Connect with us

Economy

Polska i Ukraina: Mamy wspólne interesy

Published

on

iW tych dniach wspólnie świętujemy 30. rocznicę odzyskania przez Ukrainę niepodległości w Kijowie. Trzy dekady temu Polska, która utorowała drogę do reform w regionie, i Ukraina, która dążyła do niepodległości, znajdowały się na różnych pozycjach startowych, ale oba kraje mają wspólny cel.

Chcieliśmy przywrócić należne nam miejsce w europejskiej rodzinie wolnych narodów. Polska była pierwszym krajem na świecie, który uznał narodową niepodległość Ukrainy. Ta decyzja stała się podstawą do umocnienia naszej przyjaźni. Ponad 90 milionów Ukraińców i Polaków stanęło obok siebie jako wolne i suwerenne narody.

Przeczytaj także

Z różnych przyczyn, często niezależnych od nas, dynamika reintegracji Polski i Ukrainy z rodziną europejską nabiera innego tempa. Warszawa od 30 lat zawsze postrzegała Kijów jako swojego przyszłego partnera i sojusznika w Unii Europejskiej i NATO. Największą siłą integracji europejskiej jest rozwój wszystkich zaangażowanych.

Typowe zagrożenia bezpieczeństwa

Wielkie rozszerzenie Unii Europejskiej w 2004 roku przyniosło korzyści nie tylko krajom Europy Środkowej, ale także dotychczasowym członkom wspólnoty. Jesteśmy przekonani, że przyszłe członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej przyniesie korzyści nie tylko Ukrainie, ale także Polsce i innym państwom członkowskim. Europa nie znalazła się na Łabie. Na Odrze też to nie koniec. Sztuczne, historycznie absurdalne i niesprawiedliwe byłoby wznoszenie murów na froncie, gdzie Polska graniczy z Ukrainą.

Nasze kraje łączy wspólna percepcja zagrożeń w sferze bezpieczeństwa. Ale uważamy też, że tymczasowa okupacja Krymu i wojna na wschodzie Ukrainy naruszyły podstawowe zasady prawa międzynarodowego i podważyły ​​fundamenty europejskiego systemu bezpieczeństwa. Te destrukcyjne działania Rosji są także źródłem nowych wyzwań militarno-politycznych na Morzu Czarnym w wyniku zniszczenia systemu bezpieczeństwa w regionie. Wyzwania wymagające wspólnych i skoordynowanych reakcji.

Przeczytaj także

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Selinsky ma nadzieję na współpracę z Niemcami w kwestiach dostaw energii

Ukraina nie tylko broni swojego kraju w obliczu zagrożeń dla życia swoich obywateli, ale także broni granic demokratycznych, cywilizowanych decyzji w całej Europie. Ta decyzja zapadła po straszliwych wojnach XX wieku, dzięki harmonii przyjaznego współistnienia narodów, która nigdy nie była widziana w historii świata i stale się rozwija. To logiczne, że Europejczycy bronią tej harmonii.

READ  Tańsze wizualnie: podział akcji Tesli Ukończono: tyle teraz kosztuje udział Tesli | biuletyn Informacyjny

Z tego powodu Warszawa nie uznała nielegalnej lub de facto aneksji Krymu przez Rosję. Aby potwierdzić to mocne stanowisko, 23 sierpnia spotkamy się z innymi przywódcami wolnego świata w Kijowie na inauguracyjnym szczycie Platformy Krymskiej, nowego międzynarodowego mechanizmu zakończenia aneksji ukraińskiego półwyspu.

Przeciw Nord Stream 2. Budynek

Wyzwaniem dla bezpieczeństwa europejskiego są nie tylko siły stacjonujące w pobliżu naszych granic i na terenach czasowo anektowanych przez Ukrainę, ale także inne trudne do wykrycia działania Rosji, a mianowicie szerzenie dezinformacji, sabotażu i korupcji politycznej, mające na celu zniszczenie pokoju w Europie.

Dziś Polska i Ukraina nieustannie odmawiają budowy gazociągu Nord Stream 2, ponieważ pod pozorem rzekomego „projektu biznesowego” realizowany jest projekt czysto polityczny, który pozwoli Rosji zwiększyć presję na Ukrainę i wywołać nową falę agresji zacząć w naszym regionie.

Niedawna zapowiedź Niemiec i Stanów Zjednoczonych, która skutecznie da zielone światło dla zakończenia budowy gazociągu, podważa zaufanie naszych sojuszników i podważa bezpieczeństwo naszej części kontynentu. Musimy współpracować, aby zapewnić Europie również rzeczywistą ochronę przed rosyjską bronią gazową.

Nowe zagrożenia muszą motywować naszych sąsiadów do ściślejszej współpracy. Kontakty międzyludzkie pomagają zbliżyć nasze dwa kraje. Jako członek Unii Europejskiej i sąsiad Ukrainy Polska jest przykładem udanej transformacji i rozwoju gospodarczego społeczeństwa ukraińskiego.

Ukraińcy są w Polsce zawsze mile widziani, a język ukraiński często można usłyszeć na ulicach polskich miast. Coraz więcej polskich turystów odwiedza Ukrainę. Wzrastają relacje handlowe i inwestycyjne. Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Ukrainy i największym rynkiem zbytu towarów ukraińskich w Unii Europejskiej.

Bliskie, wzajemne i szczere kontakty osobiste ułatwiają w miejscach pokonanie ciężkiego ciężaru wspólnej historii. Poznając się możemy przełamywać negatywne uprzedzenia i stereotypy, a nowe pokolenia odgrywają w tym ważną rolę.

wspólne dziedzictwo historyczne

Zdajemy sobie sprawę, że wiele kwestii historycznych jest wciąż przedmiotem różnych interpretacji i niekiedy bolesnych sporów. Dlatego konieczny jest otwarty i konstruktywny dialog między historykami, instytucjami rządowymi i organizacjami społeczeństwa obywatelskiego. Ważną rolę odgrywa wymiana młodzieży między naszymi dwoma krajami.

READ  Gęś świętomarcińska w większości pochodzi z Polski lub Węgier - Gospodarka

Jednocześnie Polska i Ukraina – wraz z Litwą – rozwijają dialog w nowej formie, Trójkąt Lubelski. Ten nowy mechanizm współpracy trzech krajów europejskich – równych, wolnych i wolnych – odzwierciedla wspólną spuściznę historyczną ustanowioną przez naszych przodków w ramach Unii Lubelskiej. Jest to konkretny wyraz tego, że znaczenie naszej wspólnej historii może służyć także naszym wspólnym i konstruktywnym celom politycznym dzisiaj.

Analizując drogę, którą wspólnie przeszliśmy przez ostatnie 30 lat, przywołujemy doświadczenia dwóch innych wielkich krajów europejskich – Francji i Niemiec. Przez ponad pół wieku udało im się przezwyciężyć głębokie historyczne uprzedzenia, przewrócić karty bolesnej przeszłości i zbudować jeden z najbardziej stabilnych tandemów politycznych na świecie. Ten niezwykły postęp wymagał od ówczesnych rządów obu krajów osobistej odwagi i dalekowzroczności.

Ale kryje się za tym coś bardziej fundamentalnego: wgląd we wspólne interesy obu krajów, a zwłaszcza to, że długofalowa współpraca w kluczowych obszarach polityki, ekonomii i obronności jest niewątpliwie podstawą maksymalizacji wspólnego bezpieczeństwa.

Nasze kraje również budują od 30 lat partnerstwo strategiczne, oparte na solidnym fundamencie wspólnych interesów i tożsamości europejskiej. Dziś Ukraińcy i Polacy piszą nową wspólną historię sukcesu. Ten proces jest nieunikniony.

Prezydentem RP jest Andrzej Duda. Prezydentem Ukrainy jest Wołodymyr Selinsky.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Tańsze wizualnie: podział akcji Tesli Ukończono: tyle teraz kosztuje udział Tesli | biuletyn Informacyjny
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Gęś świętomarcińska w większości pochodzi z Polski lub Węgier - Gospodarka
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Tańsze wizualnie: podział akcji Tesli Ukończono: tyle teraz kosztuje udział Tesli | biuletyn Informacyjny

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Wrzucać zużyte szkło z pokrywką lub bez do pojemnika na zużyte szkło?

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending