Connect with us

Top News

Corona Vaccine Summit: Vaccines for children – tak planują kraje

Published

on

V.Dalsze dyskusje na temat szczepionek koronowych dla dzieci i młodzieży odbędą się w ten czwartek przed szczytem Angeli Merkel (CDU) i premierem w sprawie szczepionek.

Pomimo wskazań, że Stały Urząd ds. Szczepień (STICO) nie był w stanie zalecić wspólnej szczepionki dla wszystkich dzieci, z drugiej strony pojawiły się wezwania do szybkiej oferty szczepień.

To jest szczyt Vaccine

Oczekuje się, że prezydent Merkel i premier doradzą w czwartek (godz. 14.00) w sprawie szczepionek koronowych dla dzieci. Celem jest szczepienie wszystkich dzieci w wieku od 12 lat do końca sierpnia. Jednak zanim to nastąpi, Europejskie Stowarzyszenie Farmaceutyczne (EMA) będzie musiało w ten piątek podjąć decyzję o zatwierdzeniu szczepionki Beyonc மற்றும் i Pfizer, które zostały wcześniej zatwierdzone dla osób w wieku 16 lat i starszych.

Należy sprecyzować specyficzną strukturę szczepionek dla młodzieży, na przykład w szkołach lub gabinetach lekarskich, a także szczepionek dodatkowych. Inne tematy konsultacji powinny obejmować ewentualne szczepionki przypominające i cyfrową certyfikację szczepień.

Tak mówią krytycy

Jeśli zostanie to zatwierdzone przez EMA, Stico zastrzega sobie prawo do wyjaśnienia własnego charakteru zaleceń dotyczących szczepień. Wasz członek Rodrigues von Kris nie oczekuje obecnie, że będzie miał wspólne zalecenie dotyczące szczepień dla wszystkich dzieci. We wtorek wieczorem powiedział, że nic nie wie o skutkach ubocznych szczepionek koronowych dla dzieci. „Jeśli ryzyko nie jest jasne, nie mogę obecnie przewidzieć, czy będzie zalecenie dotyczące szczepionki ogólnej”.

Sygnały płynące z kija zostały powitane przez Andreasa Cassona, prezesa Krajowego Stowarzyszenia Lekarzy Ubezpieczeń Prawnych (KPV). Zapytany, czy uważa, że ​​taka decyzja była słuszna, odpowiedział Handelsplot: „Tak. Byłoby bardzo zrozumiałe, gdyby szczepionka Stico nie została przepisana. Jak dotąd liczba badań dotyczących ryzyka zakażenia u dzieci jest bardzo niewielka.

Czytaj więcej

Prezydent medyczny Klaus Reinhardt również dostrzega potrzebę wyjaśnienia. „Dane na temat zagrożeń i korzyści wynikających ze szczepień koronowych dla dzieci i młodzieży są obecnie niewystarczające i nie można sformułować żadnych zaleceń” – powiedział prezes Niemieckiego Stowarzyszenia Lekarskiego. Oczywiście pomocne byłoby zaszczepienie jak największej liczby osób przed rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego. „Ale zawsze wspieraliśmy strategię szczepień, która przyspiesza pracowitość naukową”.

READ  Jak podobne są Berlin i Warszawa?

Zwolennicy jej sprawy pracowali nad udostępnieniem rzeczywistego zapisu tego oświadczenia w Internecie

Ekspert ds. Zdrowia z SPD, Carl Lauterback, skrytykował rozważania Stico dotyczące przepisywania szczepionki Biotech tylko nastolatkom z wcześniejszymi chorobami po spodziewanej akceptacji dla dzieci w wieku od 12 do 15 lat. Powiedział Spiegelowi, że gdyby Stico nie wydał podstawowego zalecenia dotyczącego szczepienia dzieci, byłoby „rozczarowujące”, gdyby przerzucił odpowiedzialność na rodziców i lekarzy.

Lider SPD, Saskia Eskan, również zaproponuje szybką ofertę szczepień dla nieletnich. „Dzieci i młodzież nie muszą już wiele robić od ponad roku, zwłaszcza te dotknięte epidemią” – powiedział gazetom Funky Media Group. „Jeśli szczepienia zapewniają wystarczającą skuteczność i brak poważnych skutków ubocznych, zalecam jak najszybsze zaszczepienie dzieci powyżej dwunastego roku życia i wszystkich rodziców”.

Czytaj więcej

Karta szczepień łączonych jest nowa

Premier Dolnej Saksonii Stephen Weil (SPD) nie zrozumiał sygnałów Komisji Standards Vaccine (STICO). „Dzieci i młodzież mogą zarazić się i zarazić wirusem, więc powinni otrzymać ofertę szczepionki – jeśli zostanie ona zatwierdzona, zważone zostaną korzyści i ryzyko” – powiedział Weil w wywiadzie dla Editorial Network Germany (RNT). „Denerwuje mnie i wiele osób, że Stała Komisja ds. Szczepionek nagle kwestionuje znaczenie kompleksowych szczepień dla uczniów”.

Tak planują kraje

Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia Charland Wyjaśnił, że istnieją już produkty wewnętrzne. Harmonogram i szczegółowe informacje można podać tylko wtedy, gdy jest jasne, kiedy dzieci w wieku od dwunastu lat zostaną zaszczepione.

Rzecznik najbardziej zaludnionego kraju związkowego wydał podobne oświadczenie Nadrenia Północna-Vestalia. Zapowiedział, że obecnie trwają prace nad określeniem procedury szczepień.

Dalej Hamburg Niechęć. „Poczekamy i zobaczymy, co powie UE” – powiedział rzecznik Senatu Marcel Switzer.

MECKLENBURG-VORPOMMERN Zaszczep co najmniej 65 procent swoich uczniów w odpowiednim czasie i złóż wniosek do rządu federalnego o 64 450 dawek produktu Biotech / Pfizer. Minister zdrowia Harry Claw (CDU) powiedział, że Ministerstwo Edukacji w Swerin napisze list do rodziców, aby ustalić, na ile są gotowi do zaszczepienia.

Hesson Jego celem jest zapewnienie uczniom szczepień podstawowych od 28 czerwca do początku wakacji 19 lipca. Jednak oprócz zatwierdzenia szczepionki, istnieje potrzeba zalecenia firmy Stico. Ponadto państwo z pewnością może liczyć na obiecaną przez rząd federalny dodatkową szczepionkę, zapowiedzianą przez MSW w Wisden. Uczniowie mogą następnie zarejestrować się w ośrodku szczepień lub zostać zaszczepieni przez pediatrę, nieletniego lekarza lub lekarza rodzinnego.

Dalej Nadrenia-Palatynat Chce podjąć decyzję, czy i kiedy można zaszczepić dzieci i młodzież zgodnie z zaleceniem Stico. „Jesteśmy gotowi” – powiedział Clemens Hoach (SPD), nowy minister zdrowia niemieckiej gazety. „Możemy zacząć już teraz: w ośrodkach szczepień i u pediatrów”.

Jest to podobnie wyrażone SCHLESWIG-HOLSTEIN. Jak dotąd Stico nie ma zgody ani rekomendacji EMA – ale ważne jest, aby zarówno dzieci, jak i młodzież zaczęły się szczepić. „Niemniej jednak firma Shellswick-Holstein szczerze i w ścisłej współpracy ze wszystkimi zainteresowanymi przygotowuje się do dostarczenia szczepionki młodym ludziom”.

Czytaj więcej

Profesor Andrew Pollard

W Saksonia Przygotowania do szczepień koronowych dzieci i młodzieży są już w toku. Ministerstwo zdrowia stwierdziło w oświadczeniu, że szkoły nie otrzymały seryjnych szczepionek ani szczepień. Według doniesień szczepionki należy podawać u lekarzy rezydentów lub w ośrodkach szczepień.

Do Bayern Rzecznik ministerstwa powiedział: „Obecnie pracujemy nad pomysłem wprowadzenia tych szczepionek wkrótce po ich zatwierdzeniu”. Można rozważyć różne modele, obejmujące zarówno lekarzy, jak i ośrodki szczepień.

Saksonia-Unhold Ministerstwo Spraw Społecznych opracowuje obecnie koncepcję świadczeń z tytułu szczepień dzieci i młodzieży. Premier Rainer Hazeloff (CDU) powiedział, że potrzebne będą centra szczepień. „Nie możemy tego zrobić z lekarzami ogólnymi i pediatrami”. Szczepienia dla dzieci w wieku szkolnym są możliwe do końca sierpnia, po zatwierdzeniu szczepień dla tych grup wiekowych.

