Connect with us

entertainment

Wywiad z dr. Aleksandra Bordzyg: Jak sąsiedzi widzą sąsiadów

Published

on

Młodzi ludzie licznie demonstrują w Polsce – podobnie jak tutaj, w Warszawie – i wzywają szefów państw i rządów do podjęcia zdecydowanych działań w celu powstrzymania zmian klimatycznych.

© Czarek Sokołowski / AP / DPA

Relacje między Unią Europejską, zwłaszcza Niemcami i Polską, są napięte na poziomie politycznym. W Getyndze i mieście partnerskim Toruniu ludzie od dziesięcioleci szukali wzajemnego zrozumienia.

Göttingen – Drugie Sympozjum Göttingen-Thürner odbyło się właśnie w Toruniu. Chodziło o to, jak Niemcy i Polacy widzieli swoich sąsiadów.

Podstawą dyskusji dla blisko 60 uczestników, w tym siedmiu z Getyngi, były dwa filmy. Rozmawialiśmy z organizatorem i prezesem Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego w Toruniu D. Alexandra Bordese – mówiła także o kliszach i rzeczywistości.

„Polacy w Niemczech – Niemcy w polskim filmie” Temat seminarium: Jakie problemy lub stereotypy pojawiły się w kwestii wizerunku sąsiada? Czy należy go uogólniać – czy opierać się na indywidualnym punkcie widzenia reżysera?

Oczywiście filmowcy obserwują rzeczywistość i ludzi, a następnie wykorzystują ich opinie do skrajności w filmach, aby zwiększyć dynamikę filmów i uczynić je ciekawszymi, oczywiście również po to, aby sprzedawać się lepiej niż oni. Tak samo było z tymi filmami.

Co się okazuje, jak polscy Niemcy i Polacy widzą Niemców?

Stereotypy, które pojawiły się w filmie niemieckiego reżysera Larsa Jessena, to w zasadzie te dobrze znane stereotypy starszych pokoleń Polaków i Niemców: Polacy to prości, biedni sąsiedzi „dzikiego” Wschodu. Co ciekawe jednak, pewne stereotypy uległy tu również odwróceniu: Niemców przedstawiano tu także jako tych, którzy zakłócają spokój, wzniecają awantury i skandale, zachowują się niegrzecznie i niestosownie.

Czy w ciągu ostatniej dekady zmienił się obraz Polaków i Niemców na temat sąsiadów, a jeśli tak, to w jaki sposób?

Tak naprawdę. Widać to szczególnie dobrze w filmie Larsa Jessena „Hochzeitspolka”, nakręconym w 2010 roku. Dyskusja pokazała, że ​​wiele z omawianych stereotypów jest już nieaktualnych i nie są już postrzegane jako takie przez młodsze pokolenia po obu stronach. biednych polskich sąsiadów, zwykłych ludzi ze wsi walczących o utrzymanie, bezwarunkowo ufających Kościołowi katolickiemu, nie mających zamiłowania do mody i pijących dużo wódki. A w Polsce wizerunek Niemców, z którymi zawsze czujesz się gorszy i którzy zawsze robią wszystko dobrze i dobrze.

READ  Nielegalny wjazd przez Polskę w październiku: ok. 160 przejść granicznych - dziennie! - polityka lokalna

Jak ważne są seminaria w ogóle dla inicjatyw takich jak wspólnota niemiecko-polska i polsko-niemiecka wspólnota związków – czy takie projekty są finansowane?

Uważam je za bardzo ważne, ponieważ nasza forma jako przykład prowadzi do prawdziwego i otwartego dialogu, nawet bez unikania trudnych i drażliwych pytań i tematów. Tylko w ten sposób – poznając się, poprzez przyjaźnie, prawdziwe kontakty, a przede wszystkim otwarte rozmowy, można spróbować zbudować sensowne sąsiedztwo. Wszyscy uczestnicy naszego seminarium uznali je za bardzo ekscytujące i dlatego uznano je za udane – to również pokazuje, że te wydarzenia są bardzo ważne. Dlatego jesteśmy bardzo wdzięczni naszym sponsorom, a zwłaszcza Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej i Niemieckiej Wymiany Akademickiej.

