Connect with us

Economy

Meyer Berger grozi zamknięciem elektrowni słonecznej

Published

on

Meyer Berger grozi zamknięciem elektrowni słonecznej

Stan na: 18 stycznia 2024 r. o 14:12

Szwajcarski producent modułów fotowoltaicznych Meyer Berger rozważa zakończenie produkcji w Niemczech. Jeśli polityka nie pomoże branży, decyzja musi zostać podjęta do połowy lutego.

Szwajcarski producent modułów fotowoltaicznych Mayer Berger poddaje próbie swoją produkcję w Niemczech. Wycofanie będzie miało wpływ na zakład we Freibergu w Saksonii. Firma grozi zamknięciem, „jeśli nie zostaną podjęte wystarczające środki w celu stworzenia uczciwych warunków konkurencji w Europie, na przykład poprzez środki zapewniające elastyczność”.

Z punktu widzenia spółki otoczenie rynkowe w Europie uległo pogorszeniu. Dlatego planuje skoncentrować się na Stanach Zjednoczonych, aby ograniczyć „niezrównoważone straty” w Europie. Produkcja ma rozpocząć się w Stanach Zjednoczonych w drugim kwartale.

Zmiany dotkną 500 pracowników

Oznacza to: jeśli polityka nie pomoże, zakład we Freibergu może zostać zamknięty pod koniec kwietnia. Meyer Berger chce podjąć decyzję do końca lutego. Według Mayera Bergera największa produkcja modułów fotowoltaicznych w Europie zlokalizowana jest we Freibergu. Zamknięcie zakładu dotknie 500 pracowników.

Według Meyera Bergera produkcja ogniw w Bitterfeld-Wolfen będzie kontynuowana pomimo planów zamknięcia Freiberga i będzie wspierać zwiększoną produkcję modułów w USA, a także produkcję ogniw słonecznych w Thalheim w Niemczech. Według Meyera Bergera żadne środki nie powinny również dotyczyć ośrodków zajmujących się inżynierią mechaniczną oraz ośrodków badawczo-rozwojowych w Szwajcarii i Niemczech.

Duża konkurencja ze strony Chin i Indii

Według Mayera Bergera na europejskim rynku energii słonecznej występuje znaczna nadpodaż, wynikająca z gwałtownego wzrostu wolnych mocy produkcyjnych w Chinach, konkurencji ze strony Indii oraz ograniczeń handlowych nałożonych przez Stany Zjednoczone. Ma to wpływ na realizację strategii własnej firmy. Z drugiej strony producenci w Chinach i Stanach Zjednoczonych odnieśli korzyści z kompleksowej polityki przemysłowej.

W niektórych przypadkach produkty fotowoltaiczne docierają do Europy za 25% lub 50% kosztów ich produkcji w Chinach, wyjaśnił Günter Erfurt, prezes Meyer Berger. „Europejskie firmy, które nie otrzymują żadnego wsparcia i nie otrzymują znaczącego wsparcia, tak jak Chiny, nie mogą oczywiście nic zrobić”.

READ  D: Dostawa 3000 ton żywności na Ukrainę

Wezwał europejskich polityków do wdrożenia rozważanych już środków. „Europa w dalszym ciągu radzi sobie w tej nowej rzeczywistości geopolitycznej i robi mniej, niż powinna”.

Premia za produkcję w Europie?

Niemieccy producenci paneli słonecznych od dawna ostrzegali przed dumpingiem cenowym modułów z Chin i wskazują na znacznie lepsze warunki w Stanach Zjednoczonych. Prawie rok temu federalny minister gospodarki Robert Habeck (Partia Zielonych) obiecał wsparcie i ewentualnie odbudowę pozostałego w Niemczech przemysłu fotowoltaicznego.

Centralnym narzędziem w przetargach powinna być tzw. premia za elastyczność: każdy, kto zastosuje w tych systemach określone komponenty o wartości dodanej z Niemiec lub Europy, otrzyma wyższą rekompensatę za energię elektryczną sprzedaną z elektrowni słonecznej. Drugim kryterium mógłby być także wpływ CO2 na produkcję modułów i innych komponentów, który w Niemczech jest zwykle niższy niż w Chinach.

Koncepcja ta faktycznie miała zostać uruchomiona w ramach zapoczątkowanego przez rząd w ubiegłym roku tzw. pakietu fotowoltaicznego. W Koalicji Sygnalizacji Światła występuje jednak opór, zwłaszcza ze strony FDP.

