Connect with us

Tech

Ukryte mosty ciemnej materii – mapowanie ujawnia rozmieszczenie ciemnej materii w Drodze Mlecznej

Published

on

Niewidzialne włókna: nowa mapa przedstawia rozmieszczenie ciemnej materii wokół Drogi Mlecznej – ujawnia nieznane wcześniej struktury. Obejmuje to wiele małych sznurków łączących sąsiednie galaktyki. Według astronomów z „Journal of Astrophysics”, bliższe przyjrzenie się ukrytym prądom materii w naszym kosmicznym środowisku może pomóc w wyjaśnieniu natury ciemnej materii.

Ciemna materia jest tak samo tajemnicza we wszechświecie. Ponieważ jego składniki i jakie są jego właściwości nie są do końca znane. Wydaje się jasne, że jego grawitacja kształtuje zachowanie i rozkład naturalnej materii we wszechświecie. Jednak sposób rozkładu samej ciemnej materii może być określony przez astronomów tylko pośrednio, na przykład na podstawie ruchu prądów gwiazdowych lub galaktyk.

Blisko podwozia jest ledwo ustawione

„Jak na ironię, łatwiej jest mapować rozmieszczenie ciemnej materii z dala od naszych okolic” – wyjaśnia współautor Donghui Jeong z Pennsylvania State University. „Ponieważ w odległej przeszłości wszechświat był mniej złożony”. Większość jego poprzedników Spotkania Stąd rozkład ciemnej materii zależy od obserwacji lub symulacji struktur odległych o miliardy lat świetlnych.

Jednak sposób, w jaki ciemna materia jest rozmieszczona w pobliżu naszej Drogi Mlecznej i Grupy Lokalnej, jest w dużej mierze nieznany. Powód: z jednej strony, części sąsiednich struktur są pokryte Drogą Mleczną, z drugiej strony na ruch galaktyk wpływają również czynniki inne niż ciemna materia, wyjaśniają Jeong i współpracownicy. Ale jeśli masz w zasięgu wzroku tylko kilka galaktyk, na przykład pobliski wszechświat, obliczenie tych destrukcyjnych czynników jest trudniejsze.

Pomoc ze sztucznej inteligencji

Aby rozwiązać ten dylemat, zespół Jeonga i główny autor, Sungwook Hong z Uniwersytetu w Seulu, zastosowali nowe podejście: wykorzystali sztuczną inteligencję do tworzenia map. Najpierw wyszkolili ten program adaptacyjny w zestawie symulacji, które określają cechy i rozmieszczenie galaktyk, materii międzygwiazdowej, a także ciemnej. Naukowcy skupili się na zestawach danych zawierających wiele galaktyk podobnych do Drogi Mlecznej i jej otoczenia.

READ  TechTicker: portfel z oświetleniem i baterią, festiwal pobierania Qobuz, wiszący wyświetlacz LG, zbalansowane gramofony i inne | Aktualności

Korzystając z tych danych szkoleniowych, sztuczna sieć neuronowa dowiedziała się, w jaki sposób odpowiednia odległość, jasność i ruch galaktyk mają związek z gęstością i obecnością ciemnej materii w ich środowisku. Jeong wyjaśnia: „Na podstawie tego, czego się nauczyliśmy, system może teraz rozpoznawać szczegółowe struktury nowych danych i uzupełniać niektóre luki”.

W celu rzeczywistego mapowania sztuczna inteligencja otrzymała następnie dane z katalogu galaktyk Cosmicflow 3 na temat 17 647 galaktyk w odległości 65 milionów lat świetlnych od Drogi Mlecznej. Na podstawie tych informacji system określił rozmieszczenie i gęstość ciemnej materii w naszej okolicy.

Spójrz na „ciemne” struny

Mapa stworzona za pomocą sztucznej inteligencji ujawnia teraz po raz pierwszy, w jaki sposób ciemna materia jest rozmieszczona w naszym wszechświecie lokalnym. „Najbardziej uderzającą cechą, jaką odkryliśmy, jest włóknista struktura lokalnej kosmicznej sieci” – mówią naukowcy. Mapa wyraźnie pokazuje, że ciemna materia jest rozmieszczona wokół nas w strukturze przypominającej siatkę. Zatem jego lokalny rozkład jest podobny do tego, który można zaobserwować również w odległym wszechświecie.