Jakie są pomysły na więcej wydarzeń?

Mamy kilka pomysłów, których nie chcę w tej chwili ujawniać – najpierw omówimy wszystkie te pomysły z naszymi przyjaciółmi i partnerami w Getyndze. W każdym razie planujemy nasze trzecie sympozjum Göttingen-Thürner jesienią 2022 roku w Getyndze.

Czy młodzi ludzie również uczestniczą w partnerstwie, w wydarzeniach – i jak szczególnie zaangażować się w pokolenie uczniów i studentów i zachęcić ich do udziału?

Tak, szczególnie ucieszyła mnie obecność kilkorga studentów, którzy z dużym zainteresowaniem śledzili dyskusje i prezentacje kulturalne naszego seminarium. Pracuję na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu jako asystent naukowy i jestem przekonana, że ​​należy młodym ludziom wyjaśniać cel tego zaangażowania, zachęcać do zaangażowania, ale też od początku traktować ich jako partnerów.

Jak przekonujecie młodych ludzi do jakichkolwiek kłótni?

Musimy przekonać młodsze pokolenia, aby jakość stosunków Polski z krajami sąsiednimi traktowała jako swoje zadanie i wyzwanie. Aby mogła funkcjonować na poziomie politycznym, musimy być w stanie komunikować się jako ludzie i dobrze znać nasze kultury i historie. Dlatego organizujemy również seminaria Göttingen-Thürner – chodzi o to wstępne zbliżenie Polaków i Niemców na poziomie kultury, nauki i społeczeństwa. I oczywiście także o tym, że te relacje trzeba przeżywać, poprzez komunikację, ale także poprzez otwartą i krytyczną dyskusję. Wszystko to wzbudza zainteresowanie i tworzy zrozumienie. (Tomasz Kubitz)

Lekarz. Alexandra Bordigy (38 l.), również studiowała w Getyndze. Jest niemiecką literaturoznawcą.

© Prywatne / NH

Zur Osoba: Dr. Aleksandra Bordzig

READ  Helen Fisher: gwiazda Schlagera komentuje plotki

Lekarz. Aleksandra Bordzig (38), studiował także w Getyndze. Jest niemiecką literaturoznawcą. Jako asystentka naukowa na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uczy tamtejszych studentów języka niemieckiego. Burdziej jest prezesem Towarzystwa Polsko-Niemieckiego w Toruniu. Mieszka z rodziną w siostrzanym mieście Getynga. (tco)

W ten weekend Stowarzyszenie Polsko-Niemieckie jest gospodarzem

Göttingen – Harm Adam jest odpowiednikiem Alexandry Bordzig, która jest prezesem Towarzystwa Niemiecko-Polskiego w Getyndze. Adam również intensywnie mieszka w City Partnership i był obecny na sympozjum Göttinger-Thorner i opowiadał o pokazywanych filmach.

W dokumentalnej „Wiosce pływających krów” brytyjsko-niemiecko-polska produkcja „Reżyserka Katarzyna Trzaska bawiła się naszym aktualnym frazesem” – opowiada o trzech młodych neohippisistach z Berlina, którzy przez kilka tygodni żyli marzeniem o prostym życiu, chcąc mieszkaj i ciesz się odległą wioską w Polsce. Potem wracają do swoich tradycyjnych mieszczańskich zajęć i używają telefonów komórkowych. Różnice pojawiają się w kontakcie z miejscową ludnością, której korzenie sięgają tradycji kościelnych i wiejskich.

Bohaterami niemiecko-polskiego zgromadzenia w Getyndze (DPG) są prezydent Harm Adam (z prawej) i jego poprzednik Norbert Beinsch.

