Connect with us

Economy

Boisz się szoku cenowego?: Inflacja stała się głównym problemem dla rynków

Published

on

Boisz się szoku cenowego?
Inflacja stała się głównym problemem dla rynków

Komentarz Horsta von Butlera

Przesłanie banków centralnych jest takie, że wysokie ceny są „zjawiskiem przejściowym” po pandemii. Ale rynki mu nie ufają, ponieważ sytuacja jest bardziej skomplikowana.

Jeśli inflacja jest słynnym duchem, to od jakiegoś czasu jest jak Hui Buh, duch zamku: powraca regularnie (jak wiadomo, Hui Buh jest skazany na pościg każdej nocy między północą a godziną), książka w nietoperzowa wieża jest „nawiedzona łatwo dla każdego” – i jakimś cudem masz w głowie głos Hansa Clarina.

Jest wytłumaczenie na wszystko, ale także wiele niepewności i nerwowości – dlatego Duch Zamku Hui Buh z pewnością będzie go nadal prześladował.

(Zdjęcie: Picture Alliance / dpa)

Nie oznacza to, że widmo inflacji jest nieszkodliwe.

Od pewnego czasu głównym motorem rozwoju rynków i życia codziennego są obawy o inflację. Ten tydzień jest znowu znacznie mocniejszy. Podwyżki cen można poczuć na stacji benzynowej, rano w piekarni (moja piekarz podniosła wszystkie ceny chleba o 15-20 centów), a teściowa narzeka na fryzjera, który po zamknąć. Inwestorzy i firmy odczuwają wzrost cen na rynkach surowców, a rzemieślnicy w specjalistycznych sklepach żelaznych. Nawet sekretarz skarbu USA Janet Yellen, która być może zapomniała, że ​​nie jest już przewodniczącą Fed, dwa tygodnie temu wstrząsnęła rynkami z danymi o rosnącej inflacji i stopach procentowych. Bank of America obliczył, że użycie słów wzrosło o 800 procent w porównaniu z rokiem poprzednim. Wszystko to niepokoi partię na giełdach, zwłaszcza na giełdach technologii, które cierpią.

Inflacja USA.JPG

(Foto: Grafik: „Capital”, Quelle: US Bureau of Labor Statistics)

W tym tygodniu niepokój wywołały dane z USA: w kwietniu inflacja wzrosła o 4,2 proc. W porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Ceny konsumenckie w USA wzrosły gwałtownie bardziej niż od 2008 r., Znacznie bardziej niż oczekiwano. „Rosnąca inflacja wstrząsa rynkami” to główny nagłówek „Wall Street Journal”, zwłaszcza że inflacja również wzrosła w porównaniu z marcem, nawet jeśli wpływ Korony jest obliczany w kwietniu 2020 roku.

W Niemczech od początku roku wzrosła również stopa inflacji, przy stopie inflacji na poziomie 2%. Dyrektor Europejskiego Banku Centralnego Isabel Schnabel Tymczasowo, dopóki nie spodziewasz się więcej niż trzech procent.

Uważam, że są trzy ważne punkty, niezależnie od tego, czy temat interesuje Cię jako inwestora, czy w życiu codziennym:

