Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

Upadłość Greensel: niemieckie społeczności graczy zostały ostrzeżone

za8 kwietnia świat w Markt Lappersdorf znów był w porządku. Tego dnia na konto gminy w północnej Ratyzbonie wpłynęło 100.260 euro. Pieniądze, które zostały zainwestowane w Greensill Bank, a teraz są rekompensowane przez Fundusz Ochrony Depozytów Niemieckiego Związku Bankowego. 100 000 to pierwotna kwota inwestycji. Wciąż było 260 euro odsetek.

„W ten sposób problem został rozwiązany zadowalająco dla rynku Lappersdorf. Burmistrz Christian Honner (Wolni Wyborcy) powiedział:„ Chcielibyśmy podziękować odpowiednim działom za szybką i nieskomplikowaną obsługę.

Jak to mogło się stać? Miasta, gminy, a nawet Turyngia zainwestowały pieniądze w bankrutujący bank Greensel – nigdy więcej tego nie zobaczymy. Według branżowych ekspertów kwota ta powinna sięgnąć 500 mln euro. Do tej pory tylko 343 miliony euro zostało zarezerwowane przez 38 gmin oraz stan Turyngii. Kwoty inwestycji wahają się od 100 tys. Do 50 mln euro. Inwestycje te były realizowane na własne ryzyko, ponieważ w październiku 2017 r. Zniesiono ochronę depozytów gmin.

Przeczytaj także

Lappersdorf i tak odzyskał swoje pieniądze, ponieważ miasto zainwestowało swoje pieniądze w Greensill już przez pięć lat w 2016 r., Kiedy nadal obowiązywała ochrona depozytów. „Depozyty, które złożyliśmy w Greensel Bank AG, nigdy nie były zagrożone” – mówi Hanner. Zniesienie ochrony depozytów gmin w strefie bankowości prywatnej pozwoliło zachować gwarantowaną podstawę dla już złożonych depozytów.

Inni nie mieli tyle szczęścia. Ale Munheim w Nadrenii Północnej-Westfalii, który postawił 38 milionów, czy Eschborn w Hesji, który stracił 35 milionów, łatwo można było wiedzieć, jak niepewna była ich inwestycja. W 2019 roku, prawie dwa lata przed bankructwem Greensel, niezależna szwajcarska agencja ratingowa Credit View (I-CV) sklasyfikowała Greensel jako niezamówione, a Scope ocenił zdolność kredytową banku jako „A”.

READ  Eurojackpot dzisiaj: piątkowe zwycięskie numery (16.04.2021)

I-CV powiedział niedawno: „Przejrzystość Grupy Greensel i Greensel Bank nie była godna rynku kapitałowego iz pewnością nie zasługiwała na ocenę inwestycyjną”. Lista braków była długa: budziłaby wątpliwości co do istnienia dużej liczby powiązań finansowych między spółkami grupy bez swobodnego dostępu do struktury grupy i skonsolidowanych sprawozdań finansowych. Nie było też kontaktu z inwestorami i regularnie brakowało biznesplanów.

‘Czarna skrzynka’

Znaleźli „mały bank” „pompujący depozyty w bardzo krótkim czasie, ponad dziesięć razy w ciągu dwóch lat, aby coś sfinansować? Międzynarodowe łańcuchy dostaw, czarna skrzynka”. Do 2019 r. Największe źródło dochodu banku po dochodach z odsetek to opłaty za wynajem, które Bank otrzymał od spółki macierzystej na sfinansowanie prywatnych odrzutowców należących do założyciela Lexa Greensela.

„Nic z tego nie oznacza, że ​​spodziewaliśmy się bankructwa”, mówi szwajcarska agencja, którą Grensel zbadał w imieniu nieokreślonej niemieckiej gminy. „W 2019 roku opisywaliśmy już Greensill Bank naszym klientom tymi samymi jasnymi słowami, które robimy teraz publicznie, i oceniliśmy go jako nieinwestycyjny niskiej jakości”. Oczywiście klient nie przyniósł swoich pieniędzy do Greensel.

Istnieją inne możliwości dla gmin, mówi Richard Feininger, partner w Vermögensverwaltung Böhke & Compagnie Consultants KG w Brunszwiku. Przy odpowiedniej strategii można by uniknąć scenariusza takiego jak ten, przed którym stoi obecnie prawie 40 niemieckich gmin, bez konieczności rezygnacji z zysków oszczędzających kapitał.

Przeczytaj także

Siedziba Commerzbanku znajduje się we Frankfurcie nad Menem

Od czasu zniesienia ubezpieczenia depozytów dla miast i gmin skarbnicy musieli borykać się z kwestią inwestycji kapitałowych i zarządzania ryzykiem. Ponieważ, jak ponownie pokazała upadłość Greensel, depozyty stałe i tym podobne również niosą ze sobą ryzyko, mogą one nie być tak oczywiste, jak w przypadku inwestycji giełdowych.

