Connect with us

science

Ostrzeżenie przed huraganem w czwartek! Te główne miasta są dotknięte – meteorologia

Published

on

W czwartek wczesnym rankiem od 3 nad ranem wiatry na zachodzie stają się coraz silniejsze. Od Kolonii do Stuttgartu występują intensywne porywy dochodzące do 100 km/h. Wiatry wzmagają się aż do 6 rano: wtedy wiatry o prędkości do 110 km/h wieją na zachodzie i docierają na niziny. Huragany przelatujące nad górami z prędkością 120 km/h lub większą. Burza dociera do Monachium, Norymbergi, Erfurtu i Lipska o 9 rano. Poczujesz też wiatr w Berlinie i Dreźnie.

Bądź na bieżąco z aktualną pogodą i pobierz darmową aplikację TWC tutaj.

Maksymalne wiatry spodziewane są między godziną 12.00 a 17.00. O ile na zachodzie prędkość wiatru spada już od godziny 12, o tyle na wschodzie i być może także na południu na nizinach pojawiają się pierwsze huragany dochodzące do 120 km/h. Burze huraganowe kojarzą się z deszczem. Występują opady i burze, w których silne wiatry przebijają ziemię. Na wysokości około 600 metrów wieją wiatry o prędkości do 130 km/h. To jest powód, dla którego huragan uderzył w ziemię.

W Berlinie nie można wykluczyć huraganów

Często zdarza się, że na dużych wysokościach wieje silny wiatr lub huragan, ale w miejscach południowo-zachodnich atmosfera często jest uwarstwiona w stabilny sposób. Potem, że tak powiem, blokuje drogę wiatrowi. Jednak w tym przypadku samolot jest w eksploatacji, który w czwartek przelatuje nad Niemcami i uruchamia falę powietrzną. Następnie rdzeń wiertniczy, a przynajmniej mocny basen, wędruje przez północne Niemcy. Potem na południe od niej pada deszcz i burze. Jest więc niestabilność w polu silnych wiatrów i silnych wiatrów uderzających o ziemię. Jest to również powód, dla którego północ przesuwa się stosunkowo lekko. z Flensburg Parzysty Hanower Jest też wietrznie, ale podmuchy wiatru osiągają tylko 80 km/h.

z TuryngiaI Saksonia-Anhalt I Saksonia nawet po Brandenburgia I Berlin Niezwykle podatny na burzę. Huragan Berlin i. może też wybuchnąć Drezno Spotyka się. Wiatr słabnie tylko wieczorem.

READ  Badanie zostało opublikowane z niesamowitymi wynikami

Istnieje ryzyko chaosu drogowego w czwartek rano

Ponieważ drzewa wciąż mają dużo liści, są bardziej podatne na pękanie przez wiatr. Huraganowe wiatry zniszczą wiele drzew, co oznacza, że ​​w czwartek drogi będą zamknięte. Ponadto mogą istnieć ogromne ograniczenia w ruchu kolejowym i lotniczym. Czwartek nie jest dobrym dniem na podróż. Należy unikać lasów i gór.

Kiedy pada, spodziewaj się najsilniejszych wiatrów. Czwartkowa burza może szybko zagrażać życiu. Nawet kilka dni po tak silnej burzy drzewa wciąż mogą spadać lub łamać się grube gałęzie. Dlatego parków i lasów należy unikać jeszcze przez kilka dni. Ważne jest, aby być ostrożnym.

Niebezpieczeństwo burz na wybrzeżu Morza Północnego

Nawet jeśli wiatry na północy nie są tak silne jak na południu, jedna lub więcej burz wystąpi w czwartek i piątek ze względu na kierunek wiatrów. Nie ma niebezpieczeństwa silnej burzy, ale w wielu miejscach woda dotrze do znaków sztormowych.

Przewidywana trasa pociągu może się zmienić!

