Connect with us

entertainment

Muzeum Rübezahl opuszcza Görlitz na wschodzie

Published

on

Historia Muzeum Rübezahl jest smutna: od 60 lat Ingrid Witten Zahn, urodzona w 1938 r. W miejscowości znanej wówczas jako Plubin (obecnie Le Pen), gromadzi wszystko o mitycznym duchu gigantycznych gór. Pod koniec maja 2005 roku muzeum zostało otwarte ze swoją kolekcją w domach Nonnenstrasse 1 i 2 w Görlitz, ale wkrótce potem poważnie zachorowało – i zmarło 10 kwietnia 2006 w wieku 67 lat.

Muzeum Rübezahl znajduje się w domach Nonnenstrasse 1 i 2 na starym mieście w Görlitz. © Zdjęcie: Doris Baumert

To było prawie 15 lat temu do dnia dzisiejszego. Od tego czasu muzeum rzadko było otwarte – wyłącznie dla tych, którzy zarejestrowali się z wdową Udo Fettin i zostali wpuszczeni do muzeum. Jednak wcale nie przepadał za Görlitz. Zmarł 9 kwietnia 2018 roku w wieku 82 lat – prawie trzy lata temu do dnia dzisiejszego.

„To tragiczne, że założyciel zainwestował tyle czasu, pieniędzy i miłości, a potem nie mógł nawet prowadzić muzeum przez rok” – mówi Doris Baumert. Jest prezesem Stowarzyszenia Historycznego w powiecie Löwenberg (Śląsk) i mieszka w Stadtoldendorf w Dolnej Saksonii, na południe od Hanoweru. W całych Niemczech mieszka około 30 członków. Łączy ich jednak dwie rzeczy: miłość do ojczyzny przodków i Muzeum Rübezahl. „Po wielu upadkach nasze stowarzyszenie zostało niedawno właścicielem wszystkich eksponatów w muzeum” – mówi Doris Baumert.

Zadzwoń przez starego przyjaciela

Kontakt nawiązał stary przyjaciel założyciela muzeum – przesiedleńca z powiatu Löwenberg, obecnie skarbnik Towarzystwa Historycznego. Poprzedziło to prawie 15 lat zamieszania, które mogło zapełnić strony całych gazet. Koniec historii brzmiał: Ponieważ małżonkowie Vettin-Zahn byli bezdzietni, jedynym spadkobiercą został mężczyzna z sieci Heidi, siostra Udo Vettina. Przekazała wszystkie inwentarze stowarzyszeniu jako darowiznę, ale zachowała domy przy Nonnenstrasse 1 i 2. „Mieszka w Bawarii, ale może zechce zachować domy dla swojej rodziny” – mówi Doris Baumert.

Ingrid Vitten Zane zebrała postacie Robesal w każdym możliwym rozmiarze i stylu.

Ingrid Vitten Zane zebrała postacie Robesal w każdym możliwym rozmiarze i stylu. © Zdjęcie: Doris Baumert

Prezes stowarzyszenia często jeździł do Görlitz, fotografując i dokumentując prawie wszystkie eksponaty – figurki, karty, książki i wiele więcej: „To była ogromna ilość i mam wielki szacunek dla tej grupy”. Po odebraniu większości eksponatów, pozostałe mogą wyruszyć w podróż na wschód w połowie września.

Istnieje wiele powodów, dla których grupa nie została w Niemczech. Najbardziej oczywiste: Rübezahl to górski duch Karkonoszy – i jest teraz w Polsce i Czechach. Grupa zbliża się więc do jego domu. Po drugie, Doris Baumert urodziła się w 1966 roku i dorastała w opowieściach o Robzal jako córce przesiedleńców. Ale późniejsze pokolenia w Niemczech już nie istniały. „Z drugiej strony Polacy i Czesi nadal kultywują tradycję, więc grupa w ich rękach jest lepsza niż nasza”. Tam dzieciom Rübezahl jest nadal zaznajomiony: „opowiada się historie”.

Dziewięć stożków ukazuje Karkonosze.  Szyszki były symbolem

Dziewięć stożków ukazuje Karkonosze. Pachołki były symbolem „kręgielni Rübezahl”. © Zdjęcie: Doris Baumert

Stowarzyszenie wolałoby ulokować muzeum w dawnej dzielnicy Hirschberg (dzisiejsza Jelenia Góra), bo to tutaj Rübezahl jest domem. „Ale nie znaleźliśmy nikogo, kto chciałby zaprezentować całą kolekcję” – ubolewa Doris Baumert. Zamiast tego stowarzyszenie wykorzystało swoje bliskie kontakty w sąsiednim regionie Löwenberg – i tam ponownie w małym miasteczku Liebenthal (obecnie Lubomierz) około 40 km na południowy wschód od Görlitz i 18 km na północny zachód od Jeleniej Góry. W Lubomierzu działa bardzo zaangażowane polskie stowarzyszenie, a także burmistrz, z którym niemieckie stowarzyszenie ma bardzo dobre stosunki. „Stamtąd dojazd samochodem do Karkonoszy zajmuje tylko pół godziny” – mówi prezes klubu.

Jednym z celów stowarzyszenia, które powstało w lutym 2014 roku, jest współpraca polsko-niemiecka. Jej członkami jest kilka starszych osób bezdomnych, ale także ich pokolenie dzieci – obecnie pięcioro młodych Polaków. „Pod względem wieku jesteśmy zróżnicowani, od 30 do ponad 80 lat” – mówi reżyser. Stowarzyszenie pozostaje właścicielem zbiorów – i przekazuje je polskiemu stowarzyszeniu, które będzie zarządzać muzeum na podstawie stałej umowy wypożyczenia.

Pięć muzeów w cenie jednego

W Lubomierzu działa już kultowe muzeum kina i kina, kościół opacki, muzeum opactwa oraz muzeum archeologii niemieckiego użytku domowego. Wszystkie znajdują się w klasztorze lub w jego pobliżu. Dzięki Muzeum Rübezahl w przyszłości będzie pięć muzeów lub atrakcji, które można zwiedzać za pomocą jednego biletu.

Jednak nie było od razu jasne, kiedy dokładnie. Z jednej strony zależy to od Corony, ale z drugiej również od zakończenia remontu budynku, do którego przeprowadzi się Robzal. Przy odrobinie szczęścia mógłby zostać ponownie otwarty w tym roku. „Ale w rzeczywistości jestem jeszcze bardziej zależna od przyszłego roku” – mówi Doris Baumert. Z przyjemnością widzę całą kolekcję. Większość eksponatów jest w języku niemieckim, ponieważ większość eksponatów jest w języku niemieckim. „Ale używa się też polskich nazwisk” – mówi prezes klubu.

Więcej aktualności z Görlitz można przeczytać tutaj.

Przeczytaj więcej aktualności z Niesky tutaj.

READ  „Za dużo”: nowa mama Eva Benitato tymczasowo porzuca psa
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

▷ Odważ się szaleć: „Plan B” na ZDF na temat sposobów na większą ochronę przyrody

Published

on

28.09.2021 – 10:02

ZDF

Moguncja (ots)

Istnieje milion gatunków zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem. Aby można było ożywić bioróżnorodność, pojawił się nowy trend: odbudowa – odważna przyroda. Czy to na Twoim podwórku, czy na dużym obszarze – każdy ekosystem, nieważne jak mały, przyczynia się do bioróżnorodności. „Plan B” zrelacjonuje nowe pomysły na to, jak żyją razem rośliny, zwierzęta i ludzie w sobotę 2 października 2021 r. o godz. 17.35 na ZDF i od godz. Natura w harmonii” Lena Graf i Susan Roser.

Ekolodzy Iona Krebic i Jonathan Rauhout chcą sprowadzić dziką przyrodę z powrotem do Europy. Na pograniczu nad jeziorem Szczecin – ona mieszka po polskiej stronie, on po niemieckiej – są zaangażowani w organizację pozarządową „Odbuduj Europę”, która nie chce żadnych rezerwatów przyrody, których ludzie nie chcą. W delcie Odry oznacza to dla dwóch ekologów: prawdopodobnie mieszkają również z dzikimi żubrami, które wędrują po parku. Muszą jeszcze przekonać innych mieszkańców okolicy do tej wizji.

We frankońskim mieście Aufkirchen Nicole Amslinger odważa się eksperymentować i zaprojektować swój ogród w taki sposób, aby mógł stać się domem dla wielu gatunków zwierząt i przekształcić się w dziki i różnorodny park przyrody. Redesign opiera się na pomysłach konserwatywnego Marcusa Gastela.

Monachium zdołało przywrócić zdrowy ekosystem pośrodku: dziką przyrodę jak zawsze. Ożywienie rzeki Izary kosztowało dużo czasu i pieniędzy, ale miasto ma teraz lepszą ochronę przeciwpowodziową i lokalny teren rekreacyjny w pobliżu metra.

Angielski rolnik Derek Gow hoduje wymarłe w Wielkiej Brytanii zwierzęta, aby ponownie wprowadzić je na wolność – w tym bociany białe, dzikie koty i bobry. Jego pragnienie działania jest zaraźliwe: dołącza do niego coraz więcej wielkich właścicieli ziemskich, którzy przepuszczają część swojej ziemi – w tym bobry. Inne gatunki wkrótce znajdą siedlisko tam, gdzie są.

Ansprechpartner: Thomas Hagedorn, Telefon: 06131 – 70-13802;
Presse-Desk, Telefon: 06131 – 70-12108, [email protected]

Zdjęcia są dostępne w ZDF Press and Information, Tel: 06131 – 70-16100, oraz od https://presseportal.zdf.de/presse/planb

READ  Laura Mueller i Michael Windler: Nowe zdjęcia mogą pokazywać kryzys

Kliknij foldery: https://presseportal.zdf.de/pm/plan-b/

Strona transmisji ZDFmediathek: https://zdf.de/gesellschaft/plan-b/plan-b-zurueck-zur-wildnis-100.html

„Plan B” w ZDFmediathek: http://planb.zdf.de

Kontakt z mediami:

Prasa i informacje ZDF
Tel: +49-6131-70-12121
https://twitter.com/ZDFpresse

Oryginalna treść z: ZDF, przekazana przez aktualności

Continue Reading

entertainment

Rolnik szuka żony: Gerald i Anna Heiser: Dziecko, Imię, Namibia, Instagram

Published

on


Rolnik szuka żony Jest to jeden z najpopularniejszych programów RTL. Chociaż do rozpoczęcia nowego sezonu minie trochę czasu, fani formatu nadal mogą być zadowoleni: w poniedziałek 27.09.2021Promocje o 20:30. “Rolnik szuka żony – potomstwa na fermach”. Będzie to między innymi Gerald I i Hiser w towarzystwie kamer. Para mieszka już z synem Namibia, ale niedawno odwiedzili rodzinę Anny w Polska.

Historia miłosna między nimi rozpoczęła się latem 2017 roku, na początku roku 2021 Dostali jeden Dziecko. Co się stało z Anną i Geraldem? Co to jest? Rzeczownik jej syn? jak się nazywają Instagram? Wszystkie informacje znajdziesz w tym artykule.

„Rolnik szuka żony”: to Anna i Gerald

W 2017 roku spotkali się Gerald I Anna Heizer W programie randkowym RTL Rolnik szuka żony znać i kochać. Aby zobaczyć Geralda na jego farmie w Namibia Aby się przeprowadzić, Anna opuściła swoje życie w Niemczech. Para wyszła za mąż w 2018 roku. Teraz oboje będą mieli swój pierwszy ślub w styczniu 2021 roku Dobre serce otrzymać.

Anna i Gerald: Tak mieszkasz z dzieckiem w Namibii

dystans poronienie Rok temu urodzona w Polsce Anna i 35-letni rolnik Gerald spełniły swoje największe marzenie. “Robimy świetną robotę! Nasza trójka jest teraz bardzo dobrze wyszkolona. Nasza codzienna rutyna definiuje teraz naszą rutynę syn. W tygodniu opiekuję się nim, a w weekendy, kiedy Gerald jest wolny, otrzymuję od niego duże wsparcie” – powiedziała Anna w wywiadzie dla RTL. 36-letni rolnik opiekuje się maleństwem w nocy i w weekendy. „Cieszę się każdą sekundą z nim. Zmiana pieluszek też nie stanowi dla mnie problemu. W dzień rzadko bywam w domu, ale w nocy i w weekendy się nim opiekuję! wspomniał Gerald.