Czytaj więcej

Hendrik Streak 20 maja 2321 w National Theatre w Weimarze

Trwają przygotowania, zanim zezwoli się na szczepienia Brema Zaszczep młodzież przeciwko wirusowi koronowemu. Szczepienia młodych ludzi odbywają się głównie w ośrodkach szczepień. Do zakończenia kampanii szczepień potrzebni są pediatrzy i mobilne zespoły w szkołach i ośrodkach rekreacyjnych.

READ  Kampania wyborcza w Polsce - Zarzuty przeciwko Niemcom

Dolna Saksonia Według własnych informacji był to pierwszy kraj związkowy, który złożył wniosek do Federalnego Ministerstwa Zdrowia o szczepienie wszystkich dzieci w wieku szkolnym w wieku od dwunastu lat przeciwko wirusowi koronowemu. Minister zdrowia Daniela Behrens (SPD) powiedziała, że ​​wszyscy uczniowie powinni mieć możliwość zaszczepienia się kampaniami w szkołach i ośrodkach szczepień. Akcja szczepień powinna rozpocząć się przed lipcowymi wakacjami.

Berlins Senator zdrowia Tilak Kalesi (SPD) spodziewa się, że szczepienia dla dzieci i młodzieży rozpoczną się w stolicy do połowy czerwca. „Możemy zacząć, gdy tylko otrzymamy szczepionkę”. To powinno wystarczyć, aby na początku zaoferować szczepionkę 65 procentom osób w wieku od 12 do 18 lat w Berlinie. „Chcemy radzić sobie z tymi szczepionkami za pomocą naszego sprawdzonego systemu” – powiedział Kalasi. Należą do nich centra szczepień i gabinety lekarskie.

Czytaj więcej

Ochroniarze przed Wuhan Institute of Virology

W Brandenburgia Ministerstwa Zdrowia i Edukacji opracowały koncepcję szczepień dzieci w wieku szkolnym w wieku od 12 do 18 lat. Rekomendacją Stico jest zatwierdzenie szczepionek dla dzieci, az drugiej strony wymagane do tego dawki.

துரிங்கியா Rząd stanowy ma nadzieję, że na początku czerwca wprowadzi na rynek szczepionkę koronową. Warunek wstępny Wczesne zatwierdzenie szczepionki i zalecenie Standards Vaccine Authority. Minister zdrowia Hayek Werner (Link) powiedział, że celem było zapewnienie dzieciom w wieku od 12 do 18 lat możliwości pierwszego i drugiego szczepienia na początku roku szkolnego 2021/22.

Rząd stanowy BADEN-WÜRTTEMBERG Szkoła chce rozpocząć szczepienia uczniów przeciwko wirusowi koronowemu jeszcze przed wakacjami – po zatwierdzeniu szczepionki dla młodzieży. „W ścisłej wymianie zdań z minister edukacji i spraw kulturalnych Theresą Shopper oraz rządem federalnym jesteśmy tutaj bezpośrednio w domu” – powiedziała w środę rzeczniczka Ministerstwa Spraw Społecznych. Szczegóły dotyczące kampanii szczepień, logistyki i dystrybucji szczepionek zostaną wkrótce szeroko udostępnione.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Czy rzeczywiście sytuacja niemieckiego przemysłu jest aż tak zła?

Published

on

Czy rzeczywiście sytuacja niemieckiego przemysłu jest aż tak zła?


Analiza

Stan na: 22 kwietnia 2024 r., 14:49

Niemiecki przemysł ostrzega, że ​​w tym roku produkcja spadnie jeszcze bardziej. Jednak silnik niemieckiej gospodarki pracuje lepiej, niż oczekiwano.

Niemiecki przemysł pesymistycznie ocenia bieżący rok i spodziewa się ponownego spadku produkcji. „Oczekuje się, że w 2024 r. Niemcy pozostaną w tyle” – powiedział Siegfried Russwarm, szef Konfederacji Przemysłu Niemieckiego (BDI), na początku targów w Hanowerze. „Spodziewamy się, że produkcja przemysłowa spadnie o 1,5 procent w porównaniu z rokiem poprzednim”.

