Connect with us

science

Zapadnięcie się Oceanu Atlantyckiego grozi Europie poważnym szokiem zimnym – „niszczycielskim punktem zwrotnym”

Published

on

Zapadnięcie się Oceanu Atlantyckiego grozi Europie poważnym szokiem zimnym – „niszczycielskim punktem zwrotnym”
  1. Strona główna
  2. świat

Naciska

Osiągnięto punkty krytyczne? Model komputerowy przewiduje upadek ważnych prądów oceanicznych, a w niektórych częściach Europy temperatura może spaść o 15 stopni.

UTRECHT – Naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii podnieśli alarm w sprawie klimatu: system prądów oceanicznych wyraźnie stoi w obliczu „niszczycielskiego punktu krytycznego” – co będzie miało dramatyczne skutki dla środowiska klimat. Przeciągi te odpowiadają systemowi klimatyzacji w Europie i mogą powodować gwałtowny spadek temperatury.

Nowe badanie: Oto wpływ globalnego ocieplenia na prądy atlantyckie

Widok na wody Oceanu Atlantyckiego. Zmiana klimatu może mieć poważne konsekwencje dla prądów na Oceanie Atlantyckim, a tym samym zakłócić umiarkowany klimat Europy. © Imago/Douglas Graham/WLPINc. /Świat Newscomu

Jak wynika z badania, dzięki złożonym modelom komputerowym po raz pierwszy możliwe stało się opracowanie wczesnego sygnału ostrzegawczego o załamaniu się atlantyckiego południkowego obiegu wywracającego (Amoc). Mówiąc najprościej, AMOC to złożony system prądów oceanicznych, które między innymi regulują globalną temperaturę. Częścią tego systemu jest na przykład Prąd Zatokowy, który niczym przenośnik taśmowy transportuje ciepłą wodę z Zatoki Meksykańskiej do Europy. Z tej równowagi wynika klimat umiarkowany na naszym kontynencie. System przepływowy był również w stanie częściowo zrównoważyć konsekwencje globalnego ocieplenia spowodowanego działalnością człowieka – przynajmniej jak dotąd.

O badaniu

Podstawą danych do badania „Wczesny sygnał ostrzegawczy oparty na fizyce pokazuje, że AMOC zmienia kurs” było zasolenie Oceanu Atlantyckiego i symulowane zmiany w ciągu jednego okresu 2000 lat w oparciu o modele komputerowe.

Badanie przeprowadzone przez autorów Rene M. van Westen, Michaela Kleibhuisa i Henka A. Dijkstra 9 lutego 2024 w czasopiśmie naukowym Postęp nauki opublikowany.

Link do nauki

„Złe wieści dla systemu klimatycznego i ludzkości”: Naukowcy ostrzegają przed zmianami w systemie AMOC

Badacze doszli obecnie do wniosku, że system Amoc znajduje się na skraju nagłej zmiany. Naukowcy twierdzą, że dane pokazują, że Amok znajduje się obecnie w „najsłabszym stanie od ponad tysiąca lat”. „Wynik ten znacznie różni się od poprzednich symulacji modelu” – kontynuowała. Konsekwencje: Ocean, atmosfera i lód morski silnie wpływają na klimat regionalny na całym świecie. „To zła wiadomość dla systemu klimatycznego i ludzkości, ponieważ do tej pory można było założyć, że wywracające zachowanie AMOC było tylko koncepcją teoretyczną i że wywracające zachowanie zniknie, gdy uwzględni się cały system klimatyczny ze wszystkimi dodatkowymi sprzężeniami zwrotnymi”.

READ  Żurawina na tętnice i pamięć: ochrona przed demencją i miażdżycą

Europa jest szczególnie dotknięta załamaniem przepływu

Autorzy piszą, że ta zmiana dotyka w szczególności Europy: „Klimat w Europie zmienił się dramatycznie po upadku AMOC, podczas gdy w innych regionach znacząco zmieniły się tylko niektóre miesiące” – piszą autorzy. Po załamaniu na półkuli północnej będzie zauważalnie chłodniej. Europejski klimat ulega szybkiemu ochłodzeniu, a trendy temperatur przekraczają trzy stopnie na dekadę. „W wielu europejskich miastach temperatura spada od 5 do 15 stopni Celsjusza” – stwierdzili naukowcy, oceniając zmianę na dekadę. Jeśli temperatury są obliczane dla poszczególnych miesięcy, w niektórych przypadkach temperatury mogą spaść jeszcze bardziej.

To są wartości odstające. Dla porównania: globalna temperatura wzrosła o około 1,5 stopnia od epoki przedindustrialnej. Według Unii Europejskiej Copernicus Climate Change Service Najnowsza temperatura po raz pierwszy od dwunastu miesięcy stale na tej wartości. „W porównaniu z obecnym trendem średniej globalnej temperatury powierzchni (spowodowanej zmianą klimatu) wynoszącym około 0,2 stopnia na dekadę, nie ma realistycznych środków adaptacyjnych, które poradziłyby sobie z tak szybkimi zmianami temperatury” – podsumowali holenderscy naukowcy. Krótko mówiąc, wydaje się, że zmiany zachodzą zbyt szybko, abyśmy mogli odpowiednio na nie zareagować. Możliwe jest również podniesienie się poziomu mórz na Oceanie Atlantyckim i zatopienie przybrzeżnych miast.

Tak działa Atlantycka Cyrkulacja Wywracająca (w skrócie Amoc).

Oprócz ciepła prądy oceaniczne transportują także składniki odżywcze i sole na całym świecie. Jest to możliwe dzięki tzw. cyklowi termohalinowemu, który działa poprzez różnice w zasoleniu i temperaturze wody. Czynniki te wpływają na gęstość, a tym samym na ruch mas wody: im zimniejsza i bardziej słona staje się woda, tym staje się cięższa i tym samym tonie. Cyrkulacja łączy cztery z pięciu oceanów planety, tworząc globalny przenośnik taśmowy. Na przykład opady atmosferyczne, a także topnienie lodu wpływają na zasolenie oceanów O pokrywie lodowej Grenlandii. Globalne ocieplenie sprzyja topnieniu pokryw lodowych.

READ  Zapobieganie udarom: weź dwie łyżki oliwy dziennie

Naukowcy ostrzegają przed szybkością zmian: „Będzie niszczycielska”

Wyniki badania przypominają historię hollywoodzkiego hitu „Pojutrze”, który miał swoją premierę 20 lat temu. W filmie politycy ignorują ostrzeżenia badaczy dotyczące zmian klimatycznych. W rezultacie cały świat doświadcza silnych mrozów, a pingwiny nagle czują się w Nowym Jorku jak w domu. O ile w hollywoodzkich filmach do rozpoczęcia epoki lodowcowej pozostało zaledwie kilka tygodni, w rzeczywistości ludzkość ma więcej czasu.

Nie jest jasne, jak długo. Holenderscy badacze stwierdzili, że nie ma jeszcze wystarczających danych, aby określić, czy punkt zwrotny nastąpi w przyszłym roku, czy w następnym stuleciu. W obu przypadkach konieczne jest szybkie działanie. „Zaskoczyła nas szybkość, z jaką nastąpiła zmiana” – mówią naukowcy z Uniwersytetu w Utrechcie. Podobnie jak badacze filmu, oni również wydali ostrzeżenie: „To będzie druzgocące”.

Wiele innych badań przeprowadzono już wcześniej Ostrzegł przed zapadnięciem się Prądu Zatokowego i jego konsekwencjami.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Fale grawitacyjne: budowa obserwatorium na Księżycu może mieć sens

Published

on

Fale grawitacyjne: budowa obserwatorium na Księżycu może mieć sens

Czy Księżyc to odpowiednie miejsce na nowe obserwatorium do wykrywania fal grawitacyjnych? Wraz z tym pojawiło się pytanie Grupa poszukiwawcza Wśród ponad 80 osób, które opracowały antenę księżycowej fali grawitacyjnej (LGWA).






Ponieważ Ziemia jest aktywna sejsmicznie, a jej atmosfera jest hałaśliwa, z naszej planety można wykryć tylko określony zakres fal grawitacyjnych.

Odpowiednio planowane są obserwatoria kosmiczne, takie jak projekt LISA z Instytutu Fizyki Grawitacyjnej Maxa Plancka.

Sejsmiczna cisza na Księżycu

Księżyc jest również aktywny sejsmicznie, ale ogranicza się to do sił pływowych i uderzeń małych meteorytów. Większość aktywności sejsmicznej na Księżycu jest znacznie słabsza i głębsza niż na Ziemi. Dlatego też autorzy badania mówią także o „Cisza sejsmiczna”.




