Connect with us

Economy

DAX pozostaje w tyle: brak poprawy po Wielkanocy

Published

on

DAX pozostaje w tyle: brak poprawy po Wielkanocy


Raport rynkowy

Stan: 19.04.2022 09:34

Po długich świętach wielkanocnych DAX początkowo tracił na wartości. Obawy o gospodarkę w Chinach i wydarzenia na Ukrainie nie pozostawiają wiele miejsca na ryzykowne strategie inwestycyjne.

DAX spadł o ponad pół procenta i jest notowany poniżej poziomu 14 100 punktów. w ostatni czwartek Indeks wzrósł o 0,6 procent do 14 163 punktów.

„W dużej mierze wojna na Ukrainie i trwające blokady w Chinach pozostają w centrum uwagi” – napisali obserwatorzy rynku ING w komentarzu rynkowym. Z technicznego punktu widzenia przywiązują pewną wagę do znaku 14 100 punktów: „Jeśli DAX załamie się tutaj w sposób trwały, początkowo oczekuje się dodatkowego spadku ceny do okrągłego znaku 14 000 punktów”. Mniej niż 14 000 punktów to powrót do 13 106 punktów na dłuższą metę, twierdzą eksperci ING.

Wyzwalacze z sezonu sprawozdawczego mogą dać impuls, ale w obie strony. W USA firmy już składają swoje bilanse, a niemieckie grupy pójdą w ich ślady. Według analityk Tiny Teng z brokera CMC Markets, inwestorzy czekają teraz na kwartalne dane z dużych amerykańskich grup technologicznych. Serwis streamingowy Netflix rusza dziś po dniu giełdowym, w środę podąży m.in. producent samochodów elektrycznych Tesla.

Prawie żaden ruch na Wall Street

W USA handel rozpoczął się ponownie wczoraj, a rynki jako całość pozostały bez zmian: indeks Dow Jones stracił 0,1 procent do 34 411 punktów. Indeks S&P 500 zmienił się ledwie na poziomie 4391 punktów, a indeks Nasdaq Tech stracił 0,1 procent do 13 332 punktów. Obiektywnie sytuacja również się nie zmieniła: „Polityka monetarna Fed, bardzo wysokie koszty energii i problemy gospodarcze spowodowane wojną na Ukrainie będą miały wpływ na rynki w ciągu najbliższych kilku tygodni, jeśli nie zostanie znalezione rozwiązanie” – powiedział Rick Meckler, Partner. W firmie inwestycyjnej Cherry Lane Investments.

READ  Szczyt G20 w Indonezji: Ukraina uzależnia udział od przebiegu wojny - Polityka

Tymczasem amerykański bankier federalny James Bullard ponownie wezwał do podniesienia stóp procentowych w USA do 3,5 procent do końca roku w celu ograniczenia wysokiej inflacji. Nie można się tam dostać jednym krokiem, a przyrosty nie powinny przekraczać 0,5 punktu procentowego na krok, powiedział szef Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis w St. Louis. Gospodarka USA nie wejdzie w recesję, a stopa bezrobocia, która obecnie wynosi 3,6 proc., prawdopodobnie spadnie w tym roku poniżej 3 proc.

Wyższe stopy procentowe są zazwyczaj niekorzystne dla rynku akcji, ponieważ wyższe stopy procentowe sprawiają, że obligacje są alternatywą dla akcji.

Mieszane specyfikacje z Azji

W Azji nie było wyraźnego trendu: mieszane dane gospodarcze z Chin wpływają na tamtejsze giełdy. Giełda w Szanghaju straciła 0,6 proc. do 3177 punktów. Główny indeks Hongkongu spadł o 2,5 proc. W Chinach gospodarka w pierwszym kwartale niespodziewanie mocno rosła. Jednak w związku z niedawną falą koronową i wojną na Ukrainie sprzedaż detaliczna w marcu spadła dwukrotnie bardziej niż oczekiwano 3,5 proc., a bezrobocie na poziomie 5,8 proc. było najwyższe od prawie dwóch lat.

Z drugiej strony, japoński Nikkei wzrósł o 0,7 procent do 26 985 punktów dzięki wzrostowi cen w wartości żetonów.

Ceny ropy są prawie stabilne

Ceny ropy wydają się być nieco słabsze. Rano cena beczki North Sea Brent (159 litrów) wyniosła 113,06 dolarów. To o 10 centów mniej niż dzień wcześniej. Cena baryłki ropy West Texas Intermediate (WTI) spadła o 27 centów do 107,94 USD.

Na rynku ropy inwestorzy nadal martwią się popytem z Chin. Blokady i inne ograniczenia narzucone przez ścisłą strategię zerowego Covida spowalniają drugą co do wielkości gospodarkę. Inwestorzy liczą teraz na wspierające działania gospodarcze.

Inwestor finansowy Apollo rozważa udział w programie na Twitterze

READ  Martwy samolot przetrwa Corona: Super jumbo A380 startuje ponownie

Według doniesień prasowych amerykański inwestor finansowy Apollo może chcieć przejąć usługę SMS na Twitterze. Firma rozważa wsparcie miliardera technologicznego Elona Muska lub innego oferenta kapitałem lub pożyczkami w ofercie, Raport „Wall Street Journal” („The Wall Street Journal”) i oparł się na osobach zaznajomionych z tą sprawą. W inwestora finansowego wcieliła się również ewentualna współpraca serwisu internetowego Yahoo i Twittera.

Bank of America zarabia mniej

Po błyskotliwej pracy podczas pandemii Bank of America osiągnął na początku roku znacznie mniejsze zyski. W pierwszym kwartale dochód netto spadł o około 12 procent rok do roku do 7,1 miliarda dolarów. Jednak bank zwiększył swoje łączne dochody o 2% do 23,2 mld USD. Wynikało to w dużej mierze z silnej aktywności w zakresie kredytów konsumenckich.

Peloton chce zwiększyć grono klientów z tańszymi urządzeniami

Nowe kierownictwo firmy Peloton, dostawcy artykułów sportowych, psuje model biznesowy po ciężkich stratach. Rowery sportowe i sprzęt do chodzenia firmy będą tańsze na wszystkich rynkach. Na przykład najtańszy rower Peloton w Niemczech kosztuje teraz 1445 euro, czyli o 300 euro mniej niż wcześniej. Na rynku krajowym w USA klienci muszą również zapłacić 44 USD zamiast dotychczasowych 39 USD, aby połączyć się z godzinami szkoleń online. Ceny abonamentów za granicą „na chwilę obecną” pozostają bez zmian, natomiast zakres treści jest poszerzany.

Peloton był jednym z największych zwycięzców na początku pandemii Corony, ale przecenił swoje perspektywy wzrostu i wszedł w kryzys.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Mężczyzna z Drezna mówi o wolności
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Brak inwestycji długoterminowych: awaria kryptowalut z konsekwencjami: Bank of America stracił połowę swoich klientów kryptograficznych | biuletyn Informacyjny
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Szczyt G20 w Indonezji: Ukraina uzależnia udział od przebiegu wojny - Polityka

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Czy podwyżki cen Netflix były nielegalne? Odbierz swoje pieniądze już teraz

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending