Clippers PL

Informacje o Polsce. Wybierz tematy, o których chcesz dowiedzieć się więcej w Clippers PL

DAX Micro Move: Inwestorzy handlują ostrożnie

Raport rynkowy

Stan: 14.04.2021 16:53

Pomimo dobrych wyników biznesowych z ciężkiego SAP w bankach DAX i amerykańskich, DAX pozostaje boczny – i tym samym pozostaje na wysokim poziomie. Na razie inwestorzy boją się więcej zobowiązań.

DAX siódmy dzień z rzędu kontynuuje fazę konsolidacji. Indeks porusza się po wąskiej ścieżce i około 60 punktów poniżej rekordowego poziomu 15.311 punktów. Nawet dobre specyfikacje Wall Street z poprzedniego wieczoru z większą liczbą rekordów Nasdaq i S&P 500 nie pchają dalej rynku.

„Większość z nich przywiązała się do swoich nieruchomości” – powiedział zarządzający portfelem Thomas Altman z menedżera ds. Majątku QC Partners. Widać to również w znacznie niższych obrotach handlowych w ostatnim czasie.

SAP działa w chmurze

Jednak w DAX udział grupy oprogramowania ciężkiego wzrósł o dobre trzy procent po południu. Po dobrym starcie SAP coraz bardziej optymistycznie patrzy na bieżący rok. DAX ogłosił we wtorek wieczorem, że przychody z chmury i oprogramowania, skorygowane o wpływ kursów walut, powinny wynieść 23,4 do 23,8 mld euro.

Wynik operacyjny powinien wynieść od 7,8 do 8,2 mld euro. Według SAP biznes w chmurze powinien się podwoić w perspektywie średnioterminowej. Zgodnie z założeniami na początek marca zarząd zakłada, że ​​przychody przekroczą 22 miliardy euro w 2025 roku. Ogólnie oczekuje się, że sprzedaż przekroczy 36 miliardów euro.

Półprzewodniki są również w czołówce w Niemczech

Wzrost amerykańskich akcji technologicznych przynosi również korzyści udziałom innych lokalnych firm technologicznych. W obrocie we Frankfurcie akcje Infineon wzrosły na DAX. W TecDAX udziały dostawcy przemysłowego Aixtron wynoszą około trzech procent. Analitycy podnieśli docelowe ceny obu akcji.

Dow Jones na rekordowym poziomie

Na Wall Street wiodący indeks Dow Jones jest obecnie liderem na rynku z prawie półprocentowym wzrostem, odrabiając wczorajsze straty. Jak dotąd ustanowił również rekordowy wynik 33 873 punktów. W przeciwnym razie, pomimo dobrych wyników bankowych, biznes jest słaby. Inwestorzy już ustawili się, czekając na dobre liczby. To wystarczyło na kilka dodatkowych punktów na Nasdaq, co oznacza kolejny rekord na poziomie 14033 punktów. S&P 500 również dodał dwa punkty do poprzedniego rekordu 4148.

Akcje spółek technologicznych odniosły ostatnio korzyści zwłaszcza z niższych rentowności na amerykańskim rynku obligacji, po tym jak obawy o gwałtowny wzrost inflacji zeszły na dalszy plan. Niższe stopy procentowe ułatwiają refinansowanie silnym, zorientowanym na wzrost przedsiębiorstwom sektora.

READ  Eurojackpot dzisiaj: piątkowe zwycięskie numery (16.04.2021)

Przekonujące banki w USA

Tradycyjnie banki amerykańskie otwierają sezon sprawozdawczy w USA. Goldman Sachs, JPMorgan i Wells Fargo przekonali swoje raporty kwartalne i tym samym sprostali wysokim oczekiwaniom.

Zmniejszony strach przed niespłacaniem kredytów przełożył się na zaskakująco wysokie zyski JPMorgan Chase, największego banku w USA, w pierwszym kwartale. Nadwyżka wyniosła 14,3 mld USD (12 mld euro), a nadwyżka była pięciokrotnie wyższa niż rok temu – poinformowała w środę w Nowym Jorku instytucja finansowa. Wynika to głównie z faktu, że bank odłożył miliardy rezerw na złe kredyty w związku z ożywieniem amerykańskiej gospodarki. Ponadto zyski gwałtownie wzrosły dzięki ożywieniu gospodarczemu. W perspektywie półrocza pakiet zyskał ponad 50 proc., A dziś inwestorzy realizują zyski.