Obserwatorium Fal Grawitacyjnych (GWO) na Księżycu wypełniłoby lukę w zasięgu częstotliwości. „Biorąc pod uwagę wielkość Księżyca i spodziewany hałas generowany przez tło sejsmiczne Księżyca, LGWA będzie w stanie obserwować GW w zakresie od 1 MHz do 1 Hz”.Badanie mówi.

„Dzięki temu LGWA stanie się brakującym ogniwem między detektorami kosmicznymi, takimi jak LISA, o maksymalnej czułości około kilku miliherców, a proponowanymi przyszłymi detektorami naziemnymi, takimi jak Teleskop Einsteina czy Cosmic Explorer”.

Budowa anteny księżycowej fali grawitacyjnej

Jeśli zostanie zbudowany, LGWA będzie składać się z układu czterech detektorów. Na Ziemi detektory te musiałyby być chłodzone – ponieważ w trwale zacienionych obszarach Księżyca (PSR) panują już ekstremalnie niskie temperatury, ten aspekt nie jest już konieczny.

READ  Zapobieganie udarom: weź dwie łyżki oliwy dziennie

W połączeniu z teleskopami obserwującymi całe widmo elektromagnetyczne oraz detektorami neutrin i promieni kosmicznych (astronomia wielościeżkowa) zespół badawczy ma nadzieję, że eksperci będą mogli lepiej zrozumieć różne zdarzenia kosmiczne.

Co może wykryć antena księżycowej fali grawitacyjnej?

Mówi się, że LGWA ma pewne unikalne możliwości wykrywania kosmicznych eksplozji. „Tylko LGWA może monitorować zdarzenia astrofizyczne z udziałem białych karłów (WD), takie jak zaburzenia pływowe (TDE) i SNe Ia”. – Czyli supernowe typu Ia – jak wynika z badania.

Ponadto LGWA może wykryć łączenie się kompaktowych gwiazd podwójnych, w tym gwiazd neutronowych, na tygodnie, a nawet miesiące przed faktycznym wydarzeniem.

Co więcej, LGWA będzie w stanie wykryć czarne dziury o masie pośredniej (IMBH) we wczesnym Wszechświecie. IMBH odegrały rolę w powstawaniu współczesnych supermasywnych czarnych dziur (SMBH) w centrach galaktyk. Ale za pomocą tego detektora można także głębiej badać wnętrze Księżyca.

Misja LGWA wciąż się rozwija. Zanim będzie można go wdrożyć, pole musi wiedzieć więcej o tym, gdzie go umieścić.

Uczyć się

Badanie opublikowano 14 kwietnia 2024 roku na serwerze preprintów arXiv: Antena księżycowej fali grawitacyjnej: badania misji i stan nauki (Antena księżycowej fali grawitacyjnej: badania misji i przypadek naukowy).


Continue Reading

science

Podcast widma | Witamina D – Wokół witaminy słońca narosło wiele szumu

Published

on

Podcast widma |  Witamina D – Wokół witaminy słońca narosło wiele szumu

Wokół witaminy słońca narosło wiele szumu

Wiele osób połyka tabletki, aby zapewnić organizmowi dodatkową witaminę D. Ale suplementy są często niepotrzebne. Ponieważ obawy dotyczące niedoboru witaminy D opierają się na wątpliwych danych.

Wiele osób uważa witaminę D za cudowne lekarstwo. Mówi się, że witamina słońca wzmacnia układ odpornościowy, chroni przed chorobami i uszczęśliwia. W rzeczywistości jest to niezbędne dla ludzi Niedobór może mieć poważne konsekwencjena przykład kości i mięśni. Doniesienia o tym, że wiele osób wytwarza zbyt mało tej ważnej witaminy, wydają się jeszcze bardziej dramatyczne.

Witamina D: Strach przed niedoborem

Zaniepokojone konsekwencjami tego niedoboru wiele osób sięga po pigułki, krople lub podobne preparaty, które obiecują przywrócić równowagę witamin. Ale bądź ostrożny: tak jak zbyt dużo światła słonecznego może zaszkodzić organizmowi, tak samo wysoki poziom witaminy D może być niebezpieczny. Zdecydowanie warto o tym pamiętać podczas odpowiednich przygotowań.

Ogólnie rzecz biorąc, niektórzy eksperci kwestionują zasadność istotnego niedociągnięcia. Ponieważ szum wokół witaminy pojawia się w momencie, gdy stan badań na ten temat nie jest dobry Niektóre dane interpretowano jednostronnieNaukowcy ostrzegali. Poza tym tak jest W przypadku wszystkich suplementów diety zawsze wymagany jest zdrowy sceptycyzm. W końcu niektóre zabiegi mogą nie tylko przynieść niewielkie korzyści, ale mogą być również szkodliwe.

