Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Innowacyjny helikopter marsjański: znaleziono rozwiązanie problemu z oprogramowaniem

Zespół odpowiedzialny za śmigłowiec Mars Ingenuity rozwiązał problem, który uniemożliwił uruchomienie pierwszego planowanego lotu w niedzielę. Więc to jest błąd w sekwencji poleceń sterujących. NASA ogłosiła, że ​​w weekend opracowano i zbadano kilka potencjalnych rozwiązań. Najstabilniejsze okazały się małe poprawki i ponowna instalacja oprogramowania Ingenuity Flight Control. Spowoduje to zmodyfikowanie procesu uruchamiania, aby zapewnić bezpieczniejszą zmianę trybu lotu. Modyfikacja jest obecnie nadal w fazie testów, a nowy termin pierwszego lotu powinien zostać zaplanowany na przyszły tydzień.

Zręczność była na Marsie od półtora tygodnia, a łazik NASA doprowadził go do wytrwałości i zestrzelił. Następnie przygotowano pierwszy planowany historyczny lot, ale w zeszły piątek pojawił się problem. Test wirników został przerwany przez oprogramowanie sterujące, w którym to momencie data rozpoczęcia została opóźniona. Nawet jeśli wydaje się, że rozwiązanie zostało już znalezione, proces testowania, aktualizacji i ponownego testowania będzie przebiegał zgodnie z protokołem i trochę potrwać. Opóźnienie powinno skrócić okres, w którym Ingenuity mogłaby wykonać dodatkowe loty po potencjalnym pierwszym locie, ponieważ NASA dała częściową misję 30 dni.

Jeśli masz problemy z odtwarzaniem wideo, włącz JavaScript

Malutki helikopter to rodzaj demonstracji technologii, a nie część głównej misji wytrwałości. Ma to być pierwszy obiekt wykonany przez człowieka, który przeleci nad inną planetą i przede wszystkim udowodni, że jest to możliwe na Marsie. Ściśle mówiąc, będzie to pierwszy lot zmotoryzowany nad inną planetą; Wiosną 1985 roku Związek Radziecki wypuścił już dwa balony do atmosfery Wenus. Zręczność powinna teraz najpierw zawisnąć kilka metrów nad punktem startowym i robić zdjęcia. Później będzie mógł poruszać się z obu stron, gdy skończy się czas misji Ingenuity, wytrwałość pozostawi go w tyle i skupi się na jego centralnej misji, szukając potencjalnych śladów życia.

Urzędnicy zwracają teraz uwagę, że nierzadko napotykają takie trudności w takich zadaniach, które muszą być rozwiązywane w czasie rzeczywistym. Ponieważ jeździsz czymś obarczonym dużym ryzykiem, co w najlepszym przypadku może być kolosalnym sukcesem, możesz tutaj postępować inaczej niż misje, które mają trwać latami. Podczas gdy zespół Ingenuity pracuje teraz w pełni nad rozwiązaniem problemu, wytrwałość może kontynuować pomiary i obecnie przygotowuje pierwszy test Moxie. Celem jest wydobycie tlenu bezpośrednio z marsjańskiej atmosfery w ramach przygotowań do potencjalnych misji załogowych.


(Pon)

Do strony głównej

READ  Emoji uchodźców pojawiły się w wersji beta