Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Wydobywanie Ethereum: Bitmain Antminer E9 32 RTX 3080 może zakończyć wydobywanie GPU

Bitmain Antminer E9 Ethereum Mining ASIC RTX 3080
(Bild: Bitmain)

Bitmain ogłosił Antminer E9. ASIC jest zbudowany do wydobywania Ethereum i zapewnia moc 32 kart graficznych GeForce RTX 3080.

Rzecz o cenach GPU

Rynek kart graficznych po raz kolejny cierpi z powodu branży wydobywczej. Kryptowaluty, takie jak Ethereum, odnotowują obecnie realne wzrosty cen, co ponownie powoduje wydobycie Stało się to bardzo opłacalne. Chociaż wydobywanie bitcoinów jest obecnie obsługiwane głównie za pomocą tak zwanych ASIC, różni się to w przypadku wielu monet. Tutaj karty graficzne działają w kopalniach, aby utrzymać działanie sieci. W zamian górnicy otrzymują wynagrodzenie w postaci określonej waluty, co sprawia, że ​​całość jest bardzo opłacalna. Nawet dla graczy w Niemczech, z którymi pracuję w wolnym czasieCałość jest opłacalna, co pokazuje nasz artykuł i kalkulator. W rezultacie rynek kart graficznych jest pusty. Jeśli nawet dostaniesz model, który chcesz, To jest bardzo drogie. Jeśli nadal chcesz kupić niedrogą kartę graficzną, Musi uciec się do kilku sztuczek.

Największa część wydobycia znajduje się na Ethereum. Kryptowaluta zajmuje drugie miejsce pod względem kapitalizacji rynkowej, zaraz po Bitcoinie, a Ether jest obecnie wyceniany na 1,920 €. Wkrótce nastąpi wydobycie To może znacznie obniżyć opłacalnośćJednak przejście z Proof of Work (= Mining) na Proof of Stake przyniesie oczekiwane odprężenie. Teraz dodano kolejny czynnik: nowy ASIC firmy Bitmain.

Tak działa wydobycie ASIC

Jak wspomniano wcześniej, układy ASIC nie są w rzeczywistości czymś nowym w branży wydobywczej. W wydobywaniu bitcoinów są najbardziej wydajnym rozwiązaniem, dlatego Bitcoiny są wydobywane tylko w ASIC. ASIC oznacza układ scalony specyficzny dla aplikacji Specyficzne układy scalone. Są to mikroprocesory, które nadają się tylko do jednej lub kilku operacji, ale potrafią je bardzo dobrze. Podczas gdy procesory i procesory graficzne mogą być używane uniwersalnie, układy ASIC nadają się tylko do jednego celu. Mówiąc najprościej, procesory mogą dodawać, odejmować, mnożyć i dzielić, podczas gdy układy ASIC mogą wykonywać tylko jeden z tych typów obliczeń.

To sprawia, że ​​idealnie nadaje się do górnictwa. Dzieje się tak, ponieważ wykonywane jest tylko to jedno zadanie, które należy wykonać tak wydajnie i efektywnie, jak to tylko możliwe. Jednak ograniczenie polega na tym, że jest wtedy optymalizowany tylko dla jednej kryptowaluty. Bitcoin ASIC od lat pokazuje, jak skutecznie to robi. Również dla Ethereum Układy ASIC istnieją już od dłuższego czasuCo jednak nie jest tak skuteczne, jak obecne wysokiej klasy karty graficzne. Jednak to może się teraz zmienić.

Bitmain Antminer E9: 3 GHz, 2556 W.

Producent ASIC Bitmain przedstawił nowego górnika. Bitmain Antminer E9 to pojedyncze urządzenie składające się z wielu chipów zoptymalizowanych tylko pod kątem wydobywania Ethereum. A Antminer E9 może to zrobić bardzo dobrze: osiąga wydajność mieszania 3GHz – średnio odpowiada to wydajności 32 kart Nvidia GeForce RTX 3080. Podczas gdy te 32 procesory graficzne RTX 3080 będą zużywać około 7500 watów, według Bitmain, Antminer E9 zużywa zaledwie 2556 watów. Potrzebuje tylko 0,852 wata na MH / s, podczas gdy nawet najbardziej wydajny procesor graficzny, RTX 3060 Ti, potrzebuje co najmniej 2,06 wata na MH / s. Mniejsze ciepło odpadowe wymaga również mniejszego chłodzenia, co znajduje odzwierciedlenie w kosztach eksploatacji. Ponadto zużycie miejsca jest znacznie mniejsze, co również zmniejsza koszty eksploatacji.

Jednak po uruchomieniu Bitmain Antminer E9 nie ma wzmianki o ogłoszeniu. Cena jest również nieznana, ale zwykle znana witryna Videocardz kosztuje około 14 000 USD. Inne rozwiązania na rynku, takie jak Linzhi Phoenix Miner, zużywają więcej energii elektrycznej i mają mniejszą wydajność. W tej cenie Antminer E9 będzie znacznie tańszy niż odpowiednik RTX 3080. Nawet przy zalecanej cenie detalicznej 699 euro będzie to kosztować 28 000 euro, w tym niezbędny dodatkowy sprzęt. Przy obecnych stawkach scalpera znacznie więcej.

Być może nie ma ulgi dla rynku kart graficznych

Nowy Bitmain Antminer E9 został zaprojektowany z myślą o wydobywaniu Ethereum, ale nie przyniesie żadnej ulgi rynkowi kart graficznych w perspektywie krótkoterminowej. Dzieje się tak z kilku powodów. Z drugiej strony powinien być również dostępny Antminer E9. Bitmain nie podał jeszcze żadnych szczegółów, a tylko ASIC zostanie uruchomiony „wkrótce”. Dodatkowo, ze względu na rzekomo wyższe koszty zakupu, jest przeznaczony przede wszystkim dla profesjonalnych farm górniczych, podczas gdy osoby fizyczne nadal będą polegać na kartach graficznych.

Istnieje jednak inny problem z produkcją. Bitmain zwykle ma własne ASIC zamówione przez TSMC. Dla większości z nich powinny już dzwonić dzwonki alarmowe. Ponieważ AMD ma również karty graficzne i produkowane tam procesory. Bitmain ma również własne układy ASIC produkowane przez TSMC przy 7 nm do 5 nm. Tajwański producent kontraktowy ma składać zamówienia u producentów sprzętu górniczego konkretny, Ale Bitmain jest prawdopodobnie dużym i znaczącym klientem. Oznacza to również, że mniej pojemności jest dostępnych dla klientów, takich jak AMD lub Intel. Ponieważ ci ostatni powinni również mieć swoje karty graficzne DG2 wyprodukowane przez TSMC.

W dłuższej perspektywie metryki takie jak EIP-1559, Ethereum 2.0 i Bitmain Antminer E9 będą miały wpływ na rynek kart graficznych. Jednak ważne jest, aby uzbroić się w cierpliwość – efekty te będą odczuwalne po miesiącach.

READ  Zakup PS5: Powiadomienie o odnowieniu konsoli - Twitch-Bot powiadomi Cię o tym automatycznie