Ważne jest, aby wiedzieć, że modele pogodowe również mogą się bardzo zmienić. W takich przypadkach, na kilka godzin przed nadejściem burzy, często nie jest do końca pewne, jak będzie wyglądała dokładna ścieżka huraganu. Różnica 50 km również robi dużą różnicę. Dlatego ważne jest, aby monitorować pogodę. Ponieważ w takich warunkach pogodowych można ostrzegać na dużym obszarze, ale często w bardzo krótkim czasie pojawiają się szczegółowe ostrzeżenia o niewielkich rozmiarach. Sytuację należy potraktować poważnie. Proszę dbać o siebie.

Możesz być zainteresowanym także tym:

Lato się skończyło i znowu robi się chłodniej. Patrząc na rachunek za prąd, nie wszyscy w tym samym czasie włączają ogrzewanie. Ale dzięki tym 3 wskazówkom nie musisz zamarzać zimą i możesz zaoszczędzić na kosztach ogrzewania.

Oryginalna wersja tego posta „Czwartkowe ostrzeżenie przed huraganem! Dotyczy to głównych miast” pochodzi z kanał pogodowy.

READ  Naukowcy oceniają dane NASA dotyczące światowych oceanów – i odkrywają coś niezwykłego – przyrodę

science

Pył satelitarny stanowi zagrożenie dla ziemskiego pola magnetycznego? – „To bardzo niepokojące”

Published

on

Pył satelitarny stanowi zagrożenie dla ziemskiego pola magnetycznego?  – „To bardzo niepokojące”
  1. Strona główna
  2. Dowiedzmy się

Naciska

Satelity spalają się w atmosferze ziemskiej, pozostawiając po sobie cząstki. Jeden z badaczy ostrzega: mogą osłabić nasze pole magnetyczne.

REYKJAVIK – Ludzkość wysyła satelity w przestrzeń kosmiczną, niezależnie od tego, czy wykorzystuje się je do monitorowania pogody, komunikacji czy badań. Od 2020 roku liczba planet krążących wokół Ziemi podwoiła się. Większość z nich należy do satelitów Starlink firmy SpaceX. Obecnie odkryto, że mogą one wpływać na pole magnetyczne Ziemi i niektóre zjawiska niebieskie.

Satelity spalają się po powrocie, pozostawiając swoje cząstki w atmosferze ziemskiej

Od lat pięćdziesiątych XX wieku w przestrzeń kosmiczną wysłano ponad 15 000 satelitów. Według serwisu Zakręć teraz Obecnie na orbicie naszej planety znajduje się 9371 satelitów, z czego 8325 znajduje się na niskiej orbicie. Każdy z nich ostatecznie powróci do atmosfery ziemskiej i spali się w miarę zmniejszania się orbity. A także satelita, który waży 1,3 tony. Niektóre satelity znajdują się na orbicie już od 30 lat. Jednak zwiększony zwrot może mieć wpływ na siłę naszego pola magnetycznego w przyszłości.

(Awatar) Ilustracja satelity © Science Photo Library/Imago

Sierra Salter z Uniwersytetu Islandzkiego, autorka nowej książki LiścieL. wyjaśnia spaceweather.com: „Oczekuje się, że w nadchodzących dziesięcioleciach zostanie wystrzelonych ponad 500 000 satelitów, głównie w celu budowy głównych terminali internetowych. Każdy satelita, który wzniesie się na górę, ostatecznie spadnie i rozpadnie się w atmosferze ziemskiej. Tworzy to ogromną warstwę przewodzącą i cząstki naładowane elektrycznie.” O naszej planecie W 2024 roku planuje się także wysłanie w przestrzeń kosmiczną drewnianego satelity.

Cząstki satelitarne mogą osłabić pole magnetyczne: „To bardzo niepokojące”

Ale Ziemia również może odczuć skutki. To zasługa pasów Van Allena. Składa się z pierścienia naładowanych i energicznych cząstek elementarnych emanujących z powierzchni Ziemi. Jego masa wynosi obecnie zaledwie 0,00018 kg. Ponowne wejście i spalanie satelitów może zwiększyć jego ciężkość. „Przemysł kosmiczny wprowadza do magnetosfery ogromną ilość materiału, którego nie można porównać z normalną ilością cząstek” – powiedział Salter. „A ponieważ śmieci satelitarne są przewodnikiem, mogą zakłócać lub zmieniać pole”.

READ  Ogromny lodowiec zawalił się w rekordowym czasie

Autor obawia się, że słabe pole magnetyczne doprowadzi do silniejszych promieni kosmicznych i burz słonecznych. „To bardzo niepokojące” – mówi Salter – „ponieważ nie możemy wrzucić do magnetosfery niezliczonych ilości przewodzącego pyłu bez spodziewania się jakichkolwiek skutków. Pilnie potrzebne są wielodyscyplinarne badania nad tym zanieczyszczeniem”.

Zanieczyszczenia pochodzące ze szczątków satelitarnych mogą wyglądać jak zorza polarna

Ale mogą również prowadzić do zmian wizualnych: śmieci satelitarne mogą powodować zorzę polarną. Ale to zależy od tego, ile materiału stracą satelity. wyjaśnia Sandra Chapman, astrofizyk z Uniwersytetu w Warwick Newsweek: „Gdyby więc tę masę rzeczywiście wpompowano do pasa promieniowania, zaobserwowalibyśmy efekty w rodzaju silnej zorzy polarnej”.(NIE)

Continue Reading

science

Nanochipy w poszukiwaniu prawdziwego leku na raka

Published

on

Nanochipy w poszukiwaniu prawdziwego leku na raka

Larisa Baraban. Zdjęcie: Anja Schneider dla HZDR za pośrednictwem TUD

Larissa Baraban kieruje Katedrą Nanotechnologii Medycznej Uniwersytetu w Dreźnie

Drezno, 7 maja 2024 r. Aby w przyszłości lekarze mogli szybciej znaleźć właściwe leczenie dla każdego pacjenta chorego na raka, ukraińska fizyk, profesor Larisa Baraban, opracowuje w Dreźnie nowe nanochipy. Ich bioczujniki opierają się na nanotechnologii i mikroprzepływie. Aby przyspieszyć te badania, Larissa Baraban objęła od 1 maja 2024 roku nowo utworzone stanowisko Katedry Nanotechnologii Medycznej w Szkole Medycznej Carla Gustava Carusa w Dreźnie. Ogłoszone przez TU Dresden.

„Badania nad interakcją medycyny i wysokich technologii”

„Moją wizją jest wykorzystanie inteligentnych materiałów i bioelektroniki do udoskonalenia medycyny precyzyjnej w onkologii klinicznej” – podkreślił badacz. Nowe nano- i mikrosystemy do diagnostyki, analizy i monitorowania ułatwią lekarzom ustalenie właściwej diagnozy i leczenia konkretnego pacjenta. Obecnie chce „bardziej dostosować swoje badania nad powiązaniem medycyny i zaawansowanej technologii z potrzebami klinicznymi”:

Studiował fizykę w Kijowie, a następnie specjalizował się w biotechnologii

Larisa Baraban początkowo studiowała fizykę na Narodowym Uniwersytecie Tarasa Szewczenki w Kijowie. Po uzyskaniu doktoratu na Uniwersytecie w Konstancji prowadziła badania we Francji. W 2011 roku przeniosła się do Instytutu Badań Ciała Stałego i Materiałów Leibniza w Dreźnie (IFW) oraz TU Dresden. Od 2020 roku kieruje grupą badawczą Nano-Microsystems for Life Sciences w Helmholtz Center Dresden-Rossendorf (HZDR). Z początkiem 2023 roku w Radiofarmaceutycznym Instytucie Badań nad Rakiem utworzono odrębny zakład. Larissa Baraban specjalizuje się głównie w nanoelektronice do zindywidualizowanych immunoterapii nowotworów oraz w innowacyjnych i opłacalnych metodach wykrywania patogenów.

