Connect with us

entertainment

Muzeum Rübezahl opuszcza Görlitz na wschodzie

Published

on

Historia Muzeum Rübezahl jest smutna: od 60 lat Ingrid Witten Zahn, urodzona w 1938 r. W miejscowości znanej wówczas jako Plubin (obecnie Le Pen), gromadzi wszystko o mitycznym duchu gigantycznych gór. Pod koniec maja 2005 roku muzeum zostało otwarte ze swoją kolekcją w domach Nonnenstrasse 1 i 2 w Görlitz, ale wkrótce potem poważnie zachorowało – i zmarło 10 kwietnia 2006 w wieku 67 lat.

Muzeum Rübezahl znajduje się w domach Nonnenstrasse 1 i 2 na starym mieście w Görlitz. © Zdjęcie: Doris Baumert

To było prawie 15 lat temu do dnia dzisiejszego. Od tego czasu muzeum rzadko było otwarte – wyłącznie dla tych, którzy zarejestrowali się z wdową Udo Fettin i zostali wpuszczeni do muzeum. Jednak wcale nie przepadał za Görlitz. Zmarł 9 kwietnia 2018 roku w wieku 82 lat – prawie trzy lata temu do dnia dzisiejszego.

„To tragiczne, że założyciel zainwestował tyle czasu, pieniędzy i miłości, a potem nie mógł nawet prowadzić muzeum przez rok” – mówi Doris Baumert. Jest prezesem Stowarzyszenia Historycznego w powiecie Löwenberg (Śląsk) i mieszka w Stadtoldendorf w Dolnej Saksonii, na południe od Hanoweru. W całych Niemczech mieszka około 30 członków. Łączy ich jednak dwie rzeczy: miłość do ojczyzny przodków i Muzeum Rübezahl. „Po wielu upadkach nasze stowarzyszenie zostało niedawno właścicielem wszystkich eksponatów w muzeum” – mówi Doris Baumert.

Zadzwoń przez starego przyjaciela

Kontakt nawiązał stary przyjaciel założyciela muzeum – przesiedleńca z powiatu Löwenberg, obecnie skarbnik Towarzystwa Historycznego. Poprzedziło to prawie 15 lat zamieszania, które mogło zapełnić strony całych gazet. Koniec historii brzmiał: Ponieważ małżonkowie Vettin-Zahn byli bezdzietni, jedynym spadkobiercą został mężczyzna z sieci Heidi, siostra Udo Vettina. Przekazała wszystkie inwentarze stowarzyszeniu jako darowiznę, ale zachowała domy przy Nonnenstrasse 1 i 2. „Mieszka w Bawarii, ale może zechce zachować domy dla swojej rodziny” – mówi Doris Baumert.

Ingrid Vitten Zane zebrała postacie Robesal w każdym możliwym rozmiarze i stylu.

Ingrid Vitten Zane zebrała postacie Robesal w każdym możliwym rozmiarze i stylu. © Zdjęcie: Doris Baumert

Prezes stowarzyszenia często jeździł do Görlitz, fotografując i dokumentując prawie wszystkie eksponaty – figurki, karty, książki i wiele więcej: „To była ogromna ilość i mam wielki szacunek dla tej grupy”. Po odebraniu większości eksponatów, pozostałe mogą wyruszyć w podróż na wschód w połowie września.

Istnieje wiele powodów, dla których grupa nie została w Niemczech. Najbardziej oczywiste: Rübezahl to górski duch Karkonoszy – i jest teraz w Polsce i Czechach. Grupa zbliża się więc do jego domu. Po drugie, Doris Baumert urodziła się w 1966 roku i dorastała w opowieściach o Robzal jako córce przesiedleńców. Ale późniejsze pokolenia w Niemczech już nie istniały. „Z drugiej strony Polacy i Czesi nadal kultywują tradycję, więc grupa w ich rękach jest lepsza niż nasza”. Tam dzieciom Rübezahl jest nadal zaznajomiony: „opowiada się historie”.