Kwartalny rekord Goldman Sachs

Z drugiej strony udziały w banku inwestycyjnym Goldman Sachs zyskały dobre 3 proc. I prawie 60 proc. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Ożywienie w handlu papierami wartościowymi i na rynku kapitałowym przyniosło amerykańskiemu bankowi inwestycyjnemu Goldman Sachs na początku 2021 r. Najwyższy kwartalny zysk w swojej historii. Rok temu Goldman Sachs zarobił zaledwie 1,1 miliarda dolarów, również dzięki wyższym rezerwom na potencjalne niespłacanie kredytów w czasie kryzysu związanego z koronawirusem. Tym razem biznes rozwijał się w bankowości inwestycyjnej, handlu giełdowym i podziale funduszy.

Wells Fargo ze skokiem zysków

Wells Fargo podwoił swoje zyski na początku roku pomimo ciągłego obciążenia niskimi stopami procentowymi. W sumie instytut zarobił 4,7 miliarda dolarów (3,9 miliarda euro) w ciągu trzech miesięcy kończących się pod koniec marca. Bilans Wells Fargo zyskał teraz bardzo na tym, że miliardy rezerw, które zostały utworzone jako bufor w czasie kryzysu, mogą zostać drastycznie obcięte w związku z poprawą koniunktury.

Jednak codzienna działalność Wells Fargo nadal spadała, w szczególności niższe stopy procentowe skutkujące niższymi marżami banków, które w przeciwieństwie do banków inwestycyjnych z dużym rynkiem kapitałowym często prowadzą tradycyjną działalność pożyczkową. Liczby nadal były powyżej oczekiwań.

Czekam na Coinbase

Inwestorzy w USA obserwują również pierwszą publiczną ofertę Coinbase, największej giełdy kryptowalut. Akcje największej giełdy kryptowalut w Stanach Zjednoczonych, takiej jak Bitcoin, zostaną po raz pierwszy obrócone w tę środę na nowojorskiej giełdzie technologicznej Nasdaq.

Kurs euro zbliża się do 1,20

Wspólna waluta nadal radzi sobie dobrze w stosunku do waluty amerykańskiej na rynku walutowym. Przy najwyższej dziennej cenie jedna waluta kosztowała 1,1974 dolara, czyli tyle samo, co w połowie marca. Obecnie kosztuje 1,1959 USD. Cena baryłki amerykańskiej ropy naftowej WTI wynosi ponad 61 USD, a cena ropy Brent na Morzu Północnym rośnie o około 2% do ponad 65 USD za baryłkę. Cena uncji złota spadła o pół procent do 1737 dolarów.

READ  Woom digitalizuje zarządzanie łańcuchem dostaw, aby rowery dziecięce były szybsze

Nowy rejestr Bitcoin

Poszukiwanie indeksu Bitcoin trwa. Cena najsłynniejszej i największej kryptowaluty na świecie wzrosła aż o 2,7 procent do nowego rekordu 64.899 dolarów, ale potem nieco się obniżyła. Inwestorzy nie mogą się doczekać Pierwsza oferta publiczna platformy kryptograficznej Coinbase na giełdzie Nasdaq, która odbywa się w środę. Eksperci postrzegają ten problem jako kamień milowy na całym rynku pieniądza cyfrowego.

Rubel korzysta na rozmowach Putina i Bidena

Nadzieja na deeskalację na granicy ukraińsko-rosyjskiej pomaga rosyjskiemu rublowi. Natomiast dolar stracił około pół procenta do 75,45 rubla. W rozmowie telefonicznej ze swoim rosyjskim odpowiednikiem Władimirem Putinem prezydent USA Joe Biden wyraził zaniepokojenie rozmieszczeniem sił rosyjskich i zaproponował spotkanie w najbliższych miesiącach.

Covestro nie może utrzymać zysku

Od tego czasu papiery firmy Covestro zajmującej się specjalistycznymi chemikaliami straciły swoje początkowe zarobki. Dobra prognoza na 2021 r. Z rana nastąpiła po pierwszych rekomendacjach kupna od analityków.

Ponieważ biznes rozwijał się lepiej niż wcześniej przewidywano, firma podniosła prognozę zysków. Oczekuje się, że wynik operacyjny wyniesie obecnie od 2,2 do 2,7 mld euro. W zeszłym roku kryzys Corona mocno uderzył w Leverkusen. W sumie Covestro Ebitda ma wartość 1,47 miliarda euro. To o 8,2% mniej niż rok wcześniej. Sprzedaż spadła o 13,7 procent do 10,7 miliardów euro.

