Connect with us

entertainment

Kopalnia odkrywkowa w Turowie koło Żytawy – gdy nagle stary dom pęka

Published

on

Kopalnia odkrywkowa w Turowie koło Żytawy – gdy nagle stary dom pęka

„Teraz znów mam tu pęknięcia. Tutaj! To irytujące.” Pęknięcia w jego domu na starym mieście w Żytawie powoli doprowadzają Henry’ego Samalę do szaleństwa.

W odrestaurowanej 250-letniej kamienicy w 25-tysięcznym mieście leżącym w niemiecko-czesko-polskim trójkącie granicznym emerytowany inżynier ogrzewania dosłownie czuje, jak grunt ugina się pod jego stopami.

– Widzisz to? Znowu to zrobili tutaj? Samala wskazuje na ścianę domu. Wcześniej były tam pęknięcia. – Więc tutaj! Możesz włożyć w to rękę.

Za granicą odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego

67-latek z Saksonii wydał na naprawę pięciocyfrową sumę. Na elewację, warsztat, w zeszłym roku na fundamenty. Wszystko przez Turowa.

Smala westchnął cicho, po czym wskazał prosto na swoje romantyczne podwórko: Za krzywym murem, niecałe cztery kilometry dalej, po polskiej stronie, leży: odkrywka.

Henryk Samala skarży się na pęknięcia w ścianach swojego domu w Żytawie. Dla niego ewidentnie spowodowała to odkrywka Turów kilka kilometrów od granicy z Polską.© Deutschlandradio / Michael Frantzen

Polska państwowa spółka energetyczna PGE wykonała wiercenie w ziemi na głębokość około 300 metrów na obszarze 26 kilometrów kwadratowych iw ubiegłym roku wydobyła na powierzchnię 12 mln ton węgla brunatnego.

Problem polega na tym, że im głębiej koparki wbijają się w ziemię, tym więcej wód gruntowych płynie na polską stronę, tym więcej domów jest rozbieranych na starówce Żytawy.

Czesi proszą o pomoc

Ziemia spadła już o metr. Samala ma to na piśmie. Istnieją dwa raporty, jeden autorstwa popularnego geologa, a drugi Greenpeace. Sprawa jest jasna dla Samali – i prosi o lekarstwo: „Tak jak mur ochronny w ziemi – tak, że zatrzymuje wodę”.

Czescy sąsiedzi, którzy również cierpią z powodu Turowa, dostają to, czego chce Smala: rządy Polski i Czech podpisały umowę w lutym ubiegłego roku.

Następnie Polska przekazała Czechom kupę ziemi oraz 45 mln euro odszkodowania. Z kolei czeski rząd wycofał pozew przeciwko firmie Toro w Europejskim Trybunale Sprawiedliwości.

Brak odszkodowania dla Zittau

Słyszała o tym również żona Samali, Barbel. Patrzy na swoje alternatywne miejsce na pierwszym piętrze. Niewiarygodne, wszystkie. Kobieta po sześćdziesiątce naprawia obecnie kurtkę zimową, starając się ocalić to, co jeszcze da się uratować.

Mężczyzna w czerwonej kurtce i ciemnych dżinsach stoi przed domem.  Przez okno widać pracownię krawiecką, w której pracuje kobieta.  Blondynka widziana od tyłu.

Henry Samala chce zapobiec dalszemu opadaniu dna. Jego żona, Barbel, ma w domu zakład krawiecki.© Deutschlandradio / Michael Frantzen

„Właściwie to już pozostawiło na mnie mały ślad. Co wiem: Cóż, teraz linia była taka. A za kilka tygodni może być o cal lub dwa wyższa”, mówi. Zrobiliśmy to po prostu w zeszłym roku . Z nami „.

inwestycje w branży energetycznej

Torsten Lutius mieszka obok. „Jestem najemcą. To nie moja sprawa”, powiedział były agent ubezpieczeniowy. Mężczyzna z Żytawy sprzedawał polisy ubezpieczeniowe przez 20 lat. Aż miał dość i został doradcą zawodowym. „Próbuję coś zrobić dla moja karma – mówi Lutius z uśmiechem.

