Connect with us

Economy

Inwestorzy są ostrożniejsi: nadal problemem są stopy procentowe

Published

on

Inwestorzy są ostrożniejsi: nadal problemem są stopy procentowe

Stan: 08.08.2022 22:52

Na Wall Street nie ma zabawy, ponieważ znaki wskazują na kolejną niezwykłą podwyżkę stóp przez amerykańską Rezerwę Federalną. Sprzedane zyski cenowe.

I wciąż rosną, troska o stopy procentowe. Po dość spokojnym początku nowego tygodnia, amerykańskie giełdy padły na kolana. Wiodący indeks, Dow Jones, zakończył handel z niewielkim wzrostem o 0,1 proc.

Akcje Technology Nasdaq spadły o 0,4 proc. Inwestorzy nie zdołali otrząsnąć się z obaw o zaostrzenie stanowiska amerykańskiej Rezerwy Federalnej, wzmocnionej piątkowym raportem o zatrudnieniu w USA, który był silniejszy niż oczekiwano. Większość uczestników rynku zakłada obecnie, że politycy monetarni podniosą główną stopę procentową o 0,75 pkt proc. na posiedzeniu pod koniec września.

W niedzielę w Senacie USA minęło półtora roku od objęcia urzędu prezydenta Joe Bidena Minęło kilka miliardów dolarów pakietu klimatyczno-socjalnego. Pakiet przewiduje około 370 miliardów dolarów na bezpieczeństwo energetyczne i ochronę klimatu oraz 64 miliardy na opiekę zdrowotną.

Uczestnicy rynku z niecierpliwością oczekują na środową publikację danych o cenach konsumenckich za lipiec. W czerwcu inflacja w USA wzrosła do 9,1% – najwyższego poziomu od ponad 40 lat.

Dax odrabia piątkową stratę

Pozytywny odczyt piątkowych danych z USA nadal dominuje na niemieckim rynku akcji. Silny rynek pracy świadczy o sile amerykańskiej gospodarki, która w bieżącym trzecim kwartale może być w stanie ponownie się ożywić. Tym samym obawy o możliwość stagflacji z negatywnymi skutkami dla zysków przedsiębiorstw zaczęły schodzić na dalszy plan.

Zresztą inwestorzy byli bardziej skłonni do podejmowania ryzyka na początku tygodnia i pozostawili DAX w górę o 0,8 proc. To sprowadza niemiecki indeks wiodący prawie do początkowego poziomu w piątek.

Euro nie było w stanie utrzymać tymczasowych zysków powyżej poziomu 1,02 USD, które prawdopodobnie utrzymają się ze względu na oczekiwania dotyczące stóp procentowych w USA. W sierpniu nieco zaskakująco poprawił się nastrój gospodarczy w strefie euro. Po gwałtownym spadku w lipcu, indeks ekonomiczny firmy doradczej Sentix wzrósł o 1,2 punktu do -25,2 punktu. W lipcu indeks spadł do najniższego poziomu od dwóch dobrych lat.

Na europejskim rynku obligacji skarbowych rentowności włoskich obligacji rządowych początkowo wzrosły, naruszając ogólny trend rynkowy. 10-letnia rentowność czasami przekraczała granicę 3,0 procent. Obligacje były poszukiwane w innych krajach strefy euro, a rentowności w niektórych przypadkach znacznie spadły. Niemieckie obligacje zwiększyły swoje zyski i zwróciły tylko 0,88%.

READ  Pilne wycofanie wody mineralnej: produktów nie wolno spożywać z powodu pleśni

Obserwatorzy rynku zauważyli negatywny komentarz amerykańskiej agencji ratingowej Moody’s. W piątek wieczorem agencja ustaliła perspektywę ratingu kredytowego Włoch na „negatywną”. Oznacza to, że Moody’s może obniżyć rating, czyli ocenę zdolności kredytowej, z obecnego Baa3. Obecna klasyfikacja dzieli tylko jeden stopień od tak zwanego „obszaru odpadów” używanego w odniesieniu do aktywów niebezpiecznych. Eksperci ds. obligacji z Decabanku skomentowali: „Ryzyko obniżenia ratingu do niepożądanego poziomu rośnie w świetle potencjalnej sytuacji politycznej po wyborach 25 września”. Włochy stoją przed wyborami powszechnymi po rezygnacji premiera Mario Draghiego.