Rozmowy trwają – potrzebne jest wsparcie

Rząd federalny prowadzi już rozmowy z Meyerem Bergerem. Poinformował o tym dziś rzecznik ministra gospodarki Habaeka. Ministerstwo jest w pełni świadome trudnej sytuacji spółki i branży fotowoltaicznej w Niemczech. Rzecznik powiedział, że nie może udzielić żadnych informacji na temat szczegółów rozmów. Ogólnie rzecz biorąc, rząd federalny chce wspierać przemysł fotowoltaiczny w Niemczech i Europie.

Tego domaga się także rząd kraju związkowego Saksonii ze względu na rychłe zamknięcie zakładu we Freibergu. Premier Saksonii Michael Kretschmer (CDU) wezwał do zawarcia porozumienia ratunkowego między rządem federalnym a UE dla przemysłu fotowoltaicznego.

Minister energetyki Saksonii Wolfram Günther (Zieloni) stwierdził, że to ogłoszenie to sygnał alarmowy. „Bez pomocy rządu niemiecki przemysł fotowoltaiczny w końcu zakończy działalność” – powiedział niemiecki minister gospodarki Martin Dolig (SPD). Rząd federalny i Unia Europejska będą musiały zareagować na „zniszczenie rynku energii słonecznej spowodowane chińskimi dotacjami”.

READ  Handel na Giełdzie rozpocznie się w środę 29 września 2021 r.

Myer Burger przynosi straty

Według wstępnych danych Myer Burger spodziewa się sprzedaży odpowiadającej około 144 mln euro za ostatni rok finansowy 2023 i straty operacyjnej przed odsetkami, podatkami, amortyzacją i amortyzacją (EBITDA) w wysokości co najmniej 134 mln euro. Powodem tak słabego wyniku są zakłócenia na rynku europejskim.

Akcje Meyer Burger tymczasowo spadły w Zurychu o 30 procent. Spółka rozważa podwyższenie kapitału.

Konstantin Rose, Zasoby ludzkie, Tagesschau, 17 stycznia 2024, 17:16

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

Published

on

Zakończyła się blokada graniczna nałożona na przejściu przez polskich kierowców ciężarówek

drWedług ukraińskich informacji polscy kierowcy ciężarówek protestujący na granicy z Ukrainą zakończyli oblężenie jednego z przejść. Ukraińska straż graniczna poinformowała w serwisie internetowym Telegram, że od niedzielnego poranka na przejściu granicznym Medica w południowej Polsce ruch wrócił do normy. Rejestracja i przejazd ciężarówek przez granicę na Ukrainę odbywa się „jak zwykle”.

Nowy polski minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski złożył w piątek wizytę inauguracyjną w Kijowie, a także spotkał się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Mówiono także o blokadach granic przez kierowców ciężarówek. Nowy polski premier Donald Tusk zapowiedział, że będzie pracował nad osiągnięciem porozumienia z kierowcami w swoim kraju.

Od początku listopada polskie firmy transportowe zamykają ważne przejścia graniczne z Ukrainą. Ruch żeglugowy w dużej mierze został wstrzymany z powodu blokady. Polscy spedytorzy skarżą się na „nieuczciwą konkurencję” ze strony ukraińskich firm po tym, jak Unia Europejska zawiesiła szereg wymogów w zakresie transportu granicznego w związku z atakiem Rosji na Ukrainę.

Ukraina w dużym stopniu opiera się na transporcie lądowym z Polską, członkiem Unii Europejskiej, w zakresie importu i eksportu, zwłaszcza od czasu inwazji rosyjskiej prawie dwa lata temu.

Polska jest jednym z największych zwolenników Ukrainy w Europie. Jednak spory handlowe spowodowały napięcia między obydwoma krajami w ostatnich miesiącach.

READ  Włochy i Unia Europejska: Meloni zwraca się ku konfrontacji z Europą
Continue Reading

Economy

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne

Published

on

Po 150 latach: Tradycyjne firmy rodzinne są niewypłacalne
Obraz ikony © istockphoto/industryview

Jakie to słodko-gorzkie: po raz kolejny uderza to w firmę rodzinną. Po niemal 150 latach tradycyjna firma rodzinna o długiej tradycji została zmuszona ogłosić upadłość. Wydaje się, że nie ma już szans na ratunek.

Tradycyjna firma rodzinna musiała teraz zbankrutować. Ogłoszono jednak, że mają plany na przyszłość.

Firmy rodzinne są na skraju wyginięcia

Wygląda na to, że rok 2024 będzie kolejnym rokiem, w którym wiele firm będzie miało walkę o przetrwanie. Firmy rodzinne coraz częściej doświadczają ataków. Teraz, 150 lat później, kolejna tradycyjna firma rodzinna została zmuszona ogłosić upadłość. „Breuer Motoren” w Bochum ma już nowego właściciela.

Od wybuchu pandemii korony firma w Bochum wielokrotnie stawiała czoła poważnym wyzwaniom. Według doniesień roczny deficyt w roku budżetowym 2021 wyniósł 1 903 999 euro. Jak podają media, agresywna wojna Rosji na Ukrainie odcisnęła także piętno na rodzinie Breuerów.

Upadłość doprowadziła do sukcesu

W krótkim okresie firmie udało się uniknąć ostatecznego upadku, ogłaszając upadłość z własnej inicjatywy. W rzeczywistości później nastąpiła również poprawa sytuacji systemowej. Wydaje się jednak, że koniec już się skończył, bo jak wskazują doniesienia mediów, 75 pracowników firmy przeszło już na inne stanowiska. W efekcie Hauhinco Holding GmbH, spółka-matka dwutonowej grupy HBT, przejmuje grupę Breuer Motoren z mocą wsteczną do 1 stycznia 2024 roku. Oznacza to, że spółce nieuchronnie grozi koniec swojego istnienia w dotychczasowej formie 2024. Prawie 150 lat.

Dirk Lenneby, dyrektor zarządzający firmy Breuer, powiedział mediom, że „były bardzo szczęśliwe, że HBT z powodzeniem działa w wielu lokalizacjach na całym świecie i inwestuje w obszary dziedzictwa Breuera”. Podkreślił także, że nowy właściciel chce kontynuować „wybraną wcześniej drogę na nowe rynki, takie jak elektromobilność, poszukiwania ropy i gazu oraz poszukiwania geotermalne”.

READ  DHL: Zmień! Od teraz kurier nie będzie musiał dzwonić

Smutne pożegnanie

Nawet gdyby firmie udało się dalej istnieć, sprzedaż nie byłaby łatwa. Oddzielenie się od pracowników również było trudne, ale było to „najlepsze rozwiązanie” – mówi Linneby. Breuer-Motoren mógł teraz kontynuować działalność pod auspicjami dużej firmy. Konkurencja na rynku jest zacięta, dlatego właściwą decyzją jest zaprzestanie bycia „małym samotnym wojownikiem”. W przyszłości nowy właściciel planuje przenieść teren z Bochum do Lunen.

Continue Reading

Economy

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek

Published

on

Pamiętaj o XXL w Lidl, Aldi, Rewe and Co: po prostu nie jedz ciasteczek
  1. ruhr24
  2. praca
Pamiętaj: Dyskont Lidl i inne supermarkety muszą wycofać ze sprzedaży produkt w postaci ciastek ze względu na obecność ciał obcych (glifów). © Martin Bertrand/Imago, Chris Emil Janssen/Imago; Uczelnia: RUHR24

Obecnie w sklepach Lidl, Aldi, Rewe i Penny and Co trwa akcja wycofania plików cookie. Teraz dotyczy to innych produktów.

Zaktualizowano w środę (21 lutego) o 7:45: Po Holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV ostrzegał już przed kilkoma rodzajami ciastek, a teraz nastąpią kolejne wycofania. Dotyczy to następujących produktów z supermarketów i dyskontów:

  • Roy: Tak! Ciasteczka czekoladowe w stylu amerykańskim 225 g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334810
  • Aldi Północ: Ciasteczka potrójnie czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 12 grudnia 2024 r. – L2334710
  • Jeden grosz: Kofu Classic Cookies 225g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334810
  • sieć: Biscoteria Triple Choc Ciasteczka z pełną mleczną, gorzką i białą czekoladą 200 gramów

Nie zaleca się podejmowania niezbędnych środków ostrożności przed spożyciem, gdyż nie można wykluczyć obecności w produkcie obcych przedmiotów metalowych.

Pamiętajcie o słodyczach XXL w Lidlu, Aldi, Rewe, Penny and Co: metal staje się niebezpieczny

Pierwszy raport, piątek, 16 lutego o 18:23: Błąd producenta powoduje wycofanie ciastek w całym kraju. Wiele supermarketów i dyskontów musi zareagować.

W szczególności holenderski producent ciastek Banketbakkerij Merba BV wycofał kilka słodyczy. Produkty sprzedawane były pod różnymi nazwami w Metro, Tegut, Famila, Markant, Rewe, Aldi, Penny, Edeka, Netto, Kaufland i Lidl.

Powodem wycofania jest ryzyko, że w plikach cookie znajdują się obce przedmioty metalowe. Apeluje się do klientów, aby nie spożywali dotkniętych produktów, aby uniknąć infekcji.