Co myśli o pęknięciach? W domach są pęknięcia, tak. Ale są tysiące opinii. i sprzeciwiać się opiniom. To jak walka z przemysłem farmaceutycznym. Branża jest na to za duża”.

przemysł energetyczny. Ponadto, ponieważ węgiel brunatny przeżywa w Niemczech renesans w związku z kryzysem energetycznym; Gdzie polska energia elektryczna jest ponownie poszukiwana w RFN.

53-latek zatrzymał się przed drzwiami swojego mieszkania, po czym odwrócił się ponownie i powiedział: Niemcy też nie są dużo lepsi od Polaków.

Minęliśmy tu również autobusy, które również zatrzęsły domem. Na zewnątrz teraz plac budowy jest taki sam. Jednoznaczne przypisanie go Turowowi jest bardzo trudne”.

Odwieczny problem winy

Po drugiej stronie muru Henry Samala krzywi się. Już tego nie słyszy. Stara historia, według której pęknięcia wracają do siebie: do zamkniętych szlaków węglowych po niemieckiej stronie.

Odpowiedział, że kopalnia odkrywkowa w pobliskim Olbersdorfie była już zalana w 1991 roku, ale pierwsza rysa w jego domu pojawiła się dopiero cztery lata temu.

Nie wiadomo, jak sprawę ocenił polski gigant energetyczny PGE, kto i kiedy zawinił. Różne prośby spełzają na niczym.

Samala patrzy na zegarek. Już czas. Nadal musi naprawić cieknącą rurę toalety. poza Żytawą. Emeryt otrzymuje coś takiego dwa, trzy razy w tygodniu. pieniądze na kolejną naprawę.

Burmistrz i premier

Wizyta w Biurze Generalnym w Zittau: W tej chwili jest to raczej chłodna sprawa.

„U nas w ratuszu jest 19 stopni. Bardzo wyraźnie zauważyło to 200 pracowników administracji miasta. Teraz do pracy w swoich biurach muszą nosić nieco grubszą bieliznę.”

Jest czwartek, trochę po dziesiątej, a burmistrz Thomas Zenker jest w świetnym humorze dzięki swojej grubej bieliźnie.

Thomas Zenker, burmistrz Żytawy, stoi na rynku w Żytawie.  Nosi ciemny garnitur z pionowymi paskami.  Mężczyzna jest po czterdziestce i nosi ciemne włosy zaczesane na lewą stronę.

Burmistrz Thomas Zenker (niezależny): Zittau skarży się, ponieważ burmistrz widzi niedociągnięcia w ocenie oddziaływania Toro na środowisko.© Zdjęcie: Tahaluf/dpa/Miriam Schönbach

Ostatnio dobrze mu się powodzi: we wrześniu w Zittau odbywa się saksońskie święto dziękczynienia – dobra reklama; Podobnie jak wizyta premiera Saksonii Michaela Kretschmera w grudniu z okazji otwarcia mostu.

47-letni burmistrz mówi, że poseł regularnie spada. Latem razem wędrowali po Górach Żytawskich.

Skarga miasta Zittau

Czy rozmawiali też o Turuv, szerokim przejściu w dolinie poniżej? „Strona polska pozyskuje energię na swój sposób, a my na swój sposób. I oczywiście wszyscy jesteśmy zaangażowani w tę kwestię transformacji energetycznej” – mówi przewodniczący rady miasta. „Ale nie jestem odpowiednią osobą do powiedzieć Polakom, kiedy i jak mają się pozbyć węgla”.

Zawsze powtarzał, że górnictwo odkrywkowe powinno być oceniane pod kątem efektów. „W ten sposób rozumiemy i ufamy tej ocenie” – wyjaśnia. Ale tak nie jest obecnie.

„OOŚ nie została przeprowadzona prawidłowo i nie została odpowiednio oceniona” – mówi. „Jednak zgoda została udzielona. Dlatego teraz składamy pozew”. Konkretnie przed Sądem Administracyjnym w Warszawie.