Ceny ropy odbiły wieczorem, ale pozostały blisko najniższych poziomów od sześciu miesięcy od zamknięcia tygodnia. Na rynku ropy dużą rolę odgrywa zwłaszcza sytuacja w Chinach. Ścisłe zamknięcie tam podsyca obawy przed spowolnieniem gospodarczym, a tym samym niższym popytem. Rano okazało się, że inne obszary wyspy Hainan, popularne wśród wczasowiczów, zostały odgrodzone z powodu wybuchu epidemii Corony. Z drugiej strony zaskoczony Silny wzrost eksportu w lipcu 18 proc. rynków. Jednak chiński import wzrósł tylko o 2,3 procent w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku i nie spełnił oczekiwań na poziomie 3,7 procent.

Wśród poszczególnych wartości na Wall Street, z 15,2 proc. spadkiem wyróżniały się udziały firmy analitycznej Palantir. Kontrowersyjna firma, która zbiera dane dla armii amerykańskiej i CIA, twierdzi, że nie ma pewności, czy krytyczne kontrakty rządowe zostaną odnowione. Dyrektor finansowy David Glazer powiedział, że zakres zleceń centralnych jest „nieprzewidywalny”. Tym samym podmiot gromadzący dane obniżył całoroczną prognozę wzrostu z około 30 procent do 23 procent.

Wieczorem Sartorius poinformował o dużej akwizycji firmy. Dostawca leków i laboratoriów DAX kupuje brytyjską firmę biofarmaceutyczną Albumedix. Cena zakupu to 415 milionów funtów szterlingów. Według Sartoriusa Albumedix jest wiodącym dostawcą rekombinowanych rozwiązań opartych na albumach. Jest to ważny element budulcowy w produkcji innowacyjnych biofarmaceutyków, szczególnie do terapii komórkowych, terapii wirusowych i szczepionek. Albumedix zatrudnia ponad 100 pracowników i oczekuje się, że w 2022 r. osiągnie sprzedaż na poziomie około 33 milionów funtów. Transakcja podlega zatwierdzeniu przez organy regulacyjne i ma zostać sfinalizowana przed końcem trzeciego kwartału 2022 r.

Akcje Bayera po raz kolejny znalazły się wśród najsłabszych spółek indeksu DAX. Był to trzeci z rzędu negatywny dzień dla akcji grupy farmaceutyczno-agrochemicznej w Leverkusen od czasu publikacji danych kwartalnych w poprzednim tygodniu i łącznie prawie dziesięcioprocentowy spadek. Przede wszystkim nieuchronne ryzyko prawne w Stanach Zjednoczonych w kontekście przejęcia Monsanto nadal ma negatywny wpływ.

Zastąpienie dyrektora generalnego grupy Herberta Diesa zmienia układ sił w Volkswagenie: rodziny Porsche i Beech, które eksportują największego europejskiego producenta samochodów za pośrednictwem Porsche Automobile Holdings SE, chcą bardziej niż wcześniej angażować się w podejmowanie decyzji, zaczynając od środowiska, które można usłyszeć Rada Nadzór.

„Chcą bliżej przyjrzeć się realizacji strategicznych wytycznych” – mówi źródło zaznajomione z agencją informacyjną. Reuters. Przyszły dyrektor generalny Oliver Blum, faworyt klanu Porsche Bish, powinien zwracać większą uwagę na biznes operacyjny niż jego poprzednik. Bloom powinien również doprowadzić do zmiany zainicjowanej przez Diess w wiodącego dostawcę usług mobilności na spokojniejszych wodach.

