Connect with us

Economy

Jak funkcjonuje aglomeracja szczecińska

Published

on

Jak funkcjonuje aglomeracja szczecińska

Im Herbst 2012 kamen Beamte aus Polen und Deutschland zusammen. Sie vertraten drei Bundesländer und eine Woiwodschaft. Ihr Ziel: die Entwicklung der Metropolregion Stettin. Allein in den grenznahen Städten und Landkreisen leben heute knapp eine Million Menschen, fast 400.000 davon in der größten Stadt der deutsch-polnischen Grenzregion.

Gerade einmal 20 Kilometer sind es von der Hafenstadt bis nach Mecklenburg-Vorpommern und Brandenburg. Deren östliche Landkreise gelten als strukturschwach und sind eher dünn besiedelt. „Es ist spannend, direkt in Grenznähe eine Großstadt zu haben“, sagt Heiko Miraß. „Das kann den ländlichen Raum komplett verändern.“ Miraß ist Parlamentarischer Staatssekretär für Vorpommern und das östliche Mecklenburg und sähe die grenznahen Gebiete lieber als Speckgürtel einer Großstadt – mit allen Vorteilen für Wirtschaft, Kultur und Verkehrsanbindung.

Doch wie gut funktionieren die Zusammenarbeit und das Leben in der Grenzregion zehn Jahre nach der Absichtserklärung? In Stettin ermittelt Julita Miłosz-Augustowska als Koordinatorin eines deutsch-polnischen Monitoringprojekts, was die Menschen in der Grenzregion wollen, und legt so die Grundlage für eine gemeinsame Politik. Die Polin spricht fließend Deutsch, hat über Jahre hinweg ein Verständnis für beide Seiten entwickelt. Das beginnt bei der Mentalität. „Deutsche planen gern langfristig, Polen von heute auf morgen.“

Ländlicher Raum trifft auf Großstadt

Die Herausforderungen liegen aber nicht nur in unterschiedlichen Arbeitsweisen, sondern auch in den Strukturen. Miłosz-Augustowska breitet mehrere DIN-A4-Ausdrucke mit Statistiken auf dem Tisch aus. Diese zeigen deutlich, wo die Unterschiede links und rechts der Oder liegen. Der Altersdurchschnitt auf polnischer Seite ist niedriger, ebenso der Lohn. Fachkräfte, vor allem im medizinischen und im Pflegebereich, arbeiten lieber in Deutschland. Die fehlen dann in Polen.

READ  Raport rynkowy: Pierwszy plus po trzech tygodniach strat na DAX
Juletta Miłosz-Agustowska pracuje w Biurze Rozwoju Regionalnego w Szczecinie.Róża Burczik

To prawdopodobnie wyjaśnia również, dlaczego znacznie więcej Polaków uczy się języka niemieckiego niż Niemców uczących się polskiego. W samym Szczecinie w ubiegłym roku na lekcjach języka niemieckiego wzięło udział ponad 22 000 uczniów, podczas gdy w całym kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze Przednie mniej niż 1300 uczniów. Aby zapobiec drenażowi mózgów, w niektórych miejscach rozważa się już odwołanie lekcji języka niemieckiego.

Miraß również mówi w tym kontekście o ulicy jednokierunkowej. Luka płacowa faktycznie się zmniejszyła, ale nadal jest wyraźnie zauważalna. Choć mieszkańcy Szczecina zarabiają mniej, koszty życia są wyższe niż w Meklemburgii-Pomorzu Przednim czy Brandenburgii. Od kilku lat coraz większa liczba Polaków przenosi się na tereny, które szczególnie ucierpiały na skutek emigracji po upadku muru. To się sprawdza, mówi Miras. Działają już dwujęzyczne przedszkola i festyny ​​wiejskie, na których śpiewają także chóry ludowe z całej Polski. Jednak ataki ksenofobiczne nie stanowią problemu.