Jeong mówi: „Istnienie takiej mapy lokalnej sieci kosmicznej otwiera zupełnie nowy rozdział w badaniach kosmicznych”. „Ponieważ możemy teraz przyjrzeć się, jak lokalne rozmieszczenie ciemnej materii jest powiązane z innymi danymi astronomicznymi, takimi jak określone emisje radioaktywne”.

To z kolei może dostarczyć informacji o wciąż tajemniczej naturze ciemnej materii. Według jednej z hipotez cząstki ciemnej materii mogą anihilować się nawzajem, emitując promieniowanie rentgenowskie lub promieniowanie gamma. Jeśli to prawda, to irradiancja powinna być odpowiednio wyższa w regionach o większej gęstości ciemnej materii – nowe oznaczenie umożliwia teraz takie porównanie.

Mapa pokazuje również niektóre znane już duże struktury (na czerwono) wszechświata lokalnego. © Hong et. al./The Astrophysical Journal

Subtelna dynamika naszego otoczenia

Nowa mapa daje również wgląd w dynamikę i powiązania grawitacyjne wielu widocznych obiektów we wszechświecie lokalnym. Na przykład pokazuje kilka dobrze znanych dużych struktur, takich jak Lokalen Void, Stosunkowo pusty obszar przestrzeni, na skraju którego znajduje się nasza Droga Mleczna. „Dane dotyczące prędkości pokazują, w jaki sposób materia przemieszcza się z lokalnej pustki do sąsiednich struktur włóknistych i gromad galaktycznych” – wyjaśniają naukowcy.

READ  Więc używasz M.2 SSD w konsoli

Niektóre z większych ciągów lokalnej sieci scenorysów stają się również widoczne na nowej mapie. Jedna z tych rzeczy została odkryta w 2015 roku Most Ciemnej Materii Pomiędzy Gromadą Lokalną a Super Gromadą w Pannie, ale także Ścianą Piecu, nić łączącą kilka gromad galaktyk. Według astronomów dowodzi to, że nowa mapa 3D dobrze oddaje interakcje i dynamikę widzialnej i niewidzialnej materii.

Nierozpoznane struktury

Ale ekscytujące: mapowanie ujawnia również nowe, wcześniej nieodkryte struktury. Obejmuje to wiele mniejszych mostów ciemnej materii, które łączą sąsiednie galaktyki. „Dzięki nowej mapie wiemy teraz, gdzie znajdują się te struktury włókien, więc możemy bezpośrednio zbadać te ukryte mosty między galaktykami” – mówi Jeong.

Nowością jest również niedawno odkryta korekta galaktyk karłowatych, gromad kulistych i prądów gwiazdowych w pobliżu Drogi Mlecznej z Poziom lokalny. Obejmuje obszar w postaci płyty o średnicy około 20 milionów lat świetlnych, na którym Droga Mleczna i galaktyka Andromedy są otoczone przez 12 dużych galaktyk.

Znajomość tych struktur i zniekształceń może teraz dostarczyć więcej informacji o tym, jak nasze kosmiczne środowisko stało się tym, czym jest dzisiaj. „Ponieważ ciemna materia dominuje w dynamice wszechświata, determinuje również nasze przeznaczenie” – mówi Jeong. Jeśli znamy prawa stojące za ich obecnym rozmieszczeniem, możemy z grubsza cofnąć się w czasie i zrozumieć kosmiczną historię naszych sąsiadów. (Journal of Astrophysics, 2021; Doi: 10.3847 / 1538-4357 / abf040)

Są to: Uniwersytet Stanowy Pensylwanii

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Tech

Kto nie podejmie działań teraz, wkrótce wpadnie w kłopoty

Published

on

Kto nie podejmie działań teraz, wkrótce wpadnie w kłopoty

Sytuacja dla użytkowników systemu Windows 10 zaczyna być bardzo napięta: tylko jedna wersja systemu operacyjnego otrzymuje drobne aktualizacje — i to też nie potrwa długo. Microsoft coraz częściej naciska na przejście na Windows 11, który coraz częściej wygląda na alternatywę.