Biorąc pod uwagę niepewność wywołaną wojną na Ukrainie, VW Holding Porsche SE nadal wierzy, że w tym roku możliwy jest zarówno spadek, jak i znaczny wzrost zysków. Holding, za pośrednictwem którego rodziny Porsche i Bech posiadają większość praw głosu w Wolfsburg Auto Group, potwierdził swoje prognozy zysku netto przed opodatkowaniem w szerokim przedziale od 4,1 do 6,1 mld euro. W 2021 r. Porsche SE niemal podwoiło swój zysk do 4,6 mld euro (rok wcześniej). W ciągu pierwszych sześciu miesięcy zysk netto, głównie dzięki udziałowi w Volkswagenie, wzrósł o 31 procent do 3,2 mld euro. Z tej kwoty 3,1 mld euro przepłynęło od Volkswagena do holdingu.

W ramach pierwszej oferty publicznej planowanej na czwarty kwartał, Porsche Holdings zamierza nabyć 25% plus jedną akcję zwykłą Porsche AG. To dałoby jej blokującą mniejszość.

Siemens Power nadal ponosi straty. W trzecim kwartale roku podatkowego 2021/22 Energy Technology Group odnotowała stratę po opodatkowaniu w wysokości 533 mln euro. Było to spowodowane obciążeniami wynikającymi z restrukturyzacji biznesu w Rosji i ponownymi stratami w hiszpańskiej spółce energetyki wiatrowej Siemens Gamesa. W tym samym okresie ubiegłego roku w księgach odnotowano stratę w wysokości 307 mln euro. Przez cały rok grupa spodziewa się straty przekraczającej ubiegłoroczny poziom 560 mln euro, mniej więcej w wysokości kosztów restrukturyzacji rosyjskiego biznesu. Zwłaszcza jeśli chodzi o problemy w Rosji, efekty specjalne wyniosłyby w kwartale minus 298 mln euro.

Hypoport Financial Services zwiększył swoje obroty o jedną piątą do 126 milionów euro w drugim kwartale. Nadwyżka wzrosła o 32 procent do prawie dziesięciu milionów euro. Pomimo znacznego wzrostu oprocentowania kredytów hipotecznych, firma zobowiązała się do realizacji swoich rocznych celów. Jednak wysokie stopy procentowe, zbliżająca się recesja i niedobór materiałów w branży budowlanej mogą doprowadzić do „wydłużenia cyklu marketingu kredytów hipotecznych” w drugiej połowie roku.

BioNTech nadal czerpie duże korzyści z dużego popytu na swoją szczepionkę na koronawirusa. W pierwszej połowie roku firma z Moguncji wygenerowała ponad 9,6 mld euro. Zysk półroczny wyniósł 5,4 mld euro. Jednak sprzedaż i zysk na akcję w drugim kwartale były niższe od szacowanych odpowiednio na 3,2 mld euro i 6,45 euro. Analitycy oczekiwali średnio 3,96 mld i 7,44 euro na akcję. Przez cały rok BioNTech zamierza wygenerować sprzedaż na poziomie 13-17 miliardów euro. Przygotowania do Wprowadzenie na rynek dwóch szczepionek dostosowanych do nowych zmiennych Corona „W pełnym rozkwicie” – powiedziała firma. Dostawa może rozpocząć się „pod warunkiem urzędowej zgody” od października.

Kryzys na giełdach technologicznych popchnął dużego japońskiego inwestora Softbank na minus. Od kwietnia do czerwca poniesiono stratę w wysokości 3,16 bln jenów (równowartość ok. 23 mld euro). W analogicznym okresie ubiegłego roku w bilansie nadal było około 5,5 mld euro zysku. Tylko firma Vision Funds, która dominuje w branży i posiada między innymi udziały w agencji reklamowej Didi, sklepie internetowym Coupang, konkurentem Ubera Grab i Alibaba, spadła w ciągu trzech miesięcy o ponad 21 miliardów euro.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Polska domaga się 1,3 biliona euro odszkodowania

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Polsko-indyjskie stosunki handlowe wzmocniły Orlin i ArcelorMittal

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Economy

Aktualna cena za litr oleju opałowego

Published

on

Aktualna cena za litr oleju opałowego

Berlin. Ceny oleju opałowego w dniu 2 maja 2024 r.: Czy cena za litr obecnie rośnie czy spada? Czy warto dziś kupować olej opałowy? Przegląd.

