Connect with us

science

Codzienna dawka witaminy D zwiększa szansę na przeżycie raka

Published

on

Codzienna dawka witaminy D zwiększa szansę na przeżycie raka
  1. 24 życie
  2. Żyj zdrowo

kreatura:

z: Andrzej Pease

W niedawnym badaniu Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem wykazało, że dzienne spożycie witaminy D może znacznie zwiększyć szanse przeżycia pacjentów z rakiem.

W Niemczech jedna na siedem osób cierpi na wyraźny niedobór witaminy D, a dokładniej dotyczy to około 15 procent dorosłych. Poziomy witaminy D we krwi są często poniżej wartości granicznej dla pacjentów z rakiem. W badaniu naukowcy odkryli, że 59 procent pacjentów z rakiem okrężnicy, których przebadali, miało za mało witaminy D we krwi. Pacjenci ci mieli również niekorzystne rokowanie.

Badacz raka Ben Schotker: Możliwe, że witamina D nie chroni przed rakiem, ale zmniejsza śmiertelność

Naukowiec Ben Schotker z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) w Heidelbergu ocenił badania nad wpływem witaminy D na raka. © Tom Schulte / www.tomschultefoto

Wręcz przeciwnie, codzienne przyjmowanie witaminy D zwiększa szansę przeżycia w przypadku raka – z czysto statystycznego punktu widzenia. Tak wynika z oceny 14 najwyższej jakości badań przeprowadzonych przez naukowców z Niemieckiego Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) z siedzibą w Heidelbergu. Uwzględniono dane od około 105 000 uczestników badania. Zaskakujące odkrycie: „Witamina D prawdopodobnie nie chroni przed rakiem, ale statystycznie prawdopodobieństwo śmierci z jej powodu spada o dwanaście procent” — mówi epidemiolog Ben Schotker w wywiadzie dla naszych redaktorów.

Niemiecki pionier badań w walce z rakiem

Niemieckie Centrum Badań nad Rakiem (DKFZ) zatrudnia ponad 3000 osób, co czyni go największym ośrodkiem badań biomedycznych w Niemczech. Eksperci ściśle współpracują ze specjalistami onkologicznymi w szpitalach uniwersyteckich i innych instytucjach badawczych. Opracowują między innymi nowe metody, dzięki którym można dokładniej diagnozować guzy i skuteczniej leczyć pacjentów z rakiem. DKFZ jest finansowana w 90 procentach przez Federalne Ministerstwo Badań i w 10 procentach przez kraj związkowy Badenia-Wirtembergia i jest członkiem Stowarzyszenia Niemieckich Ośrodków Badawczych im. Helmholtza.

Analiza badania: Codzienne spożycie witaminy D ma kluczowe znaczenie

Analiza badań przeprowadzona przez naukowców z DKFZ wykazała również, że dzienne spożycie w niskich dawkach od 400 do 4000 IU miało kluczowe znaczenie dla zwiększenia szans na przeżycie. „W większości badań stosowano dawki od 800 do 2000 IU witaminy D3 dziennie, które są obecnie powszechnie stosowane” – wyjaśnia Schotker. W przeciwieństwie do tego, wyższe pojedyncze dawki przyjmowane rzadko nie zmniejszały śmiertelności — w tych grupach badawczych uczestnicy otrzymywali od 60 000 do 120 000 IU witaminy D3 raz w miesiącu lub mniej. Dla wyjaśnienia: jednostka międzynarodowa (w skrócie tj.) to jednostka miary działania substancji leczniczej. Jest stosowany w przypadku niektórych witamin, ale jest również stosowany w niektórych hormonach, szczepionkach i antybiotykach.

READ  Olbrzymia kometa obiecuje sensacje na najbliższe dziesięć lat
Pracownik DKFZ analizuje obrazy MRI
Lider badań w walce z rakiem: ponad 3000 ekspertów w DKFZ pracuje nad lepszymi diagnozami i nowszymi metodami leczenia. Tutaj analizowane są obrazy MRI raka prostaty. © Uwe Anspach

Interakcje witaminy D w organizmie mają zapobiegać wzrostowi guza

Dlaczego dzienne spożycie witaminy D zmniejsza liczbę zgonów z powodu raka, należy zbadać bardziej szczegółowo. Naukowcy tacy jak Schotker widzą związek z reakcjami witaminy D w organizmie. Witamina D wytwarza hormon o naukowej nazwie 1,25-dihydroksywitamina D, „który potencjalnie hamuje wzrost guza” – mówi Schotker.

