Connect with us

entertainment

Tylko ludzie mogą to stwierdzić

Published

on

Tylko ludzie mogą to stwierdzić
  1. Strona główna
  2. kultura
  3. literatura

Naciska

Olga Tokarczuk. © Agence France-Presse

Laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury Olga Tokarczuk we Frankfurcie i w rozmowie.

To nie tylko szczegół biograficzny, gdy zauważysz, że Olga Tokarczuk urodziła się na peryferiach Polski. „Życie w centrum jest pełne i ugruntowane. Zmiana może nastąpić tylko wtedy, gdy od centrum odejdziemy” – mówi autorka, laureatka Literackiej Nagrody Nobla 2019 (za 2018 r.). Olga Mannheimer twierdzi również, że to przekonanie pomogło ukształtować całą jej dotychczasową twórczość Prowadzona Tłumaczka i redaktorka, sama pochodząca z Warszawy, odbyła osobistą i pouczającą rozmowę z autorką z Dolnego Śląska wieczorem ostatniego dnia targów książki w Muzeum Żydowskim we Frankfurcie.

Humorystyczne komentarze autora wielokrotnie wywoływały spontaniczne reakcje publiczności, z której większość rozumiała język polski. W rozmowie Olga Mannheimer przedstawia refleksje autorki, wykorzystując swoje ulubione fragmenty, przede wszystkim na temat powieści „Książki Jakuba”, wydanej przez Kampa-Verlag w Zurychu i przetłumaczonej na język niemiecki przez Lisę Balmes i Lothara Quinkensteina. W latach 90. Olga Tokarczuk znalazła w zabytkowej bibliotece książkę „Słowa Boże” i przypadkowo odkryła w niej ślad Jakuba Franka, przekraczającego granicę, wykreślonego z pamięci polskich Żydów. „Potraktowałem to jako prezent dla siebie” – mówi Tokarczuk. Teraz rozpoczął się trudny okres badań, „tak trudny, że nie lubię o tym rozmawiać”.

Odrzucona przez wiele kręgów historia „Lutera Żydów” zwieńczona została wystawną, liczącą ponad tysiąc stron powieścią historyczną, której podtytuł głosi, że opowiada ona o wielkiej podróży przez siedem granic, przez pięć języków i świat . Nie uwzględniono trzech mniejszych głównych religii. Pretekst ten charakteryzuje transgraniczne podejście pisarza. Z krawędzi patrzysz na tych, którzy sami znajdują się na obszarach peryferyjnych. Dotyczy to także marginesu religijnego i metafizycznego. Twoje zainteresowanie skupiają się właśnie na tych postaciach, które na przykład są klasyfikowane jako heretycy. Olga Tokarczuk mówi: „Tylko religia jest religią żywą, w której objęciach powstają także heretycy”.

READ  Thomas Gottschalk żegna się z „Wetten, dass…?”

W tym roku artykuły i wystąpienia ukazały się pod tytułem „Ćwiczenia z bycia dziwnym”, a część z nich powstała w czasie pandemii. W zbiorze znalazł się także wykład „Kochający narrator”, który został przygotowany z okazji wręczenia Nagrody Nobla w 2019 roku. Pisarka twierdzi, że w tych artykułach zwraca się przede wszystkim do umysłów czytelników.

Ale w powieści siła narracji jest oczywista. Powieść pozwala przełamać nowe horyzonty i dotrzeć do czytelnika ze wszystkimi jego emocjami i wyobraźnią. Aby zrozumieć, w jaki sposób powstają postacie w powieściach, Tokarczuk, która sama studiowała psychologię, sugeruje rozwinięcie nowej dziedziny badań psychologicznych zwanej „psychologią literacką”.

Wyobraźnia jest głównym środkiem wszechstronnej komunikacji z ludźmi. „Narrator” – mówi z lekkim mrugnięciem oka – powinien zostać dodany jako czwarty dodatek do koncepcji Freuda („ego”, „id” i „superego”). Jeśli ktoś próbuje, jak w Oświeceniu, zrozumieć to, co jest specyficznie ludzkie, nie chodzi o to, że ludzie potrafią myśleć czy tworzyć narzędzia, ale o zdolność patrzenia poza swój horyzont. Siła narracji jest władzą specyficznie ludzką, której znaczenie nie zostało docenione od czasów Oświecenia.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

entertainment

Stephen Hensler – Zmiana w programie popularnym wycofuje się

Published

on

Stephen Hensler – Zmiana w programie popularnym wycofuje się

Vox zmienia platformę. Wpływ na to ma także Stephen Hensler.Zdjęcie: RTL/Basti Sevastos

telewizja

Jennifer Ulrich

Formaty telewizyjne z udziałem gwiazdorskich szefów kuchni są w rzeczywistości gwarancją sukcesu Vox, ale ostatni sezon „Kitchen Impossible” z Timem Malzerem zakończył się rozczarowującymi ocenami: sezon 9 był najsłabszym w grupie docelowej serialu od 14 do 49 lat. – fabuła. Spadek w porównaniu do roku poprzedniego wyniósł 1,3 proc.