Konsumenci wykorzystujący olej opałowy do celów grzewczych uniknęli w ostatnim czasie znacznych skoków cen: pomimo międzynarodowych kryzysów, podwyżek podatków od CO2 i opłat drogowych ceny oleju opałowego utrzymują się na stabilnym poziomie. Ale czy zamawiać już teraz, czy poczekać na kolejną obniżkę cen? ile Olej opałowy Dzisiaj, 2 maja, przeczytaj nasze podsumowanie.

Ceny oleju opałowego w dniu 2 maja: Aktualne ceny za litr na dzień dzisiejszy

W zależności od dostawcy ceny oleju opałowego mogą się nieznacznie różnić. Istnieją również różne rodzaje oleju opałowego – za olej premium trzeba zapłacić więcej niż za wersję standardową. Istnieją jednak średnie wartości, które konsumenci powinni znać, aby porównać. Tabela pokazuje ceny na litr Różni usługodawcy i portale porównawcze. Ale to samo dotyczy tutaj: ceny oleju opałowego zmieniają się regularnie. Codziennie aktualizujemy harmonogram.

Tucson esyolej
Ceny oleju opałowego na dzień 26 kwietnia 1,04 euro 1,01 euro
Ceny oleju opałowego na dzień 29 kwietnia 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego na dzień 30 kwietnia 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego od 1 maja 1,04 euro 1,00 euro
Ceny oleju opałowego od 2 maja 1,02 euro 0,99 euro

nadaje się do: Ceny oleju opałowego do 26 kwietnia

Na początku kwietnia ceny oleju opałowego wzrosły w porównaniu z obecnymi aż o pięć centów za litr. Przy normalnej wielkości zamówienia wynoszącej 3000 litrów powoduje to różnicę w cenie aż do 150 euro. Ale ostatnio prawie nic się nie działo zmianyJak wyraźnie pokazuje nasza tabela.

Przeczytaj także: Ceny oleju opałowego 2024 – Insider branży podaje pierwszą prognozę

READ  Mimo wojny na Ukrainie – zachodnia technologia zbrojeniowa dociera do armii Putina

Ceny oleju opałowego w Niemczech: rankingi ekspertów – kto powinien zareagować

„Ceny na niemieckim rynku oleju opałowego po raz pierwszy od marca spadły poniżej 100 euro. […] „Trzeba spojrzeć na lipiec ubiegłego roku, aby zobaczyć trwały spadek cen” – stwierdził w swoim raporcie Stephen Buckold. Skomentuj „Easywell”. Ekspert radzi zatem konsumentom: „Jeśli i tak będziesz musiał wkrótce złożyć zamówienie, już teraz możesz znaleźć atrakcyjne warunki”.

projekt cena
amerykańska ropa naftowa 79,54 dolarów za baryłkę
Ropa z Morza Północnego 84,05 dolarów za baryłkę
Olej napędowy (olej napędowy) 753,00 USD za tonę
1 euro = 1,07 dolara

Dane pochodzą z HeizOel24 (stan na 2 maja 2024 r.)

Ceny oleju opałowego w skrócie: prognoza i rozwój – na to warto już teraz zwrócić uwagę

Przewidywanie cen paliw grzewczych jest trudne – zwłaszcza, że ​​trudne jest uwzględnienie kryzysów międzynarodowych i czynników cenowych. Orientacją są ceny oleju opałowego w ostatnich miesiącach i latach. Olej opałowy jest zwykle droższy w chłodniejszych miesiącach, ponieważ jest wtedy duże zapotrzebowanie. Wiosną i latem dostępne są tanie oferty dla konsumentów z ogrzewaniem olejowym. W poniższej tabeli mamy średnie Ceny oleju opałowego W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.