Do Polski na zakupy

Dla Niemców strona polska jest szczególnie atrakcyjna na wycieczki jednodniowe lub wakacyjne. Z badania przeprowadzonego przez Urząd Metropolitalny Szczecina wynika, że ​​dwie trzecie uczestników po stronie niemieckiej podróżuje do Polski. Inne powody podróży to zakupy i odwiedzanie restauracji. Większość Polaków przyjeżdża do Niemiec także na jednodniowe wycieczki i zakupy, a także na zwiedzanie obiektów rekreacyjnych. Ogród zoologiczny Ueckermünde odpowiedział już na nowych gości i wywiesił tablice w języku polskim. Z drugiej strony, współczesna orkiestra szczecińska prężnie się rozwija także dzięki Niemcom, którzy stanowią jedną trzecią publiczności.

Samochody przejeżdżają przez most na Odrze do Szczecina.
Samochody przejeżdżają przez most na Odrze do Szczecina.Róża Burczik

Mały ruch graniczny wydaje się działać. Korona pokazała, jak szybko bariery mogą ponownie się zamknąć. Granice zostały zamknięte, a Polacy mieszkający na Pomorzu Zachodnim i pracujący w Szczecinie nagle utknęli w Niemczech. Granice znów są otwarte, ale w stosunkach niemiecko-polskich panuje kryzys. Krytyka polityki Niemiec wobec Ukrainy, długoterminowa bliskość z Rosją, żądania reparacji i jesienne wybory parlamentarne wywierają presję na stosunki. Partie konserwatywnej koalicji rządów krajowych wybrały już Niemcy jako wroga swojej kampanii wyborczej.

READ  Przypomnienie spaghetti w Niemczech: makaron może mieć nieprzyjemne skutki

W Szczecinie można pojechać dalej. Długotrwałe wątpliwości po upadku muru w dużej mierze zniknęły. „Niemcy to nasi sąsiedzi” – mówi Miłosz-Agustowska. Im dalej od Warszawy – mówi Miras – tym mniej polityka odgrywa rolę. „Mamy do czynienia z istotną wymianą informacji na szczeblu regionalnym”. Polki potwierdzają, że poziom pracy jest zadowalający. Ale mówi też: „Bez UE niewiele rzeczy byłoby tutaj możliwych”. W latach 2014–2020 za pośrednictwem samego programu Interreg do Pomorza Zachodniego, Pomorza Zachodniego i Brandenburgii napłynęło ponad 140 mln euro projektów transgranicznych. Kolejne 125 mln euro ma być dostępne do 2027 r.

Przestrzeń, która rozwija się sama

Miłosz-Augustowska marzy o przestrzeni, która rozwija się sama od dołu. Aby do Niemiec pojechali nie tylko lekarze, ale i pacjenci z Anklam czy Pasewalku pojechali do Szczecina. To dobrze sprawdza się w przypadku dentystów – mówi. Odroczenie kosztów jest również regulowane przez niemieckie towarzystwa ubezpieczeniowe. Istnieje również wspólna służba ratunkowa, ponieważ najbliższy szpital nie zawsze znajduje się w Twoim kraju.

Ogólnie rzecz biorąc, mieszkaniec Szczecina chciałby uzyskać więcej informacji na temat możliwości pracy i wypoczynku w obu językach. To nadal jest problem. Meras ma nadzieję promować transgraniczne planowanie przestrzenne. Obecnie budowana jest linia kolei miejskiej, która połączy Szczecin z polskimi przedmieściami. Teoretycznie mógłby on także dotrzeć do Niemiec.

Jednak Pomorze Zachodnie już reklamuje bliskość Szczecina jako zaletę lokalizacyjną. Powodzenia. Na przykład Birkenstock buduje obecnie nową fabrykę w Passwok, w której utworzy się 1000 nowych miejsc pracy. Bez pobliskiego miasta kurczące się małe miasteczko nie było w stanie przyciągnąć firmy obuwniczej. Polska jest ważna gospodarczo także na innym poziomie: jest jednym z pięciu największych krajów eksportowych Meklemburgii-Pomorza Przedniego i najważniejszym dla Brandenburgii.

READ  Polska skazana na wielomilionową grzywnę – Unia Europejska pokazuje zęby

Regiony Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Pomorze Zachodnie rosną razem, także dlatego, że są od siebie zależne. Nie przebiega to bez problemów, ale przynajmniej na poziomie praktycznym wydaje się, że dobrze się dogadujemy. Do roku 2030 planuje się utworzenie w pełni połączonego regionu od Łaby po Wartę – wizji wspólnej przyszłości, która pojawiła się dziesięć lat temu.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Lider transformacji energetycznej niewypłacalny – dotknięte 130 pracowników

Published

on

Lider transformacji energetycznej niewypłacalny – dotknięte 130 pracowników
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Firma opracowała kiedyś najmniejszy na świecie falownik, co uczyniło ją głównym graczem w transformacji energetycznej. Teraz jednak firma składa wniosek o upadłość.

FRANKFURT – Szok dla świata energii słonecznej: Jak ogłoszono w piśmie do inwestorów pod koniec tygodnia (22 i 23 czerwca 2024 r.), firma Solarnative GmbH zajmująca się energią słoneczną podjęła decyzję o ogłoszeniu upadłości. Według doniesień medialnych przyczyną upadłości jest brak kapitału potrzebnego spółce do rozwijania swoich innowacji.

Firma fotowoltaiczna z kraju związkowego Hesja jest niewypłacalna: poszukiwani byli inwestorzy

Henk Oldenkamp, ​​dyrektor generalny Solarnative GmbH, twierdzi, że opracował najmniejszy na świecie falownik, który jest niezbędny w systemach energii słonecznej. Firma opracowała także inteligentny system energetyczny w 2024 r. Chociaż zarówno systemy fotowoltaiczne, jak i inteligentne systemy energetyczne przeżywają obecnie rozkwit, założona w 2019 r. spółka nie była jeszcze w stanie wzbudzić wystarczającego zainteresowania inwestorów. Ponadto firma, podobnie jak wielu innych graczy w Europie, skarży się obecnie na dumpingowe ceny z Chin, które uniemożliwiają im prowadzenie interesów.

Układ słoneczny na dachu © IMAGO/H. Bizmana

Podobnie jak około 130 pracowników w trzech lokalizacjach Hess (Zamek, Creftela I Hofheim) Obecnie kontynuacja upadłości zależy od przebiegu upadłości. W związku z faktem, że Przesył energii Tak naprawdę to dopiero się zaczęło, można być pozytywnym. Dzięki nowej stolicy marzenie założycieli obu firm o tanim i szybkim montażu instalacji fotowoltaicznych na dachach każdego może się spełnić.

Solarnative GmbH bankrutuje: wiele firm zajmujących się energią słoneczną znajduje się pod presją

Jednak Solarnative nie jest jedyną firmą zajmującą się energią słoneczną znajdującą się obecnie pod presją. Firmy w Niemczech od miesięcy biją na alarm, zwłaszcza że chińscy dostawcy wchodzą na rynek z tanimi produktami dotowanymi w ich kraju. Chińskie jednostki nie są gorszej jakości od marek europejskich – ale niemieccy dostawcy często po prostu nie nadążają za wojną cenową.

READ  Ekspansja bez prędkości: projekty kolejowe na Łużycach prawie się nie rozwijają - Berlin

To już wpędziło w kłopoty niektóre firmy zajmujące się energią słoneczną: na przykład szwajcarska firma Meyer Berger wycofała się z Niemiec; Solarwatt zaprzestał także produkcji modułów w Dreźnie, aby zamiast tego skupić się na innych regionach. Komisja Europejska rozważa obecnie nałożenie karnych ceł na produkty pochodzące z Chin w związku z wojną cenową. Stany Zjednoczone ogłosiły już coś podobnego.