Niemiecki przemysł upada

Byłby to trzeci spadek z rzędu: w 2022 r. produkcja w sektorze produkcyjnym spadła o 0,2 proc., a w 2023 r. spadek wyniósł 1,2 proc. Oznacza to, że produkcja była o dziewięć procent niższa od rekordowego poziomu z 2018 roku; Trend spadkowy, który rozpoczął się sześć lat temu, jest nadal niezmienny.

Jednak bliższe spojrzenie na dane ukazuje dość pozytywny obraz. Mimo negatywnej prognozy BDI jest kilka promyków nadziei – może więc niemiecki przemysł ostatecznie nie jest taki zły, jak powinien, skupiając się wyłącznie na produkcji przemysłowej?

Promyk nadziei Z branży chemicznej

Zamówienia ze strony niemieckiego przemysłu – najbardziej podatnego na wahania – wzrosły w lutym nieznacznie o 0,2 proc. w porównaniu ze styczniem. Szczególnie zachęcająca jest obserwacja przemysłu chemicznego: „Szczególnie duży popyt na produkty przemysłu chemicznego jest oznaką optymizmu, ponieważ generalnie wyprzedza on całą gospodarkę” – zauważa ekonomista Commerzbanku Ralf Solwein.

W tym kierunku zmierzają także oczekiwania biznesowe ifo wobec branży chemicznej: wskaźnik wzrósł z -14,9 pkt w lutym do -2,9 pkt w marcu. „Sytuacja regulacyjna w sektorze chemicznym nadal pozostawia wiele do życzenia, ale wydaje się, że najgorszy punkt kryzysu został przezwyciężony” – mówi Anna Wolff, ekspertka branżowa ifo.

READ  Guy Wegner (CDU): Działacze klimatyczni powinni unikać protestów podczas maratonu berlińskiego

Ulga od spadających cen energii

W rzeczywistości produkcja w sektorach energochłonnych – przemysł chemiczny jest najbardziej energochłonnym ze wszystkich gałęzi przemysłu – wzrosła w lutym drugi miesiąc z rzędu. Zakończyło to trwającą ponad dwa lata tendencję spadkową.

Według konsensusu ekspertów wynika to ze znacznie niższych cen energii. Ponieważ przemysł chemiczny wytwarza również ważne półprodukty, prawdopodobnie jako pierwszy zauważy zmianę na lepsze. Ogółem sektor produkcyjny wyprodukował w lutym o 2,1 procent więcej niż w styczniu, co stanowi drugi znaczący wzrost z rzędu.

Tworzenie wartości w branży drastycznie spada

Spojrzenie na całkowitą wartość dodaną w branży pokazuje, że niemiecki przemysł może osiągać lepsze wyniki niż oczekiwano. Tę kluczową liczbę oblicza się poprzez odjęcie zaliczek od produkcji przemysłowej, tak aby określić jedynie wartość nadwyżki faktycznie wytworzoną w procesie produkcyjnym.

Martin Morrison, główny ekonomista na Europę w firmie zarządzającej aktywami DWS, uważa wartość dodaną za najwłaściwszy wskaźnik oceny stanu niemieckiego przemysłu: „Całkowita wartość dodana, a nie produkcja, determinuje wartość dodaną działalności gospodarczej poszczególnych firm. W ten sposób niemiecka gospodarka jako całość”, jeśli za miarę przyjąć wartość dodaną brutto, Niemcy są jeszcze dalekie od industrializacji.

Tworzenie wartości w rzeczywistości daje bardziej trzeźwy obraz stanu niemieckiego przemysłu: spadł on ze szczytu na początku 2018 r., ale pod koniec czwartego kwartału 2023 r. był już tylko o około pięć procent. Dla porównania: produkcja przemysłowa wzrosła w tym samym okresie o znaczące 13 procent.

Czy zmiana stóp procentowych EBC może zapoczątkować zwrot w branży?

Kluczowym pytaniem dla branży jest teraz to, kiedy Europejski Bank Centralny (EBC) zmieni stopy procentowe i kiedy obniżka stóp zacznie obowiązywać. Ekonomiści i analitycy rynku oczekują obecnie pierwszej obniżki stóp procentowych przez władze monetarne pod przewodnictwem szefowej EBC Christine Lagarde w czerwcu.

