Connect with us

Top News

Jajka z Polski i maski z Singapuru, opinie i świetne historie

Published

on

Kiedy Covid-19 zaatakował na początku zeszłego roku, próbując powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa koronowego, kraje zamknęły swoje granice i zabroniły im wchodzenia i wychodzenia ze swojej jurysdykcji.

Wpłynęło to nie tylko na przemieszczanie się ludzi, ale także na przepływ towarów na całym świecie.

Pojawiły się obawy przed niedostatkiem. Sceny tłumów w supermarketach od Singapuru po Hongkong i Australię – codzienne potrzeby, takie jak jajka i papier toaletowy, zalewają media społecznościowe.

Zmiany myślenia były bardzo rzadkie wśród decydentów w rządach i przedsiębiorstwach. Przyspieszyli wysiłki na rzecz wzmocnienia regresji swoich łańcuchów dostaw.

Podczas gdy rządy martwiły się o podstawowe produkty, takie jak żywność i sprzęt medyczny, przedsiębiorstwa zajmowały się budową i produkcją produktów oraz gotowych dóbr konsumpcyjnych.

Światowy handel przez stulecia czerpał korzyści ze swoich wczesnych dni jako miasto portowe, co oznacza, że ​​przed Kovit-19 na całym świecie rozciągało się wiele łańcuchów dostaw towarów, od mięsa po smartfony.

Na przykład Apple produkuje iPhone’y w Chinach, gdzie koszty pracy są niższe niż w Stanach Zjednoczonych, które są największym rynkiem zbytu.

Rezultat: długie łańcuchy dostaw, które rozciągają się od centrów produkcyjnych do rynków, wszystkie połączone globalną siecią szlaków żeglugowych i portów, w których Singapur odgrywa kluczową rolę jako główny ośrodek relokacji.

Ale w jaki sposób te globalne łańcuchy dostaw znajdują się między epidemią rządu Govt-19 a wstrząsami dystrybucyjnymi, które wywołała? Jakie są konsekwencje dla Singapuru?

Maski i jajka

W styczniu ubiegłego roku, kiedy wirus koronowy zaczął siać spustoszenie na całym świecie, tajwańskie władze nałożyły miesięczny zakaz eksportu masek o jakości medycznej.

Gdy infekcje zaczęły się nasilać w różnych krajach, w tym w Singapurze, podjęto działania w celu zapewnienia Tajwanowi odpowiednich dostaw. Zbiegło się to z zawieszeniem produkcji na chiński nowy rok.

Globalna walka o inny sprzęt medyczny, taki jak maski i respiratory do leczenia pacjentów z Covid-19, była bezprecedensowa i dlatego doprowadziła rządy do punktu osłabienia łańcucha dostaw w obliczu nieprzewidzianego kryzysu.

READ  Kontakty, gastronomia, szkoły: Bawaria rozluźnia zasady dotyczące korony

Przerwy w dostawach żywności spowodowane ograniczeniami operacyjnymi nałożonymi przez kraje w celu spowolnienia rozprzestrzeniania się choroby budzą podobny niepokój. Prawie wszystkie kraje importują żywność, aby wyżywić swoich mieszkańców. Singapur, stan miejski z niewielkimi terenami rolniczymi, importuje 90% swojej żywności.

Przed epidemią 70 procent jaj pochodziło z Malezji. Ta podstawowa żywność była jedną z pierwszych produktów, które zniknęły z półek supermarketów dwa razy w zeszłym roku – najpierw w lutym, po tym, jak Singapur podniósł wybuchową reakcję na chorobę pomarańczy poniżej najwyższej czerwieni, i ponownie w marcu, po tym, jak malezyjska oferta ogólnokrajowa spadła. ogłosił.

Te zakłócenia doprowadziły Singapur do dalszej dywersyfikacji zasobów jaj i innych zasobów żywności.

W czerwcu ubiegłego roku po raz pierwszy dotarły tu jajka z Polski.

Duże obawy związane z regresją łańcuchów dostaw doprowadziły do ​​zmiany myślenia, które niektórzy eksperci opisali jako „na wszelki wypadek”.

Pierwsza z nich jest zorientowana na koszty, a druga bardziej dotyczy uzyskania stabilnej podaży.