Dziewięć stożków ukazuje Karkonosze.  Szyszki były symbolem

Dziewięć stożków ukazuje Karkonosze. Pachołki były symbolem „kręgielni Rübezahl”. © Zdjęcie: Doris Baumert

Stowarzyszenie wolałoby ulokować muzeum w dawnej dzielnicy Hirschberg (dzisiejsza Jelenia Góra), bo to tutaj Rübezahl jest domem. „Ale nie znaleźliśmy nikogo, kto chciałby zaprezentować całą kolekcję” – ubolewa Doris Baumert. Zamiast tego stowarzyszenie wykorzystało swoje bliskie kontakty w sąsiednim regionie Löwenberg – i tam ponownie w małym miasteczku Liebenthal (obecnie Lubomierz) około 40 km na południowy wschód od Görlitz i 18 km na północny zachód od Jeleniej Góry. W Lubomierzu działa bardzo zaangażowane polskie stowarzyszenie, a także burmistrz, z którym niemieckie stowarzyszenie ma bardzo dobre stosunki. „Stamtąd dojazd samochodem do Karkonoszy zajmuje tylko pół godziny” – mówi prezes klubu.

Jednym z celów stowarzyszenia, które powstało w lutym 2014 roku, jest współpraca polsko-niemiecka. Jej członkami jest kilka starszych osób bezdomnych, ale także ich pokolenie dzieci – obecnie pięcioro młodych Polaków. „Pod względem wieku jesteśmy zróżnicowani, od 30 do ponad 80 lat” – mówi reżyser. Stowarzyszenie pozostaje właścicielem zbiorów – i przekazuje je polskiemu stowarzyszeniu, które będzie zarządzać muzeum na podstawie stałej umowy wypożyczenia.

Pięć muzeów w cenie jednego

W Lubomierzu działa już kultowe muzeum kina i kina, kościół opacki, muzeum opactwa oraz muzeum archeologii niemieckiego użytku domowego. Wszystkie znajdują się w klasztorze lub w jego pobliżu. Dzięki Muzeum Rübezahl w przyszłości będzie pięć muzeów lub atrakcji, które można zwiedzać za pomocą jednego biletu.

Jednak nie było od razu jasne, kiedy dokładnie. Z jednej strony zależy to od Corony, ale z drugiej również od zakończenia remontu budynku, do którego przeprowadzi się Robzal. Przy odrobinie szczęścia mógłby zostać ponownie otwarty w tym roku. „Ale w rzeczywistości jestem jeszcze bardziej zależna od przyszłego roku” – mówi Doris Baumert. Z przyjemnością widzę całą kolekcję. Większość eksponatów jest w języku niemieckim, ponieważ większość eksponatów jest w języku niemieckim. „Ale używa się też polskich nazwisk” – mówi prezes klubu.

Więcej aktualności z Görlitz można przeczytać tutaj.

Przeczytaj więcej aktualności z Niesky tutaj.

READ  Światowa gwiazda i wstrząsy
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Steven Gerrard jest rozważany jako nowy trener reprezentacji Polski

Published

on

Steven Gerrard jest rozważany jako nowy trener reprezentacji Polski

Robert Lewandowski czeka na swojego nowego trenera reprezentacji. Czy Steven Gerrard będzie trenerem Polski?

Co się stało? Legenda Liverpoolu Steven Gerrard wydaje się być kandydatem na stanowisko trenera reprezentacji w Polsce. Podobnie jak polski post Mitziki Poinformowano, że liga skontaktowała się z 42-letnim zawodnikiem, który obecnie rozważa ofertę.

Jakie jest tło? Po odpadnięciu w 1/8 finału Pucharu Świata w Katarze działacze Polskiej Federacji rozstali się z trenerem reprezentacji Czesławem Misceniewiczem. Gwiazdor Robert Lewandowski wcześniej poczynił krytyczne uwagi i stwierdził, że stosunki są napięte.

Ze swojej strony Gerrard pozostaje bezrobotny od czasu zwolnienia z Aston Villi w październiku ubiegłego roku. Po obiecującym starcie w Birmingham w listopadzie 2021 roku, niepowodzenia na początku bieżącego sezonu spowodowały zmianę nastrojów. Przed dołączeniem do Villi poprowadził Glasgow Rangers do ich pierwszych mistrzostw Szkocji od dziesięciu lat w 2021 roku.

Zdjęcia do wiadomości:

Obrazy Getty’egoGerrard Aston Villa 2022Obrazy Getty’ego

Co wtedy? Reprezentacja Polski zmierzy się w marcu przyszłego roku z reprezentacjami Czech i Albanii w eliminacjach do Mistrzostw Europy. Innymi przeciwnikami w tym roku są Wyspy Owcze i Mołdawia.

READ  Światowa gwiazda i wstrząsy
Continue Reading

entertainment

Gracze natychmiast karzą niemiecką piosenkę

Published

on

Gracze natychmiast karzą niemiecką piosenkę

Niemiecka runda eliminacyjna Konkursu Piosenki Eurowizji dała nam bardzo wyraźnego zwycięzcę. Isaac pokonał ośmiu konkurentów piosenką „Always On The Run”. Zarówno jury, jak i publiczność przyznały mu najwyższą liczbę punktów.

Młoda piosenkarka może teraz z niecierpliwością czekać na finałowy występ, który odbędzie się 11 maja w Malmö w Szwecji. Jak zawsze Niemcy kwalifikują się bezpośrednio i nie muszą ominąć półfinału. Wydaje się, że są to wspaniałe okoliczności dla Isaaka, ale zaraz po pierwotnej decyzji wątpliwości co do nowej piosenki ESC ponownie wzrosły.

Bukmacherzy szukają faworytów ESC 2024

Oczywiście nikt jeszcze nie wie, jak nastroje będą się kształtować do maja. Na chwilę obecną nie wszyscy debiutanci zostali nominowani do ESC 2024. W niektórych krajach wybór utworu wciąż trwa. Zatem wiele może się wydarzyć, zanim sprawy staną się poważne. Mimo to nie jest pozbawiona względnych trudności ocena kandydatów na członków Rady Gospodarczo-Społecznej. Kursy bukmacherskie zawsze jasno wskazują, które utwory mogą mieć nadzieję na dobre miejsce.

W Niemczech nie można obstawiać wydarzeń takich jak ESC. Ale w innych krajach sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Gracze mogą faktycznie obstawiać zakłady i obstawiać, kto wyjdzie z finału jako zwycięzca. Bukmacherzy już rozróżniają wielkich faworytów i absolutnych outsiderów.

Kursy zakładów uległy zmianie po wybraniu niemieckiej piosenki ESC

Jak co roku magazyn specjalistyczny eurovisionworld.com gromadzi kursy bukmacherskie od kilku dostawców. Statystyki te pokazują, że szanse na zwycięstwo Niemców po pierwotnej decyzji były mniej różowe niż przedtem. Zanim wybrano piosenkę „Always On The Run”, Niemcy zajmowały w rankingach ósme miejsce. Nie jest więc mocnym pretendentem do zwycięstwa, ale potencjalnie może objąć prowadzenie. Po wstępnej decyzji Izaak zajmuje dopiero 16. miejsce, a przed nim są nawet cztery kraje, które nie zgłosiły jeszcze żadnej piosenki: Szwecja, Islandia, Chorwacja i Szwajcaria są uważane za obiecujące kandydatury.

READ  Zmarł polski reżyser Andrzej Wajda

Można również dostrzec przyczynę zmiany kursów zakładów. Według bukmacherów to nie Izaak był najwybitniejszym kandydatem w niemieckiej rundzie wstępnej, ale raczej muzykiem Rickiem. Kiedy to nie przyniosło zwycięstwa, wiara bukmacherów w zwycięstwo Niemiec osłabła.

Teraz należy pamiętać, że obstawianie nie jest całkowicie jednoznacznym przewidywaniem. Jednak w przeszłości obstawiający często okazywały się zaskakująco słuszni, jak miało to miejsce jeszcze w 2023 r. Ranking według kursów na zakłady odpowiadał rzeczywistemu wynikowi na pierwszym, drugim i piątym miejscu. Nie zabrakło także utworów, które miały duże szanse na zajęcie czołowych miejsc. Co więcej, niepowodzenia Niemiec w ostatnich latach niemal zawsze były trafnie przewidywane. To pokazuje, że nawet jeśli obstawianie jest zawsze grą losową, szanse nie powstają w próżni. Swoją drogą, jeśli aktualne dane z 19 lutego będą wiarygodne, trudno będzie powstrzymać Ukrainę.

Continue Reading

entertainment

Polska: Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego premiera Polski

Published

on

Polska: Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego premiera Polski
poza Proeuropejska zmiana władzy

Donald Tusk został zaprzysiężony na nowego premiera Polski

„Tusk musi teraz pokazać, że jest silnym negocjatorem UE”.