Sprawdź poziom witaminy D po 50 roku życia

Na tym tle naukowiec DKFZ, Schotker, uważa, że ​​szczególnie dla osób powyżej 50. roku życia sensowne jest kontrolowanie przez lekarza rodzinnego poziomu witaminy D we krwi i uzupełnianie ewentualnych niedoborów. Duży problem z tym: niedobór witaminy D nie powoduje żadnych wyraźnie rozpoznawalnych objawów. Jest to jeden z powodów, dla których wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że poziom witaminy D we krwi jest bardzo niski.

Przede wszystkim osoby powyżej 70 roku życia odnoszą korzyści z przyjmowania witaminy D

„Przed 50. rokiem życia ryzyko zachorowania na raka jest nadal stosunkowo niskie, dlatego pozytywnego efektu przyjmowania witaminy D można się spodziewać częściej w starszej grupie wiekowej” – mówi Schotker. Badanie DKFZ wykazało, że uczestnicy badania w wieku powyżej 70 lat odnieśli szczególne korzyści z przyjmowania witaminy D.

Ponad połowa dorosłych nie ma optymalnego poziomu witaminy D

Badania z Niemiec wykazały, że nieco ponad połowa dorosłych ma nieco poniżej progu optymalnego poziomu witaminy D we krwi. Ponieważ poziom witaminy D zależy głównie od bezpośredniego światła słonecznego na skórze, więcej osób cierpi na nią zimą niż latem. Eksperci z Instytutu Roberta Kocha wyjaśniają: „Ogólnie rzecz biorąc, organizm stanowi od 80 do 90 procent samej witaminy w skórze – za pomocą światła słonecznego, a konkretnie promieni UVB”. „Przy szacowanym udziale około 10% do 20%, dieta ma stosunkowo niewielki udział w zaopatrzeniu w witaminę D”.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjny pomiar za pomocą zegarów atomowych ujawnił, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Rzadka mutacja genetyczna chroni przed chorobą Alzheimera

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą wziąć pod uwagę inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

science

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce

Published

on

Nieleczona alergia na pyłki może ostatecznie wpłynąć na serce
  1. 24vita
  2. Choroby

Naciska

Alergia na pyłki jest nie tylko irytująca, ale nieleczona może być również niebezpieczna. Ponieważ może prowadzić do astmy i na dłuższą metę może wywierać nacisk na serce.

Alergia na pyłki, zwana także katarem siennym, to najczęstszy rodzaj alergii, na który w Niemczech cierpi około dwanaście milionów osób. Chorzy często, szczególnie wiosną, cierpią na katar, podrażnienie oczu i ataki kichania. Wiele osób cierpiących na alergię na pyłki czuje się także osłabionych i nie produktywnych podczas liczenia pyłków. Ważne jest, aby alergie były rozpoznawane i właściwie leczone. Jeśli stan zapalny nie będzie leczony, może rozprzestrzenić się na głębokie drogi oddechowe i prowadzić do długotrwałych problemów z sercem.

Nieleczony katar sienny: Podejrzenie alergii zawsze zostaje wyjaśnione

Wiele osób cierpi na katar sienny. Aby uniknąć chorób współistniejących, należy je leczyć (obraz symboliczny). © Panthermedia/Imago

W przypadku kataru siennego rozpuszczalne w wodzie białka pyłku powodują objawy w przypadku kontaktu z błonami śluzowymi. Białka te są w zasadzie nieszkodliwe, jednak osoby z alergią są na nie niezwykle wrażliwe, a ich układ odpornościowy wywołuje reakcję zapalną. Uwalniająca się histamina powoduje wzmożone wydzielanie (katar), swędzenie i kichanie, a także zaczerwienienie i obrzęk błon śluzowych. Napady suchego kaszlu i choroby skóry, takie jak neurodermit, mogą być również spowodowane alergią na pyłki Europejska Fundacja Badań nad Alergią (ECARF) wytłumaczyć.

Więcej ekscytujących tematów zdrowotnych znajdziesz w naszym bezpłatnym biuletynie, na który możesz się zapisać tutaj.