Windows 10: Zbliża się ostateczny koniec wsparcia

To nie potrwa długo, zanim… Microsoft w końcu żegna się z Windowsem 10. Na rynku od 2015 roku dostępna jest obecnie tylko jedna wersja systemu operacyjnego dla użytkowników prywatnych z drobnymi aktualizacjami – i to też nie będzie trwało wiecznie. Microsoft obecnie uważa, że ​​tylko system Windows 10 w wersji 22H2 zasługuje na wsparcie (źródło: Microsoftu).

Jeżeli na komputerze nadal masz zainstalowaną starszą wersję systemu Windows 10, powinieneś zainstalować ją najpóźniej teraz Zaktualizuj do Windows 10 22H2 wdrożyć. W tym celu w ustawieniach systemu operacyjnego wywoływany jest asystent aktualizacji. Dla użytkowników prywatnych wsparcie dla Windows 10 downgrade 21H2 kończy się we wrześniu 2023. Firmy natomiast mogą spodziewać się wsparcia do 11 czerwca 2024.

Jednak po oficjalnym zakończeniu wsparcia istnieje sposób na dalsze otrzymywanie aktualizacji zabezpieczeń od firmy Microsoft. Grupa ogłosiła, że ​​wprowadzi program „rozszerzonych aktualizacji zabezpieczeń” – Ale tylko za zapłatę. Bardzo niewielu prywatnych użytkowników będzie prawdopodobnie tym zainteresowanych.

Windows 11 na starym komputerze? Oto jak to może działać:

Windows 10: Microsoft naciska na system Windows 11

Ponieważ w systemie Windows 10 jest co najwyżej 22H2 Pojedyncze aktualizacje zabezpieczeń – I nie są planowane żadne nowe funkcjonalności – Według Microsoftu użytkownicy powinni, jeśli to możliwe, przejść na Windows 11.

READ  Laptop do gier z kartą graficzną GeForce RTX 4080 w nowej niskiej cenie — zdobądź go teraz na wyprzedaży

Dla użytkowników systemu Windows 10 Aktualizacja nadal będzie dostępna bezpłatnie, co Microsoft obecnie ponownie potwierdza. Jednak wymagania systemowe Windowsa 11 są znacznie wyższe niż jego poprzednika.

Continue Reading

Tech

Apple umożliwia naprawę podzespołów znajdujących się w starszych iPhone'ach

Published

on

Apple umożliwia naprawę podzespołów znajdujących się w starszych iPhone'ach

Apple wkrótce umożliwi wykorzystywanie do naprawy iPhone'a komponentów z używanych urządzeń. Firma ogłosiła wczoraj, że nowa działalność rozpocznie się jesienią od wybranych modeli. Przedstawiciel firmy John Ternos powiedział Niemieckiej Agencji Informacyjnej, że iPhone'y będą w stanie wykryć, kiedy ktoś próbuje użyć części skradzionego lub zagubionego telefonu. Możliwa będzie także naprawa iPhone'ów z wykorzystaniem części zamiennych innych producentów, takich jak ekrany czy baterie.

Dzięki tej innowacji będziesz mógł wykorzystać do naprawy stare urządzenia, np. kamery i moduły biometryczne do rozpoznawania twarzy z Face ID czy czujnik linii papilarnych do Touch ID. Firma potwierdza, że ​​oryginalne używane części korzystają teraz z pełnej funkcjonalności i bezpieczeństwa gwarantowanego przez oryginalną kalibrację fabryczną, podobnie jak nowe, oryginalne części Apple.