Continue Reading

Economy

Zapobiega stanom zapalnym i wzmacnia układ odpornościowy: Naukowcy polecają ten produkt mleczny

Published

on

Zapobiega stanom zapalnym i wzmacnia układ odpornościowy: Naukowcy polecają ten produkt mleczny

Twój układ odpornościowy czerpie ogromne korzyści z codziennego spożywania jogurtu. Bakterie probiotyczne zawarte w jogurcie wspierają zdrową florę jelitową, która jest kluczowa dla silnego układu odpornościowego. Bakterie te wytwarzają kwas mlekowy, który zwalcza szkodliwe zarazki. Badania takie jak te przeprowadzone w Centrum Helmholtza w Brunszwiku pokazują, że bakterie te uelastyczniają powierzchnię jelit, co działa odprężająco i wzmacniająco na układ odpornościowy.

Przeciwzapalne działanie jogurtu

Szczególnie osoby z nadwagą często cierpią na przewlekłe, ciche stany zapalne, które mogą prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca typu 2, choroby układu krążenia czy zapalenie stawów. Bakterie kwasu mlekowego występujące w jogurcie działają przeciwzapalnie ze względu na wysoką zawartość witamin B5 i B12. Badanie przeprowadzone w 2020 roku na Uniwersytecie w Lancaster sugeruje, że codzienne spożywanie jogurtu może chronić przed niektórymi rodzajami nowotworów, takimi jak rak piersi.

Zdrowie serca i jogurt

Codzienne spożywanie jogurtu może również chronić serce. Według badania przeprowadzonego w 2018 roku na Uniwersytecie Oksfordzkim regularne spożywanie może zmniejszyć ryzyko zawału serca o 20 procent u mężczyzn i 30 procent u kobiet. Bakterie kwasu mlekowego zawarte w jogurcie wiążą nadmiar soli i pomagają regulować ciśnienie krwi.

Mocne kości i lśniące zęby

Wapń to kolejny cenny produkt bakterii kwasu mlekowego występujących w jogurcie. Jest niezbędny dla mocnych kości i zdrowych zębów. 250-gramowa filiżanka jogurtu pokrywa około jednej trzeciej dziennego zapotrzebowania osoby dorosłej na wapń. Szczególnie nastolatki, kobiety w ciąży i osoby starsze odnoszą korzyści z wyższego zapotrzebowania na wapń. Witaminy z grupy B znajdujące się w jogurcie wspierają również dziąsła, co przyczynia się do jasnego uśmiechu.

Więcej korzyści zdrowotnych

Kobiety mogą zmniejszyć ryzyko infekcji pochwy, jedząc co najmniej trzy porcje jogurtu tygodniowo. Jednakże osoby z nietolerancją laktozy powinny zachować ostrożność, ponieważ spożywanie jogurtu może powodować biegunkę i ból brzucha.

READ  Ceny ropy nadal rosną – chińska polityka wobec korony jest przeciążona
Continue Reading

Economy

Wiele skarg na Bavina

Published

on

Wiele skarg na Bavina
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

Republika Handlowa jest obecnie poddawana krytyce. Użytkownicy opisują usługę Neobroker jako katastrofę. Tymczasem Federalna Komisja Nadzoru Finansowego (BaFin) może monitorować spółkę. Chodzi o to.

Berlinie – to Komercyjna firma zajmująca się technologią finansową W ostatnich latach przeszedł długą drogę: uzyskał licencję bankową, wprowadził kartę płatniczą, a wkrótce planuje zaoferować rachunek bieżący. Jednakże w ostatnim czasie nasiliły się skargi klientów na świadczący pełen zakres usług berliński bank. Krytykowano zwłaszcza obsługę klienta, ale w zeszłym tygodniu płatności również były opóźnione o kilka dni. Użytkownicy nazywają to kompletną katastrofą i wydaje się, że Federalny Urząd Nadzoru Finansowego (BaFin) również zabrał głos.