Pierwsze objawy kataru siennego można początkowo pomylić z przeziębieniem. Istnieją wyraźne różnice:

  • Przeziębienie zwykle ustępuje po dziesięciu dniach, natomiast objawy alergii utrzymują się przez cały sezon pylenia
  • Wydzielina z nosa przy katarze siennym jest wodnista, natomiast przy przeziębieniu jest zwykle całkowicie żółta
  • Swędzenie oczu nie jest typowym objawem przeziębienia, ale często występuje w przypadku alergii
READ  Jordan Peterson: „Nie ma czegoś takiego jak seks”

Jeśli nie jesteś pewien, powinieneś wyjaśnić objawy swojemu lekarzowi. Test skórny lub badanie krwi mogą zapewnić tutaj jasność. W przypadku braku jednoznacznego wyniku można wykonać próbę prowokacyjną, a w przypadku trudności w oddychaniu badanie czynności płuc.

Nieleczony katar sienny może być szkodliwy dla serca

Ważne jest, aby alergia na pyłki była prawidłowo zdiagnozowana, a następnie leczona, w przeciwnym razie stan zapalny może z czasem ulec tzw. przesunięciu poziomu i przenieść się z górnych dróg oddechowych (nos) do dolnych dróg oddechowych (płuca). Może to prowadzić do alergicznej astmy oskrzelowej z ciężkimi napadami duszności. Dotyczy to około jednej na trzy osoby z alergią na pyłki.

Ostrzega, że ​​zwężenie dróg oddechowych nie tylko prowadzi do duszności, ale w pewnym momencie może również wpłynąć na pracę serca Niemiecka Fundacja Serca. W miarę pogrubiania się błony śluzowej płuc w wyniku stanu zapalnego wzrasta ciśnienie w naczyniach krwionośnych, a serce jest zmuszone pompować krew, stawiając czoła większemu oporowi. Powoduje to pogrubienie mięśnia sercowego i zmniejszenie zdolności narządu do pompowania krwi. Szwedzki Zostań W tym kontekście był nawet w stanie wykazać zwiększone ryzyko migotania przedsionków spowodowanego astmą.

Ponadto histamina, przekaźnik alergii, ma również wpływ na wielkość tętnic wieńcowych. W przypadku nietolerancji histaminy może wystąpić szybkie bicie serca i kołatanie serca. Według kardiologów niektórzy pacjenci cierpią również na silne kołatanie serca.

Leki mogą złagodzić objawy alergii

Jeśli lekarz zdiagnozuje alergię na pyłki, można ją leczyć lekami, w tym lekami przeciwhistaminowymi i kortyzonem, takimi jak: Niemieckie Stowarzyszenie Alergii i Astmy (DAAB) Zostałem poinformowany. Najważniejszy etap leczenia alergii, czyli unikanie alergenu (tzw. unikanie alergenu), nie jest możliwy w przypadku uczulenia na pyłki. Jednak leki jedynie łagodzą objawy alergii, a nie leczą przyczyny.

Dobra wiadomość: w przypadku kataru siennego można również leczyć przyczynę, czyli nadwrażliwość. Niewielkie ilości alergenu podaje się wielokrotnie przez okres od trzech do pięciu lat w postaci tabletek, kropli lub we wstrzyknięciu. Występuje rodzaj efektu przyzwyczajenia; Układ odpornościowy powoli buduje tolerancję na białka pyłku, które błędnie uważa się za szkodliwe.

READ  Jak leczyć bio potas

Artykuł ten zawiera jedynie ogólne informacje na dany temat zdrowotny i dlatego nie jest przeznaczony do autodiagnostyki, leczenia ani przyjmowania leków. W żadnym wypadku nie zastępuje to wizyty u lekarza. Nasz zespół redakcyjny nie ma prawa odpowiadać na indywidualne pytania dotyczące schorzeń.

Continue Reading

science

Eksperci przewidują najdłuższy dzień

Published

on

Eksperci przewidują najdłuższy dzień
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Po fazie zwiększania prędkości obrót Ziemi prawdopodobnie ulegnie spowolnieniu do końca 2025 r. Konsekwencje mogą jednak mieć negatywny wpływ na technologię.