„W ciągu ostatnich dwóch lat zespoły Apple opracowały innowacyjne rozwiązania w zakresie projektowania i produkcji produktów, umożliwiające naprawy przy użyciu używanych części Apple, które nie zagrażają bezpieczeństwu, ochronie i prywatności użytkowników. „Cieszymy się, że w związku z obecnym rozszerzeniem naszego programu napraw możemy zaoferować naszym klientom większy wybór, wygodę, a jednocześnie pomóc przedłużyć żywotność naszych produktów i części” – mówi Ternos, który jest odpowiedzialny za rozwój sprzętu w firmie. Grupa odpowiedzialna jest za to.

Proces tworzenia iPhone'a uległ zmianie

Aby to osiągnąć, Apple musiał zmienić sposób projektowania i budowy iPhone'ów. Po złożeniu urządzeń komponenty przechodzą proces kalibracji. Zasadniczo określa się optymalne parametry pracy tej konkretnej części. iPhone'y będą teraz mogły uzyskać dostęp do danych przechowywanych w chmurze podczas naprawy, jeśli wykryją oryginalną część, która została już zainstalowana i skalibrowana.

Części zamienne powinny zasadniczo nadawać się do użytku począwszy od iPhone'a 15 i nowszych wersji, a dzięki modułom biometrycznym będzie to możliwe dopiero jesienią w przypadku iPhone'a nowej generacji. Generalnie można założyć, że zastosowane podzespoły będą wymienne jedynie w ramach jednej generacji i serii modelowej. „Istnieje wiele zmian z pokolenia na pokolenie, które prawdopodobnie nie będą odpowiednie” – stwierdził Ternos.

READ  TechTicker: portfel z oświetleniem i baterią, festiwal pobierania Qobuz, wiszący wyświetlacz LG, zbalansowane gramofony i inne | Aktualności

Do tej pory Apple pozwalało na jednorazowe podłączenie czujników do głównego procesora, ze względów bezpieczeństwa, co potwierdza Ternos. Apple chce teraz rozszerzyć swoją blokadę aktywacji o części do iPhone'a, aby zapobiec demontowaniu skradzionych iPhone'ów w celu użycia pojedynczych części. Ta funkcja pomaga ograniczyć kradzież iPhone'a, uniemożliwiając ponowną aktywację zgubionego lub skradzionego iPhone'a. Firma wyjaśnia, że ​​jeśli naprawiane urządzenie wykryje, że obsługiwana część pochodzi z innego urządzenia z aktywowaną blokadą aktywacji lub trybem „Utracony”, opcje kalibracji tej części zostaną ograniczone.

W ostatnich latach Apple był wielokrotnie krytykowany przez zwolenników za ułatwianie naprawy urządzeń. Ternus bronił podejścia pakietu: należy upewnić się, że wszystko działa i jest bezpieczne, a użytkownicy muszą w przejrzysty sposób informować o komponentach stosowanych przez nich technologii. Jeśli wykryta zostanie część iPhone'a, która została zgłoszona jako skradziona lub zagubiona, zostanie wyświetlone ostrzeżenie.

Apple: Głównym celem jest długowieczność i nienaprawialność urządzeń

Ternos stwierdził, że ostatecznym celem nie jest możliwość naprawy, ale trwałość urządzeń już tak. Naprawy są tutaj bardzo ważnym czynnikiem. „Ale jeśli skupisz się tylko na tym, że wszystko powinno być naprawialne, podejmiesz decyzje, które szkodzą użytkownikom i środowisku” – podkreślił. „Zawodne urządzenie, które można łatwo naprawić, jest z natury gorsze od tego, które w ogóle nie wymaga naprawy”.

Przykładami mogą być unikanie stosowania klejów podczas montażu urządzeń i zamiast tego używanie wyłącznie śrub. Z jednej strony kleje dobrze nadają się do łączenia elementów ze sobą, oszczędzając miejsce. Z drugiej strony jest to dobry sposób na zapewnienie wodoodporności urządzeń. Można również stworzyć telefon komórkowy, który można otworzyć trzema śrubkami, ale byłby on narażony na uszkodzenia spowodowane przez wodę, powiedział Ternos. „Będzie gorzej, głównie dlatego, że telefony będą się codziennie psuć i gromadzić jako odpady elektroniczne”.

READ  Wow: Thunderrock Storms Alliance – jeden szaman pokonuje ich wszystkich!

Trend w kierunku systemów chipowych, które obsługują coraz więcej funkcji na jednej płycie, a które wcześniej były rozproszone w kilku komponentach, takich jak karty graficzne lub moduły pamięci, również ostatecznie jest korzystny dla zrównoważonego rozwoju, mówi Ternos. Z jednej strony komunikacja pomiędzy poszczególnymi komponentami była podatna na problemy. Z drugiej strony nowe systemy chipów są bardziej energooszczędne, a także wymagają mniej zasobów w produkcji. To z nadwyżką rekompensuje fakt, że czasami, jeśli jedna część chipa ulegnie awarii, reszta również musi zostać złomowana. (EPA/raport specjalny)

Continue Reading

Tech

Aby to zrobić, należy dłużej przytrzymać symbol plusa (AT).

Published

on

Aby to zrobić, należy dłużej przytrzymać symbol plusa (AT).
  1. tz
  2. konsument

Naciska

Na użytkowników WhatsApp czeka obecnie nowa aktualizacja, która ułatwi korzystanie z aplikacji. Wyjaśniamy, na czym polega nowa funkcjonalność.

Brema – WhatsApp stale oferuje nowe aktualizacje. Aktualizacja iOS 24.775 została niedawno udostępniona użytkownikom iOS w App Store. Zgodnie z dziennikiem zmian (changelog), to wydanie zawiera ulepszony odtwarzacz wideo, a także zapewnia możliwość nagrywania błyskawicznych wiadomości wideo. Niedawno pojawiła się także nowa funkcja wysyłania WhatsApp. Ale to nie wszystko. Według bloga WABetaInfo, Który regularnie informuje o nowych aktualizacjach, pojawiła się kolejna nowa funkcja, której nie ma na oficjalnej liście zmian.

Nowa funkcja WhatsApp: to się dzieje, gdy naciśniesz i przytrzymasz znak plus

W poście na blogu czytamy: „Chociaż nie wspomniano o tym w oficjalnym dzienniku zmian App Store, możemy potwierdzić, że WhatsApp uruchamia przydatny skrót umożliwiający szybki dostęp do galerii zdjęć”. Aby aktywować ten szybki dostęp, użytkownicy muszą po prostu dodać załączniki – naciśnij i przytrzymaj przycisk na pasku czatu. Ten przycisk to duży znak plus znajdujący się w lewym dolnym rogu czatu.

WhatsApp ogłosił nową funkcję, jaką jest efekt znaku plusa (kółko w lewym dolnym rogu) na czacie. © zrzut ekranu/wabetainfo.com/Fabian Sommer/dpa

Nowa funkcjonalność pozwala użytkownikom zaoszczędzić czas, ponieważ nie muszą już wykonywać dodatkowego kroku w postaci nawigacji do galerii zdjęć. Wcześniej musiała najpierw wybrać jedną z kilku opcji załączników, zanim została przekierowana do swojej galerii zdjęć.

Nowa aktualizacja WhatsApp: jak uzyskać tę funkcję

Nowa funkcja ma być już dostępna na wszystkich iPhone'ach, które zaimplementowały nową aktualizację. Aktualizacje WhatsApp są zwykle pobierane automatycznie. Jeśli wyłączysz automatyczne aktualizacje w swoim telefonie komórkowym, możesz także zaktualizować aplikację ręcznie w AppStore.

Użytkownicy WhatsApp wkrótce staną przed kolejną innowacją, którą muszą pilnie zatwierdzić: W ramach ustawy o rynkach cyfrowych przyjętej przez Unię Europejską w marcu usługa przesyłania wiadomości ogłosiła, że ​​wprowadzi w Europie nowe warunki użytkowania i wytyczne dotyczące ochrony danych, bez których nie będzie można korzystać z aplikacji. (Prawo)

Continue Reading

Trending