Connect with us

Economy

Habeck usunął producenta chipów z chińskim właścicielem z listy finansowania

Published

on

Habeck usunął producenta chipów z chińskim właścicielem z listy finansowania

Berlin Federalny Departament Ekonomiczny Roberta Habecka (Grenz) nie wspiera producenta chipów Nexperia w hamburskim zakładzie z funduszami państwowymi, jak pierwotnie planowano. We wtorek ministerstwo ogłosiło, że Komisja Europejska zatwierdziła finansowanie 31 projektów układów scalonych w Niemczech.

W grudniu 2021 r. Ministerstwo złożyło 32 projekty. Brakującym projektem jest Nexperia Funding. Ministerstwo Gospodarki potwierdziło to Handelsblattowi – samo Ministerstwo Gospodarki usunąło Nexperię z listy. Finansowanie w ten sposób nigdy nie zostało wstrzymane.

Nexperia, która zatrudnia 14 000 pracowników na całym świecie, produkuje większość swoich chipów w Hamburgu i zatrudnia tam 1600 pracowników. Siedziba główna w Holandii. Firma należy jednak do chińskiej grupy Wingtech, która ma powiązania z chińskim państwem.

Sprawa odzwierciedla reorganizację polityki rządu federalnego wobec Chin, którą forsuje minister gospodarki Habek. O wątpliwościach w Ministerstwie Gospodarki po raz pierwszy poinformował „Handelsblatt” zimą 2022 roku.

Zdaniem kręgów rządowych decyzja przeciwko modernizacji Nexperii została podjęta na najwyższym szczeblu resortu. Duża część specjalistów ministerstwa wypowiedziała się przeciwko anulowaniu finansowania.

Ale Habeck i jego otoczenie uważali, że wspieranie firmy, która ostatecznie była wspierana przez Chińczyków, było błędem. Zwłaszcza jeśli chodzi o kluczowe technologie, takie jak mikroczipy: finansowanie utrudniłoby potencjalny odpływ wiedzy do Chińskiej Republiki Ludowej.

Uważaj na militarne użycie chipów Nexperia

Decydującym czynnikiem była ocena, że ​​chipsety takie jak te w Nexperii mogą być również wykorzystywane do celów militarnych. Służby wywiadowcze poparłyby tę ocenę.

Według przedstawicieli rządu Nexperia nie otrzymała jeszcze negatywnej decyzji. Ministerstwo próbuje wpłynąć na spółkę, by sama wycofała wniosek o dofinansowanie. Nexperia ma jeszcze możliwość odwołania się od decyzji Ministerstwa Gospodarki. Nie udało nam się skontaktować z ministerstwem i firmą w celu uzyskania komentarza.

>> Przeczytaj tutaj: Jak sprawa Nexperia stała się problemem w Federalnym Ministerstwie Gospodarki

W szczególności chodzi o finansowanie w ramach „Ważnych projektów stanowiących przedmiot wspólnego europejskiego zainteresowania”, w skrócie IPCEI. W IPCEI Komisja UE i państwa członkowskie określają, które sektory „wspólnego europejskiego interesu” mają być promowane. W przypadku tego sektora, w tym przypadku sektora mikroelektroniki, ramy prawne dotyczące pomocy państwa zostaną złagodzone.

READ  Polski wicepremier widzi w wojnie na Ukrainie szansę na pojednanie - EURACTIV.de

Łączna wartość 31 projektów finansowania zatwierdzonych dla Niemiec wynosi cztery miliardy euro. „W ten sposób możemy zwiększyć elastyczność w całej Europie w tym ważnym obszarze i zabezpieczyć wartość dodaną oraz miejsca pracy” – wyjaśnił Habeck w czwartek w Berlinie.

Wspierane niemieckie firmy mają poczynić dodatkowe dziesiątki miliardów prywatnych inwestycji w badania i rozwój, zakłady produkcyjne i budynki. Jednocześnie projekty krajowe stworzą bezpośrednio ponad 4000 nowych miejsc pracy.

Wśród finansowanych firm znalazłyby się zatem Infineon z lokalizacjami w Bawarii i Saksonii oraz Nadrenii Północnej-Westfalii oraz Bosch z lokalizacjami w Badenii-Wirtembergii i Dreźnie. Habeck nie skomentował Nexperii.

Nexperia jest wyrazem globalnej walki o dominację w żetonach

Pieniądze miały pomóc firmie w opracowaniu energooszczędnych chipów dla zakładu w Hamburgu-Lockstedt. Ich celem jest poszerzenie oferty e-samochodów i zmniejszenie rozmiarów ładowarek do urządzeń elektronicznych. Projekt został zaplanowany z kilkoma partnerami, w tym z instytutem Towarzystwa Fraunhofera.

Ale po tym, jak Nexperia znalazła się na liście tymczasowego finansowania w grudniu 2021 r., rząd federalny rozpoczął nowy kurs w Chinach. Szczególnie w przypadku towarów strategicznych, takich jak chipsy, Berlin stara się odeprzeć chińskie wpływy.

>> Przeczytaj tutaj: Jak wzrosły podejrzenia Habecka co do Nexperii?

Z drugiej strony, Republika Ludowa próbuje przejąć globalne, regulowane przez państwo rynki półprzewodników. Berlin obawia się, że w przypadku ewentualnego ataku na Tajwan Chiny mogłyby użyć czipów do szantażu, by uniemożliwić Zachodowi nałożenie sankcji.

Jednocześnie jednak sprawa Nexperia podsyca debatę na temat tego, czy nowa polityka Niemiec wobec Chin nie jest zbyt skoncentrowana na wyznaczaniu granic.

Ostra krytyka Habaka ze strony Partii Socjaldemokratycznej i Wolnej Partii Demokratycznej

Nawet w rządzie federalnym nie wszyscy stoją za Habeckiem. W przypadku Nexperii po raz kolejny to SPD decyduje o decyzji Habecka. Bernd Westphal, rzecznik socjaldemokratów ds. polityki gospodarczej, powiedział gazecie Handelsblatt: „Ministerstwo Federalne nie może po prostu powiedzieć każdemu kontaktowi z Chinami:„ Zatrzymamy tam wszystkie maszyny ”. Zachowanie Ministerstwa Gospodarki jest „niezrozumiałe”.

Chipsy Nexperia

Półprzewodniki mają strategiczne znaczenie, zwłaszcza dla niemieckiego przemysłu samochodowego.

(zdjęcie: Obrazy Imago)

Według informacji Handelsblatt w aferę Nexperia zamieszana była także kierowana przez SPD Kancelaria. Według kręgów rządowych tamtejsi ludzie również są sceptycznie nastawieni do prośby Habeeka. Jednak uprawnienia decyzyjne dotyczące wniosków o dofinansowanie należą wyłącznie do Ministerstwa Gospodarki. Ponadto Kancelaria uznała portfel Nexperia za zrównoważony.

Na razie Habik wie głównie, że jego drugi koalicjant jest po jego stronie w polityce wobec Chin. Ale po decyzji Nexperii krytyczne tony płyną też ze strony FDP.

Rzecznik ds. polityki gospodarczej Reinhard Hoppen wezwał rząd federalny do przedstawienia w pierwszej kolejności swojej strategii bezpieczeństwa i Chin. „W przeciwnym razie, tak jak teraz w przypadku Nexperii, mamy tylko indywidualne decyzje, które nie są zgodne z ogólną koncepcją”.

>> Przeczytaj tutaj: Strategia bezpieczeństwa narodowego rządu federalnego jest na prostej

Z drugiej strony Habik otrzymuje wsparcie od opozycji. „Myślę, że decyzja jest słuszna” – powiedziała Handelsblatt Julia Klöckner, rzeczniczka CDU/CSU ds. polityki gospodarczej. Wszyscy wiemy, jak chińskie państwo radzi sobie z danymi, prawami autorskimi i konkurencją. Nie powinniśmy tego promować za pieniądze z niemieckich podatków”.

Roszczenie przeciwko Nexperia: wpływ państwa ze strony Chin

Nexperia należy do chińskiej grupy Wingtech. Według firmy, sprzedaż ostatnio osiągnęła 2,1 miliarda dolarów. Według badania przeprowadzonego przez holenderską firmę Datenna zajmującą się analizą danych, od 2021 r. prawie 30 procent akcji Wingtech należało do inwestorów państwowych lub powiązanych z państwem. Komunikaty akcjonariuszy prowadzą również do „Komitetu ds. Nadzoru i Administracji Majątkiem Państwowym Rady Państwa”. Grupa podlega bezpośrednio Chińskiej Radzie Państwa.

>> Przeczytaj tutaj: Niemieckie firmy oferują Chinom coraz mniej

Nexperia broniła się przed zarzutami ingerencji rządu. Wspomniani współwłaściciele są udziałowcami biernymi. Wingtech i Nexperia nie zostaną w żaden sposób naruszone.

Z drugiej strony Hapek nie jest osamotniony w swoich podejrzeniach. W połowie listopada rząd brytyjski zablokował następnie przejęcie przez Nexperia największego producenta chipów w kraju.

więcej: Producent chipów Nexperia skarży się na rząd federalny, mówiąc: „Czy chcesz nas aktywnie dyskryminować?”

Pierwszy wysłany: 08.06.2023 o 14:54

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Economy

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Published

on

Ruch – Przejście graniczne zamknięte: Rolnicy blokują autostradę w Polsce – Gospodarka

Frankfurt nad Odrą (dpa) – Od niedzielnego popołudnia protesty rolników w Polsce doprowadziły do ​​poważnych zakłóceń w ruchu na przejściu granicznym na autostradzie A12 w pobliżu Frankfurtu nad Odrą. Rzecznik policji powiedział: „Od skrzyżowania Frankfurt (Oder) Mitte ruch tranzytowy zostanie przekierowany na drogę B112”. Autostradą nie można wjechać ani zjechać. Na razie natężenie ruchu na autostradzie jest pod kontrolą. Policja uważa, że ​​zakłócenia mogą trwać kilka dni, aż do środy.

Operator polskiej autostrady A2 poinformował na swojej stronie internetowej, że odcinek od granicy niemiecko-polskiej do skrzyżowania z autostradą Świecko został zamknięty. Po stronie polskiej utworzono objazdy. Należy spodziewać się korków. Protest ma potrwać do środy do godziny 22:00. Blokada rozciąga się od węzła drogowego Świecko (Landesstraße 29) aż do granicy z Niemcami.

Trwające od tygodni protesty polskich rolników skierowane są przeciwko polityce rolnej UE, ale także przeciwko importowi tanich produktów rolnych z Ukrainy.

© dpa-infocom, dpa:240317-99-370884/2

READ  Polski wicepremier widzi w wojnie na Ukrainie szansę na pojednanie - EURACTIV.de
Continue Reading

Economy

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji

Published

on

Pirackie kopie europejskich samochodów trafiają na linie produkcyjne w Rosji
  1. Strona główna
  2. Praca

Naciska

W miarę wycofywania się zachodnich firm z Rosji zacieśniają się stosunki gospodarcze między Rosją a Chinami. Instrukcja: Citroen C5 Aircross.

Moskwa – Chociaż fronty między Rosją a Zachodem stwardniały w wyniku wojny ukraińskiej, produkty europejskie są nadal obecne w Rosji. Jest to szczególnie widoczne w branży motoryzacyjnej. Na przykład Citroën C5 Aircross produkowany jest w Kałudze, na południowy zachód od Moskwy, chociaż europejski producent samochodów Stellantis wstrzymał produkcję w Rosji w 2022 roku ze względu na sankcje.

Pirackie kopie Citroena C5 produkowane są w Rosji

Rosyjska firma Automotive Technologies ogłosiła, że ​​rozpoczęła produkcję tej serii modeli. Dostawę pojazdów zaplanowano na maj 2024 r. „27 marca w fabryce w Kałudze rozpoczęła się seryjna produkcja Citroëna C5 Aircross” – czytamy w komunikacie prasowym Automotive Technologies. Strona internetowa firmy jest chwilowo niedostępna.

Zgłoszono w lutym Reutera Po raz pierwszy dostępne są aż 42 zestawy Chiny Zostały sprowadzone do montażu Citroëna w dawnej fabryce Stellantis. Komponenty nie pochodzą jednak z Francji, ale z chińskiej grupy Dongfeng Motor Group.

W oświadczeniu Stellantis podał, że w grudniu 2023 r. podjął decyzję, że „stracił kontrolę nad swoimi jednostkami w Rosji”. Europejski producent samochodów posiadał 70% udziałów w fabryce, a pozostałe 30% należało do Mitsubishi. wysoki Silnik samochodu i sport Automotive Technologies przejęło obecnie fabrykę, w której nadal produkowane są samochody francuskiego producenta samochodów, a konkretnie C5 Aircross.

