Connect with us

science

Fińscy badacze odkrywają pochodzenie jąkania w mózgu

Published

on

Fińscy badacze odkrywają pochodzenie jąkania w mózgu

Fińscy badacze odkryli zmiany strukturalne w węzłach sieci mózgowych u osób jąkających się. Czy pozwala to na nowe metody leczenia? Jak się zachowujesz rozmawiając z osobami jąkającymi się?

Jąkanie jest niezwykle stresujące dla tych, którzy je mają, szczególnie dlatego, że inne osoby często reagują obraźliwie, agresywnie lub nieprawidłowo na to zaburzenie mowy. Mimowolne powtarzanie sylab i dźwięków, przedłużanie dźwięków oraz zauważalne lub „ciche” blokady mogą przeszkadzać osobom dotkniętym tym problemem. Uczucie niepokoju może być również zauważalne fizycznie, na przykład poprzez zaczerwienienie twarzy lub pocenie się.

Jąkanie nie pozwala na wyciąganie jakichkolwiek wniosków na temat osobowości lub inteligencji osoby dotkniętej tym problemem. Osoby jąkające się dokładnie wiedzą, co chcą powiedzieć, ale w tej chwili nie potrafią tego powiedzieć płynnie.

Przez długi czas jąkanie uważano za zaburzenie psychiczne lub emocjonalne. W rzeczywistości jąkanie jest zaburzeniem mowy powodowanym przez układ nerwowy, w którym zaburzona jest regulacja wytwarzania mowy w mózgu.

Pochodzenie jąkania jest lokalne

Fińscy badacze uważają obecnie, że zidentyfikowali obszar mózgu, w którym występuje jąkanie. U osób jąkających się odkryli zmiany strukturalne w węzłach sieci mózgowej.

Według zespołu kierowanego przez Joho Gotsę z Uniwersytetu w Turku jego centrum znajduje się w regionie Putamen. Skorupa jest jednym z podstawowych obszarów mózgu i wchodzi w skład istoty szarej mózgu. Jest to szczególnie ważne w przypadku motoryki twarzy, czyli mimiki.

reklama

Różne przyczyny jąkania

Zaburzenia mowy mogą mieć różne przyczyny. Istnieje predyspozycja genetyczna, która może, ale nie musi, prowadzić do jąkania. Ponadto choroby neurologiczne, takie jak choroba Parkinsona lub udary mózgu, mogą prowadzić do jąkania. Na potrzeby badania fińscy naukowcy zbadali także pacjentów, którzy zaczęli się jąkać po udarze. Udar dotknął jedynie tej części mózgu, w której zlokalizowana była dana sieć mózgowa.

READ  Gruby komik przechodzi leczenie psychiatryczne i wysyła wiadomość do Olivera Buchera

Uczestnicy testu wykazali te same zmiany strukturalne w węzłach tej sieci mózgowej, co ci, u których rozwinęło się jąkanie w dzieciństwie. Z badania wynika, że ​​jąkanie zawsze pojawia się w tej sieci, niezależnie od przyczyn genetycznych czy neurologicznych.

Nowe metody leczenia?

Fińskie badanie w imponujący sposób potwierdza, że ​​lewa półkula odgrywa kluczową rolę w kodowaniu mowy oraz przekładaniu myśli na mowę i język mówiony, mówi profesor Martin Sommer, dyrektor medyczny i kierownik Interdyscyplinarnej Grupy Roboczej ds. Zaburzeń Mowy na Oddziale Neurologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Centrum Medycznego Uniwersytetu w Getyndze (UMG). Badanie wykazało również, że dwie formy jąkania, jąkanie neurogenne, czyli jąkanie będące następstwem udaru, i jąkanie we wczesnym dzieciństwie, nie różnią się zbytnio od siebie, mówi Sommer, który sam jest dotknięty jąkaniem i należy do Federalnego Towarzystwa Jąkania i Autoportret. -Pomoc (BVSS) doradza.

Do chwili obecnej nie ma skutecznych metod leczenia farmakologicznego ani neurologicznego. Według fińskich badaczy lokalizacja zmiany strukturalnej stwarza nowe możliwości leczenia, takie jak głęboka stymulacja mózgu ukierunkowana na tę sieć mózgową.

Neurofizjolog Sommer z zadowoleniem przyjmuje nowe podejście badawcze, ale ma też wątpliwości: „Z pewnością można na tej podstawie wyprowadzić leczenie, ale wymaga to kilku pośrednich kroków, aby zrozumieć, gdzie należy podłączyć elektrodę i z jaką polaryzacją” – wyjaśnia Sommer nie osiągnęły jeszcze tego etapu.”

Jąkanie nie jest rzadkością

W Niemczech, liczących około 84 miliony mieszkańców, trwale jąkających się jest około 800 000 osób. Ponad pięć procent małych dzieci jąka się, czyli około 50 na każde 1000 dzieci. Częściej chorują chłopcy niż dziewczęta.

Jąkanie często zaczyna się nagle, w wieku od 2 do 6 lat. Zaburzenie to zwykle ustępuje samoistnie w ciągu następnych dwóch lat, ale około 1% osób dotkniętych nim nadal jąka się w wieku dorosłym.

READ  Zajmuje tylko 2 minuty: prosta sztuczka, która natychmiast zmniejsza ryzyko cukrzycy typu 2

Jak leczy się jąkanie?

Leki, terapie oddechowe lub relaksacyjne lub jakiekolwiek zabiegi regeneracyjne tak naprawdę nie działają przeciwko jąkaniu. „Nadal istnieją wątpliwi dostawcy usług terapeutycznych, którzy obiecują, że tak powiem, cudowne lekarstwo, dlatego należy zachować ostrożność” – mówi Sommer.

„Nawet najpoważniejszym przypadkom jąkania można zapobiec za pomocą prostych metod, takich jak mówienie w stylu metro-nom, ale wtedy jąkanie nie znika, ale jest ukryte za zmienionym sposobem mówienia. A kto chce tak mówić przez cały dzień „W takim razie trzeba uważać, żeby nie dostało się to w niepowołane ręce” – ostrzega Sommer.

Zmiana zachowania podczas mówienia

Istnieją jednak dwie skuteczne metody leczenia jąkania, które można również połączyć: kształtowanie płynności i modyfikacja jąkania. Obie metody „opierają się na założeniu, że świadoma kontrola procesu mowy mięśni w krtani i ustach umożliwia używanie cichego głosu zapobiegawczo lub w przypadku pojawienia się objawów jąkania” – wyjaśnia terapeutka jąkania Frauke Kern.

Techniki te mogą skrócić czas trwania i nasilenie rzeczywistych objawów oraz zmniejszyć strach przed jąkaniem poprzez odzyskanie kontroli nad procesem mowy, mówi Kern. Jest członkiem Rady Federalnej Niemieckiego Federalnego Towarzystwa Terapii Mowy.

Kształtowanie płynności zmienia sposób mówienia, na przykład poprzez użycie „miękkiego dźwięku” na początku słowa lub świadome przedłużenie sylaby lub dźwięku. Celem tej metody jest zapobieganie jąkaniu podczas mówienia.

Dzięki metodzie modyfikacji jąkania osoby cierpiące na nią uczą się tak zwanych technik rozwiązywania przeszkód, aby wydostać się ze stresującej sytuacji w kontrolowany i w miarę możliwy do opanowania sposób. „To interesujące podejście, które polega na identyfikowaniu zdarzeń jąkania” – mówi neurofizjolog Sommer. Zmniejsza to stres i przezwycięża moment jąkania. Terapeuta Kern podkreśla przede wszystkim, że po skorygowaniu jąkania zostaje zachowana normalna mowa.

READ  Pojawienie się guzków na szyi jako objaw

Podejmij wyzwanie

Osoby dotknięte chorobą często starają się unikać pewnych słów lub sytuacji ze wstydu lub strachu, że zrobią z siebie głupka. Może to prowadzić do wycofywania się osób dotkniętych chorobą z życia codziennego i izolacji społecznej.

Dlatego też osoby jąkające uczą się także stawiać czoła trudnym sytuacjom. „Największym niebezpieczeństwem, gdy się jąkasz, jest trzymanie gęby na kłódkę, a wiele osób tak robi. Ale szkoda, bo jeśli będziesz trzymać gębę na kłódkę, nikt tego nie zobaczy ani nie usłyszy daleko nie zajdzie. Zachowanie polegające na unikaniu jest niefortunne, ponieważ ogranicza. Duże możliwości rozwoju człowieka „Dlatego ważne jest, aby nie trzymać gęby na kłódkę, ale powiedzieć, co chcesz powiedzieć” – radzi neurolog Sommer.

Grupy samopomocy mogą pomóc przezwyciężyć strach przed mówieniem. Zwykle pomocne jest radzenie sobie z jąkaniem w sposób otwarty i pewny siebie w obecności rodziny, przyjaciół lub w pracy.

Co nie pomaga osobom jąkającym się?

Osoby jąkające mogą obejść się bez porad, co często ma dobre intencje. Nie musisz brać głębokiego oddechu, koncentrować się ani zachowywać spokoju. Takie rady Cię denerwują lub po prostu denerwują.

„Więc najlepiej jest poczekać, obserwować i słuchać. Osoby jąkające potrzebują więcej czasu, tak właśnie jest! Zawsze są ludzie, którzy próbują kontynuować słowo lub zdanie. Po pierwsze, przerywanie komuś jest bardzo bolesne. to może nie o to chodzi. „Wtedy wszystko się komplikuje” – mówi Sommer.

Autor: Aleksander Freund

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Prawie 4 stopnie więcej od 1962 r.: Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze

Published

on

Prawie 4 stopnie więcej od 1962 r.: Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze

Prawie 4 stopnie więcej od 1962 r
Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze

Posłuchaj materiału

Ta wersja audio została stworzona sztucznie. Więcej informacji | Wyślij swoją opinię

Skutki zmian klimatycznych są już zauważalne nad Jeziorem Bodeńskim: jego średnia temperatura stale rośnie. Nie można jeszcze przewidzieć konsekwencji dla ryb, nawet jeśli istnieją wstępne przesłanki.

Według oceny Instytutu Badań nad Jeziorem Langenargen Jezioro Bodeńskie staje się coraz cieplejsze. Z oceny wynika, że ​​w 2022 r. średnioroczna temperatura na powierzchni wód śródlądowych osiągnęła maksymalnie 14,1 stopnia. W zeszłym roku średnia wartość wyniosła 13,6 stopnia. Instytut Badawczy Jeziora Langenargen Państwowego Instytutu Środowiska Badenii-Wirtembergii (LUBW) mierzy temperaturę wody w jeziorze od 1962 roku. W tamtym czasie jej średnia wynosiła 10,5 stopnia.

Ekspert rządowego instytutu wyjaśnił, że skutki ocieplenia klimatu dla wody są bardzo zróżnicowane. Temperatura jest głównym parametrem stanu wody. „Wpływa na warunki mieszania lub stratyfikacji jezior, skład chemiczny wody lub skład gatunkowy oraz ścieżki wpływu sieci pokarmowych”.

W Jeziorze Bodeńskim ociepleniu towarzyszy słaba wymiana wód głębinowych z wodami powierzchniowymi. Ogranicza to przenikanie tlenu z warstw górnych do głębin i tym samym zwiększa ryzyko niedotlenienia żyjących tam organizmów. „I odwrotnie, z głębin do górnych warstw transportowanych jest mniej składników odżywczych, co wpływa na ekosystem jeziora poprzez sieć troficzną”.

To, jak zmiany klimatyczne wpłyną na populacje ryb i rośliny wodne w Jeziorze Bodeńskim, jest obecnie badane bardziej szczegółowo w ramach projektu „Zmiana klimatu jeziora”. Projekt będzie kontynuowany przez trzy lata, do 2026 r. Istnieją już jednak wstępne przesłanki dotyczące jego skutków.

Temperatury rosną również na głębokości

„Nie wiemy jeszcze zbyt wiele, ale są wstępne przesłanki” – powiedział Alexander Brinker, kierownik centrum badawczego w Langenargen. Wysoka temperatura ma negatywny wpływ na przykład na krzak. „Dla nich woda w głębokiej strefie musi być o pięć stopni zimniejsza, w przeciwnym razie jaja nie będą mogły się prawidłowo rozwijać”. Jednak temperatura na tym obszarze jest już wyższa, co skutkuje mniejszą liczbą polowań.

Według oceny Instytutu Badań Morskich średnia temperatura na głębokości w 2023 roku wyniesie 5,4 stopnia. To nowy szczyt. Dziesięć lat temu było to 4,3 stopnia. Temperatura rośnie z roku na rok.