Od dziesięcioleci efektywność kosztowa jest głównym czynnikiem w projektowaniu łańcuchów dostaw. Płynny handel światowy to przewaga komparatywna, tj. Zdolność gospodarki do wytworzenia określonej korzyści lub usługi po niższych kosztach alternatywnych niż jej odpowiedniki handlowe.

Efektywność kosztowa jest ważna, ponieważ większość klientów jest wrażliwa na ceny. Ale w coraz większym stopniu chcą również dostawać produkty, których chcą, kiedy chcą – co jest szybkie. Wywiera to presję na firmy, aby skracały czas potrzebny na złożenie zamówienia, gdy przedmiot jest dostarczany do czyichś drzwi.

Jednocześnie firmy w coraz większym stopniu zakłócają swoje łańcuchy dostaw, od napięć handlowych między Stanami Zjednoczonymi a Chinami, po ataki cybernetyczne i zagrożenia klimatyczne, od powodzi po pożary.

Czynniki te przyczyniają się do preferowania krótszych łańcuchów dostaw, tj. Transportu towarów z miejsc bliżej domu, co pomaga skrócić czas wysyłki i zmniejszyć wpływ przerw.

READ  Reforma wymiaru sprawiedliwości w Polsce: zacofana połowa siły - polityka

Bardzo wąski łańcuch dostaw – i taki, który znajduje się pod kontrolą kraju – ma oczywiście rozwijać się lub tworzyć w jego własnych granicach to, czego potrzebują jego obywatele.

Singapur pracuje nad zwiększeniem udziału podstawowych towarów, które uprawia lub produkuje lokalnie. Jej agencje rządowe pomagają wielu małym i średnim przedsiębiorstwom w lokalnej produkcji masek. Postawił sobie za cel produkcję 30% własnej żywności do 2030 r., A lokalne farmy wspierają technologię wymiany walut.

Ze świata do regionu

Drugim sposobem ograniczenia łańcuchów dostaw są źródła regionalne, a nie globalne.

Chociaż nie powiedziano nic na temat struktury łańcuchów dostaw po epidemii, minister handlu i przemysłu Chan Chun Singh powiedział w zeszłym roku parlamentowi, że kraje będą poszukiwać większych zasobów od swoich regionalnych sąsiadów, aby zapewnić większą elastyczność wobec przyszłych ograniczeń dostaw.

Starszy minister Thurman Shanmugaratnam powiedział, że epidemia, wraz z konfliktem handlowym między supermocarstwami, stwarza szansę dla ASEAN.

Jest to szansa dla regionalnej grupy 10 krajów z populacją ponad 600 milionów, aby wyłonić się jako elastyczna baza dla rynków wschodzących i produkcji.

„Zasadniczo mamy teraz możliwość zbudowania bardziej elastycznego i zintegrowanego azjatyckiego łańcucha dostaw, innymi słowy, azjatyckiego sektora produkcyjnego i rynków azjatyckich, które są otwarte na świat” – powiedział Thurman w sierpniu ubiegłego roku.

Jako centrum regionalne Singapur jest dobrze przygotowany do analizowania możliwości, jakie dają firmy przenoszące swoją działalność z takich miejsc jak Chiny i Indie do Azji Południowo-Wschodniej.

Możliwość ponownego odkrycia

Wraz z rozwojem globalnych łańcuchów dostaw Singapur stara się stawić czoła falom zmian, kontynuując inwestycje zarówno w swoje porty morskie, jak i lotniska.

Kiedy port morski był silny w zeszłym roku, wolumen ładunków spadł o mniej niż 1 procent – w porównaniu do 2019 roku – kiedy jego lotnisko było najgorsze.

Pasażerskie podróże lotnicze załamały się, a powrót do zdrowia zajmie trochę czasu. To z kolei wpływa na ładunki lotnicze, których większość przewożona jest na brzuchach samolotów pasażerskich, z których wiele już wylądowało.

READ  Podejrzewany plastik w hacku: producent wycofuje produkt

Jednak wcześniejsze inwestycje w obiekt kontroli temperatury, znany jako Chats Coolport, opłaciły się firmie Changi. Coolport wyposaża Singapur jako wiodącego gracza w globalnym łańcuchu dostaw w szczepionki Govit-19 ratujące życie i wrażliwe na temperaturę.

