Connect with us

Top News

Pojednanie w Warszawie: Sholes obiecuje odszkodowania ofiarom nazistowskiego terroru w Polsce

Published

on

Pojednanie w Warszawie: Sholes obiecuje odszkodowania ofiarom nazistowskiego terroru w Polsce

Zbliżamy się do Warszawy
Scholz obiecuje odszkodowania ofiarom hitlerowskiego terroru w Polsce

Posłuchaj artykułu

Ta wersja audio została wygenerowana sztucznie. Więcej informacji | Wyślij komentarz

Niemcy i Polska chcą naprawić zerwane relacje. Obejmowało to rekompensatę finansową dla 40 000 ofiar okupacji niemieckiej. Pomoc może nadejść za kilka miesięcy. Należy także rozszerzyć współpracę w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Ocaleni z niemieckiej okupacji Polski podczas II wojny światowej wkrótce otrzymają pomoc od rządu federalnego. Ponadto Niemcy i Polska chcą ustanowić nową podstawę swojej współpracy w oparciu o plan działania. Takie były rezultaty niemiecko-polskich konsultacji rządowych, które odbyły się w Warszawie po wielu latach przerwy. W trakcie negocjacji budżetowych prezydent Olaf Scholes udał się do Polski w towarzystwie dwunastu ministrów federalnych i stanowych.

Spotkanie wyznacza nowy początek w napiętych stosunkach między obydwoma krajami. „Niemcy są świadome powagi swojej zbrodni, swojej odpowiedzialności wobec milionów ofiar niemieckiej okupacji i wynikającego z niej zadania” – powiedział Schalz na wspólnej konferencji prasowej z premierem Polski Donaldem Tuskiem. Niemcy nie rezygnują ze swojej historycznej odpowiedzialności. Według Tuska wsparcie finansowe wpłynie za kilka miesięcy.

W ostatnich latach narodowo-konserwatywny rząd PiS, który stał na czele Polski w latach 2015–2023, nadwyrężył stosunki z Berlinem o wydźwięku antyniemieckim i żądał reparacji o wartości 1,3 biliona euro. Tym samym od listopada 2018 r. nie prowadzono żadnych konsultacji rządowych. W grudniu rząd PiS został zastąpiony przez centrolewicową koalicję na czele z Tuskiem. Od tego czasu klimat się poprawił. „Bardzo nas niepokoi sytuacja starszych ofiar i podejmiemy w tej sprawie działania” – podkreśliła kanclerz.

Ivory: Idź we właściwym kierunku

Scholz nie powiedział, kiedy i w jakiej wysokości odszkodowania zostaną wypłacone około 40 000 osobom nadal żyjącym pod okupacją niemiecką w Polsce. Odpowiedzialność za przeszłość oznacza także odpowiedzialność za wspólną przyszłość – kontynuował Scholes. „Bezpieczeństwo Polski jest także bezpieczeństwem Niemiec”. W szczególności należy rozszerzyć współpracę w obszarach obronności i bezpieczeństwa. Stanowczo stoimy po stronie Ukraińców.

Tusk określił zapowiedź prezydenta jako krok we właściwym kierunku. „Nie było dość pieniędzy, aby pokryć wszystko, co wydarzyło się podczas II wojny światowej” – stwierdził. Podobnie w sensie formalno-prawnym kwestia reparacji była w przeszłości podobnie postrzegana przez polskie rządy. Niemniej jednak pomoc obiecana przez rząd centralny ofiarom okupacji mogłaby przyczynić się do nowego otwarcia w stosunkach niemiecko-polskich. „Bo dobre gesty są bardzo ważne także w polityce” – powiedział Tusk. Szef polskiego rządu podkreślił, że w obliczu agresywnej wojny Rosji przeciwko Ukrainie najważniejsze jest dla niego zaangażowanie Niemiec na rzecz bezpieczeństwa w Europie. „Dla mnie ważne jest, aby Niemcy były gotowe wziąć na siebie większą odpowiedzialność za bezpieczeństwo kontynentu i zadbać o to, aby w Europie nie było wojny”.

Plan działania zapewnia więcej miejsca na ochronę

Obie strony określiły dalsze etapy planowanej współpracy w 40-stronicowym planie działania. Kolejnym przedsięwzięciem służącym pojednaniu była budowa Domu Polsko-Niemieckiego w Berlinie. Dom został zaprojektowany tak, aby stworzyć przestrzeń upamiętniającą złożoną historię niemiecko-polską i brutalną okupację niemiecką podczas II wojny światowej (1939-1945) oraz przypominającą polskie ofiary. Jak napisano w artykule, obie strony podkreślają szybkie zakończenie tej budowy.