Autor: Uyger

źródło: Todd

Reprodukcja: Oeger, oryginał: Madeleine Arendt
READ  Naukowcy oceniają dane NASA dotyczące światowych oceanów – i odkrywają coś niezwykłego – przyrodę

Continue Reading

science

Zatopiona osada wypływa na powierzchnię i staje się atrakcją turystyczną

Published

on

Zatopiona osada wypływa na powierzchnię i staje się atrakcją turystyczną
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Ruiny zatopionego miasta stały się atrakcją turystyczną Filipin. Ale ten widok jest niepokojącą oznaką zmian klimatycznych.

PANTABANGAN – Filipińska osada Pantabangan, ukryta przez dziesięciolecia pod wodą, jest teraz znowu widoczna, przyciągając zarówno turystów, jak i mieszkańców. Jednak przyczyna tej nieoczekiwanej atrakcji jest tragiczna: obszar ten cierpi z powodu suszy i niedoborów wody.

Susza odsłoniła zapadniętą osadę: poziom wody obniżył się o 50 metrów

Jak podaje filipińska gazeta Czasy Manili W latach 70. XX wieku w prowincji Nueva Ecija zbudowano tamę, która zatopiła 300-letnią osadę. Niektóre części zatopionej osady, zwłaszcza części kościoła i domu kultury, były widoczne od kilku tygodni. Filipiny od marca ubiegłego roku borykają się z falą upałów, którą naukowcy przypisują także zjawisku klimatycznemu El Niño, które bardzo niepokoi ekspertów. W ostatnim tygodniu kwietnia średnia temperatura w całym kraju wyniosła 37 stopni Celsjusza.

Od czasu zanurzenia osada na Filipinach nie pływała tak długo. © Jam Sta Rosa/AFP

Marlon Paladin, główny inżynier w Narodowej Agencji Nawadniania, powiedział, że od miesięcy nie padało niewiele deszczu. Ruiny zatopionego miasta widziano sześć razy od czasu jego zanurzenia, ale „z mojego doświadczenia wynika, że ​​jest to najdłużej widziany obiekt” – powiedział Paladin AFP. Według Państwowej Służby Meteorologicznej naturalny poziom wody w zbiorniku wynosi około 221 metrów i obecnie obniżył się o około 50 metrów.

Według badania dotyczącego niedoborów wody takie zdarzenia mogą w przyszłości stać się częstsze, ponieważ połowa jezior na świecie traci wodę. Jest to zauważalne również w Europie, gdzie jezioro alpejskie całkowicie wysycha.

Byli mieszkańcy odwiedzają zatopioną osadę: „To przerosło moje serce”

Zwiedzający mogą oglądać ruiny osady z platformy widokowej na tamie. Znajduje się na środku jeziora i obecnie można do niego dotrzeć łodzią. Rejs statkiem kosztuje 300 peso filipińskich (około pięciu euro). Ale nie tylko turyści odwiedzają to podatne na suszę miasto.

READ  Otwórz usta, otwórz uszy - MVZ Bautzen z nowymi programami

Aby zbudować tamę, trzeba było ewakuować setki mieszkańców osady i przenieść je na wyżej położone tereny. Wielu z nich wraca teraz do swojej dawnej ojczyzny. Jedną z nich jest 68-letnia Melanie Dela Cruz, która jako nastolatka musiała opuścić dom. „Wzruszyłam się, bo przypomniałam sobie moje dawne życie” – powiedziała AFP. „Serce mi zamarło, bo tam studiowałem i tam się nawet urodziłem”.

W Europie zawsze zdarzają się niesamowite podwodne odkrycia. Zeszłego lata na Morzu Śródziemnym odkryto drogę liczącą 7000 lat, co było naprawdę ekscytującym odkryciem.

Continue Reading

Trending