Zenker skarżył się, że choć polski rząd przygotował ocenę oddziaływania na środowisko, to nie jest ona kompletna. Stąd garnitur. On i rada miasta osiągnęli porozumienie w tej sprawie w listopadzie.

Czekając na polską sprawiedliwość

Niezależnemu burmistrzowi nie było łatwo. Nie chce przecież zrażać swojego polskiego odpowiednika, burmistrza Bogatyny.

– Jesteśmy w bliskim kontakcie – mówi. Kiedy Zittau zdecydował się pozwać radę miejską w związku z przekroczeniem terminu na zrobienie czegokolwiek innego, tego dnia powiedział swojemu odpowiednikowi, że musimy tak postąpić.

Odkrywka po drugiej stronie Nysy od lat podąża za burmistrzem Żytawy. W domach są nie tylko pęknięcia, ale także drobny pył i hałas.

Burmistrz musi teraz zrobić to, czego naprawdę nie lubi: czekać. Że młyny polskiego sądownictwa zaczną się kręcić. Nie ma złudzeń.

Radca prawny występuje również jako osoba prywatna

Do niedawna szefem był urodzony w Westfalii Horst Schirmeier, radca prawny miasta Żytawa. „Pozwałem również OOŚ w wyniku OOŚ”.

Jeśli ktoś zna prawniczą dżunglę, to jest to człowiek, który w 1991 roku przeprowadził się z Bielefeld do Żytawy i płaci proces z własnej kieszeni. „Więc to nie tylko miasto narzeka. Wtedy nadal tam jestem”, wyjaśnia. „Co z tego wynika: nie mam pojęcia. Nie ma doświadczenia w polskim orzecznictwie”.

1968er mieszka również w centrum miasta, tuż przy torze. Jest także właścicielem 250-letniego wiejskiego domu z patio i warsztatem, który wraz z żoną przekształcił w domek letniskowy.

Brak zainteresowania na poziomie stanowym lub federalnym

Idylliczna książka z obrazkami, gdyby nie pęknięcia na wewnętrznym dziedzińcu i elewacji. Nie tak źle jak Smalas, ale widać. Dlatego Zieloni narzekają. A ponieważ Turów ma rosnąć do 2044 roku.

„Otwór ma być pogłębiony o około 30 metrów. Problemem jest nurkowanie: im głębiej, tym bardziej ingerujesz. Potem woda się kończy i trzeba ją wypompować. A to, co jest nad nią, tonie. nie wiem dokładnie, co się tam wydarzy”.

W najdalszym zakątku Saksonii. Schirmeyer zauważył również, że odwiedza go premier Kretschmer.

Przez lata miał nadzieję, że Wolne Państwo również pozwie. na próżno. A więź? Berlin? Emerytowany prawnik macha ręką. Ma mniejsze zainteresowanie.

Zapisz się do Weekendowego Newslettera!

Najważniejsze dyskusje i rekomendacje kulturalne tygodnia prosto do Twojej skrzynki odbiorczej w każdy piątek.

Dziękujemy za rejestrację!

Wysłaliśmy Ci wiadomość e-mail z linkiem potwierdzającym.

Jeśli nie widzisz wiadomości e-mail z potwierdzeniem rejestracji w swojej skrzynce odbiorczej, sprawdź folder ze spamem.

Witamy spowrotem!

Jesteś już zarejestrowany do tego biuletynu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Jak Adele przebywa podczas wizyty w Monachium – długa lista luksusowych dodatków

Published

on

Jak Adele przebywa podczas wizyty w Monachium – długa lista luksusowych dodatków
  1. tz
  2. Monachium
  3. miasto

Naciska

Adele będzie przebywać w luksusowym hotelu w Monachium w sierpniu 2024 roku. Na 36-latkę na piątym piętrze czekają dodatkowe atrakcje.

Monachium – Adele oznacza same superlatywy. Jak informowaliśmy, brytyjska gwiazda międzynarodowa, która w sierpniu przyjedzie do Isar na dziesięć koncertów (od 2 do 31 sierpnia), obecnie posiada własny stadion na terenach targowych w Reims na 80 000 miejsc. Ceny biletów, które w szczycie przekraczają 400 euro, wnoszą do kasy piosenkarza pokaźną sumę. Piosenkarka musi zapłacić rachunek za hotel z drobnej gotówki. Koszt noclegu w jednym z najbardziej luksusowych hoteli w mieście to 30 tysięcy euro. Adele pozwala sobie na rozrywanie!

Jak podaje gazeta Bild, artysta wybrał hotel Rosewood na Starym Mieście. Królowa Popu („Skyfall”, „Hello”) podczas swojego pobytu w Monachium podobno przebywa w hotelowym apartamencie XXXL. Szlachetny hostel został otwarty dopiero w październiku 2023 roku przy Kardinal-Faulhaber-Straße i został sklasyfikowany przez klienta Bayerische Hausbau jako „Five Star Ultra Luxury”.

Adele podczas wizyty w Monachium zatrzymuje się w luksusowym hotelu: obsługa lokaja i marmurowe łazienki

Dawna siedziba Bayerische Staatsbank i przyległy Palais Neuhaus-Preysing zostały przekształcone w Rosewood. Pałac pozostał – w domu z neobarokową fasadą króluje przepych: na 20 tysiącach metrów kwadratowych znajdują się łącznie 73 pokoje, 59 luksusowych apartamentów, obsługa lokaja, otwarte kominki, duże szafy i marmurowe łazienki.

Adele wkrótce weźmie prysznic w jednym. Podczas pobytu w Monachium Goldkihlschen zatrzymuje się w „Domu króla Maksymiliana I” na piątym piętrze hotelu – nieruchomości o powierzchni 452 metrów kwadratowych, w której znajdują się cztery sypialnie, sześć łazienek, w pełni wyposażona kuchnia, jadalnia dla maksymalnie dwanaście osób i kominek. Sala telewizyjna, dwa tarasy i kamerdyner. Cena za noc w sierpniu: 30 000 euro – bez śniadania. Kosztuje to dodatkowe 50 euro za osobę.

Adele spędza sierpień w Monachium – z wieloma udogodnieniami

Po pełnych potu godzinach na scenie piosenkarka może zrelaksować się na tarasie w patio lub wypić drinka ze swoją ekipą, aby uczcić udany wieczór. Czysty luksus! W cenę wliczone jest również: korzystanie z prywatnego baru, luksusowa pościel z Włoch, rozpakowanie i zapakowanie wraz z usługą prasowania – za pięć sztuk odzieży. Nie jest jasne, czy piosenkarce uda się tego dokonać, biorąc pod uwagę jej niesamowite kostiumy sceniczne. Ale na pewno nie musi sama używać żelazka.

Hotel w Monachium
Hotel Rosewood w Monachium zostanie otwarty jesienią 2023 roku. © Jens Hartmann

Mieszkańcy hotelu Rosewood są przyzwyczajeni do odwiedzania gości i nie robią wielkiego zamieszania w związku z ważnymi gośćmi. Pracownik luksusowej restauracji powiedział naszej gazecie: „Kate Winslet była tam niedawno”. Jest bardzo prawdopodobne, że Adele również się wycofa. „Traktujemy gwiazdy jak każdego innego gościa.”

Wygląda na to, że Królowa Popu nie może się doczekać Monachium. Jak informowaliśmy, kilka dni temu zamieściła na swoim koncie na Instagramie wygenerowane przez sztuczną inteligencję zdjęcia, na których jest ubrana w dirndl, z ciastami i ciastkami. „Już niedługo… pakuj się!” Napisała pod zdjęciem. Oczekiwanie jest ogromne. Również z mieszkańcami Monachium. Bilety na wszystkie 10 koncertów są nadal dostępne, ale tanie bilety na tylnych poziomach (74,90 euro) zostały już wyprzedane.