© Andreas Arens

W „Hochzeitspolce” manipuluje się wieloma stereotypami używanymi przez Niemców w Polsce. „Stereotypy też były celowo wymieniane: przyjaciele, którzy nagle pojawili się bohaterowi, który żenił się z jego polską dziewczyną, która grała z nim w regionalnym niemieckim zespole rockowym, okazali się pijakami i walczyli z nią z Polską podczas wesela naprzeciwko.” mówi Adam.

Harm Adam był szczególnie pod wpływem polskiej sztuki „Frau Arndt ist systemelevant”, która w mniejszym stopniu dotyczyła stereotypów w obrazach o niemieckich i polskich sąsiadach, a bardziej społecznych konsekwencji handlu online. – My, jako społeczność niemiecko-polska, postaramy się zaprezentować monodram, po mistrzowsku wykonany przez Selinę Mosę w tłumaczeniu Andreasa Wissera, na scenie w Getyndze – mówi Adam, podkreślając, co powinno zrobić Niemieckie Towarzystwo Polskie w Getyndze. „Powinniśmy.” Stypendium Polityki Rozwoju i Społeczeństwa Obywatelskiego w obu krajach próbuje zintensyfikować dialog po pandemii, a tym samym skoncentrować się również na młodzieży.

READ  Prokuratura Generalna Rosji chce organizacji pozarządowej „Memoriał”…

Będzie to również tematem Konferencji Sąsiedztwa Środkowoeuropejskiego w ramach corocznego wydarzenia DPG od piątku w Getyndze. Godło Zjazdu Zgromadzenia Federalnego Towarzystwa Niemiecko-Polskiego przez wiele lat pozostawało sąsiedztwem w Europie Środkowej. „Przede wszystkim przez byłych prezydentów Norberta Beinscha i Reinharda Caspariego jako stypendyści Getyngi współtworzyliśmy dawną organizację „German-Polish Working Group Understanding” oraz uczestniczyliśmy w inauguracji polsko-niemieckiego magazynu „Dialog”, nagrody dla być nagrodzonym na konferencji. (Tomasz Kubitz)

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

entertainment

Sofia Tomala – Dowcip celebryty Lukasa Podolskiego: „Ma jednego na wafelku” – ludzie

Published

on

Post na Instagramie, kebab, dostawa gratis, ciężarówka z 13 tonami piasku, a w środku piłkarz Lukas Podolski (36 l.) i Sophia Thomalla (32 l.) medium.

Co tu montuje? Odpowiedź: Prawdopodobnie najfajniejszy żart tygodnia.

Nadawca i nadawca dokuczają sobie na Instagramie – a wszyscy fani śmieją się na podłodze.

„Wracamy do Kolonii. Pierwszy kebab” – napisał Poldi na Instagramie i połączył swój łańcuch z kebabami. Do niedawna mistrz świata był jeszcze w Polsce, by kibicować swojemu klubowi piłkarskiemu „Górnik Zabrze”, tym razem z trybun kibica.

Górny komentarz pod postem z kebabem to szybki gest Sophii Thomali: „Myślałem, że kebab uczynił cię milszym?” Żartowałem z wyglądu Poldiego. Natychmiast nadszedł jego kontratak: „Haha-ha-ha-ha-ha… jesteś w Kolonii? Pierwsza pomoc jest w drodze…!”

Powiedział i zrobił. Jak wygląda pierwsza pomoc dla mojego dziecka? Żywność Doner z dostawą ekspresową. Thomala roześmiał się z torbą Doner Kebab od piłkarza. „Człowiek z kebabu był tutaj! Dotyk! 1:1 Lukasa Podolskiego. To był rzut karny bez bramkarza. „


Lukas Podolski i Sophia Thomalla walczą na Instagramie – oboje są bystrzyZdjęcie: Instagram / sophiathomalla

Ponieważ oryginalny Berlin nie potrzebuje kebaba jako zabiegu kosmetycznego, a przede wszystkim przeciąganie nie jest satysfakcjonującym wynikiem, koszyk powrotny, który nastąpił po nim, jest szybszy niż chciałby Poldi.

