Over o wynikach.

Dowody na to założenie można znaleźć także na Ziemi. Z badania wynika, że ​​modele są zgodne ze wzrostem zawartości radioaktywnych izotopów żelaza i plutonu w oceanach, lodzie i śniegu na Antarktydzie i Księżycu w tym samym okresie. Pierwiastki te, będące często pozostałością po masywnych eksplozjach gwiazd, dotarłyby do Ziemi stosunkowo bez przeszkód ze względu na brak „bańki ochronnej”.

Heliosfera to symulacja naukowców badających zderzenia z Układem Słonecznym i obłokami międzygwiazdowymi
Zniekształcona heliosfera naszego Układu Słonecznego symulowana przez naukowców. © Offer, Loeb i in./Astronomia fizyczna

Dokładne procesy pozostają tajemnicą: „Otwiera okno na ewolucję życia na Ziemi”

W wyniku swojej pracy badaczom nie udało się określić rzeczywistego wpływu takiej kolizji na Ziemię. „To niemożliwe” – mówi jeden z nich. Post na blogu Uniwersytet na studia, aby poznać dokładne skutki. To spotkanie mogło mieć również wpływ na ewolucję Ziemi: „Nasze wyniki otwierają nowe okno na kwestię związku między ewolucją życia na Ziemi a naszym kosmicznym sąsiedztwem” – mówi Abraham Loeb, jeden ze współautorów.

READ  Co sprawia, że ​​to zielone warzywo jest tak zdrowe?

W przyszłych pracach zespół badawczy chce teraz spojrzeć wstecz na historię wszechświata wstecz, co najmniej siedem milionów lat. To „dopiero początek” – mówi Ofer. To nie tylko gigantyczne chmury zbliżające się do Układu Słonecznego; Meteoryty międzygwiezdne Niektórzy uważają, że są to statki kosmiczne obcych. (G)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

„Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa”.

Published

on

„Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa”.
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Rak jajnika jest drugą co do częstości chorobą nowotworową atakującą żeńskie narządy rozrodcze. Jakie czynniki odgrywają rolę w tym nowotworze.

Frankfurt – wg Instytut Roberta Kocha Co roku około 7300 kobiet w Berlinie cierpi na raka jajnika. Choroba, która nasila się wraz z wiekiem.

Jednak zdaniem ekspertów to nie nawrót choroby sprawia, że ​​nowotwór jest tak niebezpieczny, ale raczej jego często niezauważone rozprzestrzenianie się, a co za tym idzie późne wykrywanie. Podręcznik MSD W związku z tym wiele kobiet na początku nie odczuwa objawów – rak jajnika często powoduje objawy dopiero w zaawansowanym stadium, dlatego często chorobę diagnozuje się, gdy już się rozprzestrzeniła. Podobnie jak inne rodzaje nowotworów, takie jak Rak trzustki, jelita grubego i płuc Albo guzy mózgu Często pozostają niezauważone, ale niektóre znaki ostrzegawcze mogą wskazywać na chorobę złośliwą. Pionierski lek budzi nadzieję, że w przyszłości uda się zwalczyć raka jelita grubego.

Największym niebezpieczeństwem raka jajnika jest to, że jest on zwykle wykrywany bardzo późno i przez długi czas nie pojawiają się żadne objawy © YAY Images/ Imago

Czynniki ryzyka raka jajnika: starzenie się jako ważny czynnik

Wczesne wykrycie raka ratuje życie. Jednak w odróżnieniu od innych rodzajów nowotworów, według… Niemieckie Towarzystwo Raka „Nie ma testu wczesnego wykrywania, który pozwalałby wcześnie wykryć zmiany przednowotworowe raka jajnika”. Naprzeciwko włoskiego internetowego portalu informacyjnego stol.it Doktor mówi Martin Steinkasser, kierownik oddziału ginekologii w Bolzano: „Objawy raka jajnika są często subtelne i rozproszone. Dlatego ta choroba jest tak zjadliwa.”

Wiek jest głównym czynnikiem ryzyka raka jajnika. Ponadto uczeni stwierdzają: Następujące czynniki również zwiększają ryzyko raka jajnika:

  • Nie mieć dzieci
  • Osoby dotknięte chorobą, które już cierpiały na raka piersi, raka endometrium lub raka jelita grubego
  • Bliscy krewni (matka, siostra) mieli już raka jajnika
  • Opóźnione matki po raz pierwszy
  • Wczesny początek miesiączki
  • Późny początek menopauzy

Źródła: Przewodnik MSD, Niemieckie Stowarzyszenie Pomocy Pacjentom Onkologicznym

Według czasopisma kobiety, u których występuje jeden lub więcej czynników ryzyka, nie muszą ich mieć Niemiecka pomoc na raka. Jednakże „ryzyko osobiste wzrasta”. Niektóre Jedzenie może zwiększać ryzyko rakaOn wzrasta.

Objawy raka jajnika: Objawy te mogą wskazywać na obecność choroby

Objawy raka jajnika są zazwyczaj ogólne i we wczesnych stadiach niecharakterystyczne, dlatego tak ważne jest wczesne skontaktowanie się z lekarzem w przypadku wystąpienia określonych objawów. Mogą wystąpić następujące objawy Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) oznacza raka jajnika:

  • Uczucie pełności
  • obrzęk
  • Niewyjaśniony ból brzucha
  • Niezwykle częste oddawanie moczu
  • Zmiany w wypróżnieniach
  • Problemy z układem trawiennym
  • Rozszerzenie obwodu brzucha lub trudności w oddychaniu z powodu gromadzenia się wody w jamie brzusznej
  • Utrata masy ciała nie jest oczywista

Niektóre z tych objawów mogą również wskazywać na niegroźne choroby, jeśli jednak występują często lub utrzymują się, DKFZ zaleca wizytę u lekarza rodzinnego lub ginekologa – szczególnie kobietom po 50. roku życia.

Rak jajnika: w ten sposób możesz zapobiec tej chorobie

Istnieją jednak również czynniki ochronne, które mogą zmniejszyć ryzyko:

  • Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych
  • Wiele porodów
  • Dłuższe okresy karmienia piersią
  • Procedura sterylizacji w celu zamknięcia jajowodów

Notatka redaktora

Informacje zawarte w tym artykule nie zastępują wizyty u lekarza. Tylko specjaliści mogą postawić prawidłową diagnozę i rozpocząć odpowiednie leczenie. Stosowanie leków lub suplementów diety należy wcześniej skonsultować z lekarzem.

W przypadku podejrzenia raka jajnika wykonuje się różne badania. Do ostatecznej diagnozy raka i określenia jego stadiów Podręcznik MSD Zgodnie z tym zwykle konieczna jest operacja. Guz złośliwy można usunąć i zbadać. Badania nad rakiem to wykazały Witamina D i dwa inne środki mogą zmniejszyć ryzyko raka. (Volkswagena)

READ  Alarm dzieje się pomimo wysokiego wskaźnika szczepień: 3 kraje pokazują, jak są ze sobą powiązane
Continue Reading

science

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi

Published

on

Słońce wkrótce przesunie się w stronę bieguna – co to oznacza dla Ziemi
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Mniej więcej co jedenaście lat bieguny magnetyczne Słońca odwracają się i jest to szczyt cyklu słonecznego. Jaki ma to wpływ na Ziemię?

MONACHIUM – Coś wielkiego dzieje się ze Słońcem: ciało niebieskie w centrum naszego Układu Słonecznego przygotowuje się do zmiany biegunów. Zjawisko to występuje mniej więcej co jedenaście lat i jest ważnym etapem cyklu słonecznego, który trwa około jedenastu lat i stanowi jego szczyt. Pole magnetyczne Słońca ostatnio odwróciło się pod koniec 2013 roku.