READ  Jubileuszowa rocznica portu w Hamburgu – świętujmy ponownie
Continue Reading

entertainment

Ślub pary RTL po roku związku

Published

on

Ślub pary RTL po roku związku

Andrieja i Julię można było zobaczyć w dziewiętnastym sezonie serialu „Bauer sucht Frau”.Zdjęcie: RTL/Stefan Gregorius

telewizja

Jennifer Ulrich

Andrei i Julia byli parą marzeń w dziewiętnastym sezonie serialu „Bauer sucht Frau”, emitowanym w RTL i RTL+ w 2023 roku. W kwietniu tego roku stało się jasne, że oboje nie chcą tracić czasu: ich pierwsze dziecko razem jest w drodze.

Teraz Julia i Andrey znów są zaskoczeni pozytywnymi wiadomościami: Para pobrała się w małym kręgu. Andre udostępnił swojej społeczności romantyczne zdjęcia ze ślubu na Instagramie.

Para „rolnik szuka kobiety” jest w sobie szaleńczo zakochana

Na jednym zdjęciu Andrei ma na sobie obrączkę Julii, a na innym widać głęboki pocałunek. „Miłość zatrzymuje czas i sprawia, że ​​zaczyna się wieczność” – pisze rolnik. Na zdjęciach zdradza tajemnicę, ponieważ para nie chciała wcześniej ogłaszać ślubu.

Watson jest teraz na WhatsApp

Teraz na Whatsapp i Instagramie: zaktualizuj swojego Watsona! Zaopiekujemy się Tobą Tutaj na WhatsAppie Z dzisiejszymi atrakcjami Watsona. Tylko raz dziennie – bez spamu, bez bla, tylko siedem linków. obietnica! Czy wolisz być na bieżąco na Instagramie? Tutaj Znajdziesz nasz kanał streamingowy.

I to jest to”Poczta Reinisha„Julia i Andrei pobrali się na małą skalę, tylko wśród bliskich członków rodziny, w końcu w zeszłym roku poświęcono im wystarczająco dużo uwagi, nawiasem mówiąc, oboje ustawili swoje profile na Instagramie jako prywatne. Większe święto zaplanowano jednak na przyszły rok.

Andrei i Julia starannie wybrali datę ślubu: Pobrali się w pierwszą rocznicę ślubu. A więc ich pierwszy pocałunek miał miejsce dokładnie rok temu, kiedy się zgodzili. Julia woła:

„Nasza rocznica będzie teraz zawsze naszą rocznicą”.

Małżeństwo „rolnik szuka żony” nie może się doczekać potomstwa

Oboje są pewni swojej miłości, więc nie pozwalają, aby czas płynął niepotrzebnie. „Może to zabrzmi banalnie, ale tak naprawdę kochaliśmy się od początku”.Andriej wyjaśnia. Oświadczył się Julii w Boże Narodzenie 2023 roku.

READ  Z powodu dziecka: Anne Winch rezygnuje z mieszkania na Majorce

Dba o relację: „Każdego dnia zauważamy, że świetnie się razem dogadujemy”. Chociaż od czasu do czasu pojawiają się sprzeczki, pojednanie zawsze następuje szybko.

Teraz para nie może się doczekać narodzin kolejnego dziecka, którego płeć jest na razie tajemnicą. „Szczególnie ważne było dla nas obojga, aby pobrać się przed porodem, abyśmy wszyscy nosili to samo nazwisko” – dodaje Julia. Andre miał nawet w pierścionku trzy diamenty, z których jeden reprezentował dziecko.

Continue Reading

entertainment

Kim Kardashian i Khloe Kardashian: Nieedytowane zdjęcie szokuje fanów

Published

on

Kim Kardashian i Khloe Kardashian: Nieedytowane zdjęcie szokuje fanów

Khloe + Kim Kardashian
Zdjęcie pojawiło się bez filtra – fani byli zszokowani tym widokiem

© Sean Zane/Patrick McMullan/Getty Images

Khloe i Kim Kardashian były na ślubie Anant Ambani i Radhiki Merchant jako celebryci. Teraz sensację robi nie tylko wygląd gości weselnych, ale także zdjęcie, które można zobaczyć bez filtra.

