Connect with us

science

Witamina B12 jest niezwykle istotna dla organizmu podczas przeziębienia

Published

on

Witamina B12 jest niezwykle istotna dla organizmu podczas przeziębienia

Witamina B12 jest niezbędna w wielu procesach zachodzących w organizmie, m.in. wspomaga funkcje układu nerwowego. Jednak nasz organizm nie jest w stanie sam wytworzyć witaminy zwanej kobalaminą. Dlatego powinniśmy dostarczać odpowiednią ilość witaminy B12 w naszej diecie. Pokażemy Ci najlepsze produkty spożywcze zawierające witaminę B12.

W klipie: Na to należy zwrócić uwagę stosując witaminę B12

Witamina B12 pełni te funkcje w organizmie

Witamina B12, znana również jako kobalamina, odgrywa ważną rolę w organizmie. Jest to dla nich konieczne Tworzenie czerwonych krwinek I DNAKtóry zawiera nasz materiał genetyczny. Co więcej, jest po to Wzrost i podział komórek odpowiedzialny. Witamina B12 wspomaga regenerację i tworzenie nowych osłonek włókien nerwowych Funkcja układu nerwowego Wydarzyć się. Istnieje ścisły związek pomiędzy metabolizmem kobalaminy i witaminy kwasu foliowego: witamina B12 przekształca nieaktywny kwas foliowy w formę aktywną, jednocześnie zmniejszając zawartość aminokwasu homocysteiny, potencjalnego czynnika ryzyka chorób układu krążenia.

Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12: Jest to ilość, którą należy spożywać każdego dnia

Aby uniknąć niedoborów, ważne jest spożywanie wystarczającej ilości pokarmów zawierających witaminę B12 i przestrzeganie zaleceń Niemieckiego Towarzystwa Żywienia (DGE). Jest to zalecane dzienne spożycie Cztery mikrogramy witaminy B12 Dla młodzieży od 13 roku życia i dorosłych. Tę ilość można pokryć np. porcją wołowiny (100 gramów). Kobiety w ciąży i karmiące piersią potrzebują więcej witaminy B12. Kobiety w ciąży potrzebują 4,5 mcg tej witaminy i 5,5 mcg dziennie podczas karmienia piersią.

Pokarmy zawierające witaminę B12: Można tu znaleźć kobalaminę

Witamina B12 może pochodzić tylko z Mikroorganizmy Jest wytwarzany i przedostaje się do organizmu zwierząt i ludzi poprzez łańcuch pokarmowy. Tutaj wymieniliśmy najlepsze produkty zawierające witaminę B12.

Witaminę B12 znajdziesz w wołowinie, kurczaku i łososiu. W poniższej tabeli znajdziesz przegląd dostawców kobalaminy zwierzęcej. © Adobe Stock

Pokarmy dla zwierząt zawierające witaminę B12

Oto karmy dla zwierząt zawierające witaminę B12 i posiadające zawartość witamin w 100 gramach:

Mięso, drób i kiełbasa:

 • Wątroba (39 – 65 mcg)
 • Gicz jagnięca (3,6 mcg)
 • Wołowina (2,9 – 5,5 mcg)
 • Salami (3,3 mcg)
 • Sznycel wieprzowy (1 mcg)
 • Mięso z kurczaka (0,4 mcg)

Ryby i owoce morza:

 • Ostrygi (15 mcg)
 • Makrela (9 mcg)
 • Śledź (8,5 mcg)
 • Małże (7,6 mcg)
 • Tuńczyk (4,25 mcg)
 • Pollock (3,5 mikrograma)
 • Krewetki (1,7 mcg)
READ  Ryciny, mapy i rysunki dla Niemiec i świata

Mleko, produkty mleczne i jaja:

 • Ser Camembert i Emmentaler (3,1 mcg)
 • Edam (2,1 mcg)
 • BRE (1,7 mcg)
 • Serek śmietankowy granulowany (1 mcg)
 • Twaróg o niskiej zawartości tłuszczu (0,9 mcg)
 • Mleko krowie (0,4 mcg)

To ważne by zauważyć że Zawartość witaminy B12 Skład żywności zależy od różnych czynników, np. od rodzaju hodowli i paszy dla zwierząt. Dlatego informacje dotyczące żywności zawierającej witaminę B12 mogą się różnić w zależności od źródła.

Pokarmy roślinne zawierające witaminę B12

Można przez nie spożywać pokarmy roślinne Fermentacja bakteryjnatakie jak kapusta kiszona, Niewielkie ilości witaminy B12 Zawiera. Istnieją również wodorosty, takie jak grzyby nori lub shiitake, które reklamowane są jako pokarmy roślinne zawierające witaminę B12. Można jednak otrzymać kwoty znacznie się różnić. Ponadto postać witaminy i jej dostępność dla organizmu ludzkiego nie są jasne. W oparciu o aktualne wyniki, według Niemieckiego Towarzystwa Żywienia, zapotrzebowanie na witaminę B12 nie jest możliwe wyłącznie poprzez żywność roślinną.

Niektóre strony internetowe i książki podają, że określone pokarmy roślinne są w stanie dostarczyć organizmowi witaminę B12. Należą do nich na przykład:

 • Algi (spirulina, chlorella, algi afa i algi morskie, takie jak nori)
 • Sfermentowane warzywa, takie jak kapusta kiszona
 • Fermentowane produkty sojowe, takie jak miso, shoyu i tempeh
 • Grzyby
 • Czarna herbata
 • Nieobrane i nieumyte warzywa korzeniowe (marchew, buraki)
 • Trawa pszeniczna i trawa jęczmienna
 • Dzikie rośliny

Jednakże te produkty spożywcze zawierają jedynie niewielkie ilości, jeśli w ogóle, użytecznej witaminy B12. Zawiera prawie wyłącznie pokarmy roślinne Analogi witaminy B12 (Zwana także pseudowitaminą B12) lub śladowe ilości witaminy B12. Jednak według aktualnych informacji ilości te nie wystarczą na pokrycie dziennego zapotrzebowania.

Witamina B12 występuje w produktach roślinnych. Grzyby shiitake są dobrym źródłem kobalaminy.
Witamina B12 występuje w produktach roślinnych. Grzyby shiitake są dobrym źródłem kobalaminy. © Adobe Stock

Witamina B12: objawy niedoboru

Niedobór witaminy B12 rozwija się stopniowo w ciągu kilku tygodni lub miesięcy, gdyż organizm jest w stanie zmagazynować jej większe ilości. Dopiero gdy zapasy w wątrobie i nerkach są w dużej mierze puste, pojawiają się objawy kliniczne. W przypadku niedoboru witaminy B12 jedno i drugie Skład krwi a także, że System nerwowy dotknięty. Można to nazwać tzw Niedokrwistość makrocytarna Występuje, gdy tworzą się duże czerwone krwinki zawierające wysoki procent hemoglobiny. Anemia daje o sobie znać Blada skóra i błony śluzowe, zawroty głowy i osłabienie. Tymczasem niedobór wpływa na układ nerwowy i może powodować długotrwałe uszkodzenie rdzenia kręgowego. Tak to się nazywa Skośny rdzeń kręgowy Wyraża się to między innymi poprzez Mrowienie i pieczenie – Zwłaszcza na dłoniach i stopach. – Zwiększone ryzyko upadku oraz niestabilnego stania i chodzenia. Zapominanie, zmniejszona wydajność i obniżony nastrój mogą również wskazywać na niedobór.

READ  Ekscytujące znalezisko w Anglii: odkryto złoty łańcuszek, który ma około 1300 lat

Jeśli niedobór witaminy B12 zostanie wykryty wcześnie, część szkód można odwrócić. Zwłaszcza jeśli skutki niedoborów posunęły się zbyt daleko Uszkodzenie nerwów Nie da się tego już naprawić. Dlatego ważne jest, aby w diecie uwzględnić wystarczającą ilość pokarmów zawierających witaminę B12.

Typowe grupy osób z niedoborem witaminy B12

Jeśli polegasz wyłącznie na Potrawy wegetariańskie Dieta zwiększa ryzyko niedoboru witaminy B12 Wegetarianie Jest to jedno stałe spożycie Przygotowanie witaminy B12 Tak konieczne. Również Wegetarianie Możesz cierpieć na niedobór witaminy B12, szczególnie w czasie ciąży i karmienia piersią, gdy wzrastają potrzeby żywieniowe. Ważne jest, aby jeść dużo produktów zawierających witaminę B12 i, jeśli to konieczne, przyjmować suplementy zawierające witaminę B12.

Jeśli jesteś na diecie wegańskiej, może zainteresuje Cię także nasz artykuł Alternatywy dla wegańskiego stylu życia.

Gotuj żywność zawierającą witaminę B12

Zmierzone wartości żywności zawierającej witaminę B12 często odnoszą się do produktu surowego i są zmniejszane podczas gotowania i smażenia, ponieważ witamina Wrażliwy na ciepło On. Podczas gotowania i pieczenia mięsa np Strata od 27 do 33 proc Wyszedłem. Oznacza to, że 125-gramowy stek wieprzowy zawierający 1,25 mikrograma witaminy B12 po przygotowaniu zawiera tylko 0,9 mikrograma. Badanie przeprowadzone w 2011 roku na Uniwersytecie Kochi w Japonii wykazało również, że gotowanie, smażenie, grillowanie i gotowanie na parze ryb, a także przygotowywanie ich w kuchence mikrofalowej może zmniejszyć zawartość witaminy B12 nawet o 62%.

Czy suplementy i preparaty z witaminą B12 są przydatne?

Ogólnie rzecz biorąc, zdrowi ludzie, którzy jedzą żywność zawierającą witaminę B12, taką jak mięso, ryby i produkty mleczne, nie potrzebują suplementów. Zrobić wyjątek Osoby stosujące dietę wegetariańską lub wegańską Zwiększa to ryzyko niedoborów. Poza tym ludzie, którzy Choroby żołądkowo-jelitowe Jeśli cierpisz na kwas żołądkowy lub zażywasz go regularnie lub w celu ochrony żołądka, zachowaj szczególną ostrożność, aby uzyskać wystarczającą ilość witaminy B12. Ponieważ te leki i choroby, takie jak przewlekłe zapalenie błony śluzowej żołądka, wrzodziejące zapalenie jelita grubego czy choroba Leśniowskiego-Crohna, utrudniają wchłanianie witaminy.

READ  Para dokonuje tajemniczego odkrycia: czy w naszym ogrodzie wylądował meteoryt? | regionalny

Oprócz witaminy B12 istnieją inne witaminy i minerały, które są również ważne dla naszego organizmu. Przeczytaj nasze artykuły: Pokarmy zawierające witaminę C, Pokarmy zawierające witaminę D, Pokarmy zawierające witaminę A i Pokarmy zawierające żelazo, aby dowiedzieć się więcej.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

science

Szczyt badawczy: Niemcy muszą dogonić sztuczną inteligencję | Życie i wiedza

Published

on

Szczyt badawczy: Niemcy muszą dogonić sztuczną inteligencję | Życie i wiedza

Bei der Digitalisierung hängt Deutschland hinterher, dabei haben wir viele kluge Köpfe. Aber wie können wir unsere Ideen schneller umsetzen?

Auf dem zehnten Gipfel für Forschung und Innovation in Hannover haben Wirtschaft, Wissenschaft und Politik über wichtige Zukunftsfragen am Beispiel Künstlicher Intelligenz (KI) diskutiert. Denn hier haben Europa und Deutschland ihre anfangs führende Rolle an China und die USA verloren.

BILD war dabei und fasst die spannendsten Impulse zusammen.

Mehr Tempo, weniger Bürokratie

Die Hauptprobleme: Deutschland ist zu unflexibel, zu unkooperativ, zu bürokratisch und zu ängstlich, wenn es um KI geht – und vor allem zu langsam!

Mehr Tempo! Fordert deshalb Bundeskanzler Olaf Scholz (SPD) bei der Umsetzung von der Forschung in die Praxis.

► „Forschung ist der entscheidende Faktor für unseren Erfolg. Deshalb investieren Unternehmen und Staat so viel Geld wie noch nie in Forschung und Entwicklung. Was heute in Deutschland erfunden wird, ist morgen unser Wettbewerbsvorteil. Die Voraussetzung dafür: mehr Tempo beim Transfer von der Forschung in die Praxis.“

Die Geschwindigkeit, mit der Ideen umgesetzt werden, scheint DAS Thema auf dem Gipfel zu sein. Jonas Andrulis, Gründer und CEO von Aleph Alpha: „Das ist typisch deutsch. Wir sind schlau, verstehen und haben Ideen, die wir dann nicht auf die Straße bekommen.“

Woran liegt das? Laut den Forschern traut sich Deutschland zu wenig. Doch ohne was zu riskieren, werden uns die USA und China immer weiter abhängen. Die Folge: Deutschland und Europa werden immer anhängiger. „Wir opfern Wohlstand, Wachstum und Sicherheit durch zu viel Vorsicht bei KI“, sagt Dr. Markus Löffler von Enterprise Technology.

READ  Paraliż twarzy po szczepieniu koronowym: Zgłoszone przypadki porażenia twarzy

Wie lassen sich diese Probleme lösen?

Effizienterer Datenschutz, weniger Bürokratie, mehr Zusammenarbeit! Das fordern unter anderem Prof. Dr. Bernhard Schölkopf, Direktor am Max-Planck-Institut, und David Faller, Vorsitzender der Geschäftsführung IBM Deutschland Forschung und Entwicklung.

► Laut einer Umfrage bestätigen 56 Prozent der Hochschulleitungen, dass Wissenschaft und Wirtschaft beim Thema KI nur selten miteinander kooperieren. Fazit: Wir müssen enger zusammenarbeiten. Auch europaweit.

Panne bei KI-PräsentationRoboter ignoriert den Kanzler

Quelle: Reuters

► Intelligente Daten-Regulierungen statt Hemmung durch Bürokratie und so Daten für die Forschung nutzbar machen. Faller: „Wir dürfen nicht überregulieren.“

Schölkopf sagt es noch deutlicher: „Datenschutz gilt in Deutschland als absolut. Doch in der Forschung, z. B. der Medizin, kann das Menschenleben kosten.“ Deutschland muss den Zugang zu Wissen laut ihm vereinfachen.

Continue Reading

science

W tabeli przedstawiono owoce o niskiej zawartości cukru – najzdrowszą odmianę

Published

on

W tabeli przedstawiono owoce o niskiej zawartości cukru – najzdrowszą odmianę
 1. Heidelberg24
 2. konsument

Niektóre owoce zawierają więcej cukru, niż można by się spodziewać. Najlepiej wybierać owoce o niskiej zawartości cukru.

Niemieckie Towarzystwo Żywienia (DGE) zaleca codzienne spożywanie owoców i warzyw. Chociaż owoce dostarczają wielu składników odżywczych, często są pełne cukru. Niektóre rodzaje owoców zawierają więcej fruktozy, inne mniej. Jeśli zależy Ci na zdrowej diecie, powinnaś częściej jeść owoce z małą ilością cukru.