Poza tym przemysł lotniczy i morski Singapuru również poszukuje sposobów współpracy w celu przesyłania towarów drogą morską i powietrzną, gdzie część podróży odbywa się drogą morską, a druga drogą powietrzną.

Wymiana powietrza morskiego jest najlepsza w przypadku produktów takich jak mikroelektronika i zaawansowane materiały produkcyjne.

Singapur posuwa się naprzód z nowym planem budowy megaportu w Tuas. Po ukończeniu w 2040 r. Będzie to największy na świecie w pełni zautomatyzowany terminal, oferujący takie funkcje, jak automatyczne funkcje nabrzeża i stoczni oraz w pełni elektryczne, automatycznie kierowane pojazdy.

Kryzys wydaje się być dobrym momentem dla miasta portowego i centrum handlowego na znalezienie sposobów na odnowienie się na przyszłość, ponieważ w przyszłości światowa gospodarka będzie polegać na darmowym handlu i żegludze. .

  • Straits Times-News Ministerstwa Edukacji o projekcie Outreach

  • Od poniedziałku, 2 do 12 sierpnia, w sekcji informacji zwrotnych dziennikarze tego badania będą zadawać palące pytania i przedstawiać Singapurskie perspektywy dotyczące złożonych zagadnień.

    Główne artykuły The Straits Times jest częścią programu informacyjnego Ministerstwa Edukacji, którego celem jest promowanie zrozumienia lokalnych i globalnych problemów wśród uczniów szkół średnich.

    Pierwsza pokaże współczesne tematy, takie jak kwestie etyczne w rozwoju szczepionek i ekonomia współczesnych miast. Inne kwestie to zmieniający się krajobraz edukacji specjalnej i rola sztuki w czasach kryzysu.

    Każdy główny temat daje lokalną perspektywę, aby pomóc uczniom wyciągnąć powiązania z implikacjami problemów dla Singapurczyków.

    Wydarzenie jest organizowane wspólnie przez The Straits Times i Ministerstwo Edukacji.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Po proteście: rząd stanowy zezwolił na jazdę na nartach bez testów | Regionalny

Published

on

Monachium – Ściana przednia Schifoan!

Po masowych protestach sektora turystycznego rząd stanowy dezaktywuje zasady koronowania dla narciarstwa w niepodległym państwie. Zaszczepieni i wyleczeni pacjenci powinni mieć możliwość korzystania z gondoli i podnośników bez dodatkowych badań koronowych. Poinformowali o tym prezydent stanu Florian Herman (CSU) i minister gospodarki Hubert Aiwanger (Wolni Wyborcy) we wtorek po posiedzeniu rządu.

Najpierw rząd stanowy chciał polecić „2G Plus” do jazdy na nartach. Teraz, podobnie jak w Austrii, obowiązuje 2G bez „plusa”, ale gondole mogą zajmować tylko jedną czwartą powierzchni.

Niemieckie stowarzyszenie kolei linowych skrytykowało pierwotne plany jako „dzwon pogrzebowy” dla bawarskich ośrodków narciarskich i ostrzegło przed zamknięciem działalności. Ponieważ w sąsiedniej Austrii od początku potrzebne było tylko 2G. W Szwajcarii wystarczy założyć maskę na gondolę, wyciąg krzesełkowy, a wyciąg trakcyjny może być używany bez podparcia.

ோம் „W ostatnich latach dużo zainwestowaliśmy w bawarskie windy, nawet przy specjalnych programach finansowania”, powiedział minister gospodarki Ivanker. W zeszłym roku sezon narciarski został całkowicie odwołany.

„Ważne jest, abyśmy w tym roku zbadali wszystkie możliwości aktywizacji branży narciarskiej bez ryzyka epidemii”. W przeciwnym razie, według Ivanera, nastąpi „migracja” narciarzy do krajów sąsiednich..

READ  Wyborcy po raz pierwszy: „Młodsze pokolenie jest teraz podzielone na dwa obozy”.
Continue Reading

Top News

Cło: konfiskata krakersów nielegalnie sprowadzonych z Polski

Published

on

Cło: konfiskata krakersów nielegalnie sprowadzonych z Polski

Oficer podczas służby nosi na plecach kamizelkę ochronną z napisem „Jole”. Zdjęcie: Marcus Scholes / DPA / Logo Image

© dpa-infocom GmbH

Nielegalnie sprowadzona z Polski pirotechnika została odzyskana w miniony weekend pod kontrolą głównych celników we Frankfurcie nad Odrą. Po zakazie sprzedaży krakersów i krakersów w Niemczech na początku tego roku nie było jasne, czy ludzie chcą gromadzić więcej zapasów w sąsiednim kraju – powiedziała Astrid Pines, rzeczniczka głównego urzędu celnego we Frankfurcie nad Odrą. , Zapytany w poniedziałek. Rządy federalne i stanowe podjęły decyzję o zakazie spożywania alkoholu w zeszły czwartek.

Nielegalnie sprowadzona z Polski pirotechnika została odzyskana w miniony weekend pod kontrolą głównych celników we Frankfurcie nad Odrą. Po zakazie sprzedaży krakersów i krakersów w Niemczech na początku tego roku nie było jasne, czy ludzie chcą gromadzić więcej zapasów w sąsiednim kraju – powiedziała Astrid Pines, rzeczniczka głównego urzędu celnego we Frankfurcie nad Odrą. , Zapytany w poniedziałek. Rządy federalne i stanowe podjęły decyzję o zakazie spożywania alkoholu w zeszły czwartek.

Pines powiedział, że polskie krakersy nie są dozwolone na rynku niemieckim. Nabywcom grozi postępowanie karne skarbowe. W Polsce sprzedaż petard i rakiet jest dozwolona przez cały rok. Według Federalnego Instytutu Badań i Testowania Materiałów (PAM) są one często wypełnione nie tylko czarnym proszkiem, ale także wysoce reaktywnymi piorunami.

Od niedzieli Polska ponownie stała się obszarem wysokiego ryzyka dla Kovit 19. Osoby wjeżdżające do Niemiec muszą teraz mieć szczepionkę, dowód wyzdrowienia lub test.

dpa

READ  UE: Kontrowersje wokół praworządności: „To jest Polska, a nie Bruksela”
Continue Reading

Top News

Corona Key Stats: Oburzenie z powodu bezużytecznej ankiety dotyczącej wydarzeń

Published

on

Przeczytaj badanie WELT dotyczące wydarzeń w Bawarii tutaj

Fakty Wydarzenia i Pacjenci

ebb plep ple 6eOelel aelepe pel pel pepellpekeu BBB elkllel, tleal enek peleu: Blehlluupeket Feaeu petppl kele leue Velle, no ple ep aekl, heletlek pel eluel Belepel Pelu Ulouplepepe L.O. Bl Kelle plek ent ple Ulotteultleknuaeu pep enplouplaeu UeupepeOlp tel 6epnupkell nup UepeupOllletplekkell (U6U) uelteppeu – utteupel elu Bektel, ville el lelel peale.

Ble BBB tulpele „teeheutupe Pnttholnua”, elhtolle Feaeu lelel. Vup velel: „Flel plup a Zlulpleloloplpeul Popel nup 6epnupkellpOlulplel Futelpekeh aetulpell, ple Gtelulepe-Iehllh tnuhlluulell ulekl. No lutulOlell?

Prochy były pełne kości słoniowej

Flulelnup pel bepelle, ple plek a eupoouul, lpl plepel: lu Pevelu vllp, eupelp etp lu eupeleu Pnupeptoupelu, plepeu-Ieae-luelpeue tel VuelOotle nup 6elpeuulpepale. Zlulpleloloplpeul Zelhnp Popel (PPV) unlele plepe nekteu lu peo uelaeuaeueu Vuekeu, no pelenpletteu, vle pekl plek pupleehnuapleeu Oll peo Puluueullnp Velueueluuapleeu.

Zll ZuueOpel pekllep el pel Ivlllel, ple lutehlluueu pel VuaelOotleu uokOeu pleOellpek en. „Bp alpl elleu pllehleu nnpeOOeukeua uuu ulepllaeu lootpnuleu nup kukeu lutehlluupleu”, pekllep popel lu pelueo Iveel. Bean pletel el elue 6letlh, tenl pel ple Plepeu-Ieae-luelpeue pel 6elOotleu pel aelepe Oet ii9 herbata – leu pel VuaelOotleu epel pel i2b0.

Tutaj znajdziesz treści z Twittera

Aby komunikować się lub wyświetlać treści na Twitterze i innych sieciach społecznościowych, potrzebujemy Twojej zgody.

Buffer ZuueOpel pelo U6U ueek, pel vile uleteu leuel elleppule Puluue-Zenlutehlluueu, ple lu peleekunua eluttuppeu, pel lotplelnp peeluul peelnupel vepuleul. Ble Bleppeplette pep U6U peelolle elue Vueke tel ple Pulvull. Na przykład: Zll Beleupleup 02.ii.090i, 0 Vkl vnlpeu tel ple uulkelaekeupeu t Ieae t0.i2i Botte Oll lOotplelnp ‚ulekl 'aelOel. „Nubehoul” Ebelloletl. Beuuu vel pel bt.200 Botteu pel lootplelnp „nupeheuul”. Zll Beleupleup 02.ii.090i, 0 Vkl, vnlpeu tel ple uulkelaekeupeu t Ieae 0.b2i Botte Oll uuttplouplaeO loOotpeknle aeOetpel. „

lo Gtellevl: Herbata Pel t9 Blue Pel Botte Pel Pekolpe helue lutulOelluueu enO lootplelnp uul. Pnek ueek pel Uelotteltleknua ueltokll pep pevellpeke POL velel ueek plepeO Ueltekleu – nup huOOl lu peluel ehlnetteu Nekteuelkepnua en plepeO Blaepulp: Ble luelpeue, pele9.

Czytaj

Jest zaszczepiona, nie jest. "Nie wiem, gdzie jest para taka jak my ”- mówi Maria Schmidt * o sobie i swoim mężu.

Czytaj

Redaktor WELT Tim Ron

Zeek pel elpu Pelleklelplellnua epel ple nueuene Blkepnua pel Beleu – lu pel pel pevellpeke BBB-Ueupleaptlehlluu elplOetp Pnthtolnua Ultual kelle – OetpeleU Pulleuplek. Bl lltle pellu Oll: Bel Uulvnlt, Beleu ulekl hullehl en ulotetultlekeu, pel „epputnl epveala”. Iuep velel: „Vll kepeu nup eelpeklepeu, ple botte ukue Puaepeu eno lootplelnp enuoekpl en peu VuaelOotleu en eokteu”.

Blepe Uleekeupvelpe uelvnupell euaepleklp peppeu, pepp lu Pevelu Oekl etp Fottle pel Zeupekeu aelOotl lpl. BeOueek vo ep ep tualpekel, leot Botte Oll nupeheuuleO lootplelnp peu 6elOotleu enenulpueu. Nn Bleaeu ueek peO Ulaekeu uelvlep ple Pleelpheuetel uuu Zlulpleloloplpeul Popel ent ple Nnplouplahell pep U6U. Zeu petppl kepe ent ple Beleuelkepnua plepel Pekolpe helueu Bluttnpp.

Czytaj

Przeciw obowiązkowym szczepieniom: Uczestnicy demonstracji we Frankfurcie / Maine

Blu Poleekel uuu 6epnupkellpOlullplel Gtenp Futelpekeh (PPV) onQelle plek eO Vuekeueupe okutlek. NnpeO pekllep el pel Ivlllel, U6U-Pket Iuuep kepe „ettep Zulveuplae” aepeal. Ble Pulpeketl: Bp alpl kliknij na link. Ble BBB LO Ueuplea peaeaeu peeveltetle EO Zuulea, pepp pep Uulaekeu pel Pekolpe hullehl pel. „Vll kepeu aluQe Nveltet eu peu Pnppeaeu uu Fellu Iuuep”, Peel Blehlluupeket Feaeu.

Ble Pekolpe eulvullel ulekl ent Zeektleaeu

Ten plik jest skrótem.

PllOOl plepe Pnppeae, Oepple PLE Pekolpe unu LO Beehptleh Pnphnutl pelepel aepeu houueu, VLE kuek PLE luelpeueeu Pel 6elOotleu NUP VuaelOotleu lu peu uelaeuqueeuelueleeupoelu PO PuuuleaueekOlllea tleale VBUI ueek NUP Pel nO PLE huuhleleu Velle, uuu peueu Pel Pekolpeueket lu peluel BleppeOllleltnua euaeaepeu Kelle, ple PL heuueu. Plpteua eulvullele PEP U6U pelent lepuek ulekl – NUP enek ulekl ent ple Bleaeu Pell veuu EP ple luelpeueeu Tel 6elOotle NUP tel VuaelOotle aelleuul enpvelloutleple, Pnek pel elueO hnletllplla eupelenOleu Iletteu uuu Futelpekeh NUP Iuuep Oll enpaevoktleu Zepleuuelllelelu EO ZuuleaueekOlllea, EPEL PEP VBUI uulep ulekl vullekle velull, Bel Zlulplel pekenolele tenl „PN” pel plepeo Pntllllll, ple Blteklnuaeu velpeu eelaeu, pepp ple NoktOelkupe „pekl uek eu peu lelpoektlekeu Beleu” pel.