To był piękny widok – kilka dni temu 29-letni syn miliardera Ananta Ambaniego i jego długoletnia dziewczyna Radhika Merchant (29 l.) pobrali się w indyjskim mieście Mumbai. Wśród gości celebrytów zauważono także bizneswoman Kim Kardashian (43 l.) wraz ze swoją siostrą Khloe (40 l.), która teraz przyciąga uwagę niefiltrowanymi zdjęciami i ekstrawaganckim wyglądem jako gość weselny.

Nieobrobione zdjęcie wywołuje sensację wśród fanów

Kim Kardashian i jej siostra Khloe Kardashian zawsze doskonale prezentują się na swoich zdjęciach na Instagramie i uwielbiają korzystać z jednego lub dwóch narzędzi do edycji. Fakt, że w sieci pojawiło się zdjęcie ze ślubu Ambani, które można zobaczyć w całości bez filtra, z pewnością nie sprawił, że rodzeństwo zaczerpnęło powietrza. Ponieważ ich fanom łatwiej jest dostrzec ich naturalną strukturę skóry, w tym zmarszczki na twarzy, które zwykle wygładza się za pomocą Photoshopa itp. Widok, który zawsze ich szokuje. „Na początku ich nie rozpoznałam” – napisała jedna z internautek pod zdjęciem opublikowanym w serii zdjęć przez Carrie Johnson, żonę byłego premiera Anglii (zdjęcie 7). „W końcu ktoś pokazał tę dwójkę tak, jak naprawdę wyglądają” – napisała kolejna fanka i otrzymała mnóstwo wsparcia w komentarzach.

Zły kolor, za ciasne ubrania: ubrania Kim Kardashian są pod ostrzałem

Na weselu indyjskiej pary, które trwało cały weekend, uczestnicy i wszelkiego rodzaju gwiazdy założyły tradycyjne indyjskie stroje. Dotyczy to także Kim Kardashian i jej 40-letniej siostry Khloe Kardashian, które specjalnie na to wydarzenie przyleciały z Ameryki. Obie z dumą prezentują wybrane kreacje na swoich kanałach społecznościowych. Zamiast wielu pochwał, jest dużo krytyki, szczególnie pod adresem Kima.

Kolor jest cierniem w boku wielu jej wyznawców. Inna napisała: „Dlaczego nikt jej nie powiedział, że na indyjskim weselu nie można założyć czerwieni?” Nie ma jasnych, tradycyjnych zasad dotyczących indyjskich wesel. Zaleca się jednak, aby panna młoda zatwierdziła wygląd, aby nie umniejszało to wyglądu w jej wielkim dniu.

Ale to nie koniec: wiele osób uważa, że ​​jej koszula jest nieodpowiednia ze względu na jej rzadkość. „Dlaczego Twoje piersi powinny być w centrum uwagi” – napisała jedna z obserwujących. Podpis pod jej postem kontynuował: „Gdyby twoja koszula nie była tak obcisła, wyglądałabyś bardziej elegancko”. Fani żałowali, że bizneswoman nie wzorowała się na swojej siostrze Khloe, która wie, jak zakryć klatkę piersiową tradycyjnym sari.

„Wygląda jak kostium”: Jej drugi występ również się nie powiódł

Nawet swoim drugim wyglądem Kim nie wydaje się być w stanie zadowolić swoich zwolenników. Podczas gdy Khloe próbuje bronić swojej siostry, mówiąc: „Uwielbiam ten strój i biżuterię, którą nosi”, jej fani po raz kolejny komentują jej wybór ubrań. „To nie ma nic wspólnego z indyjską tradycją, bardziej przypomina kostium” – napisała jedna z obserwujących i otrzymała wiele zachęt.

Ale pod jej zdjęciem można przeczytać także pozytywne komentarze. „Wyglądasz niesamowicie” – napisała jedna z użytkowniczek. Kolejna „jak prawdziwa księżniczka”. 43-latce z pewnością podobała się lektura, ponieważ wydaje się, że zawsze czuła się komfortowo w roli gościa weselnego. „Indie poruszyły moje serce” – napisała wymownie o swoim drugim wzroku.

on pobiegł
Drogi

READ  GNTM: Dlaczego Heidi Klum przegapiła ważną decyzję | rozrywka
Continue Reading

Trending