READ  Otterbruch: Otwarcie nowego mostu nad Otter do Polski

Eksperci Deutsche Banku są sceptyczni, czy w najbliższej perspektywie będzie to miało pozytywny wpływ na sektor produkcyjny. Z drugiej strony analityk Eric Heyman spodziewa się, że negatywne skutki ubiegłorocznych podwyżek stóp procentowych będą bardziej zauważalne w 2024 roku. Zatem Deutsche Bank spodziewa się, że produkcja spadnie w tym roku o 2,5 proc., co jest bardziej pesymistyczne niż wskaźnik BDI.

Z niecierpliwością czekamy na drugą połowę roku

Ekspert Commerzbanku Solwein uważa jednak, że produkcja ustabilizuje się przynajmniej w drugiej połowie roku. „Spowolnienie globalnych podwyżek stóp procentowych w ciągu ostatnich kilku lat prawdopodobnie będzie stopniowo maleć, co będzie również korzystne dla branży”.

Dodatkowo, ponieważ spadek produkcji przemysłowej w III i IV kwartale 2023 roku był już dość znaczący i wyniósł odpowiednio 2,0 i 2,2 proc., statystyczny efekt bazy może oddziaływać pozytywnie od drugiej połowy roku.

Wreszcie zachęcające jest globalne ożywienie w działalności przemysłowej. W lutym Indeks Menedżerów Zakupów dla globalnego sektora produkcyjnego wzrósł powyżej 50 punktów po raz pierwszy od sierpnia 2022 r., po wzroście do 50,6 punktu w marcu. Wartości powyżej 50 wskazują na rosnącą produkcję przemysłową na świecie – i nie dotyczy to niemieckiego przemysłu.

Continue Reading

Top News

Putin osłania Ukrainę rakietami

Published

on

Putin osłania Ukrainę rakietami
  1. Strona główna
  2. Polityka

Naciskać

W piątkowy wieczór Rosja ponownie zrzuciła ciężkie bomby na Ukrainę. W Polsce samoloty bojowe NATO znalazły się w stanie najwyższej gotowości.

WARSZAWA – Zakończyły się kolejne podstępne naloty rosyjskiego reżimu Władimir Putin W sąsiednim kraju na zachodzie Wojna ukraińska.

Rosyjskie naloty na Ukrainę: polskie samoloty bojowe znów wzbijają się w powietrze

Jak poinformowało w piątek (19 kwietnia) Dowództwo Operacyjne Sił Zbrojnych RP. Ukraina zauważony.”

Stwierdzono, że „wszczęto wszelkie niezbędne procedury, aby zapewnić bezpieczeństwo polskiej przestrzeni powietrznej”, a siły powietrzne „będą w dalszym ciągu monitorować sytuację”. Warszawa Niedawne rosyjskie naloty na główne miasta Ukrainy. Ponadto: „W przestrzeni powietrznej rozpoczęły się loty samolotów służbowych, co doprowadzi do zwiększonego hałasu, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju, w związku z powtarzającymi się odwołaniami lotów w ciągu ostatnich kilku tygodni”. Moskwa Polskie myśliwce NATO stacjonowały na wschodniej flance sojuszu obronnego.

Myśliwiec F-16C Polskich Sił Powietrznych. (Zdjęcie kodowe) © IMAGO/Björn Trotsky

Wojna na Ukrainie: Trzy rosyjskie rakiety „zgubiły się” w polskiej przestrzeni powietrznej

Według doniesień mediów, zostały one przeliczone Polska W ciągu ostatnich 16 miesięcy trzy duże rosyjskie rakiety wleciały w ich przestrzeń powietrzną bez pozwolenia, a następnie zawróciły. Mówi się, że są to zdalnie sterowane rakiety manewrujące. To jedyny powód, dla którego nie mogą wyrządzić żadnej szkody w kraju NATO – wprowadzanie w błąd. Na przykład 29 grudnia w pobliżu Zamościa w południowo-wschodniej Polsce zidentyfikowano rosyjski pocisk.

Materiały wybuchowe: Około 120 kilometrów na południowy zachód od Zamościa znajduje się polskie lotnisko wojskowe w Rzeszowie, przez które NATO obsługuje swoją logistykę w tej części wschodniej flanki. Skąd pochodzi zachodnia pomoc wojskowa dla Ukrainy? Dlatego na lotnisku w Rzeszowie stacjonuje kilka amerykańskich baterii przeciwlotniczych „Patriot” – zasięg rakietowy do 160 kilometrów.