Bieguny magnetyczne Słońca odwracają się – co na pierwszy rzut oka może wydawać się niebezpieczne, ale w rzeczywistości nie ma negatywnego wpływu na Ziemię. Większość ludzi na Ziemi prawdopodobnie nie zauważyła odwrócenia polaryzacji Słońca w 2013 roku, chyba że przeczytała wiadomości na ten temat.

Bieguny słońca odwracają się co jedenaście lat

Ale co tak naprawdę dzieje się ze słońcem podczas zmiany biegunów? Czy ma to wpływ na ziemię? Aby zrozumieć przesunięcie biegunów, musisz wiedzieć, że Słońce składa się z naładowanej elektrycznie plazmy, która porusza się i wpływa na pole magnetyczne Słońca. W ciągu 11-letniego cyklu słonecznego pole magnetyczne Słońca staje się coraz silniejsze. Następnie dochodzi do coraz częstszych „zaburzeń” w polu magnetycznym – tzw. wybrzuszeń i koronalnych wyrzutów masy (CME). Ten ostatni wyrzuca naładowaną plazmę ze Słońca w przestrzeń kosmiczną. W miarę postępu cyklu słonecznego aktywność ta staje się coraz bardziej intensywna.

Kiedy zmienia się słońce, zmienia się położenie biegunów magnetycznych. (Wrażenie artysty) © NASA Centrum Lotów Kosmicznych Goddarda

Jeśli plazma słoneczna zderzy się z Ziemią, możliwe jest powstanie tam kolorowej zorzy polarnej, ale też niebezpieczne skutki uboczne burzy słonecznej, przed czym wielokrotnie ostrzegają badacze. Kiedy Słońce zbliża się do maksimum swojego cyklu słonecznego, jest szczególnie aktywne. Około jedenaście lat po ostatnim przesunięciu biegunów zbliża się kolejne odwrócenie biegunów: pole magnetyczne Słońca zapada się i odbudowuje, ale po zamianie biegunów: tam, gdzie znajdował się magnetyczny biegun południowy, powstaje biegun północny i odwrotnie.

READ  Alarm dzieje się pomimo wysokiego wskaźnika szczepień: 3 kraje pokazują, jak są ze sobą powiązane

Odwrócenie polaryzacji Słońca: Północny i południowy biegun magnetyczny zamieniają się pozycjami

Zbliżające się odwrócenie polaryzacji Słońca sprawi, że południowy biegun magnetyczny znajdzie się na półkuli północnej gwiazdy, a północny biegun magnetyczny na półkuli południowej. „Oznacza to, że Słońce będzie miało podobną orientację magnetyczną jak Ziemia, która na półkuli północnej ma również skierowane na południe pole magnetyczne” – wyjaśnia badacz słońca Ryan French. W space.com.

Przesunięcie biegunów Słońca nie następuje z dnia na dzień, ale raczej powolne przejście od dwóch biegunów do złożonego pola magnetycznego, które nie ma określonych biegunów, a następnie do odwróconych biegunów. „Krótko mówiąc, nie ma konkretnego momentu, w którym bieguny Słońca odwracają się” – mówi French. Całkowite odwrócenie biegunów może zająć od jednego do dwóch lat. Podczas niedawnej zmiany biegunów sytuacja uległa spowolnieniu Informacje z Narodowego Obserwatorium Słonecznego (NSO) Odwrócenie zmian w Arktyce zajęło nawet prawie pięć lat.

