Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Hiszpania planuje z pieniędzmi z pomocy Corona: Modernizacja dzięki Unii Europejskiej

Hiszpania planuje duże inwestycje za pieniądze z funduszu Unii Europejskiej. Nadzieja: wzrost gospodarczy i transformacja środowiska.

Czyszczenie systemów fotowoltaicznych w Hiszpanii: kraj chce uzyskać więcej ochrony środowiska Zdjęcie: Cavan Images / imago

Pedro Sanchez ma wielkie plany. Szef hiszpańskiego rządu uważa, że ​​jego kraj „stoi przed najbardziej ambitną modernizacją i transformacją od czasu przystąpienia do Unii Europejskiej”. W tym celu planuje zainwestować 70 miliardów euro w latach 2021–2023. Pieniądze pochodzą z Unii Europejskiej i stanowią połowę tego, co Bruksela dostarcza na pomoc Hiszpanii z funduszu budowlanego, aby przywrócić gospodarkę na właściwe tory po kryzysie koronowym.

We wtorek po południu rząd Sancheza, alternatywny lewicowy socjalista, zatwierdził wywiad „Plan odbudowy, restrukturyzacji i stabilizacji”. Hiszpania otrzyma łącznie 140 miliardów euro z 750 miliardów euro z Funduszu Odbudowy Unii Europejskiej – połowę w postaci pomocy bezpośredniej, a pozostałą w postaci tanich pożyczek. Tylko Włochy otrzymują 191 miliardów euro.

39,1% środków zostanie przeznaczonych na „środowiskową restrukturyzację gospodarki”. Sam hiszpański rząd przeznacza 13,2 miliarda euro na promowanie zrównoważonej mobilności. Państwo hiszpańskie uczestniczy między innymi w konsorcjum z prywatnymi firmami, którego celem jest budowa dużej fabryki akumulatorów do pojazdów elektrycznych. W imprezie biorą udział między innymi Seat Volkswagen i dostawca energii Iberdrola.

Druga duża suma przeznaczona jest na remonty mieszkań w obszarach miejskich, aby uczynić je bardziej energooszczędnymi – 6,82 mld euro. W końcu po raz kolejny zajęto się rozwojem odnawialnych źródeł energii: dostępne jest na to 3,1 miliarda euro. W kontekście kryzysu euro i polityki oszczędności poprzedniego konserwatywnego rządu został on prawie całkowicie powstrzymany.

Modernizacja i cyfryzacja są niezbędne

Kryzys i zamknięcie Korony pokazały, że hiszpańska administracja potrzebuje modernizacji i cyfryzacji. Wykorzystuje się na to 4,3 miliarda euro. W modernizacji wspierane będą również małe i średnie przedsiębiorstwa (4 mld euro). Na badania, które w Hiszpanii są chronicznie niedofinansowane, przeznaczono 3,88 miliarda euro. Na dole listy znajduje się system edukacji (1,6 miliarda euro) i system opieki zdrowotnej (miliard euro).

READ  Panie, nie kupiłbyś mi Mercedes-Benz

Hiszpańska minister gospodarki Nadia Calvino spodziewa się, że pakiet inwestycyjny przyniesie dodatkowy wzrost gospodarczy w wysokości 2% w ciągu najbliższych trzech lat i 0,4% rocznie w perspektywie długoterminowej. Można utworzyć do 840 000 miejsc pracy. Calvinio, przed objęciem stanowiska ministerialnego w Komisji Europejskiej nr 2 niemieckiego komisarza ds. Budżetu i personelu Güntera Oettingera, jest przekonany, że dzięki wsparciu Funduszu Odbudowy Hiszpania może stać się „jednym z motorów europejskiej naprawy”.

Ale Brukselski Fundusz Rozwoju nie trafił w końcu na stół. Tego samego dnia, kiedy rząd hiszpański podjął decyzję w sprawie swojego planu, Niemcy, Francja, Hiszpania i Włochy wezwały innych partnerów z Unii Europejskiej do ostatecznego podjęcia decyzji finansowej, która umożliwi szybkie uruchomienie funduszu pomocowego Corona. Niemiecki minister finansów Olaf Schultz (SPD) powiedział w środę, że jest to „historyczna okazja” do wspólnego kształtowania przyszłości Europy.

Cała czwórka chce wysłać pieniądze z pomocy „przed końcem lata”. Aby zasilić fundusz, Komisja Europejska musi pożyczyć w imieniu Unii Europejskiej. Jak dotąd tylko 19 z 27 państw członkowskich wyraziło zgodę. Nadal brakuje Austrii, Estonii, Finlandii, Irlandii, Polski, Rumunii i Węgier.