 1. Pierwszy Pandemia jeszcze bardziej zniekształciła koronę Podobno nie chodzi tylko o PKB i wskaźnik zadłużenia. Statystycznie mamy do czynienia z najmroczniejszymi miesiącami od dziesięcioleci, a także jest wiele skutków doganiania i stłumionego popytu: ludzie chcą wyjść i znowu żyć, a zarobili dużo pieniędzy podczas pandemii, wydali i uderzył w głowę. Na przykład stopa oszczędności Niemców wzrosła do rekordowego poziomu w 2020 r. I wyniosła 16 procent dochodów. Majątek prywatnych gospodarstw domowych wzrósł o 400 miliardów euro, do 7,1 biliona dolarów. A więc popyt rośnie, co jest dobrą wiadomością, ale podaż nie wszędzie nadąża za jego tempem. Na przykład w samochodach bez chipów, co jest przyczyną gwałtownego wzrostu cen używanych samochodów w Stanach Zjednoczonych.
  Mieliśmy również efekty jednorazowe: obniżka podatku od towarów i usług zakończyła się w styczniu, cena ropy wzrosła, a podatek od dwutlenku węgla podniósł ogólnie koszty energii. Ekonomiści i bankierzy centralni biorą to pod uwagę, gdy mówią o „zjawisku przejściowym”. Ale nie w pełni ufają swoim statystykom – a rynki nie ufają bankom centralnym.
 2. Dotyczy to drugiego punktu, Biliony, które Joe Biden rozprowadza w Stanach ZjednoczonychCzasami jako czeki, czasami jako wsparcie rodziny, czasami jako obietnice inwestycji w zieloną przyszłość. Jego pakiety pomocy i inwestycji inspirują wielu w Europie, polityków, a także ekonomistów, ale od początku było też zastrzeżenie: to eksperyment, ryzyko. Zawsze nowe biliony w gospodarce, która odrodziła się dawno temu! Stany Zjednoczone spodziewają się najwyższej stopy wzrostu od 1980 r.
  Zwłaszcza, że ​​Amerykanie również oszczędzają półtora biliona dolarów. Rząd zatwierdził już 3 biliony pomocy w 2020 r., A teraz jest jeszcze kilka bilionów – nawet jeśli niektóre z tych programów mają charakter długoterminowy. Od samego początku ostrzegano, że gospodarka USA może się przegrzać, inflacja gwałtownie rośnie – a Rezerwa Federalna Stanów Zjednoczonych może zostać zmuszona do zwolnienia tempa, jakiego świat nie widział od wielu lat. Niepewność ta odbija się echem z każdą dotychczasową inflacją (zanim wzrost na rynkach trwał kilka dni).
 3. Nazywam to trzecią kwestią Paradoks jest zawyżonyW rzeczywistości inflacja prawie zniknęła, a nawet od lat była ujemna, a banki centralne desperacko i czasami bezskutecznie próbowały podnieść ją do celu 2%. Ale kiedy inflacja zniknęła, natychmiast kojarzono ją ze słowem „strach”, „niepokój” lub „ryzyko”. Nie dlatego, że ktoś taki jak ty lub ja powinniśmy się bać, ale dlatego, że może to wskazywać, że wskazówka dotycząca długoterminowych przepływów pieniężnych, która doprowadziła do końca tak wielu cen aktywów.
  W tym miejscu pojawia się drugi eksperyment w Stanach Zjednoczonych wraz z programami biliona Demokratów, który teoretycznie przebiega w tle nieco dłużej: zmiana paradygmatu Rezerwy Federalnej Stanów Zjednoczonych zeszłego lata. W tym czasie prezes Fed Jerome Powell jasno dał do zrozumienia, że ​​zaakceptuje wyższe stopy inflacji w pewnym okresie. Od tego czasu Fed postrzega inflację jako średnią z określonego okresu i nie jest już migawką w określonym momencie.

  Dodatkowo, Fed dał wówczas jasno do zrozumienia, że ​​postrzega słaby rynek pracy jako swój własny problem, ale silny problem jest krytyczny tylko wtedy, gdy rzeczywiście podnosi inflację. Financial Times nazywa to „nierównym spojrzeniem na zatrudnienie”. Europejski Bank Centralny, jak słychać tu i ówdzie z wypowiedzi jego przedstawicieli, także rozważa zrewidowanie swojej strategii – i dostosowanie do Rezerwy Federalnej, czyli dopuszczenie wyższej inflacji w pewnym okresie (przy retorycznym jej oswajaniu). jako „zjawisko przejściowe”). Presja na dostosowanie się jest znacznie słabsza w Europie; Ponieważ ożywienie jest słabsze, ponieważ nie napłyną nowe biliony, a Europejski Bank Centralny nie był skuteczny w zarządzaniu inflacją w poprzednich latach.

Widzisz: istnieje wytłumaczenie dla każdego, ale jest dużo niepewności i nerwowości – dlatego Hui Buh z pewnością będzie go ścigać: jednorazowe efekty, nagromadzenie, przebudzenie po historycznej zarazie, pomoc historyczna programy, rejestr zadłużenia państwa, refleksje gubernatorów, banki centralne w świetle podaży pieniądza, która utrzymywała się od tamtej pory.

Pytanie, czy presja cenowa okaże się pętlą, czy przelotnym ryzykiem, pozostanie głównym pytaniem dla rynków. Dotyczy to również wszystkich zakładów dotyczących tego, kiedy i jak szybko Fed podniesie stopy procentowe – i jak długo to potrwa, zanim inflacja przestanie rosnąć, jak słynne drzewa w maju.

Musimy to teraz obserwować: część szumu inflacyjnego jest również znakiem, że świat się budzi, a życie zaczyna się od nowa.

Horst von Butler jest redaktorem naczelnym „Capital”. Ten komentarz pojawił się po raz pierwszy w Capital.de.

READ  Więcej niż mem?: Kryptowaluta Shiba Inu: Wieloryb eteryczny kupuje kilka miliardów tokenów SHIB | biuletyn Informacyjny
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Economy

20 maja 2022 – Międzynarodowy komunikat prasowy

Published

on

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przestaje akceptować Finlandię i Szwecję do NATO. (DPA/Image Alliance/Sergey Karpukhin)
napisz o tym Zurych nowe czasy Ze Szwajcarii: „Wątpliwe jest, aby prezydent Turcji Erdogan wyświadczył sobie przysługę swoją niedawną grą w pokera. Większość członków Kongresu w USA i partnerów z NATO prawdopodobnie użyje jego weta dla własnych interesów w obliczu braku solidarności i niespójna wojna ukraińska. Odpowiedzialne. Powinieneś także wzmocnić ich opinię, że Turcja pod rządami Erdogana jest niewiarygodna. W końcu może istnieć porozumienie. Erdogan często otwierał usta szeroko na początku, ale potem musiał się poddać. może zaszkodzić pokerowi, którego Erdogan używa tak samo, jak robi to w NATO” – spekuluje Zurych nowe czasy.
Szwedzka gazeta Aftonblad Nie ma sympatii dla Erdogana: „To nie pierwszy raz, kiedy groził zawetowaniem. W większości przypadków rozwiązanie znajduje się po kilku wspaniałych ofertach. Ale NATO, a co nie mniej ważne, prezydent USA Biden musi w końcu zająć się tym Problem, Turcja stawia przed Szwecją wiele żądań, każdy bardziej niemożliwy niż poprzedni, a Sztokholm musi udzielić Erdoganowi tej samej odpowiedzi, której udzielił Putin, gdy chciał uniemożliwić Szwecji wstąpienie do NATO: „Jesteśmy niezależnym krajem, który podejmuje własne decyzje. Turcja nie ma uprawnień do dyktowania Szwecji i Erdogan też o tym wie. Biden i sekretarz generalny NATO Stoltenberg zapewnili Szwecję, że drzwi są otwarte. Erdogan zachowuje się jak wściekły strażnik. Teraz kolej członków, aby szybko złożyli obietnice wykupienia członkostwa” – ostrzega Aftonblad ze Sztokholmu.

The London Telegraph dodaje: „Erdogan jest postrzegany jako dobry przedsiębiorca. Dlatego większość analityków uważa, że ​​poparcie Turcji dla członkostwa Finlandii i Szwecji w NATO można ostatecznie zapewnić poprzez ustępstwa. Miejmy nadzieję, że mają rację”.

Litewska gazeta LIETUVOS RYTAS z zadowoleniem przyjmuje szybkie przystąpienie Szwecji i Finlandii do NATO: „Ponieważ byłoby również korzystne dla Litwy, gdyby Morze Bałtyckie stało się morzem czysto śródlądowym dla NATO. Moskwa może teraz rozmieścić więcej sił na swoich zachodnich granicach, skierowanych na imigranci i tym podobne – ale poza tym nie. Wiele może zdziałać, zwłaszcza że siły rosyjskie są związane na Ukrainie i wydaje się, że nie uważa tego już za bezpośrednie zagrożenie – zauważa LIETUVOS RYTAS z Wilna.

ten New York Times Z USA ostrzega przed nadmiernym optymizmem w sprawie sytuacji militarnej na Ukrainie: „Kuszące jest widzieć oszałamiające sukcesy w walce z rosyjską agresją jako znak, że kraj, przy wystarczającej pomocy amerykańskiej i europejskiej, jest na skraju pokonania Rosjan. którzy odsuwają się do granicy. Ale odbudowa terytoriów okupowanych przez Rosję Od 2014 roku nie jest to realistyczny cel. inwazji prezydenta USA Bidena, więc powinni wyjaśnić ukraińskiemu prezydentowi Zełenskiemu, że USA i NATO nie mogą bez końca sprzeciwiać się Rosji i że broń, pieniądze i wsparcie polityczne, które mogą zmobilizować, są ograniczone, nie powinni ich ścigać po wyimaginowanym zwycięstwo.” New York Times.
Polski RZECZPOSPOLITA Chwali obrońców Mariupola: „Ci bohaterowie nie byli w Europie od pokoleń. Od ponad 80 dni bronią się przed bezwzględnymi napastnikami przy kurczących się zapasach. Przede wszystkim wiedzą, że niewielu wyjdzie z tego żywych lub bez szwanku, którzy mogą stawić czoła więźniów Mariupola w Rosji. Teraz twarde wyroki w fikcyjnych procesach, w których Kreml próbuje udowodnić swoją szaloną tezę, że wojna miała na celu „oszpecenie” Ukrainy. Można użyć dowolnego tatuażu na ramieniu ukraińskiego żołnierza trzymającego III Rzeszę za taką operację propagandową – wyjaśnia. RZECZPOSPOLITA z Warszawy.
EL PAIS Z Madrytu na rzecz większej współpracy obronnej w Europie w świetle rosyjskiej agresji: „Państwa członkowskie UE planują masowy wzrost wydatków na obronę. Jest to ważne dla bezpieczeństwa Unii. Ale Europa musi zrobić zdecydowany krok naprzód i skoordynować swoje programy zaopatrzenia ”.
prasa Z wiedeńskich umów z byłym kanclerzem Schroederem, któremu Bundestag cofnął wczoraj oficjalne przywileje. Gazeta buduje most między Schroederem a byłą austriacką minister spraw zagranicznych Kneissl, która również była krytykowana za jej bliskość z Putinem: „Nie mówią ani słowa o zbrodniach Putina na mocy prawa międzynarodowego i praw człowieka. Jeśli teraz Parlament Europejski tego zażąda dwóch na unijnej liście sankcji i Schroeder traci stanowisko byłego kanclerza, opłaconego pieniędzmi podatników, czy nie ma litości dla Kneissla i Schroedera? jest już integralną częścią kremlowskiej machiny propagandowej?” prasa z Austrii.

Asahi Shimbun z Tokio zajmujący się epidemią korony w Korei Północnej: „Według oficjalnych informacji, od końca kwietnia dziesięć procent populacji zachorowało na chorobę znaną tam jako „nieznana gorączka”. Ponad 60 osób zmarło. rzeczywisty zakres jest niejasny na większą skalę”. Gubernator Kim zainwestował ogromne sumy w rozwój broni jądrowej i rakiet, ale zaniedbał system opieki zdrowotnej. Kraj płaci teraz za to wysoką cenę. Kim musi teraz przyjąć pomoc medyczną z zagranicy, aby uratować Japońska gazeta Asahi Shimbun domagała się: „Społeczność międzynarodowa również musi stać się bardziej aktywna”.

READ  Wiadomość DHL „Nie mogliśmy dostarczyć paczki” może kosztować 700 euro

LIANHE ZAOBAO z Singapuru mówi: „Wirus mógł dotrzeć do kraju przez Chiny, a następnie mógł się masowo rozprzestrzenić podczas wielkiej parady wojskowej w kwietniu. Co gorsza, prawie cała ludność kraju nie została zaszczepiona. Oferty pomocy zagranicznej odrzucono tam również brak testów. Reżim oddaje teraz swój kraj wirusowi z powodu paranoidalnej polityki blokowania. Jest to wyraźny kontrast z Chinami, gdzie przestrzeganie strategii ma coraz wyraźniejsze konsekwencje dla gospodarki ”.

Konsekwencje gospodarcze blokady w Chinach wywołują również niepokój Huanqiu Xibao, który pojawia się w Pekinie. Chociaż gazeta broni strategii zerowego Covida, ostrożnie krytykuje: „Teraz jest to kwestia wytrwałości i wytrwałości, ponieważ wciąż nie oczekuje się, jak rozwinie się epidemia. Jednocześnie jednak produkcja, a co za tym idzie rozwój gospodarczy, powinny nie dajcie się zdusić, bo stabilna gospodarka. Tylko on gwarantuje stabilność w sercach obywateli i stabilność sytuacji w kraju”. Międzynarodowy przegląd prasy kończy się głosem HUANQIU SHIBAO z Chin.

Continue Reading

Economy

Rosja: sprzedano 850 oddziałów McDonald’s – resort szuka nowej nazwy – Gospodarka

Published

on

PERFECT BURGER DEAL: Amerykańska firma fast food McDonald’s ogłosiła w czwartek, że prawie 850 oddziałów w Rosja Zostanie sprzedany rosyjskiemu licencjobiorcy Aleksandrowi Govorowi. Na początku milczano o szczegółach finansowych.

Govor posiadał już 25 sklepów na Syberii, zanim McDonald’s wycofał się z Rosji. A teraz powinniśmy pomalować sklepy z burgerami w całym kraju. Ponieważ: Oddziały nie mogą być kontynuowane pod marką McDonald’s.

Rosyjskie Ministerstwo Handlu oferuje teraz swoją pomoc i ogłosiło publiczne wezwanie do nazwiska. Amerykański dziennikarz Kevin Rothrock, który pisze dla krytycznego rządowego magazynu elektronicznego ”meduzaJak pisze, telegram zamieścił w czwartek wywiad z ministerstwem.

Rothrock napisał: „Rosyjskie Ministerstwo Handlu prosi opinię publiczną o sugestie dotyczące nowej nazwy dla Aleksandra Govora, który kupuje McDonald’s w Rosji. Na liście znajdują się Rosburger, RusDonald’s, Nashmak, Mashkinfarsh, ZBurger (mniam) i wiele innych. ”.

Zwłaszcza propozycja „ZBurgera” nie jest atrakcyjna: w Rosji łacińska litera „Z” jest wyświetlana na samochodach, budynkach lub na koszulkach jako wyraz poparcia dla wojny Rosji z Ukrainą. Ikona ma oznaczać „Za Pobedu” – „O zwycięstwo”. Kod jest również używany za granicą oraz w mediach społecznościowych.

W swoim tweecie Rothrock połączył plik wywołanie telegramu Później dodał: „Po 222 odpowiedziach ministerstwo zawiesiło funkcję komentowania”. Dopiero okaże się, jak poważnie ministerstwo podchodzi do propozycji.

W każdym razie usta uczestnikom śliniły się. Post w Telegramie mówi: „Przekażemy najbardziej kreatywne i interesujące pomysły (sugestie, redaktor) rosyjskiemu właścicielowi. Kto wie, może będzie to ta sama nazwa dla kilkuset restauracji fast food w Rosji – śmiało!”


Telegram z rosyjskiego Ministerstwa HandluZdjęcie: Telegram

Oprócz propozycji ze strony społeczeństwa wydaje się, że w tle są też konkretne plany. Dowodem może być niedawno złożony wniosek patentowy.

Rzecznik patentowy natychmiast zgłosił znak towarowy na logo, które miało reprezentować firmę prowadzącą „bary z przekąskami, kawiarnie, kawiarnie, restauracje i restauracje samoobsługowe” po zamknięciu restauracji. Imię: „Wujek Wania”. Logo: Logo McDonald’s jest przechylone na bok. W aplikacji zastosowano również charakterystyczne „oryginalne kolory” McDonald’s – czerwony i żółty.


Rejestracja w Moskiewskim Urzędzie Patentowym pokazuje logo sieci restauracji

Rejestracja w Moskiewskim Urzędzie Patentowym pokazuje logo sieci restauracji „Onkel Vanya”. Przyciągający wzrok: to logo McDonald’s przecięte z bokuZdjęcie: Twitter / JoshGerben

Rosja również rozpoczęła już „proces replikacji” różnych produktów spożywczych. Na przykład po tym, jak Coca-Cola i Pepsi opuściły rynek rosyjski, krajowy producent Ochakovo zaczął wytwarzać produkty w stylu kultowych marek.

Coca-Cola stała się CoolColą, Fanta została Cool, a Sprite Street stała się. Wszystko to przy zachowaniu klasycznej kolorystyki opakowań napojów bezalkoholowych. Jednak: litery nie są już zakrzywione, ale są wytłoczone dużymi literami na etykietach.

Czy McDonald’s może w końcu wrócić do Rosji?