Który owoc zawiera najmniejszą ilość cukru? Tabela pokazuje, gdzie jest mało cukru

Owoce uznawane są za jeden z najzdrowszych posiłków i powinny znaleźć się w codziennym menu nie tylko według DGE, ale także wielu dietetyków. Ponieważ owoce zawierają dużo zdrowego błonnika, wtórnych surowców roślinnych, witamin i minerałów. Owoce są również bogate w wodę i stosunkowo mało energii. Istnieje wiele produktów spożywczych zawierających nieoczekiwane ilości cukru.

Niestety owoce zawierają również dużo cukru w ​​postaci fruktozy, glukozy i sacharozy. Zasadniczo najbardziej szkodliwy dla organizmu jest cukier owocowy, fruktoza. Każdy, kto spożywa zbyt dużo fruktozy, jest narażony na ryzyko gromadzenia się tego cukru w ​​postaci tłuszczu w wątrobie i rozwoju stłuszczeniowej choroby wątroby. Poniższa tabela przedstawia rodzaje owoców o niskiej zawartości cukru:

Rodzaj owocu Zawartość cukru na 100 gramów
awokado < 1
Cytrynowy 2.5
malina 4.4
Jeżyny 4.9
Truskawka 4.9
arbuz 6.2

Jaki jest najzdrowszy owoc?

W jednym z badań badaczka Jennifer De Noia z William Paterson University w New Jersey (USA) sprawdzała zawartość odżywczą 17 niezbędnych składników odżywczych w różnych produktach spożywczych. Pozwoliło to zidentyfikować zdrową żywność, w tym najzdrowsze owoce na świecie. Tak naprawdę spośród wszystkich owoców cytryna jest absolutnym liderem.

Ale wszystkie inne owoce znajdujące się na stole również można jeść bez wahania ze względu na zawarte w nich witaminy, błonnik i liczbę kalorii. Od 2008 roku DGE zaleca spożywanie 400 gramów warzyw i 250 gramów owoców dziennie, przy średnim spożyciu kalorii na poziomie 2300 kalorii. W końcu owoce nie należą do produktów zawierających największą liczbę kalorii.

READ  Całkowite zaćmienie Księżyca 16 maja 2022 r.: rzadki widok na niebie

Jakie owoce są dobre na odchudzanie?

Ponieważ owoce są po prostu częścią zdrowej diety, nie powinieneś rezygnować z bomb witaminowych, gdy próbujesz schudnąć. Ale i tutaj należy zwrócić uwagę na rodzaj spożywanych owoców ze względu na zawartość cukru w ​​różnych rodzajach owoców. Najlepiej jeść owoce z dużą ilością wody i niską zawartością fruktozy.

Należą do nich jabłka, jagody, owoce cytrusowe i arbuz. Należy jednak trzymać się z daleka od owoców zawierających dużo cukru. Do tej kategorii należą banany, winogrona, daktyle i ananasy. W rzeczywistości soki reklamowane jako bogate w witaminy należą do niezdrowych napojów.

Jakie owoce nie podnoszą poziomu cukru we krwi?

Nie ma owocu, który w ogóle nie powoduje wzrostu poziomu cukru we krwi, ale są takie owoce, które prawie nie powodują wzrostu poziomu cukru we krwi. Tego typu owoce są szczególnie interesujące dla diabetyków. Niektóre owoce to prawdziwe bomby cukrowe, na przykład banany i ananasy powodują gwałtowny wzrost poziomu cukru we krwi.

Zdecydowanie należy się tym cieszyć z umiarem. Jagody natomiast mają niską zawartość cukru i diabetycy mogą bezpiecznie spożywać dwie porcje tych owoców dziennie. „Porcja” owocu odpowiada garści jagód lub większemu kawałkowi owocu. Należy również zaznaczyć, że bardzo dojrzałe owoce często zawierają większą ilość cukru. (Poszedłem do)

Continue Reading

science

„Jego obecność przemawia z mocą”.

Published

on

„Jego obecność przemawia z mocą”.
 1. Strona główna
 2. Dowiedzmy się

Naciska

Do tej pory nikomu nie udało się zobaczyć rzekomej „Planety Dziewiątej”. (Wrażenie artysty) © Caltech/R. Zraniony (IPAC)

Na skraju naszego Układu Słonecznego może znajdować się wcześniej nieodkryta dziewiąta planeta. Nowe badanie „Planety 9” daje teraz nadzieję.