data Ceny oleju opałowego za litr
2023
15 lutego 1,05 euro
15 Marca 0,98 euro
15 kwietnia 0,97 euro
15 maja 0,87 euro
15 czerwca 0,89 euro
15 lipca 0,91 euro
15 sierpnia 1,05 euro
15 września 1,15 euro
15 października 1,15 euro
15 listopada 1,09 euro
15 grudnia 1,05 euro
2024
15 stycznia 1,02 euro
15 lutego 1,05 euro
15 Marca 1,01 euro
15 kwietnia 1,04 euro

Oprócz czasu zamówienia ważną rolę odgrywa również dostawca. Wielu właścicieli domów i… gospodarz Zapytaj swojego stałego agenta – często powodem jest bliskość domu. Ale porównanie jest opłacalne, zwłaszcza w czasach niestabilnych cen energii. Pomocne mogą być porównywarki takie jak „esyoil”. Najtańsza oferta jest ustalana na podstawie informacji takich jak kod pocztowy i zamawiana ilość. Oprócz kosztów oleju opałowego należy zawsze zwracać uwagę na potencjalne koszty dodatkowe, takie jak stała cena za kilometr.

READ  Pamiętaj: Zakażenie trującym grzybem makaronu może być niebezpieczne dla układu nerwowego

Najczęściej zadawane pytania dotyczące cen oleju opałowego

Jakie czynniki wpływają na cenę oleju opałowego?

Na ceny oleju opałowego wpływają różne czynniki – m.in.:

  • Światowe ceny ropy naftowej
  • Współczynnik konwersji
  • Podaż i popyt
  • Warunki pogodowe, takie jak upał
  • Wydarzenia polityczne, takie jak konflikt na Ukrainie

Dlaczego ceny oleju opałowego się zmieniają?

Ceny oleju opałowego mogą ulegać znacznym wahaniom – także dlatego, że są ściśle powiązane z cenami ropy naftowej na rynkach międzynarodowych. Na te z kolei duży wpływ mogą mieć wydarzenia globalne, takie jak niestabilność polityczna, warunki pogodowe, zmiany w polityce finansowej i zmiany popytu.

Jak obniżyć koszty ogrzewania?

Opcji jest kilka – m.in.:

  • Poprawa efektywności energetycznej domu – na przykład poprzez izolację
  • Używaj energooszczędnych urządzeń i lamp
  • Regularna konserwacja systemu grzewczego
  • Świadome obchodzenie się z temperaturą pokojową

Kiedy najlepiej zamówić olej opałowy?

Generalnie latem ceny oleju opałowego są często niższe. W tych miesiącach zapotrzebowanie jest zwykle niższe niż zimą. Należy jednak pamiętać, że na tę ogólną tendencję mogą mieć wpływ inne czynniki, takie jak wydarzenia geopolityczne lub zmiany w wydobyciu ropy naftowej.

Gdzie mogę znaleźć aktualną cenę oleju opałowego?

Aktualne ceny oleju opałowego można znaleźć na różnych portalach porównywalnych. Informacji mogą także udzielić lokalni sprzedawcy oleju opałowego. Uwaga: Informacje są zawsze aktualne i mogą ulec zmianie.

Czy zamawianie większych ilości oleju opałowego ma sens?

Hurtowy zakup oleju opałowego może często skutkować niższą ceną. Ponieważ wielu dostawców oferuje zniżki ilościowe. Należy jednak wziąć pod uwagę również pojemność magazynu i zużycie.

Jak wahania kursów walut wpływają na ceny oleju opałowego?

Ponieważ na rynku światowym ropa naftowa jest generalnie sprzedawana w dolarach amerykańskich, wahania kursów walut mogą mieć wpływ na ceny oleju opałowego. Dla odbiorców oleju opałowego oznacza to: jeśli euro umocni się w stosunku do dolara amerykańskiego, może to spowodować, że olej opałowy stanie się tańszy dla konsumentów w strefie euro – i odwrotnie.

READ  Pilne wycofanie wody mineralnej: produktów nie wolno spożywać z powodu pleśni

Jak uchronić się przed rosnącymi cenami oleju opałowego?