I na pewno nie liczył na zemstę Tomali! Ponieważ była taka odważna…

Pośrednik zamówił gigantyczną ciężarówkę – w tym 13 ton piasku do zabawy. (Dla porównania: przeciętna samica słonia waży około trzech ton.) Dostawa doprowadziła do serca sofijskiej firmy „Schüttflix” tuż przed parkiem sportowym Lukasa Podolskiego w Bergheim!

„Myślenie o zabawie w piasku zawsze może zostać wykorzystane jako sportowiec” – napisała Sophia w swojej historii na Instagramie, jednocześnie nagrywając całą akcję zemsty na Instagramie. Nie trzeba dodawać, że oboje reklamują swoją firmę. Ale w tak kapryśny sposób, że fani po prostu się tym cieszą. Ogromna kupa piasku? Po prostu krzycz!


Powracająca ciężarówka nie nadjechała długo i poważnie wyrzuciła 13 ton piasku przed stadion Poldi Sports Stadium

Furgonetka powrotna – a raczej ciężarówka powrotna – nie była długo oczekiwana. 13 ton piaszczystej ziemi przed stadionem sportowym BoldiZdjęcie: Instagram / sophiathomalla


misja zakończona!  Sophia przedstawia wynik swojego aktu zemsty

misja zakończona! Sophia przedstawia wynik swojego aktu zemstyZdjęcie: Instagram / sophiathomalla

Kiedy cały piasek został wyrzucony, obraz tego jest również zawarty w historii – w tym jego GIF i kilka śmiejących się emoji.

Czy uważasz, że ten piłkarz jest bardzo zabawny? tak! Poldi bierze to z dobrym humorem!

Sfilmował się przed olbrzymią kupą piasku, kompletnie w to nie wierząc. Poldi bulgocze: „Thomalla ma jeden na swoim gofrze. Nie jest już całkiem czysty”.

Ale nie martw się, tutaj nie ma złej krwi – oboje mogą spokojnie patrzeć na siebie w piaskownicy i dzielić łódkę.


Poldi przyjmuje to z humorem – wciąż nie uważa tego zachowania za całkowicie naturalne

Poldi przyjmuje to z humorem – ale nie uważa tego za całkowicie naturalnyZdjęcie: Instagram / lukaspodolski

Jak ojciec dwójki dzieci odzyskuje ze swojej posiadłości 13 ton piasku – na Instagramie pokazuje się z łopatą i taczką, ale czy to zadziała!? – i czy Doner Kebab naprawdę sprawi, że będzie ładniejszy, okaże się. Prawda jest taka, że ​​Thomalla lubił jeść kebaby, które zostały dostarczone w pełni. – Dobrze smakowało. Dzięki.

Teraz dla dostawcy wynosi 2:1. Zobaczmy, czy mój syn podąża za tym samym…

READ  „Zdarzyło się to w moim życiu”
Continue Reading

entertainment

Renee Caselli ujawnia, jak „dzika” była jego zwycięska noc

Published

on

RTL>audycja>

Tango, nigdy wcześniej nie widziane w „Let’s Dance”. I Najlepszy sposób na rozebranie skarpetek w stylu freestyle nawet dla najbardziej profesjonalnych tancerzy: Renee Caselli i Katherine Menzinger zapewniają wielki finał – i wygraj sezon jubileuszowy! Ale jak obchodzisz nasze? Nowa „tańcząca gwiazda” Właściwie jego zwycięstwo? Zaskakująca odpowiedź znajduje się w filmie. Ale możemy powiedzieć jedno: Filiżanka herbaty to także dobry sposób na upieczenie filiżanki tańca…

Przy okazji wszystkie informacje o finale „Let’s Dance” znajdziecie tutaj na naszej taśmie.

Tak wygląda radość: Katherine Menzinger i Renee Caselli wygrywają Let’s Dance 2022!

