Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

8 maja Merkel ostrzegła przed rozważeniem zamknięcia linii

W 76. rocznicę zakończenia II wojny światowej i wyzwolenia Niemiec spod narodowego socjalizmu kanclerz Angela Merkel przestrzega, aby o tym nie myśleć. Rzecznik rządu Stephen Seibert napisał w imieniu Merkel na Twitterze: „8 maja 1945 roku był dniem wyzwolenia. Oznaczał koniec nazistowskiej dyktatury i oddzielenie od cywilizacji Holokaustu”. Odpowiedzialność za „utrzymanie pomnika milionów ludzi, którzy stracili życie w latach socjalistycznej tyranii narodowej” pozostaje aktualna.

Minister spraw zagranicznych Heiko Maas podziękował tym, „którzy ryzykowali życie i poświęcali miliony razy, aby uwolnić świat od faszyzmu”. Przypomniał im na Twitterze, że faszyzm nadal istnieje. „Niestety, idea faszyzmu również nie została dziś całkowicie wykorzeniona. Musimy codziennie wspólnie walczyć o demokrację i wolność”.

Upamiętnienie w kilku miastach Saksonii

W wielu miastach Saksonii w sobotę odbywały się pomniki upamiętniające koniec i ofiary II wojny światowej. W Lipsku burmistrz Burkhard Jung i konsul generalny Federacji Rosyjskiej w Lipsku Andrei Dronot upamiętnili żołnierzy wojskowych i cywilnych poległych w czasie II wojny światowej z byłego Związku Radzieckiego. Lokalni lewicowi politycy spotkali się w Dreźnie pod pomnikiem poległych żołnierzy Armii Czerwonej. W Görlitz / Zgorzelcu burmistrz Octavian Orso i jego polski kolega Raval Groniz pozwolili gołębiom pokoju przelecieć nad Mostem Staromiejskim nad rzeką Ness.

READ  Ulrike Edschmid: „Wola Lewiego” – jedno nadchodzi, drugie odchodzi