Doradzał firmie Verl i jej skarbnikowi Heribertowi Schönauerowi i na początku 2018 roku wdrożył średnio- i długoterminową koncepcję inwestycyjną. Wenger: „Musi przynosić pozytywne zwroty przy jednoczesnym wysokim bezpieczeństwie i dostępności”.

READ  Opłaty bankowe w Sparkasse, Raiffeisenbank & Co.: „Pełne trzycyfrowe” zwroty - orzeczenie w sprawie „Knaller”

Ferrell, miasto w północno-wschodniej Nadrenii Północnej-Westfalii niedaleko Bielefeld, zgłosiło potrzebę zapewnienia płynności w ciągu dwóch do trzech lat. Odpowiedź jest mieszaniną różnic Więzy Pozostały krótkie okresy.

Gminy potrzebują inteligentnych strategii inwestycyjnych

Znalezienie tych linków z odpowiednią równowagą ceny i kuponu jest jak robienie trufli wieprzowej, ale jest możliwe. Vineger: „Ostatecznie możemy osiągnąć tylko zero procent, ale to lepsze niż minus 0,6 procent w Deutsche Bank – czyli ogólna strata w Greensel”.

Obecnie realizowana jest kolejna inwestycja w Verl, której celem jest zatrzymanie tylko części gotówki na rachunkach bankowych przez krótki czas w przyszłości. Feiniger twierdzi, że uniknięcie ujemnych stóp procentowych od płynnych rezerw jest wyzwaniem.

Indywidualne strategie inwestycyjne opracowywane są na podstawie wieloletniego planu budżetowego. W dłuższej perspektywie pieniądze zostaną zainwestowane w istniejący fundusz prywatny. Korzyść: W przypadku upadłości odpowiedzialnego banku lub zarządzającego aktywami, inwestycje w funduszu są traktowane jako aktywa prywatne, a zatem są chronione.

Przeczytaj także

Były premier Cameron

„W segmencie krótkoterminowym wykorzystywane są pozostałe krótkoterminowe obligacje ze strefy euro i Wielkiej Brytanii. Nacisk kładziony jest tutaj na unikanie ujemnych stóp procentowych. W średnim okresie połączenie obligacji rządowych, obligacji korporacyjnych i mniejszych składnik akcji ma na celu przynieść roczną stopę zwrotu w wysokości 1,5 procent, aby zrównoważyć inflację.

„Dzięki takiemu modelowi gminy mogą skutecznie uniknąć odsetek karnych i zmniejszyć ryzyko” – mówi Feiniger. Oczywiście fundusze byłyby również wymagane na koncie na wydatki krótkoterminowe, ale bez ubezpieczenia depozytów dla portfela ogólnego skarbnicy powinni zawsze brać pod uwagę zwodnicze zabezpieczenie depozytów bankowych, radzi Veniger.

Wskazówki inwestycyjne dla każdego skarbnika Feiningera: Nie ufaj tylko jednemu dostawcy, wykorzystaj możliwości rynku kapitałowego, aby zdobyć płynne fundusze na dużą skalę. A jeśli ryzyko rzeczywiście ma miejsce, to tylko za odpowiednią premię za ryzyko. Przy odpowiednim horyzoncie czasowym rynek kapitałowy daje tutaj dobre możliwości, gdyż wahania rynkowe można tolerować ”- mówi doradca.

READ  DAX zamyka się mocniej - EBC pozostawia kluczowe stopy procentowe bez zmian - SAP notuje wzrost - UE najwyraźniej chce pozwać AstraZeneca za dostawę szczepionek - TUI, Coinbase, BMW, Evonik w centrum uwagi | Wiadomość

Ponadto zdecydowanie powinieneś polegać na niezależnych poradach, jeśli nie masz wystarczającego doświadczenia inwestycyjnego w firmie. Feiniger: „I bądź ostrożny: w razie wątpliwości dostawcy produktów zawsze trzymają się swojego produktu, a nie klient w pierwszej kolejności”. Poza tym znowu nie ma szczęścia, jak w Markt Lappersdorf.

Tutaj możesz posłuchać naszych podcastów WELT

Używamy odtwarzacza od dostawcy Podigee do podcastu WELT. Potrzebujemy Twojej zgody, abyś mógł zobaczyć odtwarzacz podcastów i wchodzić w interakcje z treściami z Podigee i innych sieci społecznościowych lub przeglądać je.

„Wszystko w postach” To codzienna migawka z giełdy sporządzona przez redakcję biznesową WELT. Codziennie rano od 7 rano z dziennikarzami finansowymi od godz. Dla tych, którzy znają giełdę i tych, którzy wkraczają na świat. Zasubskrybuj podcast pod adresem SpotifyI Apple PodcastI Amazon Music I Deezer. Lub bezpośrednio w poprzek Kanał RSS.