© RTL / Guido Engels

Renee Caselli i Katherine Menzinger prześcigają się w finale „Let’s Dance”

ten krwawe ustasiniaki i Ciężkie treningi przez 14 godzin Jesteśmy tego warci: René Caselli I Katarzyna Menzinger Zmierz się w finale piętnastego sezonu „Let’s Dance” Janine Ullmann i Zsolt Sandor CzechLubić Matthias Meester i Renata Lusin przez. „Od początku było tak zimno i wiedzieliśmy, że trenowaliśmy tak ciężko, że nie mogliśmy się już z tego wydostać”.Więc artysta cyrkowy w wywiadzie RTL.

Renee mógł wreszcie trzymać w rękach trofeum „Tańcząca gwiazda” Pierwszy w historii „Ninja Warrior Germany” Nawet dobrą godzinę po zakończeniu nadal nie mogłem w to uwierzyć. Na pewno najpierw będzie duża impreza, prawda? Tak, to też jest możliwe… „Jesteśmy nudnymi złoczyńcami”, 25-latek otwarcie przyznaje. Pokazujemy również dokładnie, jak ta dwójka świętuje swój sukces i czego Renee nauczyła się podczas „Let’s Dance” w powyższym filmie.

Na filmie: To tango sprawia, że ​​Joachim Lambi oniemieje

Oglądaj „Let’s Dance” 2022 w telewizji i RTL+

Radujcie się drodzy fani „Let’s Dance” – bo taneczna przygoda jeszcze się nie skończyła! 27 maja, od 20:15, RTL zaprezentuje swoje „Wielkie wyzwanie kariery”. Scenę taneczną można również oglądać na żywo w RTL+ równolegle z transmisją telewizyjną.

READ  Helen Fisher: gwiazda Schlagera komentuje plotki

Wycieczka taneczna Renee Caselli i Katherine Menzinger Nawiasem mówiąc, wiele innych sezonów „Let’s Dance” jest również dostępnych do streamowania w dowolnym momencie w RTL+. (ngo)

Continue Reading

entertainment

11 mln euro odszkodowania: skazanie przemytników papierosów w Dusseldorfie – Nadrenia – Aktualności

Published

on

We wtorek Sąd Okręgowy w Dusseldorfie skazał pięciu oskarżonych w wielomilionowym procesie o przemyt papierosów. Mówi się, że mężczyźni z Meerbusch, Mönchengladbach i Polski przemycili z Polski do Niemiec do 114 milionów papierosów.

Sąd rejonowy skazał oskarżonych na odpowiednio dwa i pół i pięć lat więzienia za uchylanie się od płacenia podatków handlowych i podatku od gangów. Pięciu oskarżonych w wieku od 40 do 54 lat przyznało się do winy.

Do 24 000 paczek papierosów na lot

Towar przeznaczony był do sprzedaży w Belgii i Wielkiej Brytanii. Tam cena paczki papierosów jest znacznie wyższa niż w Polsce. Według sądu, do 24 000 paczek papierosów było przewożonych przez granicę Polski w jednym transferze – zamaskowanych jako przesyłki drewniane.

Ponieważ paczki papierosów zawsze były nieopodatkowane, według aktu oskarżenia szkody dla niemieckiego organu podatkowego mają wynieść ponad 11 milionów euro. Prokurator zakłada, że ​​są inni wspólnicy. Jednak oskarżeni zachowali milczenie, według ich prawników, z obawy przed represjami.

Nieznana informacja zwróciła uwagę śledczych na przemytników

Śledczy namierzyli już pięciu podejrzanych w 2019 r. dzięki anonimowej wskazówce. W listopadzie 2020 r. policja znalazła 3,5 miliona papierosów w polskiej ciężarówce wjeżdżającej do Bielefeld. W tym kontekście przeszukiwano również magazyny w Meerbusch i okolicach. Według policji znaleziono około 120 000 euro w gotówce i pięć ołówków z amunicją.

Czas lokalny w WDR Düsseldorf Raporty na ten temat w dniu 8 marca 2022 r. od godziny 19.30.

READ  Jakie filmy dokumentalne są dziś w telewizji?: "Skarby świata - dziedzictwo ludzkości" z Dieterem Moore'em
Continue Reading

Trending