Sankcje nałożone na Rosję są przyczyną cierpień także europejskich przedsiębiorstw

Po eskalacji w lutym 2022 r. zachodnie firmy stopniowo wycofywały się z Rosji. Jednocześnie rozwinęły się stosunki gospodarcze Rosji z Chinami, w tym w sektorze motoryzacyjnym. Dane dotyczące handlu chińskiego za ubiegły rok pokazują, że eksport samochodów do Rosji był około siedmiokrotnie większy niż w 2022 r., co zwiększyło jego wartość o około 10 miliardów dolarów.

READ  Test opon zimowych 2022: dwa modele całkowicie zawodzą
Citroën C5 Aircross: Partner Stellantis, firma Dongfeng, dostarcza zestawy do modeli francuskiego producenta. © Imago/Aleksiej Nikolski

Stellantis kilka miesięcy temu ogłosił, że w wyniku zaprzestania produkcji w Rosji stracił 144 mln euro, w tym 87 mln euro w gotówce i jej ekwiwalentach. Jednak Wspólnocie Europejskiej udało się podnieść po tej porażce: w 2023 r. grupa osiągnęła zysk w wysokości 2,2 mld euro, po wcześniejszej stracie w wysokości 354 mln euro.

Chiny wspierają Putina komponentami do europejskich samochodów

Z danych celnych wynika, że ​​Stellantis nie był zaangażowany w wydarzenia w Kałudze ani nie był o nich świadomy. Ale w jaki sposób komponenty potrzebne Rosji docierają do Chin? Tam firma samochodowa prowadzi spółkę joint venture z Dongfengiem, za pośrednictwem której modele Stellantis są produkowane i sprzedawane w Chińskiej Republice Ludowej.

Nie jest jasne, czy sprzęt zawiera części objęte zachodnimi sankcjami wobec Rosji Reutera Nie jasne. Ponieważ jednak komponenty pochodzą z Chin, odgrywa to rolę drugorzędną. Nawet oryginalne części od niemieckich producentów klasy premium aż do początku wojny trafiały do ​​Federacji Rosyjskiej przez kraje trzecie. (BF)

Continue Reading

Economy

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Published

on

Wyniki gospodarcze Polski są obecnie najlepsze w historii

Polska gospodarka w ostatnich latach rozwija się bardzo dobrze. Potwierdzenie dobrej sytuacji można znaleźć w najnowszych danych Eurostatu. PKB Polski wzrósł po 2015 roku o ponad 33%; Lepiej radzą sobie jedynie kraje podające się za raje podatkowe.

Dobre lata dla polskiej gospodarki

Z pewnością wielu ekonomistów jest zgodnych, że Polska przeżywa obecnie złoty wiek gospodarczy. Takie głosy z pewnością byłyby słuszne. Jak pokazuje analiza danych historycznych, dystans do Zachodu jest mniejszy niż kiedykolwiek od 2018 roku. Obecnie PKB Polski na mieszkańca stanowi około 70% PKB Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. To znakomity wynik, bo za czasów Lecha Wałęsy odsetek ten wynosił zaledwie 30%.

reklama

Co ciekawe, był to jeden z najgorszych okresów w historii. W czasach komunizmu PKB na mieszkańca we wspomnianych krajach wynosił około 40% PKB na mieszkańca. Wynik był bardzo podobny w II Rzeczypospolitej. Historycznie rzecz biorąc, Polska była najbliżej Zachodu za czasów Henryka Walezego i Stefana Batorego. W tamtym czasie PKB kraju na mieszkańca wynosił około 60% średniego PKB na mieszkańca Włoch, Anglii, Francji, Szwecji i Holandii. Na tle Europy Zachodniej kraj nadwiślański jest obecnie najbogatszym w całej swojej historii.

Tak dobry wynik nie byłby możliwy bez dwóch czynników. Recesja gospodarcza we Włoszech i Francji z pewnością wywarła znaczący wpływ, ale na taki wynik w dużej mierze wpłynął bardzo dynamiczny wzrost gospodarczy, jakiego Polska doświadczyła w ostatnich latach. Bo okazuje się, że w latach 2015-2023, po krajach podających się za raje podatkowe, Polska zajmuje drugie miejsce.

Wzrost PKB Polski jest imponujący

Ostatnie kilka lat to okres wielkiej koniunktury gospodarczej. Po 2015 roku sytuacja gospodarcza w krajach Europy Południowej zaczęła się poprawiać. Polska radziła sobie wyjątkowo dobrze przez ostatnie osiem lat, nawet biorąc pod uwagę, że kraje postkomunistyczne rozwijały się w tym okresie średnio znacznie szybciej.

READ  Polska: Rolnicy wysypują zboże z ukraińskich wagonów

W porównaniu z 2015 r. irlandzki PKB wzrósł najbardziej i wyniósł 59,6%. Malta zajmowała drugie miejsce w UE ze wzrostem na poziomie 57,9% do czwartego kwartału 2023 r. Na podium znalazł się Cypr, którego gospodarka w ostatnim kwartale ubiegłego roku była o 44,9% większa niż w 2015 r.

Polska zajęła czwarte miejsce. PKB Polski w ostatnim kwartale 2023 r. był o 33,2% wyższy niż w 2015 r., przy czym nie należy zapominać, że kraj wychodził z pandemii, wojny na Ukrainie i kryzysu energetycznego. Ponadto wszystkie kraje poprzedzające Polskę uznawane są za raje podatkowe. Ich wartości PKB są zatem zniekształcane przez międzynarodowe korporacje i nie odzwierciedlają stanu gospodarki kraju.

Na czele znajdują się kraje postkomunistyczne i Dania

Które kraje zdołały jeszcze wykazać się w ostatnich latach silnym wzrostem gospodarczym? Rumunia podąża śladem Polski, gdzie wzrost PKB osiągnął 33,1%. Wynik Chorwacji również był imponujący, ze stopą wzrostu wynoszącą 31,6%. Co ciekawe, w odróżnieniu od piątki najlepszych krajów, przed pandemią kraj ten nie znajdował się w czołówce. Jednakże dobrobyt i wprowadzenie euro poprawiły wyniki gospodarcze tego małego bałkańskiego kraju.

Bardzo wysokie były także Słowenia (+28,2%), Litwa (+26,8%), Węgry (+25,4%), Bułgaria (+24,5%), Dania (+21,7%) i Estonia (+19,4%). Na liście dominują zwłaszcza kraje postkomunistyczne. Zjawisko to nie jest zaskakujące, gdyż jest to konwergencja gospodarcza obserwowana w Unii Europejskiej od wielu lat. Bogate kraje rozwijają się wolniej, a biedne kraje nadrabiają zaległości i zmniejszają dystans do krajów bogatych. Skutkiem tego zjawiska było zwiększenie osadnictwa gospodarczego w Unii Europejskiej.

Największą niespodzianką może być tutaj wynik zamożności Danii. Sekretem tak wysokiego wzrostu w tym 6-milionowym kraju jest… lek przeciw otyłości. Wegovy to nowy lek, którego celem jest zmiana sposobu walki z otyłością na całym świecie. Lek uczynił duńską firmę Novo Nordisk najcenniejszą firmą w Europie i zajmuje 14. miejsce na świecie pod względem kapitalizacji rynkowej, wyprzedzając takie firmy jak Tesla, Walmart, Exxon Mobil, Mastercard, LVMG, Samsung, Toyota i Johnson & Johnson. .

READ  22 maja 2023 r. - Międzynarodowy Biuletyn Prasowy

Niemcy są na dnie Unii Europejskiej. Jej wzrost gospodarczy był najwolniejszy

Każdy wyścig ma zwycięzców i przegranych. Kto spisał się najgorzej w ostatnich latach? Niemcy zanotowały najniższy wzrost PKB. Niemiecka gospodarka jest obecnie tylko o 7,8% większa niż w 2015 roku. Do głównych przyczyn zaliczają się problemy z niemieckim przemysłem samochodowym oraz przerwanie dostępu do taniego gazu z Rosji. Wysokie ceny gazu sprawiły, że niemieccy producenci stali się mniej konkurencyjni.

Fińska gospodarka wzrosła zaledwie o 8,3%. Włochy również wypadły słabo, a wzrost PKB wyniósł zaledwie 8,5%. Francja (+9,2%), Austria (+9,3%) i Grecja (+10,5%) również należą do krajów o najniższej stopie wzrostu po 2015 r.

źródło: Forsal

Continue Reading

Trending