Niektórzy sprzedawcy detaliczni oleju opałowego oferują umowy, w ramach których konsumenci mogą zgodzić się na stałą cenę za określoną ilość dostawy w określonym terminie. Może to uchronić przed przyszłymi podwyżkami cen, ale niesie także ryzyko konieczności płacenia wyższej kwoty, jeśli ceny oleju opałowego ponownie spadną. Ponadto wydajne systemy grzewcze i dobra izolacja mogą zmniejszyć zużycie, a tym samym koszty paliwa.

Jak przydatne są internetowe porównywarki cen oleju opałowego?

Porównania cen oleju opałowego online mogą być bardzo przydatne, ponieważ pozwalają uzyskać przegląd aktualnych cen u różnych dostawców. Pozwalają znaleźć najtańszą ofertę i sprawdzić, czy ceny w danym regionie odpowiadają ogólnej tendencji rynkowej. Jednak oprócz ceny należy wziąć pod uwagę także jakość oleju opałowego i niezawodność dostawcy. Czasami mogą wystąpić dodatkowe koszty, takie jak opłaty za dostawę, które nie zawsze są wliczone w pierwotną cenę.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę zamawiając olej opałowy?

Klienci oleju opałowego powinni przy składaniu zamówienia wziąć pod uwagę kilka punktów, a mianowicie:

  1. Aktualne ceny oleju opałowego i możliwe zmiany cen
  2. Oczekiwane zużycie i pojemność magazynowania
  3. Jakość oleju opałowego Jakość oleju opałowego – musi spełniać wymagania systemu grzewczego
  4. Mogą obowiązywać dodatkowe koszty, takie jak dodatkowe opłaty za dostawę.
  5. Dostawca musi mieć dobrą reputację, a proces dostawy musi przebiegać sprawnie – ważne jest dobre przygotowanie

Jak cena dwutlenku węgla wpływa na ceny oleju opałowego?

Cena certyfikatów CO2 jest istotnym czynnikiem wpływającym na cenę paliw kopalnych – w tym oleju opałowego. Jeśli przedsiębiorstwa muszą płacić za emisję dwutlenku węgla, prowadzi to do wyższych kosztów produkcji i dostawy oleju opałowego. Firmy zazwyczaj przerzucają te dodatkowe koszty na konsumentów. Dlatego też wzrost cen dwutlenku węgla może skutkować także wzrostem cen oleju opałowego dla właścicieli domów. Alternatywą mogą być ekonomiczne systemy grzewcze lub systemy całkowicie odnawialne, takie jak pompa ciepła.

Continue Reading

Economy

Produkcja profili aluminiowych w Polsce: motor polskiej gospodarki

Published

on

Produkcja profili aluminiowych w Polsce: motor polskiej gospodarki

Polska jest jednym z wiodących producentów profili aluminiowych w Europie. Przemysł odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce, tworząc miejsca pracy i przyczyniając się do rozwoju wielu sektorów. W artykule przyjrzymy się bliżej produkcji profili aluminiowych w Polsce oraz omówimy jej historię, stan obecny i perspektywy na przyszłość.

Historia produkcji profili aluminiowych w Polsce

Produkcja z Profile aluminiowe Polska ma długą historię sięgającą lat 60. XX wieku. Powstały wówczas na Górnym Śląsku pierwsze huty aluminium, a wraz z rozwojem gospodarki socjalistycznej przemysł przeżywał dynamiczny rozwój. Po przemianach politycznych w 1989 roku wiele państwowych hut zostało sprywatyzowanych, a na rynek weszły nowe prywatne firmy.

reklama

Obecnie w Polsce działa kilkudziesięciu producentów profili aluminiowych. Głównymi ośrodkami produkcji profili aluminiowych w Polsce są:

  • Górny Śląsk: W tym regionie zlokalizowana jest największa w Polsce huta aluminium – Huta Aluminium Konin. Oprócz Huty Aluminium Konin w regionie działa szereg innych fabryk produkujących profile aluminiowe.
  • Wielkopolska: W Wielkopolsce działa szereg firm zajmujących się produkcją profili aluminiowych do różnorodnych zastosowań m.in. w budownictwie, motoryzacji czy meblarstwie.
  • Dolny Śląsk: Na Dolnym Śląsku działa kilku znaczących producentów profili aluminiowych, m.in. KGHM Polska Miedź SA i Aleris Aluminium.