W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu.  Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami.  (zdjęcie archiwalne)
W nadchodzących miesiącach lub latach Słońce ulegnie przesunięciu biegunowemu. Bieguny magnetyczne północny i południowy zamieniają się pozycjami. (Zdjęcie pliku) © Imago/Nasa/SDO

Badania nie wiedzą, dlaczego słońce zmienia bieguny

NSO podkreśla także, że na Ziemi nie można odczuć skutków przesunięcia bieguna Słońca. Towarzystwo Słońca przygląda się bliżej temu zjawisku. To, jak szybko utworzyły się odwrócone bieguny Słońca, jest bardzo interesujące dla badaczy, ponieważ wskazuje, jak może przebiegać kolejny cykl słoneczny. Gdyby przesunięcie biegunów następowało bardzo powoli, cykl słoneczny (okres 26) również byłby stosunkowo słaby. Jeśli Słońce szybciej odwróci swoją polaryzację, następny 26 cykl będzie prawdopodobnie stosunkowo aktywny i spowoduje wiele plam słonecznych i zorzy polarnej.

Przesunięcie bieguna Ziemi

Ziemia ma również biegun dodatni i ujemny oraz doświadcza zmian polaryzacji – chociaż nie tak często jak Słońce. Oczekuje się, że na Ziemi nastąpi odwrócenie biegunów mniej więcej co 300 000 lat.

Nawiasem mówiąc, badacze nie wiedzą dokładnie, dlaczego i jak słońce zmienia swoje bieguny. „Nadal nie mamy naprawdę spójnego matematycznego opisu tego, co się dzieje. Jeśli nie potrafimy tego modelować, tak naprawdę tego nie zrozumiemy – a naprawdę trudno to zrozumieć” – podkreślił heliofizyk Phil Scherer w swojej książce space.com. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

science

Może zmniejszyć stan zapalny w organizmie: Naukowcy zalecają ten produkt mleczny

Published

on

Może zmniejszyć stan zapalny w organizmie: Naukowcy zalecają ten produkt mleczny

Twój układ odpornościowy czerpie ogromne korzyści z codziennego spożywania jogurtu. Bakterie probiotyczne zawarte w jogurcie wspierają zdrową florę jelitową, która jest kluczowa dla silnego układu odpornościowego. Bakterie te wytwarzają kwas mlekowy, który zwalcza szkodliwe zarazki. Badania takie jak te przeprowadzone w Centrum Helmholtza w Brunszwiku pokazują, że bakterie te uelastyczniają powierzchnię jelit, co działa odprężająco i wzmacniająco na układ odpornościowy.

Przeciwzapalne działanie jogurtu

Szczególnie osoby z nadwagą często cierpią na przewlekłe, ciche stany zapalne, które mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy zapalenie stawów. Bakterie kwasu mlekowego występujące w jogurcie działają przeciwzapalnie ze względu na wysoką zawartość witamin B5 i B12. Badanie przeprowadzone w 2020 roku na Uniwersytecie w Lancaster sugeruje, że codzienne spożywanie jogurtu może chronić przed niektórymi rodzajami raka, takimi jak rak piersi.

Zdrowie serca i jogurt

Codzienne spożywanie jogurtu może również chronić serce. Według badania przeprowadzonego w 2018 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 20 procent u mężczyzn i 30 procent u kobiet. Bakterie kwasu mlekowego w jogurcie wiążą nadmiar soli i pomagają regulować ciśnienie krwi.

Mocne kości i lśniące zęby

Wapń to kolejny cenny produkt bakterii kwasu mlekowego występujących w jogurcie. Jest niezbędny dla mocnych kości i zdrowych zębów. 250-gramowa filiżanka jogurtu pokrywa około jednej trzeciej dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na wapń. Szczególnie nastolatki, kobiety w ciąży i osoby starsze odnoszą korzyści z wyższego zapotrzebowania na wapń. Witaminy z grupy B znajdujące się w jogurcie wspierają również dziąsła, co przyczynia się do jasnego uśmiechu.

Więcej korzyści zdrowotnych

Kobiety mogą zmniejszyć ryzyko infekcji pochwy, jedząc co najmniej trzy porcje jogurtu tygodniowo. Jednakże osoby z nietolerancją laktozy powinny zachować ostrożność, ponieważ spożywanie jogurtu może powodować biegunkę i ból brzucha.

READ  Pogoda i burze 2021: kręci się ponad skrajnościami - wiadomości
Continue Reading

Trending