FRANKFURT – W ciemnych krańcach naszego Układu Słonecznego może znajdować się wcześniej nieodkryta dziewiąta planeta. Zespół badawczy kierowany przez Konstantina Batygina i Michaela Browna twierdzi to od lat. Od tego czasu zespół w licznych badaniach coraz bardziej zbliżał się do tajemniczej „Planety 9”, a obecnie rozpoczyna nowe badanie, które jak dotąd przyniosło tylko jedno nowe badanie. Został opublikowany na serwerze preprintów ArXiv Przedstawił „nową linię dowodów”.

Według różnych zespołów badawczych na istnienie dziewiątej planety wskazują przede wszystkim orbity tzw. „obiektów transneptunowych” (TNO). Są to ciała niebieskie znajdujące się poza Neptunem, w tym planeta karłowata Pluton. Wydaje się, że na ich orbity wpływa masa, która wydaje się istnieć w Układzie Słonecznym, ale nie została jeszcze odkryta. Na tej podstawie Batygin i Brown w 2016 roku doszli do wniosku, że w Układzie Słonecznym musi istnieć dziewiąta planeta, która wpływa na TNO.

Nowe symulacje wskazują na istnienie „Planety 9”.

W nowym badaniu zespół badawczy przyjrzał się TNO, które oddziałują z orbitą Neptuna i dlatego ich orbity są trudne do zrozumienia. Z reguły są one wykluczone z wyszukiwania „Planety 9”. Zespół badawczy przeprowadził dwie różne symulacje, jedną uwzględniającą wpływ grawitacji Planety Dziewiątej na TNO w zewnętrznym Układzie Słonecznym, a drugą nieuwzględniającą masy hipotetycznej „Planety Dziewiątej”.

„Nasze obliczenia pokazują, że rozkład obserwowanych orbit zdecydowanie potwierdza istnienie niewidocznej planety” – napisał zespół w opracowaniu. W porównaniu z niezależny Batygin mówi bardziej szczegółowo: nowe badanie stanowi „najsilniejszy jak dotąd dowód statystyczny na to, że „Planeta Dziewiąta” faktycznie istnieje” – mówi Batygin.

READ  Ekscytujące znalezisko w Anglii: odkryto złoty łańcuszek, który ma około 1300 lat

W poszukiwaniu „Planety 9”: Czy hipotetyczne ciało niebieskie nie istnieje?

Poszukiwania „Planety 9” są złożone, ponieważ kilka zespołów badawczych bada tajemnicze ciało niebieskie od lat. Istnieją na przykład teorie, że „Planeta 9” to coś innego niż planeta, na przykład czarna dziura w Układzie Słonecznym. Inny zespół badawczy proponuje teorię, że „Planeta 9” może w ogóle nie istnieć. Astronom ma pomysł, aby znaleźć „Planetę 9” na podstawie jej możliwych księżyców.

Nadzieja wielu badaczy wiąże się obecnie z budowanym w Chile Obserwatorium Very Rubin, które zostanie uruchomione najwcześniej w 2025 roku. Teleskop zwierciadlany ma być w stanie sfotografować całe dostępne niebo w ciągu trzech nocy, pomagając w ten sposób w poszukiwaniach „Planety 9”. „To ekscytujące, że opisana tutaj dynamika, wraz ze wszystkimi innymi dowodami dotyczącymi Planety 9, zostanie wkrótce poddana rygorystycznym testom, gdy Obserwatorium Vera Rubin zacznie działać” – czytamy w badaniu. Co więcej: „Następny etap badań może dostarczyć ważnych informacji na temat tajemnic zewnętrznych granic naszego Układu Słonecznego”. (niezapłacony rachunek)

Continue Reading

Trending