Po rozpoczęciu rosyjskiej wojny agresji wiele światowych firm, w tym McDonald’s, zawiesiło lub całkowicie zakończyło działalność w Rosji. Chicagowski gigant burgerów pozostawia jednak otwartą kwestię, czy w przyszłości może wrócić na rosyjski rynek.


Przynajmniej Chris Kempinski, prezes McDonald's, nie wykluczył powrotu na rynek rosyjski

Przynajmniej Chris Kempinski, prezes McDonald’s, nie wykluczył powrotu na rynek rosyjskiZdjęcie: Reuters

W liście do pracowników prezes McDonald’s Chris Kempinski napisał: „Nie da się przewidzieć, co przyniesie przyszłość, ale chcę zakończyć mój list w tym samym duchu, który sprowadził McDonald’s do Rosji: nadzieja. Więc nie kończmy na pożegnanie Zamiast tego powiedzmy , jak opisano w języku rosyjskim: dopóki się nie spotkamy ”.

McDonald’s otworzył swój pierwszy rosyjski sklep w styczniu 1990 r. – na krótko przed upadkiem ówczesnego Związku Radzieckiego.

READ  Nieruchomości w Saksonii: kto marzył o posiadaniu domu?
Continue Reading

Economy

Aldi i Lidl: Produkt przekracza limit ceny, którego nigdy wcześniej nie widziano w wyprzedaży

Published

on

Produkty mleczne stają się coraz droższe. Staje się to szczególnie widoczne przy zakupie masła.

Dortmund – Produkty w supermarketach i dyskonty drożeją z powodu wojny i inflacji na Ukrainie. Na masło wpływają również wyższe ceny, tak że w niektórych przypadkach jego koszt już na początku kwietnia przekracza 2 euro. Ale ceny wciąż rosną.

produkt masło
znaczenie Tłuszcz z kremu mlecznego
produkcja Głównie z mleka krowiego

Aldi, Lidl i Edeka: cena masła bije historyczny rekord

Lubić gazeta z jedzeniem Według doniesień, niemieckie masło kosztuje obecnie 2,29 za 250-gramowe opakowanie. Oznacza to wzrost cen o 20 centów w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Niektóre markowe produkty maślane z supermarket Teraz przełam nawet znak 3 euro. Powinny one obejmować artykuły od największych producentów, takich jak Meggle, Weihenstephan i Kerrygold, które obecnie sprzedają się za 3,19 do 3,39 euro – ceny, których do niedawna nikt się nie spodziewał. Inne produkty również obecnie doprowadzają klientów do desperacji – na przykład A Dziwny pokaz w Aldijak? Heidelberg 24 wzmiankowany.

Ale na południowoniemieckiej giełdzie masła i sera w Kempten mówi się o „normalnym popycie” pomimo wysokich cen. Komisja uznała, że ​​nowe ceny nie powinny zniechęcać konsumentów do kupowania masła pakowanego. Ponadto Produkty zbożowe prawdopodobnie wkrótce zdrożejąjak? bw24.de wzmiankowany.

Aldi, Lidl, Edeka: Producenci nie chcą przeciążać konsumentów

Na tle rosnących kosztów energii i surowców nie oczekuje się obecnie spadku poziomu cen. W związku z tym producenci mleka wywierają coraz większą presję na detalistów, aby przerzucali zwiększone koszty na konsumentów w postaci wyższych cen.

To właśnie zamówił Heinrich Gruber w mleczarni Gruber w Egipcie gazeta z jedzeniem Elastyczne rozwiązania i umowy na okres krótszy niż trzy do czterech miesięcy. Z drugiej strony, inni producenci nie chcą przeciążać swoich klientów i zamiast tego chcą oszczędzać na własnych kosztach, jak np. produkty mleczne Berchtesgadener Land.

Masło drożeje.

© agefotostock / Imago

Jednocześnie trudno przewidzieć dalszy rozwój sytuacji. Pozycja rynkowa nadal jest klasyfikowana jako niepewna. Komisja stwierdziła w kwietniu, że dopiero się okaże „jak szybko lub jak szybko wzrosną ceny w przyszłości”.

READ  Więcej niż mem?: Kryptowaluta Shiba Inu: Wieloryb eteryczny kupuje kilka miliardów tokenów SHIB | biuletyn Informacyjny

Lista zasad: © Imago

Continue Reading

Trending