„Republika Handlowa to obecnie katastrofa” – użytkownicy wypowiadają się na temat X

Ekran telefonu komórkowego z logo Republiki Handlowej. Użytkownicy opisują usługę Neobroker jako katastrofę. Tymczasem Federalna Komisja Nadzoru Finansowego (BaFin) może monitorować spółkę. Chodzi o to. © Thomas Trotschl/Imago

Firma handlowa nowego brokera zarządza około czterema milionami użytkowników i aktywami o wartości około 35 miliardów euro. Firma fintech jest szczególnie popularna ze względu na warunki: oprocentowanie 3,75% w skali roku, niskie koszty transakcyjne i bezpłatne plany oszczędnościowe. Dzięki planowanemu wprowadzeniu rachunku bieżącego firma może konkurować z tradycyjnymi bankami w Niemczech Handelsblatt.

Jednak media społecznościowe pokazują obecnie inny obraz wartej miliard dolarów firmy. Słowo „katastrofa” jest tu coraz częściej używane w odniesieniu do republiki handlowej. Oto, co użytkownik pisze na X na prośbę korespondenta finansowego świat:

Wielu innych użytkowników skarży się również na słabą obsługę klienta i niewypłacanie wygranych. Wielu użytkowników pisało na X, że czekali na swoje zarobki od tygodnia. „Możesz zapomnieć o obsłudze klienta” – skomentował inny. Poza tym na platformie zawsze pojawiają się problemy techniczne: „Na początku logowanie nie działa, a teraz od początku miesiąca nie otrzymałem żadnych wypłaconych zysków i nie ma już danych na temat moich realizacji transakcji”, jeden użytkownik napisał. Porada finansowa.

Trade Republic wyjaśnia opóźnienia poprzez dostosowania systemu

Zapytano osoby, których to dotyczy Interesuje się handlem Zwłaszcza wypłaty dywidend od spółek finansowych DWS i producenta samochodów Porsche. Jednak według użytkowników brakowało również płatności od Microsoft, Realty Income i 3M. Trade Republic usprawiedliwia również opóźnienia w płatnościach spowodowane zmianami systemowymi:

READ  Kupuj rekomendację: te akcje znajdują się na szczycie list ekspertów

„Ze względu na zmiany w systemie niektóre zarobki zostały opublikowane dopiero kilka dni po wypłacie. […] Wszystkie dywidendy zostaną wypłacone w ustawowym terminie” – poinformował fintech .

Krytyka braku komunikacji firmy

Użytkownicy szczególnie narzekają na brak komunikacji Trade Republic. Niektórzy zastanawiają się, dlaczego firma nie została poinformowana o zmianach systemowych w zeszłym tygodniu. „To naprawdę źle w kontekście zaufania klientów” – stwierdził jeden z użytkowników X.

Inwestorzy kryptowalut znaleźli się na początku czerwca w podobnej sytuacji. W piątek 7 czerwca użytkownicy otrzymali powiadomienie, że od niedzieli nie będzie już można handlować ich monetami. Powodem demonetyzacji była zbliżająca się wymiana dotkniętych walut na nowe waluty ASI, które nie zostały odpowiednio zareklamowane. Jak stwierdziła później spółka Commercial Republic, według raportu opublikowanego przez Tydzień pracyZostali poinformowani przez animatora rynku kryptowalut dopiero w czwartkowe popołudnie i poinformowali swoich klientów tak szybko, jak to możliwe.

Wydaje się, że Bavin bada problemy nowego medium

Marka Marka Handelsblatt Rzeczniczka organu nadzoru finansowego BaFin powiedziała, że ​​w ostatnim czasie wzrosła liczba skarg na Trade Republic. Problemy są zgłaszane do BaFin i badane. Jeden z użytkowników poinformował o odpowiedzi, którą otrzymał od BaFin, że Trade Republic skomentowała tę decyzję oraz że BaFin w dalszym ciągu monitoruje obecnie sytuację. Wczoraj otrzymał należną mu dywidendę. Być może „katastrofa” została już opanowana.

Continue Reading

Trending