W planie działań dużo miejsca poświęcono tematyce bezpieczeństwa. Członek UE i NATO Polska jest jednym z najbardziej zagorzałych politycznych i wojskowych zwolenników Ukrainy zaatakowanej przez Rosję. Ponadto kraj graniczący nie tylko z Ukrainą, ale także Białorusią i rosyjską eksklawą Kaliningradem zyskał nowe znaczenie jako państwo wiodące. W dokumencie czytamy obecnie: „Wzmocnimy interoperacyjność i standaryzację naszych zdolności obronnych, zwiększymy produktywność i zachęcimy do inwestycji w naszym sektorze obronnym”.

W szczególności mówi się o tworzeniu wspólnych przedsięwzięć w obszarze czołgów i amunicji. Obejmuje to dużą dostępność części zamiennych do czołgów podstawowych Leopard, które oba kraje dostarczyły Ukrainie. Ponadto Polska i Niemcy chcą koordynować „wysiłki na rzecz budowy silnego i skutecznego europejskiego filaru w NATO”, co – jej zdaniem – znacząco przyczyni się do zwiększenia zdolności odstraszania sojuszu. Polska rozważa także udział w koordynowanej przez Niemcy inicjatywie „Europejska Tarcza Nieba” na rzecz europejskiej obrony powietrznej.

READ  Rozpoczyna się ogólnopolski strajk maszynistów | tagesschau.de
Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Top News

Legionista ÖFB Stefan Savic opuszcza Polskę

Published

on

Były zawodnik FC Red Bull Salzburg Stefan Savic ma nowy klub.

30-latek opuścił Vardę Poznań i dołączył do aktualnego mistrza Bośni, FK Borak Banja Luka. Pomocnik podpisał tam dwuletni kontrakt.

Pierwszy przystanek w Bośni i Hercegowinie

„Doskonale zdaję sobie sprawę ze wszystkich celów klubu i cieszę się, że mogę dołączyć do zespołu z ambicjami mistrzostwa” – Savic mówi o swoim ruchu.

Dyrektor sportowy Banja Luki i były zawodnik WAC, Oliver Jandric, powiedział: „Stefan to typ zawodnika, który wzmocni nasz pomocnik. Teraz od niego zależy, czy pokaże wszystko, co potrafi. Ma duże doświadczenie, zagrał. Mam nadzieję, że tak się stanie”. wzmocniliśmy nim drużynę w pierwszorzędnych zespołach.”

Savic przeszedł przez młodzieżowe drużyny FC Red Bull Salzburg, a także grał w FC Liefering. W 2015 roku opuścił Austrię i grał w Chorwacji, Holandii, Słowenii, Polsce i Turcji.

Od stycznia 2023 roku do lata tego roku Savic miał kontrakt z Vardą Poznań. W zeszłym sezonie wraz z polskim klubem pierwszoligowym spadł do drugiej ligi. Były zawodnik młodzieżowej drużyny ÖFB rozegrał w sezonie 2023/24 32 występy, w których strzelił trzy gole i zaliczył trzy asysty.





READ  Pięćdziesiątnica z biletami za 9 euro: „wysoka sytuacja” dla wszystkich | NDR.de - Aktualności
Continue Reading

Top News

Pierwsza podróż nowego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Lamy’ego odbywa się w Berlinie

Published

on

Stan na: 6 lipca 2024 r., godzina 21:34

Pierwsza wizyta nowego brytyjskiego ministra spraw zagranicznych Lamy’ego w Niemczech od objęcia urzędu. Podkreślił, że jego kraj pragnie poprawy stosunków z Unią Europejską i ściślejszej współpracy w innych obszarach.

Niemcy i Wielka Brytania dążą do zacieśnienia więzi po dojściu do władzy nowego rządu laburzystów. Brytyjski minister spraw zagranicznych David Lammy jest pierwszym krajem, który odwiedza Niemcy od czasu objęcia urzędu. „Nowy rząd w Wielkiej Brytanii bardzo jasno określił swoje priorytety. Chcemy zresetować – „zresetować” – nasze stosunki z Europą” – powiedział Lammy agencji Reuters.

Minister spraw zagranicznych Annalena Baerbach napisała w X po spotkaniu z Lammym, że Królestwo jest „bliskim partnerem i przyjacielem”. Wielka Brytania ma bardzo szerokie i ważne stosunki handlowe z Niemcami, stwierdził brytyjski minister spraw zagranicznych.

Reforma polityki klimatycznej

Nowy rząd laburzystów chce dokonać przeglądu brytyjskiej polityki dotyczącej zmian klimatycznych i rozpocząć od nowa współpracę ze wschodzącymi potęgami świata. „Są to wszystkie kwestie, w których Niemcy odgrywają wiodącą rolę, co oznacza, że ​​między Wielką Brytanią a Niemcami może istnieć ważne partnerstwo” – upierał się polityk Partii Pracy. Dlatego zaraz po nominacji po raz pierwszy udał się do Berlina.

Oprócz Baerbacha Lammy spotkał się także z kanclerzem Wolfgangiem Schmidtem. Zapowiedział, że jeśli wygra wybory, wkrótce spotka się z wieloma partiami sojuszniczymi.

Nie można ponownie dołączyć do UE

Lammy podkreślił, że rząd laburzystów również nie dąży do ponownego przyłączenia się do UE. „Nie wrócimy do jednolitego rynku ani do unii celnej, ale razem możemy wiele zrobić”. Nowy rząd chce opóźnić brexit. „Zaczyna się od umowy o obronności i bezpieczeństwie między Wielką Brytanią a UE”. Takie porozumienie obejmowałoby takie tematy, jak bezpieczeństwo, energia i klimat i byłoby znacznie szersze.

READ  PAN nie będzie już musiał płacić za opóźnienia spowodowane sytuacjami awaryjnymi

Lammy zapowiedział także przegląd stosunków handlowych pomiędzy Królestwem a Unią Europejską. „Chcę jasno powiedzieć, że Europejczycy są naszymi przyjaciółmi i że biorąc pod uwagę wojnę w Europie, musimy w dalszym ciągu zwiększać nasze wydatki na obronę i ściśle współpracować”.

Polityka bezpieczeństwa Kolejne skupienie

Baerbock poruszył tematy współpracy z Wielką Brytanią m.in. przygotowania szczytu NATO w celu wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego. Ponadto musimy współpracować nad międzynarodową polityką klimatyczną i rozwiązaniem dwupaństwowym dla Izraelczyków i Palestyńczyków, próbując załagodzić konflikt na Bliskim Wschodzie. Minister rozwinął tę kwestię w swoim artykule, odnosząc się do wojny w Gazie

Beerbaugh określił Wielką Brytanię jako „nieodzowną część Europy”. Niemcy wraz z nowym rządem brytyjskim badają, „w jaki sposób Wielka Brytania może ponownie zbliżyć się do UE” – wyjaśnił. Dotyczy to takich obszarów jak nauka, kultura czy bezpieczeństwo. „Wraz z nowym rządem brytyjskim badamy, w jaki sposób Wielka Brytania może ponownie zbliżyć się do UE”.

Scholz i Starmer rozmawiają przez telefon

Rozmawialiśmy już na wysokim szczeblu: prezydent Olaf Scholes i nowy premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer rozmawiali ze sobą przez telefon, oznajmił rzecznik rządu Steffen Hepstreit. Obaj zgodzili się, że szczególne znaczenie mają stosunki Wielkiej Brytanii z krajami europejskimi. Kanclerz otwarcie przyznała, że ​​brytyjski premier zamierza nadać nowy impuls dwustronnym stosunkom z Niemcami. W tym sensie obaj politycy zgodzili się na szybkie działanie na rzecz dalszego pogłębienia współpracy między rządami.

Continue Reading

Top News

Strefa wykluczenia na granicy z Białorusią: Polska zgłasza o 50% mniej nielegalnych wjazdów

Published

on

Od czasu przywrócenia trzy tygodnie temu strefy zamkniętej na granicy z Białorusią liczba nielegalnych imigrantów z Białorusi spadła o 50%. Warszawa oskarża Mińsk i Moskwę o organizowanie napływu afrykańskich migrantów do UE przez Białoruś

Reklama

Według oficjalnych polskich danych, od czasu wprowadzenia zamkniętej strefy przygranicznej liczba nielegalnych przekroczeń granicy z Białorusią spadła o 50%. Strefa została przywrócona trzy tygodnie temu, aby zapobiec niewłaściwej migracji.

Warszawa oskarża Mińsk i Moskwę o zorganizowanie napływu afrykańskich migrantów do UE przez Białoruś w ramach tzw. wojny hybrydowej.

Według unijnej agencji granicznej Frontex liczba osób próbujących przekroczyć wschodnią granicę UE w pierwszej połowie tego roku niemal się podwoiła.

W lipcu 2022 r. Polska ogłosiła stan wyjątkowy i utworzyła w pełni zmilitaryzowaną „czerwoną strefę” o szerokości około 5 km. Działaczom na rzecz praw człowieka nie wolno było przynosić migrantom podstawowych artykułów, takich jak koce, żywność i woda. Teren był także zamknięty dla dziennikarzy. Aby wyrazić swoją solidarność, część mieszkańców okolicznych wiosek zapaliła przed swoimi domami zielone latarnie.

Presja migracyjna w UE

Według Warszawy prezydent Białorusi Aleksander Łukaszenka chce wywrzeć presję polityczną na UE. Białoruski rząd ułatwił migrantom wjazd do kraju. Następnie według doniesień udali się w stronę zewnętrznej granicy UE.

W Warszawie strategia ma być reakcją na sankcje gospodarcze nałożone przez Brukselę na białoruski reżim.

Na granicy stacjonują setki żołnierzy, którzy zapobiegają przedostawaniu się migrantów. Utworzono punkty kontrolne, a do monitorowania ruchu wzdłuż granicy wykorzystano helikoptery, drony i czujniki termiczne.

Polska przeznaczyła niedawno około 350 mln euro na budowę płotu granicznego o długości 186 km i wysokości 5 m, aby granica z Białorusią była jak najbardziej niedostępna.

Continue Reading

Trending