FRANKFURT – Powszechnie znany jest negatywny wpływ zmian klimatycznych na naszą planetę. Oprócz ekstremalnych warunków pogodowych bezpośrednimi konsekwencjami są rosnące temperatury i podnoszący się poziom mórz. W Europie zmiany klimatyczne są coraz bardziej odczuwalne w postaci susz. Jednak niewiele osób wie, że globalne ocieplenie wydaje się również wpływać na prędkość obrotu Ziemi, co również zmienia długość dnia.

Według informacji otrzymanych od Czas i data Zmiana ta była zauważalna już w 2023 r. W tym roku, po siedmiu latach, w których Ziemia obraca się szybciej, ponownie zmierzono wzrost średniej długości dnia. Podobnie jak badanie, które przeprowadził Międzynarodowa usługa obrotu Ziemi i systemów odniesienia IERS wyjaśnia, że ​​marzec 2025 r. może być najdłuższym dniem od 2019 r.

Według badań długość dnia się zmienia, co może mieć wpływ na technologię

Prędkość obrotu Ziemi zwykle zmienia się na przestrzeni lat. Około 100 milionów lat temu doba na naszej planecie trwała zaledwie 23 godziny, a 1,4 miliona lat temu tylko 18 godzin. To spowolnienie jest spowodowane grawitacją Księżyca, która delikatnie spowalnia obrót Ziemi.

Jednak, jak pokazują najnowsze badania, na prędkość Ziemi wpływa nie tylko siła grawitacji Księżyca. Ruch jądra Ziemi, oceanów, a także atmosfery wpływa również na obrót Ziemi. Nick Stamatakos, członek zespołu badawczego IERS, powiedział, że stale zmieniające się czynniki utrudniają przewidywanie: „Trudno nam prognozować z wyprzedzeniem większym niż sześć miesięcy lub rok”. Czas i data.

W miarę jak Ziemia obraca się coraz wolniej, dni stają się coraz dłuższe. © imago/Blecwinkle

Jednak w ostatnich latach zaobserwowano przyspieszenie obrotu Ziemi. Precyzyjne pomiary przy użyciu zegarów atomowych wykazały, że w czerwcu 2022 r. najkrótszy dzień w historii odnotowano. Jednak od tego czasu tendencja ta uległa odwróceniu. W 2023 r. po raz pierwszy od siedmiu lat odnotowano wzrost długości dnia. Oczekuje się, że spowolnienie to utrzyma się do końca 2025 r. Aktualne prognozy wskazują, że w marcu 2025 r. długość dnia może wzrosnąć o 1,63 milisekundy.

READ  Proba-3: Symulacja zaćmienia Słońca wykonana przez Europejską Agencję Kosmiczną

Chociaż na pierwszy rzut oka milisekunda lub dwie mogą wydawać się nieistotne, mogą mieć znaczący wpływ na technologię. Przyspieszenie obrotu Ziemi może spowodować, że dane o pozycji z satelitów GPS będą niedokładne, chyba że uwzględni się zmieniającą się prędkość obrotu Ziemi.

Badania pokazują, że globalne ocieplenie może być odpowiedzialne za wolniejszą rotację Ziemi

Raport opublikowany w czasopiśmie branżowym Natura Opublikowana rzuca nowe światło na skutki zmian klimatycznych na Ziemi. Dlatego wzmożone topnienie czap lodowych na Grenlandii i Antarktydzie prowadzi do przywrócenia równowagi masy Ziemi, co z kolei wpływa na rotację naszej planety. Ponadto zmiany w płynnym jądrze Ziemi przyczyniają się do wahań prędkości obrotowej.

Od 1972 roku prędkość obrotowa ciekłego jądra Ziemi stale maleje, co skutkuje równomiernym wzrostem prędkości obrotowej pozostałej części Ziemi. Taka sytuacja oznaczałaby konieczność dostosowania uniwersalnego czasu koordynowanego (UTC) do 2029 r. Gdyby nie przyspieszające topnienie polarnych czap lodowych, problem ten pojawiłby się trzy lata wcześniej.

Wyniki te pokazują, że globalne ocieplenie już ma zauważalny wpływ na globalny pomiar czasu. Oprócz zbliżającej się korekty czasu ludzie muszą przewidywać inne negatywne konsekwencje, ale są pewne rzeczy, które każdy może zrobić, aby przeciwdziałać skutkom zmian klimatycznych. (CG)

Continue Reading

Trending