Zawsze powinieneś być sceptyczny wobec rzekomych cudownych lekarstw.

Franka Schuberta

Franka Schuberta Jest redaktorem w Spektrum nauki. W rozmowie z Detector.fmWyjaśnia prezenterowi Markowi Zimmerowi, skąd może wynikać wrażenie, że wiele osób ma niedobór witamin D i F Jak wygląda dzisiaj stan badań nad tym tematem?. W podcaście wyjaśnia także, jak ważna jest witamina D dla człowieka i jakie otwarte pytania wymagają jeszcze badań.

Redakcja

Continue Reading

science

Ma 10 lat i jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster

Published

on

Ma 10 lat i jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster
  1. Strona główna
  2. panorama

Naciska

Friedrich Wendt jest prawdziwym geniuszem matematycznym. Choć obecnie w wieku 10 lat kończy szkołę średnią, studiuje już matematykę na Uniwersytecie w Münster.

Münster – W wieku 10 lat potrafi rozwiązywać złożone problemy matematyczne: Friedrich Wendt jest najmłodszym studentem w historii Uniwersytetu w Münster. Obecnie rozpoczyna drugi semestr. W zeszłym semestrze zimowym Friedrich rozpoczął wolontariackie studia matematyczne.

Niezwykle utalentowany talent matematyczny: już w wieku dziesięciu lat student Uniwersytetu w Münster

Uczęszcza na wykłady i ćwiczenia z co najmniej dwukrotnie starszymi od siebie kolegami. „Raz czy dwa inni uczniowie zapytali mnie, ile mam lat. Poza tym traktowali mnie normalnie” – powiedział Friedrich Der. Gazeta uniwersytecka.

Dziesięcioletni Friedrich Wendt jest najmłodszym studentem w historii Uniwersytetu w Münster. (Awatar) © BlissHunterImages/imago

Od 2020 roku dziesięciolatek nadal mieszka w amerykańskim stanie Wirginia. Dziś uczęszcza do szkoły średniej Schloss Boldern w Dolmen i zdaje maturę z matematyki i języka angielskiego. Z pozostałych przedmiotów jest jeszcze w siódmej klasie. „Ukończy szkołę średnią w wieku 13 lub 14 lat” – powiedział ojciec Wilfried Wendt.

Dziesięciolatek jest najmłodszym studentem Uniwersytetu w Münster: IQ „prawdopodobnie między 160 a 200”

Rodzice Friedricha wcześnie zauważyli, że ich syn jest bardzo utalentowany. „Zaczął czytać i pisać w wieku półtora roku” – mówi Wilfried Wendt. Jego IQ wynosi „prawdopodobnie między 160 a 200”. IQ wynoszące 130 lub więcej jest uważane za osobę wysoce utalentowaną. Niezbędne jest odpowiednie wsparcie osób zdolnych. Profesor matematyki Matthias Loy ze Stochastic Mathematical Institute wkrótce zauważył podczas uniwersyteckiego wydarzenia dla dzieci, że Friedrich miał szczególny talent. Jego brat Richard jest również bardzo utalentowany.

Wygląda na to, że Friedrich ma cały tydzień. Według doniesień dziesięciolatek kilka razy w tygodniu jeździ do Münster, aby się uczyć, a także na zajęcia Codzienne wiadomości. Spotyka się także w każdą środę z profesorem Lowe’em, aby omówić zagadnienia matematyczne. „Friedrich imponuje mi tydzień po tygodniu. „Mogę z nim rozmawiać o matematyce tak samo, jak z innymi uczniami” – stwierdził matematyk. Niektóre łamigłówki powinny rozwiązywać tylko osoby bardzo utalentowane.

READ  U-Boot Titan: „Śmierć ma różne etapy”

Tymczasem swoimi umiejętnościami matematycznymi inspiruje prawie 900 obserwujących na Instagramie. „Nauka może być bardzo wzbogacająca i przyjemna” – czytamy w jednym z postów na Instagramie. Ma nie tylko niesamowity talent do liczenia, ale ma także fotograficzną pamięć, która pozwala mu zapamiętać najróżniejsze rzeczy w bardzo krótkim czasie.

Jednocześnie w klasie nadal istnieje wiele uprzedzeń. Nauczyciele nie doceniają dziewcząt z matematyki i chłopców z języków.

Continue Reading

Trending