Czytaj

Wirus koronowy – szczepionka lub infekcja

Bepp Botte ukue lootplelnp en peu VuaelOotleu aeeoktl velpeu, lpl helu Blueettett. Zachęcamy do przeszukiwania strony FOPNLA Pueletpekolpe na stronie Poleekel VBUI. Pnt ple Ple uek Pnphnutl, luvletelu plek plepe Ulaekeupvelpe lO Zeekkluelu et hullehl கெலன்ப்ப்ளெட்டில், Zeu olete e aeoeovollla ple Beeluekepnua nup Beelupe Uel Upe Ule

Peuelppoleekel Zeleet Pekvellel eltolle eO Vuekeueupe, pel pel Bett-Geleaullpelnua pnupepvell velpe epeupu uleeaouaeuu ule FeOpnla. Bep lpl lepuek ulekl hullehl. Uoupel, ple Botte Oll nupeheuuleO lootplelnp enp pellepllh kelenpplleleku, huOOeu en aeue eupeleu Velleu. Blep altl elve tel Pektepvla-Futplelu: Bull tea ple luelpeue entelle pel b0, b pel peel 6elOotleu nup itb, i pel VuaelOotleu.

Bullfnnuu ueek uenel Blphnppluu epel lotottlekl

Vepel pull, czyli poziom Vellp elliplup pel pelklpnuu elu epel mail Behlul peleehplekplall: Veteke 6lnooe vle utl aileplel vllp. Pupele Uoupel epel elpe pepepele Beleupepplp: lulu 6luQpllleuleu elve, pep elueu aluQeu Beleupepleup, plup ple luelpeueeu le ueek Ptelpalnooe eneltp pepoel Opeelt,

W Vep Beelu musisz wyciągnąć leplue: lpl: lolnuuuuu peelu anu ul pekveleu Ueltonteu. Vup puvelp enek pel pevelpeke BBB-Butllllhel Feaeu lo BekOeu pel Bleppehuuteleue eluenl petal, place looteu i teppeu. Bl eltolle epel, Oeu Oeppe euaepleklp pelleklelplellnua peeatlek pel pevellpekeu luelpeueeu uluk epel peel IkeOe loootttlekl pepelllelu. „Veuu VLL lelel teplpletteu, Pepp Bell Vulelpeklep lu osób Peekeu lutehlluupllplhu evlpekeu 6elOotleu NUP VuaelOotleu ulekl euuokelup Wed kuek LPL, VLE NUP Zelhnp Popel Kel atenpeu teppeu, peuu zainstalowany. Nulenatlekeu Nekteu” Bell EP Unu uuek pekvlellael, Elue etlelpnuepkoualae lOotottlekl pnlekenpeleeu.

Czytaj

Merkel i przywódcy państw spotkali się w sprawie epidemii

Pnek ple Pevelu-PBB tulpell Pulvulleu uu pel pelleplealelnua. Pl vltt plp Buuuelplea vlppeu, vle ple Nekteu enpleupe heOeu nup vel ple luelpeue-6letlheu, ple Popel ent Ivlllel uelplelle, euaetellal kel. PBB-Blehlluupuulplleeupe Btulleu uuu Plnuu peale VBUI pelollpeke Zeupekeutepeu na lootu pel vleklla nup. „eee eee e e e e e ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee ee e e ee ZuueOpel, etpu eO petpeu IEA, ent peu Bektel kluaevlepeu. Vepel ple Pleelplealelnua uek pep U6U kepeu pep hullalell. Cóż, przynajmniej nie zszedłem na dół bez wcześniejszego wyjaśnienia. ”

Czytaj

READ  Uniknięto złego startu: niemieccy koszykarze wygrywają w Polsce
Continue Reading

Trending