Teraz stacja zmienia harmonogram swoich programów kulinarnych. Szczególnie dotknięty jest program, w którym Tim Malzer i Stephen Hensler wystąpili razem przed kamerą.

Stephen Hensler: Vox zmienia termin

„No cóż, być może mam przed sobą trzy lub cztery dobre lata” – stwierdził Stephen Henssler w zeszłym roku w wydaniu Grill den Henssler. Teraz jest jasne: Vox rzeczywiście nadal planuje współpracę z 51-latkiem.

Watson jest teraz na WhatsApp

Teraz na Whatsapp i Instagramie: zaktualizuj swojego Watsona! Zaopiekujemy się Tobą Tutaj na WhatsAppie Z dzisiejszymi atrakcjami Watsona. Tylko raz dziennie – bez spamu, bez bla, tylko siedem linków. obietnica! Czy wolisz być na bieżąco na Instagramie? Tutaj Znajdziesz nasz kanał streamingowy.

W „DWDL„Dyrektor programowy Vox, Kirsten Petersen, opowiada o najnowszych planach stacji. Zgodnie z tym mają one «nowe, wielkie plany ze Stephenem Henslerem»”. Konkretnie oznacza to:

„Przygotowujemy się na Niemca Choi Henslera i każdy, kto zna Stevena, wie: przeciwnik nie może być dla niego wystarczająco duży”.

W przyszłości Steffen Hensler będzie konkurować z „celebrytami i szefami kuchni z różnych regionów całych Niemiec”. Petersen mówi także o „konkursie Bundesvision Koch”.

W programie „Grill den Henssler” telewizyjny szef kuchni rywalizował dotychczas wyłącznie z celebrytami, którzy nie posiadali żadnych sprawdzonych umiejętności kulinarnych; Wygląda na to, że szuka większego wyzwania.

W przyszłości Malzer będzie gotował bez Henslera

Stephen Hensler wkrótce zwolni gdzie indziej. Chodzi o „Mälzer i Henssler dostarczają!”. Tutaj Stephen Hensler i Tim Malzer konkurują w usłudze dostawy wyskakujących okienek.

READ  Thriller oparty na cytatach ze Szkoły Frankfurckiej

„Vox będzie nadal prezentował programy, ale w przyszłości Tim Malzer zmierzy się ze swoimi największymi przeciwnikami ze świata Kitchen Impossible – następnie z Lukasem Mrazem i Maxem Strohe” – ujawnia Petersen. Innymi słowy: Hensler znajduje się w centrum „Malzer i Hensler dostarczają!” Poza.

Ale ta decyzja nie należy do Voxa, ale do profesjonalnego szefa kuchni. „Po dziesięciu pojedynkach i jednym remisie Stephen Hensler ostatecznie zdecydował się nie kontynuować usługi dostawczej, ale stawić czoła nowym wyzwaniom” – brzmi uzasadnienie.

Nic dziwnego, że Vox pracuje nad kilkoma własnymi formatami kulinarnymi, ponieważ „Grill den Henssler” również nie radził sobie ostatnio tak dobrze, jak oczekiwano. Zeszłoroczny odcinek rocznicowy nie znalazł się na liście 25 najchętniej oglądanych programów dnia, pomimo tak znaczących gości, jak Oliver Bucher i Paul Banzer.

Continue Reading

entertainment

„Simpsonowie” żegnają 34-letniego bohatera: Larry już nie pije rozrywka

Published

on

„Simpsonowie” żegnają 34-letniego bohatera: Larry już nie pije  rozrywka

Es gibt einen leeren Barhocker in Moe’s Tavern. Die langjährige Fox-Serie „Die Simpsons“ hat am Sonntagabend einen ihrer ganz alten Charaktere getötet – Larry, der Kneipenhocker.

Seit mehr als 35 Jahren flimmert Amerikas berühmteste gelbe Familie über die Fernsehbildschirme und ein Ende ist nicht in Sicht. Aber auf den treuen Wegbegleiter Larry müssen die Fans und Homer Simpson fortan verzichten. Larry, der oft neben seinem Freund Sam saß, war (fiktive) 42 Jahre alt. Auch wenn die Fans den kahlköpfigen Mann nicht namentlich kennen, so war Larry doch mindestens seit „Homer’s Odyssee“ in Staffel 1, die im Januar 1990 ausgestrahlt wurde, bei Moe’s zu Gast – also seit mehr als 34 Jahren!

Einmal spricht Larry sogar: In der Folge „Bart wird von einem Auto angefahren“ aus Staffel 2 schaut sich der Betrunkene Marge Simpson an und ruft: „Wer ist die Tussi?“

Ausgedachte Angel-Geschichte

Dann der Schock: Sonntagnacht, in der Folge „Cremains of the Day“ in der 35. Staffel, starb Larry. Homer, Moe und die anderen Stammgäste der Bar, Lenny und Carl, machten einen Ausflug, um seine Asche zu verstreuen.