Wycofanie z Lidl, Aldi, Rewe and Co.: Dyskonty wycofują ze sprzedaży pliki cookie

Oprócz Lidla w Niemczech na wycofanie produktów natychmiast zareagowały także inne supermarkety i dyskonty i usunęły ze swojego asortymentu pliki cookie, których dotyczył problem. Klienci mogą zwrócić produkty do odpowiedniego oddziału. Cena zakupu zostanie zwrócona nawet bez przedstawienia paragonu. Dotyczy to szczegółowo następujących produktów ciastkarskich:

READ  Problemem stały się nastroje antyniemieckie

Ciastka XXL z Lidla, Aldi, Rewe, Penny i Co wspominają: Metal staje się niebezpieczny

metro: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

tygout: Ciasteczka Merba podwójna czekolada 200 gramów – najlepiej przed 07-12-2024 – L2334203

Rodzina północno-wschodnia: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

uderzyć: Potrójne ciasteczka Hoofgot Soft Muffin 210 gramów – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703

Rio: Rewe Best Choice Potrójne ciasteczka czekoladowe 200 g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103;
Rio Best Choice Ciasteczka z białą czekoladą i cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Aldi Północ: Miękkie Ciastka Pieczone Potrójna Czekolada 210g – Najlepiej spożyć przed 12-12-2024 – L2334703

Jeden grosz: Mike Mitchell Soft Muffin Cookies 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334703;
Mike Mitchell Gładka biała czekolada z cytryną 210 g – Najlepiej spożyć przed 12.12.2024 – L2334709

Edica: Edeka Potrójne czekoladowe ciasteczka 200g – Najlepiej spożyć przed 06.12.2024 – L2334103;
Edeka Ciasteczka Podwójnie Czekoladowe 200g – Najlepiej spożyć do 13 grudnia 2024 – L2334803;
G&G Soft Cookies Potrójna czekolada 175 g – MDH 12-13-2024 – L2334809

Rabat marki Netto: Miękkie ciasteczka biscotteria z pełnym mlekiem, ciemną i białą czekoladą 210 g Data przydatności do spożycia – 12.12.2024 – L2334703;
Miękkie Ciasteczka Biscuiteria z Białą Czekoladą i Olejem Cytrynowym 210 g Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 r. – L2334809

Kaufland: K Classic Double Chocolate Cookies 200g – Najlepiej spożyć przed 06-12-2024 – L2334103

sieć: Fenton Bakery Ciasteczka z kawałkami czekolady 225 g – Najlepiej spożyć przed 12 września 2024 r. – L2334803

Lidla: Miękkie Ciasteczka Lodowe z Białą Czekoladą i Cytryną 210g – Najlepiej spożyć przed 13 grudnia 2024 – L2334809

READ  08 września 2022 - Międzynarodowy Przegląd Prasy
Miękkie Ciasteczka Sundae z Białą Czekoladą i Cytryną, 210 g.
Wycofanie dotyczy pokazanych tutaj „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”, które były sprzedawane w Lidl. © Lidla

Wycofanie jest ograniczone wyłącznie do produktów wymienionych tutaj z określonymi datami przydatności do spożycia i numerami partii wymienionymi powyżej. Niedawno popularny dostawca chipów również musiał zareagować wycofaniem produktu.

Wycofanie plików cookie ze względu na metalowe części: Holenderska seria Hema również musi zareagować

W aktualnym ostrzeżeniu holenderska sieć Hema zauważa również, że produkowane przez nią „ciasteczka z kawałkami czekolady” z najlepszą datą spożycia 12 września 2024 r. mogą zawierać kawałki metalu. Obecnie nie wiadomo, czy istnieje związek między obiema kampaniami wycofywania produktów.

Klienci, którzy już zakupili produkt, proszeni są o nieprzyjmowanie go. Zamiast tego muszą zwrócić uszkodzone pliki cookie do oddziału Hema. Tam otrzymasz zwrot pełnej ceny zakupu, nawet bez przedstawienia paragonu. Każdy, kto odczuwa dyskomfort po zażyciu produktu, powinien natychmiast zwrócić się o pomoc lekarską.

Ogólnokrajowe wycofanie firmy Lidl and Co.: Producent ciastek żałuje błędów

Należy podkreślić, że wycofanie dotyczy wyłącznie produktów „Sondey Soft Baked Cookies White Chocolate & Lemon, 210 g”. Środek ten nie dotyczy innych produktów sprzedawanych w Lidl, w szczególności innych produktów Banketbakkerij Merba BV.

Uwaga: ten tekst został wygenerowany przy użyciu sztucznej inteligencji i dokładnie sprawdzony przez redaktora Svena Vickersa.

Continue Reading

Trending