Gerald Heizer pokazuje się jako dumny ojciec w „Geraldzie i Annie w Baby Glock”.
© Zdjęcie: TVNOW

Imię Anny i małego Geralda: Jak ma na imię twój syn?

SPECJALNE MRTL „Rolnik szuka żony – Gerald i Anna w Babylock” Zarejestrowano m.in. chrzest noworodka. Oprócz wielu specjalnych spostrzeżeń i ekscytujących szczegółów, Rzeczownik Zdradź dziecko: ma na imię twój syn Leon.

READ  Badanie: Młodzi ludzie są zmęczeni koroną, ale są pewni siebie

Anna Heizer na Instagramie

Anna Heizer ma generyczną InstagramKonto, na którym dzieli się swoim codziennym życiem ze swoimi obecnymi zwolennikami 136 tys. (stan na 27.09.2021).

„Bauer sucht Frau” 2021: początek sezonu 17

w roku 2021 naprawdę biegam Sezon 17 z Rolnik szuka żony zatrudnienie RTL. Tutaj dowiesz się wszystkiego o datach rozpoczęcia i emisji nowych odcinków. Oprócz 15 rolników tym razem jest też właścicielka ziemi dla koni szukających jej wielkiej miłości. Wszystkie informacje o nominowanych do sezonu 17 można znaleźć tutaj.

Continue Reading

entertainment

Księżna Kate i książę William wychodzą do bistro

Published

on

Zaktualizowano 27 września 2021 o 18:41

  • Para królewska udowodniła w ten weekend w Norfolk, że księżna Kate i książę William mogą stąpać po ziemi.
  • Oboje wybrali się na rodzinną wycieczkę do pubu z trójką dzieci – w tym frytki i hamburgery.

Więcej informacji o brytyjskiej rodzinie królewskiej znajdziesz tutaj

Brytyjskim członkom rodziny królewskiej często odmawia się pewnej pragmatycznej postawy. Niezbyt trudny pomysł, patrząc na Pałac Buckingham czy wspaniały Pałac Kensington. Ta przyszła para królewska książę William I Księżna Kate Ale lubi mieszać się ze „zwykłymi ludźmi”, dowodzi tego zdjęcie z ostatniej niedzieli (26 września) “słońce” Obecny.

Wraz z trójką dzieci George, Charlotte i Louis, rodzina królewska rozgościła się na zewnątrz pubu w Norfolk. Gdyby książę William nie był najsłynniejszym łysym mężczyzną w Wielkiej Brytanii, nikt nie zauważyłby Cambridge siedzącego na prostej drewnianej ławce i jedzącego hamburgery i frytki.

Na zdjęciu George i Charlotte mają na sobie proste T-shirty, a na królewskich stopach wszyscy mają trampki. Według raportu naoczny świadek pochwalił go, mówiąc: „To niewiarygodne, jak pokorna była rodzina. Śmiali się, rozmawiali i wyraźnie cieszyli się czasem”. Wyjaśnia, że ​​dla sił bezpieczeństwa nie było nic do zobaczenia.

Skromna i wysportowana Kate w Cumbrii

Ostatnio księżna Kate była również skromna na oficjalnej randce: żona księcia Williama rzuciła się na wycieczkę w zeszły wtorek (21 września) z pikowaną kurtką, dżinsami i sznurowanymi butami. Kate pojechała do RAF Windermere Adventure Training Centre w Cumbrii w północno-zachodniej Anglii Najpierw na wspinaczce, potem na rowerze górskim.
© 1 & 1 Mail & Media / spot w wiadomościach

Para królewska regularnie uczestniczy w regatach żeglarskich. Teraz William i Catherine chcą przybliżyć swoje hobby swoim dzieciom. Pięcioosobowa rodzina spędziła letnie wakacje na wybrzeżu. Prawa autorskie do miniatury: sojusz obrazu / empicia / Chris Jackson

READ  Laura Mueller i Michael Windler: Nowe zdjęcia mogą pokazywać kryzys
Continue Reading

Trending