READ  Guy Wegner (CDU): Działacze klimatyczni powinni unikać protestów podczas maratonu berlińskiego

Front Wschodni NATO w Polsce: niedaleko Warszawy stacjonują myśliwce F-16C.

Niedawno rosyjski rakieta naruszyła polską przestrzeń powietrzną NATO 24 marca, po czym Stany Zjednoczone zapewniły o swoim „solidnym” wsparciu dla wszystkich krajów NATO. „Nasze zaangażowanie w NATO i obronę naszych sojuszników z NATO, w tym Polski, jest solidne i niezachwiane” – powiedział wówczas Matthew Miller, rzecznik Departamentu Obrony USA w Pentagonie. Po stronie polskiej obserwację polskiej przestrzeni powietrznej NATO prowadzą zwykle 3. i 6. Siły Powietrzne Taktyczne z Poznania oraz 10. Siły Powietrzne Taktyczne z Łaszcza pod Warszawą.

Żołnierze są wyposażeni w 48 amerykańskich myśliwców F-16C/D. Polska posiada również kilka starszych myśliwców MiG-29 z byłej produkcji radzieckiej. Głośny Globalny wskaźnik siły ognia (GFP) Według stanu na 19 kwietnia w służbie operacyjnej znajdowały się zaledwie 44 z ogólnej liczby 59 samolotów bojowych Sił Powietrznych RP. Dla porównania: według tego samego źródła niemieckie siły powietrzne posiadały w Bundeswehrze jednocześnie 106 operacyjnych myśliwców Eurofighter Typhoon i Tornado. Siły powietrzne obu krajów ściśle ze sobą współpracują, szczególnie w regionie Morza Bałtyckiego. (wieczór)

Continue Reading

Top News

Alfa Romeo sprawia kłopoty: Alfa z Polski?

Published

on

Alfa Romeo sprawia kłopoty: Alfa z Polski?

Nowy model Alfy Romeo wywołał kontrowersje, ponieważ jest produkowany za granicą. Tradycyjni producenci muszą ustąpić po sprzeciwach.

Almuta Seifferta

21 kwietnia 2024 – 16:46Milan może być uosobieniem włoskiego stylu i designu – podobnie jak samochody Alfy Romeo. Więc pasuje, pomyślała Stellandis Group i zaprezentowała najnowszy model w stolicy Lombardii. Nazwa też jest adekwatna: „Alfa Milano”.

Ale samochód z pięknie zaokrąglonym przodem był denerwujący. Jest to nie tylko pierwszy w pełni elektryczny model marki, ale także pierwszy wyprodukowany w całości za granicą – w fabryce Stellandice w Tychach w Polsce. Odkąd objął urząd prawicowo-nacjonalistyczny rząd Giorgii Meloni, Włochy mają własnego ministra ds. przedsiębiorstw i „Made in Italy”. I zrobił krok. „Samochód o nazwie Milano powinien być produkowany we Włoszech” – powiedział minister Adolfo Urso. Makaron! W rzeczywistości prawo zabrania etykietowania wprowadzającego konsumentów w błąd co do pochodzenia produktu. Nie każdy twardy ser można nazwać „Parmigiano Reggiano”, ale tylko te z Emilii-Romanii.

Minister Urso otrzymał także wsparcie Włoskiej Unii Ochrony Konsumentów. Jej prezes Martina Donini powiedziała, że ​​nikt nie będzie tolerował sprzedaży zagranicznego wina jako włoskiego. Dyrektor generalny Carlos Tavares wyjaśnia, że ​​nowy model będzie o 10 000 euro tańszy i nie będzie produkowany w rodzimej fabryce kasyna. Jednak firma ustąpiła i nazwę Milano zmieniono na „Alfa Junior”: „chcieli zachować pozytywne emocje, jakie zawsze wywołują nasze produkty”. Pewnie powiedział Andreas Müller. Albo w skrócie: Mediolan czy Polska – najważniejsze są Włochy.

READ  Angela Merkel jest emocjonalna na ostatniej konferencji premierów
Continue Reading

Trending