Aktualny stan branży

Polska jest obecnie jednym z największych producentów profili aluminiowych w Europie. W 2023 roku produkcja osiągnęła poziom około 1,2 mln ton, co stanowiło około 5% produkcji światowej. Profile aluminiowe eksportujemy z Polski na cały świat, a głównymi odbiorcami są Niemcy, Francja, Włochy i Wielka Brytania.

Polska branża produkcji profili aluminiowych jest nowoczesna i dynamicznie rozwijająca się. Firmy inwestują w nowe technologie i maszyny, dzięki czemu mogą zwiększać swoją efektywność i produktywność. Ważną rolę odgrywa także jakość produktu, która przekłada się na jego konkurencyjność na rynku światowym.

czynniki sukcesu

Sukces produkcji polskich profili aluminiowych zależy od kilku filarów. Po pierwsze, polskie firmy korzystają z wysokiej jakości surowców, czyli wytapiania aluminium. Po drugie, stosowane są nowoczesne technologie produkcji, które zapewniają wysoką wydajność i precyzję. Po trzecie, polskie firmy oferują konkurencyjne ceny, co czyni ich produkty atrakcyjnymi dla klientów na całym świecie.

READ  Mimo wojny na Ukrainie – zachodnia technologia zbrojeniowa dociera do armii Putina

Istotnym czynnikiem jest także położenie geograficzne Polski. Bliskość rynków Europy Zachodniej oraz dostęp do portów morskich ułatwia eksport produktów.

Znaczenie produkcji profili aluminiowych dla polskiej gospodarki

Produkcja profili aluminiowych odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Przemysł tworzy tysiące miejsc pracy i przyczynia się do rozwoju wielu sektorów takich jak: b. Przemysł budowlany, przemysł samochodowy, przemysł meblarski i przemysł transportowy.

Ponadto produkcja profili aluminiowych jest ważnym źródłem dochodów państwa. W 2023 roku wartość eksportu profili aluminiowych z Polski wyniosła około 5 miliardów złotych.

Prognozy na przyszłość

Pomimo dynamicznego rozwoju, produkcja profili aluminiowych w Polsce stoi przed wieloma wyzwaniami. Jednym z tych wyzwań jest rosnąca konkurencja ze strony innych krajów, takich jak Chiny i Indie. Kolejnym wyzwaniem są wysokie ceny energii, które są ważnym czynnikiem kosztowym w produkcji aluminium.

Pomimo tych wyzwań perspektywy dla tej branży są optymistyczne. Oczekuje się, że w nadchodzących latach światowy rynek profili aluminiowych będzie się rozwijał, co będzie stanowić impuls do rozwoju branży. Wzrostu spodziewają się zwłaszcza producenci profili aluminiowych stosowanych w budownictwie i przemyśle motoryzacyjnym.

Kolejnym czynnikiem przyczyniającym się do rozwoju branży jest wzrost świadomości ekologicznej. Aluminium jest materiałem w całości nadającym się do recyklingu, co czyni go atrakcyjnym materiałem dla producentów i konsumentów.

Wyzwania i perspektywy

Polska ma potencjał, aby stać się jednym z czołowych producentów profili aluminiowych na świecie. Aby to osiągnąć, konieczne jest ciągłe inwestowanie w nowoczesne technologie, podnoszenie kwalifikacji pracowników i poszukiwanie nowych rynków zbytu.

streszczenie

Produkcja profili aluminiowych w Polsce to silna i dynamicznie rozwijająca się branża, która odgrywa ważną rolę w polskiej gospodarce. Przyszłość branży rysuje się obiecująco, a Polska ma szansę utrzymać pozycję jednego z czołowych producentów profili aluminiowych w Europie.

/Treść partnera/

Continue Reading

Trending