Aroundtown planuje przejąć miliardy

Grupa nieruchomości Aroundtown dąży do nabycia wartego wiele miliardów dolarów rywala Globalworth, notowanego na londyńskiej giełdzie. Wraz z CPI Property Group, Aroundtown ma już dobre 51 procent w Globalworth. Aby w pełni połączyć firmę, Aroundtown i CPI są teraz zjednoczone w celu utworzenia spółki joint venture, ogłosiły w środę luksemburskie spółki notowane we Frankfurcie. Oferują pozostałym udziałowcom Globalworth 7,00 euro za akcję w gotówce, za dodatkowym kosztem około 20 procent w stosunku do ceny zamknięcia Globalworth we wtorek.

Hella generuje większe zyski

Dostawca samochodów osiągnął lepsze wyniki w pierwszych dziewięciu miesiącach roku podatkowego 2020/21 pomimo Corony. Obroty spadły o 0,3 procent do 4,7 miliarda euro, a EBIT wzrósł o prawie dziesięć procent do 373 milionów euro. Prezes firmy Rolf Breidenbach wyjaśnił, że branża stoi przed poważnymi wyzwaniami. „Z jednej strony rozprzestrzenia się pandemia korony, z drugiej strony cała branża odczuwa skutki ogromnego niedoboru komponentów, zwłaszcza na rynku półprzewodników”.

READ  Klient Rewe był zaskoczony: po papierze toaletowym i makaronie - czy jest nowy trend dla chomików?

Pomyśl o Easyjet latem

Brytyjskie tanie linie lotnicze oczekują, że obecnie bardzo słaby biznes w czasie kryzysu Corona odżyje od końca maja. Dyrektor naczelny Johan Lundgren powiedział w środę, że większość krajów w Europie planuje wznowić operacje lotnicze na dużą skalę na następny miesiąc, kiedy podał dane za pierwszą połowę roku do końca marca. W pierwszej połowie całego roku obrotowego od października do marca liczba pasażerów osiągnęła zaledwie 14 proc. Poziomu sprzed kryzysu. Według Easyjet straty przed opodatkowaniem prawdopodobnie wyniosą od 690 do 730 milionów funtów w ciągu pierwszych sześciu miesięcy (około 796 do 842 milionów euro).

Fat Finger płaci akcje Barclays

Spadek cen akcji w brytyjskim banku Barclays o niespełna dziesięć procent wywołał o poranku poruszenie. Tytuły spadły do ​​168,40 € i natychmiast powróciły do ​​186 €. Kilku handlowców zgłosiło nieprawidłowy wpis uczestnika rynku, który nazywa się „Pulchny palecWskazuje na to również ogromny wolumen zamówień wynoszący 6,6 miliona akcji w pierwszych dwóch minutach obrotu, co odpowiada około ośmiu do dziesięciu procent średniego dziennego wolumenu obrotu.

Podrzuca głowę Toshiby

W sporze o przejęcie japońskiej firmy elektronicznej CEO Nobuaki Kurumatani zapowiedział swoje odejście. Corumatani stracił reputację z powodu oferty 20 miliardów dolarów złożonej przez inwestora finansowego CVC – byłego pracodawcę. Pojawiły się również zarzuty, że zarząd naciskał na inwestorów, aby głosowali na konkretnych kandydatów przed walnym zgromadzeniem akcjonariuszy. Toshiba ogłosiła, że ​​jej poprzednik, Satoshi Tsunakawa, tymczasowo powróci na szczyt firmy.

Katek przed udostępnieniem go publicznie

Bawarski producent elektroniki Katek chce sfinansować swoją trajektorię wzrostu poprzez pierwszą ofertę publiczną (IPO). Monachijska firma chce objąć 80 mln euro podwyższenia kapitału – poinformowała w środę. Dwaj główni akcjonariusze, Primepulse i Grosso Tec, którzy łącznie posiadają jeszcze 91 proc. Udziałów, nie chcą sprzedawać żadnych akcji, ale zachowają większość nawet po debiucie giełdowym. Wydanie ma nastąpić w ściśle regulowanym segmencie rynku Prime Standard, regulowanym przez prywatny bank Hauck & Aufhäuser, w pierwszej połowie roku.