Rosnąca temperatura wpływa również na jaja i larwy siei. Badacze stawiają hipotezę, że w przypadku zbyt ciepłej pogody śmiertelność jaj i larw jest wyższa. Jeśli chodzi o dorosłe sieje, istnieje obawa, że ​​latem, kiedy zwykle zjadają pchły wodne w lekko zalanych obszarach powierzchni jeziora, nie będą już w tych obszarach pływać, ponieważ woda jest zbyt ciepła. „Nie przychodzą już na swoje tereny łowieckie”.

Według nowego badania przeprowadzonego przez Centrum Badań Rybackich w Langenargen rosnące temperatury poza Jeziorem Bodeńskim wpływają na lokalną hodowlę pstrągów, która czerpie wodę z pobliskich rzek i źródeł. Rosnące temperatury powodują stres u pstrągów, które żyją w zimnej, bogatej w tlen wodzie. Doprowadzi to do zmniejszenia lub zaprzestania przyjmowania pokarmu i zwiększonej podatności na choroby. W skrajnych przypadkach zwierzęta umierają. „Ogółem do końca stulecia od 37 do 77 procent obecnych hodowli pstrągów znajdzie się w niekorzystnych warunkach klimatycznych” – twierdzi zespół badawczy.

READ  Czasami rozpoznaje się je dopiero po latach
Continue Reading

science

Od 1 lipca bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia – Zdrowie –

Published

on

Od 1 lipca bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia – Zdrowie –


Minister zdrowia Rauch określił bezpłatne szczepienia przeciwko HPV jako „ważny krok”.
©APA

Szczepienia przeciwko HPV i kilku rodzajom nowotworów będą oferowane tymczasowo bezpłatnie od 1 lipca do ukończenia 30. roku życia.

Oznacza to, że oprócz osób poniżej 21. roku życia, zaszczepione powinny być także wszystkie osoby poniżej 30. roku życia. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło w zeszłym tygodniu, że opcja ta obowiązuje do końca 2025 r. Teraz miasto Wiedeń, Federalna Rada Młodzieży (BJV), Konfederacja Związków Zawodowych (ÖGB) i Austriacka Federacja Studentów (ÖH) wspólnie wezwały na szczepienie.

„Ważny krok”

Do tej pory szczepienia przeciwko HPV są bezpłatne dla osób w wieku od dziewięciu do dwudziestu jeden lat. Federalny, stanowy i społeczny system zabezpieczenia ostatecznie ustalił przedłużenie do trzydziestych urodzin ogłoszonych przez ministra zdrowia Johannesa Raucha (Zieloni) w poprzednim tygodniu. „Jestem przekonana, że ​​jest to właściwy sposób zapewnienia wszystkich szczepień zalecanych przez Krajową Radę ds. Szczepień w ramach normalnego ubezpieczenia społecznego, a zatem bezpłatnego. Wydłużając bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV do 30. roku życia, dokonujemy kolejnego ważnego kroku w kierunku osiągnąć ten cel” – oznajmił w komunikacie prasowym doradca ds. zdrowia miasta Wiedeń, Peter Hacker (SPÖ).

„Jak dotąd około miliona młodych ludzi zostało wykluczonych z tej oferty pomimo zaleceń dotyczących szczepień” – podkreślił Prezydent BJV Rehab Al-Toumi. „Ułatwiając dostęp do tej ratującej życie szczepionki, wnosimy znaczący wkład w walkę z poważnymi chorobami” – dodał Federalny Prezydent Młodzieży ÖGB Richard Tiefenbaker. „Zapraszamy wszystkich, którzy nie ukończyli trzydziestego roku życia, do skorzystania z tej oferty i wniesienia ważnego wkładu w profilaktykę nowotworów” – zaapelował zespół prezydencji ÖH.

READ  Dlaczego rachunek jest zły i ile tak naprawdę trzeba wypić

Ochrona jest na najwyższym poziomie przed pierwszym stosunkiem płciowym

Jeśli pierwsze szczepienie przeciwko wirusowi HPV zostanie wykonane przed 30. rokiem życia, wszystkie kolejne szczepienia są bezpłatne, nawet jeśli zostaną wykonane po 30. roku życia – poinformowało Miasto Wiedeń. Bezpłatne szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla wszystkich osób zamieszkałych w Wiedniu można już zarezerwować online na stronie www.impfservice.wien lub dzwoniąc na infolinię zdrowotną 1450. Centrum szczepień w TownTown rozpocznie działalność 1 lipca 2024 r.

HPV jest skrótem od wirusa brodawczaka ludzkiego. To większa grupa wirusów, które mogą powodować infekcje i zmiany skórne w okolicy narządów płciowych, np. brodawki narządów płciowych. Wirusy mogą również powodować choroby złośliwe, zwłaszcza raka szyjki macicy, a u kobiet i mężczyzn inne rodzaje nowotworów w okolicy narządów płciowych, jamy ustnej i gardła. Dlatego szczepienia są ważne zarówno w przypadku dziewcząt, jak i chłopców. Zapewnia najlepszą ochronę, gdy zostanie zażyty przed pierwszym stosunkiem płciowym.

Continue Reading

science

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Published

on

Federalny Urząd Statystyczny: Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła
Praca Federalne Biuro Statystyczne

Liczba upadłości przedsiębiorstw ponownie znacząco wzrosła

Następstwa pandemii, rosnące ceny energii i rosnące stopy procentowe sprawiają problemy wielu firmom w Niemczech

Źródło: Niemiecka Agencja Informacyjna/Martin Gerten

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Kryzysy ostatnich lat zebrały ogromne żniwo: liczba bankructw w ostatnim kwartale była o 26,5 proc. wyższa niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Od czerwca 2023 roku liczba upadłości przedsiębiorstw konsekwentnie rośnie w dwucyfrowym przedziale procentowym.

drW Niemczech utrzymuje się rosnąca tendencja upadłości przedsiębiorstw. Jak podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny, w pierwszych trzech miesiącach tego roku upadłość ogłosiło 5209 firm. To o dobry kwartał (26,5 proc.) więcej niż w analogicznym kwartale ubiegłego roku.

Przekroczona została także wartość I kwartału 2020 roku: o 11,2 proc. Był to kwartał przed kryzysem koronowym, który charakteryzował się specjalnymi przepisami i stosunkowo niską liczbą upadłości.

Przeczytaj także

Prezes Total Metal i członek rady miasta Bad Urach: Stefan Wolf

Trend jest nadal wzrostowy: w maju 2024 r. zgłoszono o 25,9% więcej upadłości zwykłych niż w roku poprzednim. Według statystyków z Wiesbaden od czerwca 2023 r. obserwuje się dwucyfrowe tempo wzrostu rok do roku.

READ  Stres, otyłość i niedożywienie: ta aplikacja oblicza ryzyko zawału serca

Postępowania uwzględniane są w statystykach dopiero po wydaniu pierwszego postanowienia sądu upadłościowego. W wielu przypadkach data wejścia w życie wniosku o ogłoszenie upadłości przypadała na około trzy miesiące wcześniej.

Tutaj znajdziesz treści pochodzące od osób trzecich

W celu przeglądania treści osadzonych konieczne jest uzyskanie Twojej odwołalnej zgody na przesyłanie i przetwarzanie danych osobowych, gdyż dostawcy treści osadzonych wymagają tej zgody jako zewnętrzni usługodawcy. [In diesem Zusammenhang können auch Nutzungsprofile (u.a. auf Basis von Cookie-IDs) gebildet und angereichert werden, auch außerhalb des EWR]. Ustawiając przełącznik w pozycji „Wł.”, zgadzasz się na to (z możliwością odwołania w dowolnym momencie). Obejmuje to również Twoją zgodę na przekazanie niektórych danych osobowych do państw trzecich, w tym do USA, zgodnie z art. 49 ust. 1 lit. a) RODO. Możesz znaleźć więcej informacji na ten temat. W każdej chwili możesz odwołać swoją zgodę korzystając z klucza i prywatności na dole strony.

Eksperci spodziewają się, że w tym roku liczba upadłości przedsiębiorstw w Niemczech wzrośnie do około 20 000 przypadków. Coraz więcej firm w Niemczech boryka się z trudnościami z powodu lat korony, rosnących cen energii i wysokich stóp procentowych. Wygasły także zwolnienia, za pomocą których państwo próbowało uniknąć fali bankructw w czasie pandemii.

Przeczytaj także

Federalny Urząd Statystyczny naliczył w 2023 roku 17 814 upadłości firm. Pomimo wzrostu o jedną piątą, w porównaniu długoterminowym była to wartość stosunkowo niska: w 2009 roku, w czasie kryzysu finansowo-gospodarczego, w tym kraju upadło blisko 33 tys. firm Do bankructwa.

Continue Reading

Trending