Donald Tusk został nowym premierem Polski. Osiem lat później liberalny i przyjazny Europie przywódca wraca do władzy. Paul Ziemiak (CDU), przewodniczący Polsko-Niemieckiej Grupy Parlamentarnej, rozmawiał na ten temat z WELT TV.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Dwa miesiące po wyborach w Polsce Donald Tusk i jego rząd złożyli ślubowanie na nowego premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę. Parlament wyraził już wcześniej swoje zaufanie do niego. Incydent o charakterze antysemickim wywołał zamieszanie.

IW Polsce odbyło się zaprzysiężenie nowego proeuropejskiego premiera Donalda Tuska. Były przewodniczący Rady Unii Europejskiej i ministrowie jego nowego rządu złożyli w środę przysięgę przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę. Poprzedniego dnia polski parlament wyraził zaufanie do proeuropejskiego rządu Donalda Tuska.

We wtorkowym wotum zaufania za rządem Tuska głosowało 248 z 449 posłów. 201 głosów przeciw. Tusk w swoim oświadczeniu wezwał już swój rząd do przestrzegania wartości demokracji i praworządności oraz zapowiedział dobrą współpracę swojego kraju z Unią Europejską. „To, co naprawdę kształtuje społeczeństwo, to praworządność, konstytucja, zasady demokracji, bezpieczne granice, bezpieczne terytorium – to są rzeczy, o których nie możemy się kłócić” – stwierdziła 66-latka.

Przeczytaj także

Danziger był szefem polskiego rządu od 2007 do 2014 roku. Obecnie Tusk stoi na czele rządu koalicyjnego złożonego z liberalno-konserwatywnej Koalicji Obywatelskiej, chrześcijańskiej konserwatywnej Trzeciej Drogi i lewicowej koalicji Lewki. W wyborach przeprowadzonych 15 października trójpartyjna koalicja zdobyła większość rządzącą, jednak nacjonalistyczny konserwatywny rząd PiS długo zwlekał z przekazaniem władzy.

Rząd PiS od lat spiera się z Unią Europejską w sprawie reformy sądownictwa. Komisja Europejska wszczęła kilka postępowań w sprawie uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego i blokuje fundusz pomocowy w związku z koronawirusem o wartości 1 miliarda dolarów.

„Im silniejsza Wspólnota Europejska, tym większa nasza suwerenność”.

Tusk powiedział, że Polska pod jego rządami dzięki dobrej współpracy osiągnie „status lidera w UE”. „Im silniejsza jest Wspólnota Europejska, tym większą mamy suwerenność” – Tusk obiecał także, że zadba o uwolnienie zamrożonych miliardów z funduszu pomocowego Korona.

Tuż po głosowaniu federalna minister spraw zagranicznych Annalena Burbock (Partia Zielonych) pogratulowała swojemu nowemu polskiemu koledze Radosławowi Sikorskiemu wyboru. „Nie mogę się doczekać ścisłej współpracy z Państwem i nowego początku w stosunkach niemiecko-polskich” – napisał Baerbock na stronie internetowej X. Sikorski był ministrem spraw zagranicznych w pierwszym rządzie Tuska.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Na marginesie późniejszej dyskusji doszło do ataku antysemickiego. Poseł Grzegorz Braun ze skrajnie prawicowej partii Confederaja chwycił za gaśnicę znajdującą się w korytarzu i zgasił światło na chanukowej menorze, którą zapalili przedstawiciele tamtejszej społeczności żydowskiej. W mediach społecznościowych można było zobaczyć głośne sceny dymu z broni, zanim Brown opuścił lobby. Następnie przedstawiciel z mównicy oświadczył, że zapalenie menory chanukowej jest „czynem diabła”. Następnie marszałek parlamentu Simon Holonia wykluczył Browna ze spotkania i zapowiedział, że Prezydium złoży skargę karną. Tusk określił działania Browna jako hańbę.

Przeczytaj także

Grzegorz Brown kilka sekund po ataku na świecznik

Chanuka upamiętnia ponowne poświęcenie Drugiej Świątyni w Jerozolimie po powstaniu przeciwko Grekom w 164 roku p.n.e. i „cud światła” płonącego przez osiem dni świecznika. Trwa do 15 grudnia tego roku.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

READ  Zmarł polski reżyser Andrzej Wajda
Continue Reading

Trending