Da Larry nur eine Hintergrundfigur war, ist über ihn außer seiner Vorliebe für Alkohol und unzusammenhängendes Gemurmel wenig bekannt. So geht es auch Homer und seinen Bar-Freunden. Als ihnen klar wird, dass sie den Kerl kaum kannten, dessen Asche sie verstreuen, fühlen sie sich mies. Larrys Mutter erzählt ihnen, dass er die Leute aus Moe’s Kneipe als seine „besten Freunde“ bezeichnet hat und sie bittet Homer und Co., ein paar „schöne Erinnerungen“ zu teilen. Also erzählen sie schnell eine erfundene Geschichte über das Angeln.

READ  Jeszcze bardziej wymowne niż to, co jest w filmie: szokujące „miejsce zbrodni” oparte jest na prawdziwym modelu

„#RIPLarry“

Langjährige Fans der Serie sind schockiert über den Verlust: „Ich habe gerade erfahren, dass sie Larry bei den ,Simpsons‘ morgen absetzen werden. Ich brauche eine Minute“, schrieb einer auf X. Nach der Ausstrahlung der Sendung trauerte ein anderer Nutzer um die Figur. „Ich kann nicht glauben, dass sie Larry Dalrymple bei den Simpsons gestern Abend getötet haben. #RIPLarry“, schrieb er.

Besonders in den Neunzigerjahren wurden die Simpsons zum Kult und haben im Laufe der Jahre schon so manches Ereignis hellsichtig vorausgesagt.

Continue Reading

entertainment

„Czy to naprawdę on?”, najgorętsza gwiazda Niemiec spontanicznie śpiewa przed Ediką podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim

Published

on

„Czy to naprawdę on?”, najgorętsza gwiazda Niemiec spontanicznie śpiewa przed Ediką podczas wakacji nad Morzem Bałtyckim
  1. tz
  2. gwiazdy

Naciska

„Czy to naprawdę on?” szeptali przed Salą Edika nad Bałtykiem: spontanicznie zaśpiewała tam najgorętsza gwiazda Niemiec, będąca już na wakacjach.

Lubeka – Nic na to nie poradzi! Nawet jeśli chce odpocząć na krótkich wakacjach, Izaak, uczestnik niemieckiego ESC, pozostaje muzykiem w każdym tego słowa znaczeniu. W czwartek 18 kwietnia stał ze swoją gitarą w centrum Lubeki przed centrum handlowym, w którym grali DM i Edeka oraz uliczni muzycy. Samotne granie na ulicy ze swoim instrumentem nie jest dla 29-latka niczym nowym; Robi to często, ostatnio w Madrycie, co widać na Instagramie. Ale nawet jeśli zrobi sobie krótką przerwę?

Konkurs Piosenki Eurowizji: Niemiecki uczestnik Izaak faktycznie był na wakacjach nad Morzem Bałtyckim

Isaak jest obecnie najgorętszą gwiazdą Niemiec – 11 maja będzie reprezentował naród w Malmö w największym europejskim konkursie muzycznym, Konkursie Piosenki Eurowizji. Chciałby zapomnieć o niepowodzeniach ESC z poprzednich lat. Znaki ku temu niekoniecznie są dobre; Ishaq niedawno przeżył nową porażkę.

Izaak reprezentuje Niemcy w Radzie Gospodarczej i Społecznej. © Christoph Soeder/DPA

Obecnie miał wiele spotkań w swoim kalendarzu i miał trochę czasu na wytchnienie pomiędzy nimi. „Zbieramy siły, jesteśmy w hotelu w Charbots i trochę odpoczywamy” – powiedział NDR. „Mamy też kilka daktyli, które z nim połączyliśmy. Dlatego idealnie pasuje. Przez kilka dni powiedzieliśmy, że będziemy się starać, żeby nie były luźne, i prawie się udało”.

Konkurs Piosenki Eurowizji: Izaak wykonuje spontaniczny koncert przed Edeką

Niemal dlatego, że na sobotni wieczór (21 kwietnia) w Sali Muzyczno-Kongresowej w Lubece zaplanowano koncert wraz z Gospel Symphony. A także dlatego, że dał wtedy mały koncert na ulicy przed Edeką. Spontaniczne, jak napisało NDR. W tym momencie wiele osób zatrzymało się, a niektórzy szeptali: „Czy to naprawdę?”

READ  Jeszcze bardziej wymowne niż to, co jest w filmie: szokujące „miejsce zbrodni” oparte jest na prawdziwym modelu

26-sekundowe nagranie występu Lubeki trafiło na Reddit. Tam śpiewa „(Sittin' On) The Dock of the Bay” Otisa Reddinga. To dodaje kibicom otuchy. W komentarzach czytamy: „Izaak ma taki niebiański głos” i „To robi wrażenie”. Lub też: „Ładny głos! Izaak zasługuje na więcej miłości!” Czy Europa to pokaże? Występy takie jak ten w Lubece powinny przynajmniej zapewnić mu wysoką popularność. Co tak naprawdę Barbara Schöneberger myśli o ESC 2024? Wykorzystane źródła: NDR.de, Reddit

Continue Reading

Trending