Connect with us

Economy

Rezerwa Federalna: tajne uwielbienie Powella przeciwko potędze Wall Street

Published

on

miW rzeczywistości jest to najgorsza trucizna na giełdzie. Zazwyczaj zmiana stóp procentowych, jak ogłosił w środę wieczorem Jerome Powell, przewodniczący Rezerwy Federalnej USA, oznacza tylko jedno: krach. Rynki finansowe nie lubią wysokich stóp procentowych i zwykle po takim ruchu załamują się. Ale tym razem wszystko jest inne.

Podczas gdy najpotężniejszy na świecie prezes banku centralnego wyjaśniał nową ścieżkę na konferencji prasowej, wymiany okazały się pozytywne. Dzieje się tak pomimo zapowiedzi Powella, że ​​Fed chce wyjść ze swojej ultraluźnej polityki pieniężnej szybciej niż zamierzano.

Ponadto, od stycznia masowe zakupy zabezpieczeń zostaną zmniejszone o 30 miliardów dolarów miesięcznie, dwukrotnie więcej niż wcześniej planowano. Przy takim tempie program skupu obligacji mógłby zakończyć się w marcu zamiast w czerwcu.

Przeczytaj także

Ponieważ Powell podkreślił, że zmiana stóp nastąpi dopiero po zakończeniu skupu obligacji, teraz można było sobie wyobrazić pierwszą podwyżkę stóp na marcowym posiedzeniu Fed. Sam bank centralny spodziewa się trzech podwyżek w przyszłym roku. Na koniec 2022 r. stopa ta mogła wynieść 0,9 proc., wcześniej Fed zakładał tylko 0,3 proc. Cel wynosi obecnie 1,6 proc. na 2023 r. Będzie to o 0,6 punktu procentowego więcej niż wcześniej przewidywano.

Inwestorzy jednak zignorowali zapowiedziane zacieśnienie. Inwestorzy przyjęli to z ekstazą, zwłaszcza jeśli chodzi o ryzykowne akcje spółek technologicznych. Wzrosły również kryptowaluty, takie jak bitcoin i ether. Nasdaq 100, który przed posiedzeniem Fed wciąż był ponad jeden procent przeceny, znacznie wzrósł i wyszedł z handlu z 2,4 procentowym wzrostem. Podskoczył również szeroki rynek. S&P 500 – na krótko przed Powellem, który wciąż był 0,5 proc. na minusie – zakończył dzień o 1,6 proc. wyżej iz wynikiem 4709,85 pkt. nie był o trzy punkty poniżej swojego rekordu wszech czasów.

READ  Raport rynkowy: Rynki akcji pozostają niestabilne | tagesschau.de

Analitycy powiedzieli, że wraz z posiedzeniem Fed, potencjalne „zdarzenie ryzyka” na rynkach zostało już rozwiązane. Ta ulga oznacza, że ​​inwestorzy wracają teraz do normalnych działań i mogą ponownie podnieść niedawny rajd, który utknął w martwym punkcie.

Przeczytaj także

ale to nie wszystko. Powell wskazał również na konferencji prasowej, że nie zostawi rynków samych. Podkreślił, że złe nastroje na giełdach mogą szybko stać się problemem dla gospodarki. A amerykańskiej gospodarki nie stać na to.

W środę wieczorem Powell ujawnił, który z trzech celów Fedu traktuje priorytetowo. Amerykański bank centralny ma zapewniać miejsca pracy, stabilność na rynkach finansowych i niską inflację. Powell nie musi się teraz zbytnio martwić o rynek pracy, stopa bezrobocia wynosi 4,2 proc., czyli mniej więcej tak samo, jak przed pandemią. Prawie każdy może teraz znaleźć pracę w Stanach Zjednoczonych.

Wydaje się, że Powell wybrał rynki i odkłada walkę z inflacją za sobą. Wall Street świętuje to z tego powodu, ponieważ cena skacze w środowy wieczór. Ale miliony ludzi w kraju, którzy chcą kupować produkty codziennego użytku, prawdopodobnie zostaną w tyle.

Przeczytaj także

Butiki mody, luksusowe hotele i banki tworzą wizerunek Buckhead

Widać to w krążących obecnie na rynkach oczekiwaniach inflacyjnych. W ciągu pięciu lat detaliści odnotowują inflację na poziomie 2,77 procent. To znacznie więcej niż 2,64 proc., które przewidywali przed posiedzeniem Fed.

Przy tak wysokiej inflacji zmiana stóp procentowych nie ma większego znaczenia. „Oczywiste jest, że Fed po prostu chce wyjść z polityki zerowych stóp procentowych”, mówi Thorsten Polleit, główny ekonomista Degussa Goldhandel. Obiecane przez Rezerwę Federalną oprocentowanie oznacza, że ​​rial Cena podstawowa, czyli stopa docelowa pomniejszona o oczekiwaną inflację pozostanie ujemna nie tylko w 2022 r., ale także w 2023 r. W przypadku realnej zmiany stóp procentowych, podstawowa stopa procentowa będzie równoważona w górę przez inflację.

Wysokie ceny powodują problemy dla Amerykanów. Ceny wzrosły w listopadzie o 6,8 proc. w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku. Ostatni raz inflacja była tak silna 40 lat temu. Ludzie w całym kraju mają problemy z zarabianiem na życie. Mięso, telewizory lub samochody — wiele towarów staje się coraz rzadszych i drogich z powodu globalnych wąskich gardeł w dostawach.

Na spotkaniu w sprawie stóp procentowych Powell pośrednio wyjaśnił, kto służy więcej: bogaci na Wall Street bardziej niż drobni ludzie na Main Street. Złe języki również nazywają Powella sługą Wall Street.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Używamy odtwarzacza z Podigee do podcastu WELT. Potrzebujemy Twojej zgody, aby móc oglądać odtwarzacz podcastów oraz wchodzić w interakcje lub przeglądać treści z Podigee i innych sieci społecznościowych.

„Wszystko w magazynie” to codzienna migawka giełdowa autorstwa zespołu redakcyjnego WELT Business. Codziennie od 7 rano z naszymi dziennikarzami finansowymi. Dla ekspertów giełdowych i nowicjuszy. Subskrybuj podcast na
spotifyi Podcast Applei amazonka muzyka i Deezer. lub bezpośrednio przez kanał RSS.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Ktokolwiek musi opublikować, musi zapłacić: ten, kto Musk prosi teraz o zapłatę w X | Życie i wiedza
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Energetyka - Warszawa, Polska - Polska firma podejmuje działania w sprawie zamrożenia dostaw ropy - Gospodarka
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Szanse są lepsze niż bitcoin? biuletyn

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  Ktokolwiek musi opublikować, musi zapłacić: ten, kto Musk prosi teraz o zapłatę w X | Życie i wiedza

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending